Trampolina pre deti – Koľko stojí? + (Výber TOP 5)

Radi by ste si zaobstarali trampolínu?

Chcete využívať zdravotné výhody a zábavu zo skokov na trampolíne vy osobne, alebo plánujete prekvapiť svoje deti alebo vnúčatá?

Trampolínou určite nikomu radosť nepokazíte, pretože sa jedná o veľmi populárne náčinie k zábave a tiež k vylepšeniu fyzickej kondície.

Najlepšie trampolíny – náš výber TOP 10

Uvažujete o kúpe trampolíny?


Určite viete, že skákanie na trampolíne nie je len zábava, ale tiež zdroj novej energie a  výborný spôsob odreagovania. Okrem okamžitého účinku a potešenia prinášajú trampolíny tiež účinok v podobe lepšej telesnej kondície a dobrej nálady.

Chcete si kúpiť trampolínu? Tak tento článok je určený práve pre vás.

Pripravili sme pre vás niekoľko rad a tipov, ktoré by vám mali výber trampolíny uľahčiť, prípadne odpovedať na najčastejšie kladené otázky.

Trampolíny už dávno nie sú len zábavou pre deti či športovou pomôckou na hodiny telocviku. Skákanie na trampolíne sa už niekoľko rokov zaraďuje do samostatného a plnohodnotného odvetvia športu.

Zaujímavosťou je, že od roku 2000 bolo skákanie na trampolíne pridané do letných olympijských hier.

Obľube skákania na trampolíne sa tak rozšírila, že sa niektoré fitness centrá rozhodli rozšíriť svoju ponuku o lekcie zamerané výlučne na skákanie na trampolíne.

Ide o takzvaný „jumping“, u ktorého dochádza k intenzívnemu skákaniu do rytmu za sprievodu hudby a pokynov kvalifikovaného lektora.

Na takéto cvičenie je vhodné si zaobstarať špeciálnu  trampolínu na cvičenie, trampolínu na jumping alebo fitness trampolínu s držadlom.

Na tento rastúci trend reagovalo predajcovia, a tak sa trampolíny v čoraz väčších počtoch objavujú v obchodoch, v špecializovaných predajniach a e-shopoch.

Nemusíte už míňať čas ani peniaze na návštevu špecializovaných fitcentier. Trampolínu si dnes môžete jednoducho zaobstarať domov či na záhradu.

Trampolína sa stala nielen užitočnou športovou aktivitou vašich detí, ale zároveň ju môžete používať aj vy pre svoje cvičenie v pohodlí vášho domova alebo záhrady.

Aké sú základné kritériá výberu?


 Trampolíny pre deti a dospelých – Pre koho je trampolína určená?

Než sa pustíte do hľadania vhodnej trampolíny, je potrebné si odpovedať na otázku:

Pre koho trampolínu kupujete?

Trampolína pre deti


Ak kupujete trampolínu prevažne pre deti, je potrebné vziať do úvahy veľkosť (rozmer) trampolíny a tým pádom silu odpruženie.

Tiež je potrebné zvážiť, ako často budete na trampolíne skákať?

Budete trampolínu používať príležitostne alebo často?

Všeobecne platí, že čím väčšia trampolína, tým je jej konštrukcia robustnejšia a tvrdšia.

Pre deti teda vyberte takú trampolínu, ktorá má priemer maximálne do cca 3 m – tieto trampolíny sú mäkšie a lepšie vaše dieťa odpružia.

S ohľadom na bezpečnosť voľte tiež  trampolínu s ochrannou sieťou.

Táto sieť môže zabrániť nebezpečnému vypadnutiu dieťaťa mimo skákací priestor

Umiestnenie trampolíny – Kde budete na skákať?


Než sa vôbec rozhodnete, akú veľkú trampolínu zakúpite, je potrebné si ešte rozmyslieť, či si kúpite trampolínu pre vnútorné alebo vonkajšie využitie, prípadne ak budete trampolínu prenášať.

 Trampolíny za super cenu

 

Pozrite si skvelý výber trampolín. V ponuke sú záhradné, pre deti a taktiež jumping trampolíny. Stačí si vybrať podľa vášho vkusu.

Vonkajšie záhradné trampolíny


Vonkajšie trampolíny sú ťažšie a väčšie ako trampolíny pre vnútorné využitie. Vyžadujú tiež ďaleko viac bezpečnostných doplnkov a príslušenstva.

Na trhu sa môžete stretnúť s klasickými vonkajšími trampolínami, ktoré možno jednoducho položiť na povrch zeme.

Stretnúť sa tiež môžete s trampolínami, ktoré sú zapustené priamo do zeme.

Výhodou týchto  zapustených trampolín je tá, že neovplyvňujú celkový vzhľad vašej záhrady. Treba si však rozmyslieť, či budete trampolínu na zimu odkladať, alebo ju necháte stáť vonku.

Je potrebné upozorniť, že niektoré lacné trampolíny znášajú zimné podmienky omnoho horšie a tým môže dôjsť k poškodeniu niektorých komponentov trampolíny.

To môže mať za následok narušenie niektorých bezpečnostných prvkov.

Záverom teda je, že ak nemáte kde vonkajšiu trampolínu uschovať, oplatí sa investovať a zakúpiť si záhradnú trampolínu z kvalitnejších materiálov.

Pre vonkajšie trampolíny sa tiež predávajú krycie plachty, ktoré chránia záhradnú trampolínu pred dažďom a snehom.

Veľkosť a tvar trampolíny – Akú veľkosť zvoliť?


Pri výbere trampolíny je dobré myslieť na priestor, kam ju chcete umiestniť.

Máte dostatočné priestorové možnosti?

Vybrané miesto by malo byť zároveň bezpečné pre skokanov a skokanky na trampolíne. Okrem samotného rozmeru trampolíny sa musí počítať s miestom cca jeden meter okolo, aby sa zachovala určitá bezpečnosť.

Trampolíny sa dajú zohnať od priemeru 90 cm do 460 cm.

Pre byty a menšie priestory sa hodia trampolíny do priemerov 140 cm.

Väčšie rozmery využijete do telocviční, rekreačných objektov alebo do otvorených priestorov.

Existujú tiež už spomínané  skladacie trampolíny, ktoré po cvičení ľahko zložíte a následne upracete pod posteľ, do skrine alebo na iné miesto.

Dôležité je si pamätať, že z bezpečnostných dôvodov je potrebné ešte počítať s voľným priestorom minimálne jeden meter po obvode celej trampolíny.

Uvedieme teda príklad: Ak si zakúpite trampolínu s priemerom 305 cm, okolo obvodu trampolíny potrebujete dostatočný voľný priestor.

Konkrétne táto trampolína je vhodná do priestoru s priemerom cca päť metrov.

Ak si chcete zaobstarať trampolínu do bytu či menších priestorov, odporúčame trampolínu s priemerom cca 140 cm.

Do otvorených priestorov alebo napríklad telocvične si môžete zaobstarať aj trampolíny s väčším priemerom.

Všeobecne tiež platí, že väčší priemer trampolíny umožňuje väčšie odpruženie skákacej plochy.

Malá trampolína pruží menej, čo je sprevádzané menšou odrazovou silou. Veľká trampolína má silnejšie odpruženie, čím dôjde k ďaleko väčšej odrazovej sile a tiež väčšej zábave.

Vnútorné trampolíny do bytu či uzavretých priestorov


Vnútorné trampolíny sú tie, ktoré majú ďaleko menšie rozmery ako vonkajší trampolíny, zvyčajne sú to trampolíny s priemerom do cca 140 cm.

Tieto  menšie trampolíny sú určené buď pre detské skákanie, alebo pre aktívne cvičenie a posilňovanie dospelých.

Trampolíny pre najmenších často majú ešte menší priemer.

K týmto vnútorným trampolínam možné dokúpiť tiež držadlo, ktoré slúži ako opora pri skákaní.

Ak je účel kúpy trampolíny iba pre vnútorné použitie, je vhodné si zaobstarať skladaciu trampolínu.

Tú je možné jednoducho doma uskladniť.

Ako spoznáte bezpečnú a kvalitnú trampolínu?


Bezpečnosť je najdôležitejším parametrom každej trampolíny.

Ako teda poznáme, že je trampolína naozaj bezpečná?

Môžeme to zistiť podľa porovnania materiálov, z ktorých je trampolína vyrobená. Je potrebné upozorniť, že lacné trampolíny nikdy neposkytnú takú kvalitu spracovania ako drahšie modely trampolín.

 Najlacnejšie trampolíny sú často vyrobené z nekvalitných materiálov. Nižšia kvalita trampolín je samozrejme spojená s rizikom úrazu.

K bezpečnosti pri skákaní na trampolíne výraznou mierou prispieva zvolené umiestnenie.

Trampolíny s ochrannou sieťou by za sebou mali mať plno bezpečnostných testov. Ich konštrukcia musí spĺňať dosť prísne normy.

Overujte si, či majú trampolíny príslušné certifikácie.

K zvýšeniu bezpečnosti sa odporúčajú ochranné siete. Ocenia ich hlavne malé deti, ktoré ihneď získajú záchranný bod pri prípadnej nestabilite. Vďaka sieťam tak môžete predísť rôznym úrazom.

Pre pohodlnejší vstup na skákaciu plochu si určite zaobstarajte schodíky k trampolíne. Dôležitá je kvalitná skákacia plocha, pružiny a pútka.

Kvalitnejšie pružiny majú dlhšiu životnosť a nemusia sa tak často meniť. Pružiny by mali mať ochranný kryt.

Ak si chcete zaobstarať kvalitné trampolínu, vždy chcite takú, ktorá je vyrobená z kvalitných materiálov.

Odporúčame vyhnúť sa hľadaniu trampolín z bazárov ako napríklad bazoš.sk. Trampolíny môžu byť „vyskákané“, a tým výrazne oslabené.

Dostupné materiály


Ak zvažujete kúpu trampolíny, je dobré vedieť, či zvolený obchod ponúka  kvalitný tovar, ktorý vás nesklame hneď po niekoľkých skokoch.

Zároveň by mal obchod ponúkať aj doplnky k trampolínam pre jednoduchšie a pohodlnejšie užívanie.

Nosná konštrukcia musí byť vyrobená z vysoko odolnej ocele (z dôvodu korózii materiálu).

Skákacia plocha musí byť vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorý má hladký povrch a nespôsobuje odreniny, má vysokú pevnosť v ťahu a pamäťový efekt – tým je zaručená dlhšia životnosť skákacej plochy. Skákacia plocha musí byť tiež odolná voči vonkajším podmienkam.

Ďalej sa zamerajte na ochrannú sieť, ktorá musí byť vyrobená z odolného a pevného materiálu, musí byť spojená s trampolínou a musí dosahovať až na zem.

O kvalite trampolíny rozhoduje mnohokrát aj cena, ale nejde o vždy o pravidlo, pretože aj veľmi kvalitné trampolíny sa môžu dostať do akčných ponúk a vy si ich kúpite za zlomok pôvodnej ceny.

To všetko je samozrejme spojené s obvyklou kvalitou a nepocítite žiadne rozdiely počas používania v porovnaní s nezlacneným kusom.

Dávajte ale pozor, trampolíny bývajú v akcii len na obmedzené časové obdobia a prevažne v zimných mesiacoch.

Máte už doma trampolínu? Naučte sa backflip (salto vzad) behom 5 minút pomocou nasledujúceho videa. Nech sa páči.

Nosnosť trampolíny


U každej kvalitnej trampolíny musí byť uvedené jej maximálne zaťaženie, to znamená nosnosť trampolíny. Základom bezpečnej trampolíny je dostatočná pevnosť.

Nosnosť by mala teda zodpovedať vašej váhovej kategórii.

Každá trampolína určite unesie ďaleko väčšiu záťaž, než je oficiálne uvedené na tovar.

Avšak ak nebudete nosnosť dodržiavať, dôjde k namáhaniu pružín trampolíny, čo môže mať za následok skrátenie jej životnosti.

Ak chcete na trampolíne skákať so svojimi deťmi, určite si zaobstarajte trampolínu s väčšími rozmermi, tým pádom s väčšou nosnosťou, napríklad trampolínu s priemerom od 400 cm.

 Nevybrali ste si?

Pozrite si veľký výber trampolín. V ponuke sú záhradné, pre deti a taktiež jumping trampolíny. Stačí si vybrať podľa vášho vkusu.

4.4/5 - (8 votes)