Vysávač lístia – Vyberáme ten najlepší – (TEST)

Upratovanie s fúkačom na lístie je hračkou. Lístie z celej záhrady pohodlne nafúkate na jednu alebo viac hromád.  Vysávač lístia je jednoducho skvelý pomocník!

Pokiaľ máte fúkač kombinovaný s vysávačom, môžete následne tieto kôpky lístia nasať do vaku, čím ho zároveň rozdrvíte na zlomkový objem. Rozdrvené lístie sa na komposte rozloží oveľa rýchlejšie a navyše sa drvením spomaľuje zaplnenie zberného vaku.

Jedinou komplikáciou tak môže byť samotný výber toho najideálnejšieho prístroja pre vaše potreby. Práve kvôli tomu vznikol tento článok. Podáme vám v ňom všetky potrebné informácie.

5 najlepších vysávačov na lístie – náš výber


Rozdelenie prístrojov určených na upratovanie lístia


Najprv si tieto prístroje rozdelíme do niekoľkých skupín.

Podľa typu funkcie:

  • Fúkače – vedia len fúkať. Lístie s nimi viete nafúkať na kôpku. Likvidáciu musíte vykonať starým dobrým manuálnym spôsobom.
  • Vysávače – dokážu iba vysávať. Väčšinou ide o stroje určené pre upratovanie lístia vo verejných parkoch.
  • Kombinované – najviac rozšírené modely. Lístie dokážu ako fúkať, tak tiež vysávať a drviť.

Podľa druhu pohonu

  • elektrické
  • motorové
  • akumulátorové

Elektrický vysávač lístia


 Elektrické fúkače a vysávače poháňa elektrický motor napájaný zo siete 230V. Je teda logické, že k ich prevádzke potrebujete sa sebou vláčiť kábel. Dĺžku kábla musíte prispôsobiť k veľkosti záhrady. Minimálny príkon takéhoto stroja by mal byť aspoň 2000 W. Čím vyšší je príkon, tým lepšie.

Avšak pozor!

Veľký príkon motora nemusí nutne garantovať veľký výkon stroja.

Priama úmera tu neplatí. Veľmi totiž záleží na konštrukcii a tvaru lopatiek ventilátora, ale aj na priemere a tvaru fúkacích a vysávacích trubíc. Podľa čoho porovnávať prezradíme nižšie.

Motorové vysávače


 Motorové fúkače a vysávače poháňa benzínový motor. Ten môže byť dvojtaktný, pre ktorý je potrebné miešať benzín s olejom, alebo štvortaktný, ktorý má vlastný systém mazania motora.

Štvortaktný motor je tichší a má kultivovanejší chod. Výkon motora by mal byť aspoň 1 HP. Opäť platí, že výkon motora je jednou stranou mince, na druhej sú kvalitatívne aspekty ventilátora a trubíc.

Akumulátorové vysávače


 Akumulátorové fúkače. Zámerne píšeme iba fúkače – na kombinované modely s vysávačom totiž v tejto kategórii spravidla nenatrafíte.

Drvenie lístia si totiž žiada dostatočný výkon. AKU fúkače poháňa elektrický motor napájaný z batérií.

Čím slabšia batéria, tým menší výkon stroja a naopak.

Ďalším obmedzením je doba prevádzky na jedno nabitie batérie. Fúkače s väčšou kapacitou batérie vydržia v prevádzke dlhšie, než tie menšou kapacitou batérie.

Prednosťou AKU prístrojov je menšia hladina produkovaného hluku. Zmysel budú mať najmä pre tých z vás, ktorí používa viac rôznych akumulátorových strojov od jedného výrobcu a môžete tak využiť zhodné batérie.

Hlavné kritériá výberu


Začať by ste mali pri charakteristikách vašej záhrady. Je potrebné sa zamyslieť nad jej veľkosťou a nad počtom opadavých stromov, respektíve nad množstvom lístia, ktoré potrebujete upratovať.

Malú záhradu zvládnete s elektrickým alebo AKU fúkačom, na sad plný ovocných stromov voľte už radšej benzínovú variantu.

Rýchlosť vzduchu a objemové množstvo vzduchu


Určite posudzujte jednotlivé modely podľa porovnateľných parametrov. Tými sú rýchlosť vzduchu a najmä objemové množstvo vzduchu. Rýchlosť prúdenia vzduchu sa uvádza v kilometroch za hodinu, alebo v metroch za sekundu.

To si prípadne musíte pred porovnávaním prepočítať. Minimálna rýchlosť prúdenia by nemala byť menšia ako 200 km/h (55,5 m / s), výkonné stroje zvládnu ale aj 400 km/h (111 m/s). Veľavravným parametrom je prietokový objem vzduchu, ktorý sa udáva v m3/hod. Kvalitné stroje budú mať minimálne 400 m3/h a viac.

Ak niektorý výrobca spomínané hodnoty rýchlosti a objemu vzduchu neuvádza, radšej sa mu oblúkom vyhnite.

Obzvlášť supermarketové „značky“ nerady tieto hodnoty priznávajú (ak si ich vôbec nechajú akreditovaným ústavom zmerať) a tak radšej zákazníka mätú uvedením nadpriemerného príkonu elektrického motora. Ako sme už uviedli vyššie, tento parameter nemusí o ničom reálnom vypovedať.

Dĺžka prevádzky na jedno nabitie


Pri modeloch poháňaných akumulátorom posudzujte výdrž. Ide o  dĺžku prevádzky na jedno nabitie. Uvádza sa v minútach a bude sa veľmi líšiť najmä podľa kapacity batérie. U renomovaných značiek si môžete kapacitu batérie voliť individuálne.

Jeden rovnaký model stroja môže s najslabšou batériou pracovať napríklad len 10 min., S tou najsilnejšou trebárs aj 90 min. To už je značný rozdiel a opäť bude záležať na veľkosti vašej záhrady.

Veľmi starostlivo porovnávajte priemery sacích trubíc. Slabé stroje s nízkym výkonom sú nútené používať nízke priemery. K slabému výkonu sa potom pridá ešte časté upchávanie trubíc lístím. Hranaté tvary sú k upchávaniu ešte o niečo náchylnejšie. Ideálny tvar nasávacích trubíc je guľatý a ich priemer by mal byť aspoň 15 cm.

Rozhodne si dajte pozor na to, aby stroj disponoval možnosťou regulácie výkonu. U benzínových modelov je regulácia samozrejmá, elektrické a AKU prístroje musia byť vybavené reguláciou elektronickou.

Materiál


Zaujímajte sa o materiál, z ktorého je vyrobený samotný ventilátor. Pri fúkaní to nie je rozhodujúce, u vysávania je to však pomerne zásadný aspekt.

Lacné stroje majú ventilátor s lopatkami vyrobený z  nedostatočne pevných plastov. Takýto diel potom môže byť poškodený s prvým väčším kamienkom, ktorý spoločne s lístím vysajete.

To sa podarí raz dva. Väčšiu výdrž majú ventilátory zo špeciálneho tvrdeného plastu. Tí najlepší výrobcovia dopĺňajú navyše ventilátor kovovými čepeľami. Takto vybavený model dokáže rozdrviť lístia oveľa jemnejšie – na jedno naplnenie vaku vysajete viac lístia a menej sa tak nachodíte ku kompostu a späť.

Pozornosť by ste mali venovať aj hmotnosti zariadenia a jeho vyváženosti.

Sfúkačom budete pracovať aj niekoľko desiatok minút, počas ktorých sa prejavia každý gram na viac. Zaujímajte sa aj o to, či je súčasťou výrobku ramenný popruh, alebo či ho je možné ho dokúpiť.

Kde kúpiť vysávač lístia?


Pred tým, než sa rozhodnete hľadať vysávače lístia na bazoši je dobré si uvedomiť dôležitosť kvalitnej značky.

Pri záhradnej technike sa naozaj oplatí investovať do osvedčených značiek, čím si zabezpečíte kvalitný servis a dostupnosť náhradných dielov.

Na našom trhu sú najobľúbenejšie vysávače lístia  Stihl, Bosch a Husqvarna. Cena takýchto vysávačov lístia je síce vyššia, ako pri výrobkoch zo supermarketu, no vyššia je aj ich kvalita.

Nákup odporúčame v overených obchodoch. Nech sa páči.

4.3/5 - (9 votes)