Domácnosť

Elektrické podlahové kúrenie: Áno alebo nie?

podlahové kúrenie

Elektrické podlahové kúrenie patrí dnes medzi veľmi populárne a obľúbené typy kúrenia. Dokáže vyhriať celý dom bez jediného radiátora či iného predmetu, ktorý by v miestnosti musel byť. Toto kúrenie môžete používať ako lokálne, tak aj do celého domu. Jeho výhod je však omnoho viac. 

Ak premýšľate, aké kúrenie dáte do svojho nového domu alebo chcete to svoje vymeniť za nové, mali by ste do úvahy brať aj to elektrické.

Elektrina je síce v porovnaní s plynom drahšia, no má jednoduchú konštrukciu a v mnohých prípadoch nepotrebuje ani kotol. Je teda jednoduchšie a praktickejšie. Ako sme však už spomenuli, tento typ kúrenia má aj iné výhody, o ktorých by ste mali pred samotnou inštaláciou vedieť. 

Existuje niekoľko typov vykurovania

Tak ako pri iných typoch kúrenia, aj elektrické podlahové kúrenie sa delí na ďalšie podtypy. Z nich je dôležité vybrať si ten najlepší, hodiaci sa do vašej domácnosti. Existujú dva základné typy: 

  • priamo výhrevné
  • teplovodné 

Priamo výhrevné vykurovanie sa v domácnostiach často používa len v niektorých miestnostiach, ako napríklad kuchyňa či kúpeľňa.

Má vysoké prevádzkové náklady, a preto sa hodí skôr do miestností, kde chcete vyhriať chladnú podlahu. Na druhej strane, toto vykurovanie má aj nejaké výhody. Medzi ne sa radí nízka skladba podlahy a relatívne nízke investičné náklady s teplovodným typom. 

Okrem kuchýň a kúpeľní sa priamo výhrevné vykurovanie môže používať napríklad v chatách alebo stavbách s nepravidelnou prevádzkou. Tam sa nekúri pravidelne, celú zimu, a preto náklady nie sú tak vysoké. 

Druhým typom je zas teplovodné podlahové vykurovanie. Takéto vykurovanie sa používa najčastejšie pri drevostavbách alebo tam, kde je potrebný suchý proces. Delí sa na dve podkategórie a to mokrý a suchý systém

Okrem spomínaných dvoch hlavných typov existujú aj ďalšie, ktoré môžete vo svojej domácnosti použiť. Je to napríklad vykurovanie so systémovou doskou s výstupkami. Je to veľmi komfortný spôsobom kladenia a poskytuje príjemné teplo za pomerne nízke náklady. 

Existuje aj systém s upínacou lištou. Ten patrí medzi najlacnejšie. Jeho nevýhodou je, že vykurovacie rúrky sa nedajú stočiť do špirály, ale len do tzv. meandra. Výsledkom je, že v určitej časti miestnosti bude podlaha teplá viac a v druhej menej. 

Okrem všetkých spomenutých existujú aj ďalšie typy vykurovania. To, aký typ zvolíte sa často odvíja od vás a od spoločnosti, ktorá vykurovanie robí a celkovo jej ponuky. Po uložení vykurovania je podlaha pripravená na ďalšiu úpravu. Kvalitne urobené podlahové vykurovanie má veľmi dlhú životnosť, a to až 50 rokov

Vkladanie vykurovania do podlahy

Elektrické vykurovanie môže byť prostredníctvom káblov alebo rohoží. Výber sa najčastejšie odvíja od toho, aký typ kúrenia si zvolíte. Oba varianty, káble či rohože, sú však do podlahy uložené veľmi podobným spôsobom. 

Ukladajú sa do betónovej alebo anhydritovej dosky s hrúbkou od 4 – 15 cm. Táto doska musí byť od podkladu oddelená vrstvou tepelnej izolácie. Čím je hrúbka akumulačnej vrstvy vyššia, tým pomalšie sa podlaha nahrieva a chladne. Podľa hrúbky si tak sami regulujete výšku teploty a to, ako kúrenie kúri. 

Existuje aj možnosť uloženia podlahového kúrenia tesne pod dlažbu. V tomto prípade však ide skôr o vykurovacie rohože, ktoré sa takto môžu ukladať.

Výhodou je rýchlejší nábeh kúrenia a tým pádom aj rýchlejšia reakcia na zmeny teplôt. Naopak, oproti prvej možnosti je tu jedna nevýhoda. Podlaha chladne pomerne rýchlo

A poslednou možnosťou sú vykurovacie fólie. Tie sa taktiež umiestňujú priamo pod podlahovú krytinu a sú určené najmä pod plávajúce podlahy. Výhodou je veľmi malá hrúbka a jednoduchá inštalácia. Na druhej strane, nie sú vhodné na pravidelné používanie, napríklad v zime. Taktiež nie sú vhodné do veľkých miestností a priestorov. Dôvodom je najmä fakt, že miestnosť sa vyhreje pomerne rýchlo, no taktiež sa rýchlo ochladí. 

Ako podlahové kúrenie funguje? 

Keď už vieme, aké typy podlahového vykurovania existujú, je dobré vedieť, ako fungujú. Každý typ je síce iný, no funguje na veľmi podobnom, ak nie rovnakom princípe. 

Každé podlahové kúrenie využíva sálavý spôsob šírenia tepla. A keďže sa teplo šíri z veľkej plochy, teoreticky z celej podlahy, stačí, keď vykurovanie zahreje vzduch o teplotu len trochu vyššiu, aká v miestnosti je. Celý dom či byt sa však prehreje veľmi jednoducho a rýchlo, pretože kúrenie sa nachádza teoreticky v celej miestnosti. 

Výsledkom je nielen príjemná teplota v celom interiéri, ale taktiež nižšia spotreba energie. Na to, aby ste mali v domácnosti viac tepla, nepotrebujete, aby kúrenie vyprodukovalo príliš vysokú teplotu. 

Fungovanie podlahového kúrenia je jednoduché a ľahké. Jeho uloženie do podlahy taktiež nie je náročné. Je však dôležité, aby ste stavili na odborníkov, ktorí vám ho urobia správne. Existujú totižto určité zásady, ktoré musí elektrické podlahové kúrenie dodržiavať, aby bolo bezpečné a vhodné do domu. 

Najvyššia povolená teplota

V domácnostiach je počas chladnejšieho obdobia pomerne zdravá a dobrá teplota od 20 do 25 stupňov Celzia. Väčšina domácností sa udržuje v zlatom dobrom strede, kedy ich teplota vnútri neprekročí 23 °C . 

Ak sa však pýtate, na akú najvyššiu teplotu môže elektrické kúrenie kúriť, existujú dve čísla, ktoré by ste nemali prekročiť. V prípade laminátu by ste nemali prekročiť 28 °C a v prípade dlažby zas 32 °C. Tieto teploty sú už pomerne vysoké a je málo pravdepodobné, že by ste kúrili až na takúto teplotu. 

Kombinácia niekoľkých typov kúrenia

Ako sme už spomenuli, elektrina je drahšia ako plyn. Práve preto mnohí ľudia, ktorí majú elektrické vykurovanie, stavia skôr na kombináciu viacerých typov kúrenia. Najčastejšie ide o elektrické podlahové vykurovanie s vyššou zotrvačnosťou. To je dobré kombinovať s inými zdrojmi tepla ako napríklad elektrické konvektory alebo sálavé panely. 

Kombinácia niekoľkých typov kúrenia je výhodná nielen z ekonomickej stránky. Vhodná je aj v prípade nízkych teplôt alebo v prechodnom období. Vtedy vie takéto kúrenie zabezpečiť teplo aj pri rýchlej zmene vonkajšej teploty. Vhodné je aj do prechodného obdobia na jeseň či na jar. 

Podlahové kúrenie predstavuje taktiež veľmi šikovné riešenie tam, kde je potrebné doplnkové vykurovanie. Môžete ho teda umiestniť len do určitých miestností, čiže lokálne. Vhodné je napríklad do kúpeľne alebo kuchyne, kde je dlažba studená. V zime sa jednoducho pomocou podlahového kúrenia prehreje.

Chodíte tak po teplom a príjemnom povrchu. 

Cena elektrického podlahového kúrenia

Inštalácia elektrického podlahového kúrenia je jednoduchá a praktická. Nie je potrebný žiadny kotol, a preto aj investície sú na začiatku pomerne nízke. Nedá sa presne povedať, akú cenu zaplatíte. Všetko sa odvíja najmä od spoločnosti, ktorú si vyberiete, typu vykurovania a taktiež veľkosti vášho príbytku. Existuje teda veľa faktorov ovplyvňujúcich výslednú sumu.

Cney však začínajú na približne 1500 € a vyšplhať sa môžu na vyššie sumy. Pred samotnou inštaláciou sa poraďte s odborníkmi a nechajte si naceniť kúrenie u viacerých spoločností.

Cenová ponuka je spravidla vytvorená obratom a bezplatne. Následne porovnajte nielen ceny, ale aj jednotlivé výhody a nevýhody. 

Elektrické podlahové kúrenie – mesačné náklady

Rovnako ako pri celkovej cene podlahového kúrenia, tak aj pri mesačných nákladoch je dôležité vedieť, že cenu ovplyvňujú viaceré faktory. Je to veľkosť domu, zateplenie, výška teploty, na ktorú budete vykurovať a podobne. 

Kým nezateplené domy potrebujú vyššiu teplotu, zateplené presne naopak. Potreba tepla je veľmi nízka a a nemala by byť vyššia ako 70 kWh/ na rok. 

Mesačné náklady na kúrenie elektrinou väčšinou presahujú 100 €. Nemusí to tak však byť ak kúrite na nižšiu teplotu alebo máte menší dom. Cenu zistíte po porade so špecialistom. Len po tom budete vedieť, na aké poplatky sa môžete pripraviť. 

Výhody elektrického podlahového kúrenia

Okrem toho, že elektrické podlahové kúrenie je praktické a jednoduché na inštaláciu, má aj iné výhody. Jednou z nich je, že je príjemné a zdravé. Nohy by počas zimy mali byť v teple. Okrem nich ochraňujete aj svoje kĺby a chránite sa pred rôznymi ochoreniami. 

V porovnaní s radiátormi má toto vykurovanie veľkú výhodu v tom, že nevíri prach. Je teda vhodné pre alergikov a ľudí, ktorým prach vadí. 

Ak porovnáme elektrické podlahové kúrenie spolu s kúrením v krbe, taktiež môžeme vidieť rozdiel. Ten je najmä v tom, že sa o teplo nemusíte starať. Tým pádom nemusíte oheň zakladať a dokladať drevo. Rovnako máte v miestnostiach čisto. Okolo krbu by ste mohli mať nečistoty z dreva či iných látok, ktorými by ste kúrili.

Zhrnutie

Elektrické podlahové kúrenie má veľké množstvo výhod. Je to “neviditeľné” kúrenie, ktoré však vie celý príbytok vyhriať na veľmi príjemné teploty. Netreba sa ho báť.

Elektrina je síce drahšia ako plyn, no ceny za vykurovanie nie sú rozhodne tak vysoké, ako si na začiatku môžete myslieť.

Ak premýšľate nad týmto typom vykurovania aj vy, vyskúšajte sa opýtať odborníka. Ten vám istotne poradí. 

4/5 - (4 votes)
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *