Záhradná hojdačka – Kovová alebo drevená? + (TOP 6)

Keď má človek aspoň kúsok voľného miesta na záhrade, čo lepšie by si na neho mohol umiestniť ako  originálnu záhradnú hojdačku.

Hojdanie je pre človeka prirodzený pohyb, na ktorý je zvyknutý už od malého bábätka.

Klasické detské hojdačky môžu s dieťaťom rásť pomerne dlhú dobu, ale raz rovnako nastane čas, kedy z nej potomok vyrastie, preto je dobré myslieť o krok dopredu.

Veľké hojdačky pojmú hneď niekoľko dospelých jedincov naraz, takže na nej môžete príjemne tráviť čas s celou rodinou napríklad na rodinných oslavách, cez prázdniny alebo len tak cez víkendovú siestu.

Ľahnúť si na ňu samozrejme môžete aj sami, aby ste si v slnečný deň užili nejednu cennú chvíľku pokoja a relaxácie v prírode. Hojdanie a leňošenie zároveň je perfektná činnosť pre malých aj veľkých.

Kvalitné záhradné hojdačky

 

Druhy záhradných hojdačiek


Na trhu nájdeme veľké množstvo záhradných hojdačiek, ktoré sa líšia kvalitou spracovania, materiálom, nosnosťou, tvarom, veľkosťou, doplnkami a v neposlednom rade aj cenou.

Existujú rôzne varianty, niektoré konštrukcie umožňujú hojdačku dokonca rozložiť na väčšie lôžko, rozdeliť na niekoľko dielov alebo prakticky zložiť, čo sa môže hodiť pri uskladnení hojdačky cez zimu.

Medzi štandardné vybavenie patrí vstavaná strieška, ktorá ochráni používateľa pred slnečnými lúčmi a ľahkým dažďom.

Keď kúpite hojdačku bez polstrovania, nesmiete dodatočne zabudnúť vybrať vhodné sedadlo, pokiaľ teda nechcete sedieť na surovom dreve alebo studenom kove.

Materiál, na ktorom budete sedieť je totiž kľúčovým prvkom pre pohodlné sedenie všetkých členov domácnosti, či už hovoríme o deťoch, senioroch alebo dospelých.

Polstrovanie by malo spĺňať požiadavky na  mäkkosť, pohodlnosť i odolnosť. Z čím kvalitnejšej tkaniny bude vyrobené, tým dlhšie vydrží a nebude sa opotrebovávať. Záleží tiež na tom, či hojdačku používate denne alebo len raz za mesiac, takže sa odporúča podľa toho voliť zodpovedajúce materiály.

Textilné sedačky, striešky, poťahy alebo ochranné obaly na hojdačky sa dajú v prípade potreby kedykoľvek dokúpiť tiež zvlášť.

Drevená alebo kovová záhradná hojdačka?


Najbežnejšie sú konštrukcie hojdačiek vyrobené z dreva a kovu.

Menej používaný je plast a moderným variantom je kombinácia umelého ratanu (polyratanu) a hliníka.

Podstatnou vlastnosťou musí byť odolnosť materiálu voči poveternostným podmienkam.

Drevená záhradná hojdačka


 Drevené hojdačky predstavujú klasiku, na vidiecke záhrady sa vyložene hodí a náterom je možné ich ladiť k ostatnému záhradnému nábytku.

Hojdačky z dreva sú stabilné a majú vysokú nosnosť. Výhodou je, že drevo je možné ľahko opraviť alebo renovovať.

Drevené hojdačky sa všeobecne predávajú oveľa viac než hojdačky kovové, sú pevnejšie a majú väčšiu nosnosť.

Ich prírodný masívny vzhľad nabáda k využitiu na chatách či chalupách, kde skvele zapadnú do každého exteriéru, zatiaľ čo k modernejším rodinným domom sa hodia kovové hojdačky, ktoré sú okrem iného aj cenovo priaznivejšie.

Kovová záhradná hojdačka


 Hojdačky s kovovou konštrukciou nevyžadujú veľkú údržbu. Avšak materiál vystavený vlhkému prostrediu časom vyžaduje obnovu antikorózneho náteru.

S údržbou kovových hojdačiek je menej práce, ale hodia sa skôr k modernejším domom. Bývajú tiež lacnejšie, ale najmä pri väčších rodinách nepreceňujte silu kovovej konštrukcie, aby ste za všetkých okolností dodržali bezpečnostné požiadavky.

Samozrejme platí, že masívnejšie hojdačky sú drahšie, ale tiež vám na záhrade vydržia v nezmenenej kvalite mnoho sezón.

Veľký rozdiel medzi kovovými a drevenými hojdačkami je, ako už bolo spomenuté vyššie, v údržbe. Kovové konštrukcie nepotrebujú pravidelnú starostlivosť okrem obyčajného očistenia vlhkou utierkou.

Za to s drevenými hojdačkami, ktoré sú na pohľad krajšie, je oveľa viac práce. Podľa druhu dreva vyžadujú rôzne špeciálne nátery, moridlá či impregnácie.

Všetky druhy hojdačiek je možné chrániť proti poškriabaniu domácimi miláčikmi, nepriaznivému počasiu a slnku pomocou krytov alebo prikrývok, ktoré ochránia všetky citlivé časti.

Výplet sedadla a operadla môže byť vyhotovený z ratanu alebo polyratanu. Jedná sa o veľmi odolný materiál, ktorý nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu.

Nosnosť a bezpečnosť


hojdačka záhradnáVáha, ktorú tento záhradný hojdací doplnok unesie, je jeho najdôležitejšou vlastnosťou.

Pri výbere  správnej nosnosti je nutné si uvedomiť, koľko ľudí maximálne očakávame, že bude hojdačku používať súčasne.

Ak máte veľkú rodinu s mnohými deťmi, je potrebné počítať s tým, aby si na ňu mohli sadnúť bez problémov aj dvaja dospelí s dvoma deťmi.

Pre väčší počet rodinných príslušníkov sa odporúča porozhliadnuť sa po takomto kusu záhradného nábytku, ktorý má nosnosť viac ako 250 kilogramov.

Ďalej nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť. Konštrukcia musí byť pevná, odolná a stabilná zvlášť vtedy, keď ju chcete umiestniť napríklad na trávu, čo nie je vždy najrovnejšia plocha.

Pre rodiny s deťmi je vhodné vyberať také konštrukcie, ktoré sa nemôžu preklopiť a nemajú ostré hrany.

Najlacnejšie varianty hojdačiek na trhu nie sú teda na tento účel vždy najvhodnejšie, pretože u nich bolo použité iba malé množstvo materiálu.

Neposkytujú dostatočnú oporu a hrozí u nich riziko prevrhnutia.

Keď zvolíte o niečo drahší model so zosilnenou konštrukciou, mali by ste mať istotu, že sa nič podobné nemôže stať. V každom ohľade by mala byť sedacia plocha dostatočne veľká, aby sa znížilo riziko spadnutia z hojdačky.

 Hojdačky za super cenu

Pozrite si skvelý výber záhradných hojdačiek. V ponuke sú kovové, drevené alebo plastové hojdačky. Stačí si vybrať podľa vášho vkusu.

Netradičné druhy záhradných hojdačiek


Na trhu sa nájdu aj ojedinelé dizajnové kúsky hojdačiek pre jednu osobu, napríklad špeciálne upravené hojdacie kreslo s praktickou strieškou slúžiacou ako ochrana proti slnku.

Tento typ bude na vašej záhrade určite veľmi nápaditý, ale bohužiaľ nie je vhodný do vlhkého prostredia.

Nosnosť s hodnotou 120 kilogramov je prispôsobená iba pre jedného človeka a je nutné počítať aj s horšou stabilitou a niekoľkonásobne vyššou cenou.

Zaujímavým riešením sú aj  rozkladacie záhradné hojdačky, ktoré umožňujú jednoduché zloženie a rozloženie. Môžete ich preto vziať so sebou na cesty alebo ich bez problémov požičať známemu.

Kovová konštrukcia ale nebýva taká pevná ako v prípade pevných záhradných hojdačiek.

Kladom tohto typu hojdačiek je ale nízka cena, ktorá býva ešte nižšia vo výpredajoch.

Z hľadiska trvanlivosti a jednoduchého čistenia je vynikajúcim materiálom záhradnej hojdačky umelý ratan. Nevstrebáva totiž tekutiny, čo je kameňom úrazu pre iné materiály.

Ratanová záhradná hojdačka od vás nežiada nič viac než občasné utretie vlhkou handričkou, namočenou do bežného čistiaceho prostriedku.

Súčasným hitom je stojacie závesné kreslo v podobe vajíčka, ktoré má minimálne priestorové nároky a môže byť umiestnené vonku aj vo vnútri.

Ani zavesenie látkového hojdacieho kresla nie je problém, pretože k tomu stačí jediný bod.

Vonku ho ukotvíte napríklad k silnej vetve stromu a na terase, balkóne či v zimnej záhrade k stropu.

Záhradné hojdačky určené špecificky pre deti majú svoje špecifiká. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že sú konštrukciou, dizajnom i bezpečnostnými prvkami prispôsobené práve deťom.

Určite nájdu uplatnenie v rodinách s malými deťmi, ktoré si ich celkom určite zamilujú.

Moderné závesné hojdačky


 Aktuálne najviac frčia závesná hojdacie kreslá a siete na umiestnenie nielen na záhradu, ale aj na terasu a balkón.

Záhradné hojdacie kreslo, romantická hojdacia sieť pre dvoch alebo detská záhradná hojdačka je vďaka tomu dostupná aj ľuďom, ktorí nemajú záhradu.

záhradná hojdačka

Čo ešte zvážiť pri výbere?


Pri výbere záhradné hojdačky zvážte svoje priestorové a technické možnosti.

Máte miesto na veľkú hojdačku?

Môžete ju zavesiť?

Je vašou prioritou záhradná hojdačka pre deti, alebo skôr túžite po súkromnom hojdacom kresielku, ktoré bude stáť v rohu balkóna? Podľa toho preskúmajte jednotlivé druhy hojdačiek.

Dnešný trh ponúka:

  • rodinné drevené hojdačky
  • rodinné kovové hojdačky
  • hojdacie kreslá závesné
  • hojdacie kreslá stojacie
  • hojdacie siete

Majetnejší zákazníci môžu zvoliť nezvyčajne veľkú záhradnú hojdačku s altánkom, ktorá je praktickým kontrastom zabehnutého stereotypu na záhrade. Súčasťou tohto typu je sieťka, ktorá vám zaistí ničím nerušený odpočinok bez hmyzu.

Ak nemáte na svojom pozemku alebo záhrade dostatok priestoru na klasickú pevnú záhradnú hojdačku, môžete staviť na pohodlnú hojdaciu sieť, ktorú možno zavesiť na lanách medzi dva stromy.

Idylickú atmosféru môžete vykúzliť aj s hojdacia sietí s vlastným stojanom.

Výber je skutočne veľký, stačí si ujasniť potrebné priority.

 Cenovo najvýhodnejšie sú kovové hojdačky. Na internete môžete jednotlivé druhy záhradných hojdačiek prehľadne porovnávať a trebárs aj nájsť výhodnú zľavnenú ponuku v niektorom z internetových obchodov.

Dizajn hojdačky


Dizajn hojdačky je záležitosťou vkusu, každému sa bude páčiť niečo trochu iné. Priestor zelenej záhrady môžete osviežiť pestrejšími farbami, naopak vydláždený dvor znesie trochu prírodnejší tóny.

Ďalej sledujeme šírku sedacej plochy, tak aby bola pohodlná pre všetkých.

Zaujímavým bonusom niektorých hojdačiek je kryt, ktorý slúži ako ochrana pred zlým počasím alebo poškriabaním.

Venujte pozornosť tomu, aby sedaciu plochu bolo možné rozložiť na lôžko. To je dôležitá vlastnosť hojdačiek, ktorá zásadne zvyšuje pohodlie.

Nevybrali ste si hojdačku? Pozrite si nasledujúce produkty.

4.4/5 - (8 votes)