Vysávače – Vyberáme tie najlepšie

Tiež vás otravuje upratovanie, ktorý vlastne nikdy nekončí?

Prach, ktorý sa usadzuje stále znovu a znovu, omrvinky na koberci, nanesený piesok v predsieni, rozliata minerálka na podlahe v kuchyni a ďalšie nečistoty nás stále dokola obťažujú svojou prítomnosťou a nám nezostáva, než upratovať a upratovať.

Máte už dosť týchto útrap? Čítajte ďalej!

Práve vysávač je pri upratovaní veľkým pomocníkom. Na trhu existujú stovky modelov, ktoré sa líšia v rôznych ohľadoch. Vysávač do bazéna, do auta, vysávač na lístie či popol, vysávač vybavený mopom.

Široká škála ponúkaných vysávačov je naozaj impozantná.

Ak zvažujete kúpu nového vysávača, máme pre vás tento článok. Dozviete sa v ňom, ako si vybrať ten najlepší vysávač pre vás.

TOP 6 vysávačov – Náš výber


ECG VP 3080 S

od 58,18 €
Najlepšia cena

Klarstein Turismo

od 107,90 €
Nemecká kvalita

Electrolux EUO 93DB

od 169,90 €
Overená značka

ETA Tiago 3507

od 74,90 €
Doručenie po SR

Rowenta Clean Steam

od 229,00 €
Top 4. vysávač

ETA Manoa Animal

od 119,90 €
Doručenie po SR

Vysávač – nenahraditeľný pomocník pri upratovaní


Možno aj práve preto sú jednou z najpočetnejších skupín výrobkov pre domácnosť vysávače.

Sú rôzne konštruované podľa spôsobu využitia, napájania, princípov filtrácie i veľkosti.

To čo ich spája je základný princíp vysávania nečistôt prúdom vzduchu. Variabilitu nájdete vo veľkostiach a tvaroch alebo v spôsobe filtrácie nečistôt z prechádzajúceho vzduchu.

Prečo je tomu tak?

Dôvod je prostý. Pohodlie, účelnosť a predovšetkým hygiena pri vysávaní sú dnes najdôležitejšími požiadavkami.

Filtrácia musí spĺňať dve protichodné požiadavky


Určite chcete vysávačom vysať čo najviac nečistôt a čo najmenej ich vrátiť späť do ovzdušia. V tom je ale technický problém.

Pýtate sa, aký?

Aby bolo možné vypúšťať späť do ovzdušia minimum nečistôt, je nutné vyrobiť filter s vysokou hustotou.

Pokiaľ ale bude vo vysávači filter príliš hustý, obmedzí sa tým príliš prietok vzduchu a potom vysávač spotrebuje veľkú časť svojho výkonu pre filtráciu vzduchu a bude sať menšou silou.

Potom je nutné zvýšiť výkon motora, aby sme získali rovnakú saciu silu.

Preto vznikli okrem najstaršieho základného papierového filtra tiež ďalšie spôsoby filtrácie, z ktorých niektoré majú tento problém obísť alebo zmierniť.

Ide filtráciu pomocou cyklónového alebo vodného filtra.

Pre každé použitie nájdete správny typ vysávača


Vysávač je univerzálny pomocník, ale prečo teda existuje toľko typov?

Zrejme preto, že pre každé použitie je prispôsobený iný typ vysávača.

Dobrý základ pre celú domácnosť


V každej domácnosti je určite vysávač, ktorý využijete pre pravidelné vysávanie kobercov, podláh a čalúneného nábytku.

Pre tieto účely dobre poslúži vysávač pre vysávanie suchých nečistôt s papierovým alebo cyklónovým filtrom.

Nič vám to nehovorí?

Cyklónové vysávače môžu mať v základnom vybavení univerzálnu podlahovú hubicu s prepínaním pre koberce a hladké podlahy, úzku hubicu na čalúnenie a nástavec na vysávanie štrbín.

Iste privítate, ak je vysávač vybavený aj kefou, ktorá je poháňaná vysávaným prúdom vzduchu alebo elektrickou kefou s vlastným pohonom.

Spolu s vysávačom môže byť dodávaná tiež široká škála ďalšieho príslušenstva, ktoré vám pomôže pri upratovaní.

Pri nákupe je výhodné zamerať sa nielen na údaje o príkone a sacom výkone vysávača, ale aj na počet filtračných vrstiev a to najmä ak máte v domácnosti alergikov.

Práve pre týchto ľudí je dôležité dôkladne zbaviť podlahovú plochu roztočov, peľov a ďalších alergénov a nevracať ich späť do ovzdušia.

Tu odvádzajú dobrú prácu HEPA filtre umiestňované pred a za motorom.

 Veľa muziky za málo peňazí

ETA Tiago 3507
ETA Tiago je úsporný vysávač, ktorý poteší hlavne svojou cenou. Je vybavený HEPA filtrom triedy 12 a ECO motorom s príkonom 700 W. Pozrite si viac detailov o tomto kvalitnom prístroji. Nech sa páči.

Ďalšími užitočnými vlastnosťami je dnes už snáď samozrejmá elektronická regulácia výkonu a ukazovateľ, ktorý upozorní na naplnenie papierového zberného vrecka. Nezabudnite tiež na dostatočný akčný rádius vysávača, aby ste nemuseli počas vysávania príliš často vysávač prepájať do bližšej zásuvky.

Kritériom, ktoré by tiež malo ovplyvňovať vaše rozhodovanie je veľkosť zberného vrecka.

Ak zakúpite vysávač s vreckom malého objemu pre domácnosť s veľkou podlahovou plochou, budete ho musieť podstatne častejšie meniť, čo môže byť nielen nepríjemné, ale aj nákladné.

Opačná situácia, kedy zakúpite vysávač s veľkým vreckom pre malú domácnosť až tak nevadí.

Príliš dlho akumulované nečistoty v zbernom sáčku však môžu začať žiť vlastným životom a vydávať pri vysávaní nepríjemný zápach.

Na trhu môžete naraziť aj na bezvreckové vysávače, ktoré majú akumuláciu odpadu vyriešenú iným spôsobom.

Drobný pomocník hlavne do kuchyne


Už sa vám určite podarilo niečo rozsypať prípadne rozliať pri varení alebo inej činnosti a museli ste vytiahnuť vysávač, ktorý inak používate na pravidelné upratovanie celého bytu?

A práve v takejto situácii sa najlepšie hodí ručný akumulátorový vysávač na suché alebo dokonca mokré vysávanie.

Ručný vysávač môžete mať stále po ruke zavesený v držiaku s nabíjačkou, ktorá je jeho súčasťou.

Pochopiteľne nejde o prístroj, ktorý má vysoký výkon alebo akékoľvek špičkové vlastnosti, ale jeho hlavnou výhodou je, že ho máte stále pri ruke a jeho použitie je rýchle a bez akejkoľvek prípravy.

Ďalšou výhodou zariadenia je, že ide o pomerne tichý vysávač.

Pri nákupe ručného akumulátorového vysávača je dobré zvážiť kapacitu jeho batérie, ktorá určuje ako dlho môžete vysávať bez nabitia, pozrieť sa na spôsob jeho vyprázdňovania a zvážiť možnosť vysávania tekutín, ktorá sa môže v kuchyni hodiť.

Tento vysávač môžete využiť aj pri menšom upratovaní automobilu alebo zakúpiť obdobný vysávač s napájaním priamo z autobatérie určený špecificky pre automobily a karavany.

Tyčový vysávač


Zaujímavý typ vysávača, ktorý sa teší čoraz vyššej obľúbenosti, je tyčový vysávač. Medzi jeho najpodstatnejšie výhody patria kompaktné rozmery, mobilita a spravidla nízka hmotnosť.

Práve zvýšená mobilita je výsledkom toho, že väčšina modelov tyčových vysávačov disponuje akumulátorom.

Odpadá tak nutnosť pripojenia na sieť.

Čo sa účinnosti týka, je u tyčových vysávačov spravidla nižšia ako u tých klasických.

Najlepšie využitie nájde takýto spotrebič predovšetkým v menších domácnostiach s tvrdou podlahou.

V takýchto podmienkach má možnosť tyčový vysávač zahviezdiť.

 Tyčový vysávač

ETA Aqualio Li-ion
Tyčový a ručný vysávač v jednom. Presne to je ETA Aqualio Li-ion. Je ideálny na vysávanie takemr každého povrchu a priestoru. Presvedčte sa sami. Nech sa páči.

Vysávače pre upratovanie väčších plôch a kancelárií


Pretože upratovanie sa netýka len domácností, používajú sa vysávače primárne určené pre veľké domácnosti aj pre upratovanie úradov a menších firiem.

Tu je nutné upozorniť, že vysávače pre domácnosť nie sú pre tieto účely určené, čoho vyplýva pri takomto použití riziko straty záruky.

Pokiaľ ale napriek tomu chcete upratovať veľké plochy domácim vysávačom, je výhodnejšie použiť hrncový typ vysávača.

Ten je určený najmä pre veľké domácnosti. Môžete ho zakúpiť v prevedení pre suché vysávanie, mokré vysávanie alebo aj s možnosťou mokrého čistenia kobercov.

Tieto vysávače majú veľkú zbernú nádobu na nečistoty, ktoré sa usadzujú na jej dne, zatiaľ čo prvý filter je umiestnený na vstupe do pohonnej jednotky vysávača, ktorá tvorí jeho horný diel.

Tak je možné vysávať veľké množstvá nečistôt bez nutnosti častého vyprázdňovania vysávača. Rovnakú konštrukciu využívajú aj niektoré profesionálne vysávače.

Pri kúpe tohto typu vysávača je vhodné klásť dôraz na veľký akčný rádius a sací výkon vysávača.

Slabinou môže byť u niektorých modeloch menší počet filtračných vrstiev.

Potrebujete vysávať aj tekutiny? Toto je pre vás!


To pochopiteľne nemožno vykonávať bežným vysávačom, pretože tekutiny by mohli vniknúť do pohonnej jednotky a tam spôsobiť zničenie hnacieho agregátu.

Preto je potrebné pre tieto účely zakúpiť špeciálne upravený vysávač, ktorý vám môže slúžiť aj ako bežný vysávač pre suché vysávanie.

Vysávať tekutiny vedia prirodzene všetky vysávače s vodným filtrom, ale aj niektoré miskovité a špeciálne vysávače, ktoré sa vzhľadom príliš nelíšia od bežných domácich vysávačov s papierovým vreckom.

Často je nutné vo vysávači pred vysávaním tekutín vymeniť filter, preto sa pri kúpe takéhoto vysávača informujte o spôsobe úpravy pre vysávanie tekutín.

 Mohlo by vás zaujímať

Sušičky bielizne
Poradíme vám ako vybrať tú správnu sušišku prádla. Tento skvelý spotrebič vám dokáže ušetriť veľké množstvo času aj energie. Prečítajte si nasledujúci článok a uvidíte sami. Nech sa páči

Generálne upratovanie jedným prístrojom


Ak vám nestačí, že vysávač vysaje podlahy, čalúnený nábytok a prípadne uprace rozliate tekutiny, potom nezostáva, než využiť univerzálny vysávač.

Tento spotrebič navyše dokáže vykonávať mokré čistenie kobercov, mokré umývanie hladkých podláh alebo napríklad umývať okná.

Tieto univerzálne vysávače sú spravidla rozšíreným variantom vysávačov pre mokré vysávanie a majú teda rovnakú alebo podobnú konštrukciu.

Mokré čistenie kobercov je vykonávané pomocou trysky umiestnenej na špeciálnej, spravidla priehľadnej štrbinovej hubici, do ktorej je z oddelenej nádobky čerpadlom vstrekovaný pripravený roztok špeciálneho saponátu na čistenie kobercov.

Dýza tak vstrekuje tento roztok tesne pred saciu hubicu, takže jedným ťahom do koberca aplikujete saponát a súčasne ho z neho vysajete.

Dôležitá rada: nezabudnite koberec zbaviť zvyškov saponátu tým, že po vyčistení zopakujete rovnaký postup so vstrekovaním čistej vody. Koberec tak zostane dlhšie čistý. Podobne postupujte pri čistení čalúneného nábytku len s tým rozdielom, že využijete užšiu hubicu určenú pre túto činnosť.

Umývanie hladkých podláh je spravidla vykonávané rovnakou hubicou s tryskou ako pre mokré čistenie kobercov. Používa sa na to však špeciálna lišta, ktorá gumovou stierkou za hubicou stiera zvyšky vody do sacej štrbiny.

Rovnakým spôsobom je možné tiež umývať zvislé plochy, ako napríklad okná, kachličky v kúpeľni a podobne.

Automatický – robotický vysávač – Ušetrí vám čas!


Asi jediný domáci prístroj, ktorý urobí prácu úplne sám je automatický vysávač. Ide o menší prachový vysávač, ktorý sám prejde celú plochu miestností v byte a vysáva.

Jeho činnosť je riadená elektronickými snímačmi, ktorými mapuje upratovací priestor a mikroprocesorom, ktorý celú činnosť riadi.

Patrí k nemu aj základňová stanica do ktorá sám zájde, keď potrebuje doplniť energiu v batériách. Niektoré typy sa v základňovej stanici tiež dokážu zbaviť vysatých nečistôt.

Nejde však o prístroj, ktorý by úplne nahrádzal klasické vysávanie. Pri používaní tohto prístroja je potrebné, aj keď podstatne menej často, povysávať byt bežným vysávačom.

Automat môže mať problém s miestami príliš blízko stenám, pod príliš nízkym nábytkom alebo s úzkymi priestormi.

Pretože sa jedná o veľmi nízky prístroj, môže upratať vo viacerých miestnostiach len pokiaľ nenarazí na bariéry tvorené prahmi, schodíkmi a podobnými prekážkami.

Jeho väčšiemu rozšíreniu bráni, okrem uvedených obmedzení, jeho pomerne vysoká cena, spôsobená prítomnosťou zložitej elektroniky. Je však len otázka času, kedy sa výrobcom podarí dosiahnuť nižšie ceny a tento spotrebič sa stane dostupnejším pre každého.

 Pomocník, ktorá vás nahradí

robotické vysávače

Automatické vysávače
Automatické vysávače patria medzi veľmi obľúbený typ vysávačov. Ich jedinou chybou je vysoká cena. Pozrite si tie najlepšie automatické vysávače.

Centrálny vysávač


Prístroj, ktorý je určený na zabudovanie do domu alebo bytu.

Umožňuje vďaka systému vedenia podtlaku potrubím pripájať sa k jeho rozvodu v miestach špeciálnych zásuviek len pomocou dlhej sacej hadice a trubíc.

Z hľadiska filtrácie je úplne ideálny, pretože odvádza vzduch s nečistotami mimo obytný priestor.

Centrálna jednotka s filtrami je umiestnená v technickom zázemí domu, takže neobťažuje ani prílišným hlukom. S prídavným zariadením umožňuje tiež vysávanie tekutín alebo mokré čistenie kobercov.

Nevýhodou tohto vysávača je nutnosť vedenia podtlakového potrubia a s tým spojených stavebných prác.

Ak sa teda rozhodujete pre stavbu či rekonštrukciu domu, zvážte tiež možnosť zabudovania centrálneho vysávača už pri jeho projekte.

Značky vysávačov


Na trhu je množstvo výrobcov, ktorý ponúkajú svoje vysávače. Veľmi populárne sú v našich končinách vysávače Hoover, Karcher, KlarsteinBosch, Eta ale tiež Sencor.

Veľmi obľúbené sú aj vysávače od spoločnosti Rowenta a Electrolux.

Dobrá značka vie byť zárukou kvality a dlhodobého používania, takže by ste ju pri výbere určite nemali ignorovať.

Niekoľko rád pre používanie vysávačov


 • Nečistoty veľkých rozmerov pred vysávaním radšej upracte manuálne. Môžu upchať saciu hadicu alebo trubicu
 • Nikdy nevysávajte tekutiny vysávačom, ktorý k tomu nie je určený. Môžete ho zničiť
 • Pokiaľ chcete použiť tyčinky s vôňou vo vysávači, ktorý nemá na to určený priestor, vkladajte ich do papierového vrecka na nečistoty
 • Akumulátorové vysávače vkladajte po použití do nabíjacieho držiaku. Šetríte tým kapacitu akumulátora. Zhruba raz za štvrť roka nechajte vysávač úplne vybiť a znovu ho nabijete
 • Nikdy nevysávajte nečistoty ktoré majú vysokú teplotu. Vo vysávači môže prúd vzduchu rýchlo vznietiť žeravé nečistoty vrátane papierového vrecka
 • Ani vysávačom na tekutiny nevysávajte horľavé alebo nebezpečné tekutiny. Hrozí riziko výbuchu alebo požiaru
 • Po použití mokrého čistenia nalejte vždy do nádobky na saponát čistú vodu a vypustite ju cez trysku. Tým vypláchneme saponát z čerpadla, hadičiek a trysiek, ktoré potom nezašpiní. Je užitočné po čistení kobercov saponátom zopakovať rovnaký postup pomocou čistej vody. Tak z kobercov vypláchnete zvyšky saponátu a koberec zostane dlhšie čistý
 • Pre mokré čistenie kobercov pomocou vysávača používajte výhradne saponát určený na tento účel. Saponáty na ručné čistenie pri tomto použití nadmerne penia

Čo kontrolovať keď


V tejto časti vám priblížime najčastejšie problémy a ich riešenie.

Vysávač má malý ťah

 • plné vrecko na nečistoty
 • upchatá sacia hadica alebo trubica – zaseknuté nečistoty opatrne vytlačte, napríklad tyčou od metly.
 • upchatý filter na vstupe motora – podľa typu vymyte alebo vymeňte súčasne s filtrom na výstupe vzduchu

Pretrhlo sa papierové vrecko na nečistoty

 • nepokračujte vo vysávaní
 • vymeňte vrecko na nečistoty a filter pred motorom

Vysávač zapácha

 • páchne obsah vrecka na nečistoty
 • nefunkčný uhlíkový filter (niektoré vysávače)
 • pomôže vôňa pre vysávače, ktorá sa vkladá do priestoru s vreckom na nečistoty. Niektoré vysávače majú priamo priehradku pre tyčinky s vôňou

Nefunguje kefa

 • skontrolujte ťah vysávača (pozri vysávač má malý ťah)
 • skontrolujete hnací remienok kefy, ak ho má prístupný

Zo šampónovacej dýzy nestrieka saponát

 • nie je zapnuté čerpadlo
 • upchaté sitko v nádržke na saponát
 • vypadnutá sacia hadička

Rada na záver


Pokiaľ k riešeniu problému nepomôže nič z vyššie uvedeného, ​​obráťte sa na autorizovaný servis, ktorého adresu zistíte na záručnom liste alebo u predajcu.

Nikdy sa nepokúšajte opraviť prístroj sami!

Nielenže hrozí úraz elektrickým prúdom, ale neodborným zásahom môžete vysávač vážne poškodiť a navyše stratíte nárok na záruku.

4.4/5 - (8 votes)