Vinotéka – Chladnička na víno – Ako vybrať tú správnu?

Vinotéka je špeciálnym druhom chladničky, zariadenia na dlhodobé uskladnenie vína pri zachovaní  ideálnych teplotných podmienok. Vinotéka svojím prostredím dokonca pomáha k dozrievaniu niektorých špecifických vín.

Dnes už sa nemusíte obmedzovať tým, že všetky druhy bieleho a ružového vína dávame do klasickej chladničky a fľaše toho červeného do komory.

Teraz sa môžete lahodnému vínnemu moku oddávať pri jeho adekvátnej teplote.

A treba podotknúť, že tá je pre každé víno trochu odlišná.

Každý milovník dobrého vína by mal vlastniť kvalitnú vinotéku zodpovedajúcu jeho potrebám. Ak si taký elektrospotrebič chcete zaobstarať aj do svojej domácnosti, určite vám pri rozhodovaní pomôže niekoľko základných informácií.

5 najlepších vinoték – náš výber


 

Vinotéka – umiestnenie a vzhľad


Ak nemáte absolútne žiadne predstavy o podobe svojej budúcej domácej vinotéky, mali by ste sa odraziť od toho najzákladnejšieho. A tým je samozrejme  umiestnenie a dizajnové prevedenie tohto moderného výrobku.

V závislosti na tom, kam budete vinotéku situovať, vyberiete zodpovedajúci vzhľad.

Z hľadiska umiestnenia sa vám ponúkajú dve kategórie produktov:

 • Vstavané vinotéky
 • Voľne stojace vinotéky

Vstavané vinotéky


Ich prevedenie určite nie je treba komukoľvek zdĺhavo predstavovať. Pojem „vstavané“ je pomerne jasne hovoriaci sám za seba. U vstavaného spotrebiča hrá z dizajnového pohľadu úlohu iba predná časť.

Zvyšok je  zakomponovaný v interiéri.

Vstavané vinotéky sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou hlavne moderných bytov, kde zapadnú medzi ostatné spotrebiče.

To pôsobí veľmi elegantne a na prvý pohľad nemusí byť dokonca vôbec zrejmé, že daný priestor okupuje práve vinotéka.

vinotéka vínoU vstavaných variantov sa okrem nerezových čelných panelov využívajú tiež modely s čiernym sklom pripomínajúce vstavané rúry. Niekedy môžu naopak korešpondovať s umývačkou riadu.

Voľne stojace vinotéky


Ak sa rozhodnete vinotéku umiestniť mimo kuchynských priestorov, mali by ste rozhodne siahnuť po voľne stojacom modely.

Z pohľadu dizajnu je k takémuto výrobku treba pristupovať minimálne z troch strán. Niekto dáva prednosť elegantnému sklu, čiernemu plastu, nerezu či inak zafarbenému kovu. Výnimkou nie je ani prvotriedna imitácia dreva. Na svoje si v tomto smere príde dozaista každý.

Voľne stojace vinotéky sú zvyčajne presklené.

Pri ich situovaní by ste mali myslieť nielen na zdroj elektrickej energie, ale aj na dostatočný priestor navôkol. Vinotéka potom vynikne omnoho viac. Z hľadiska funkčnosti potrebujete nejaké miesto v zadnej časti, a to predovšetkým kvôli chladeniu. Ideálnymi lokalitami sú rohy obývacích izieb, chodby, jedálne a podobne.

Kapacita a počet políc


Prv než pristúpime k technickejším parametrom vinoték, zostaneme ešte v trochu všeobecnejšej rovine.

S umiestnením vinotéky do istej miery súvisí aj jej celková veľkosť. A práve tú treba odvíjať od požadovanej kapacity fliaš. Toto rozhodnutie je rýdzo na vás samotných. Každý holduje vínu v odlišnom meradle.

Kapacita vinotéky je udávaná v kusoch. Občas môžete na tento údaj naraziť v litroch. Na trhu sú dostupné vínotéky v širokom rozsahu od 4 fliaš až po viac ako 180 fliaš. Niekto sa uspokojí s menším modelom do vstavané kuchyne na 8 fliaš, iný si vyberie vinotéku s veľkosťou voľne stojacej chladničky s kapacitou presahujúcou 150 fliaš.

Počet políc


Počet fliaš je priamo úmerný počtu políc. U väčšiny produktov ide o vyberateľné príslušenstvo. V závislosti od šírky vinotéky sa na policu zmestí jedna ale aj viac ako päť fliaš. Odlišná je nielen šírka políc, ale aj ich počet na výšku.

Najčastejšie narazíte na vinotéky s  3 – 13 policami. U políc vás bude zaujímať ešte jeden parameter, a tým je materiál, z ktorého boli vyrobené.

 • Chrómované police – Majú typicky prehnutý tvar, ktorý dokonale pojme fľašu vína. Sú finančne prístupnejší riešením.
 • Drevené police – Elegantnejší verzia s jednou veľmi prínosnou vlastnosťou. Drevo udržuje ideálnu vlhkosť. Veľmi často sa používa teak, buk, čerešňa a dub.

Počet zón


Teraz sa od kapacity vinotéky pozvoľna presunieme k ďalšiemu dôležitému parametru.

Prvé, na čo sa vás predajca vinoték opýta, či chcete  jednozónovú alebo dvojzónovú vinotéku. Odpoveďou na túto otázku sa stanú nasledujúce riadky.

 • Jednozónové vinotéky umožňujú nastavenie len jedinej teploty, takže slúžia primárne pre uskladnenie jedného druhu vína.
 • Dvojzónovej vinotéky sú schopné docieliť odlišných teplôt v jednotlivých zónach. Vďaka tomu môžete v jednej vinotéke skladovať dva odlišné druhy vín.

Kapitolou samou o sebe sú viaczónové vinotéky, ktoré disponujú viac, ako dvoma zónami. Poprípade sú na predaj aj vinotéky bez oddelených zón. Tie fungujú tak, že sa teplota vo vnútri vinotéky znižuje odhora smerom nadol.

vinotéka červené víno

To umožňuje uloženie najprv červeného vína, bieleho vína a v spodnej časti napríklad šumivého vína.

Z pohľadu cenových nákladov sú najdostupnejšie jednozónové vinotéky, potom nasledujúci tie dvoch zónové a nakoniec viaczónové.

Spôsob chladenia


Pri nákupe novej vinotéky by ste sa nemali zaujímať len o počet zón, ale aj o spôsob, akým dochádza ku  ochladzovaniu vína.

Tento parameter sa totiž premieta do obstarávacej ceny vinotéky, jej prevádzkových nákladov a vôbec samotného fungovania. V súčasných produktových ponukách môžete voliť medzi dvoma variantmi.

 • Chladenie pomocou termoelektrického článku
 • Chladenie pomocou kompresora

Chladenie pomocou termoelektrického článku


 Termoelektrický článok je cenovo dostupnejším sortimentom.

Z jeho nesporných výhod možno menovať určite ekologickú prevádzku. Ďalej oceníte nižšiu hlučnosť pre umiestnenie v interiéri, kde sa často vyskytujete. Vibrácie sú tu tiež takmer nulové.

Naopak sa pripravte na nižší výkon. Ten je zároveň spätý s trochu vyššou spotrebou elektrickej energie.

Chladenie za pomoci kompresora


Táto verzia chladenia je bezpochyby nákladnejšia. To je však v kombinácii s vyššou hlučnosťou asi jediný zápor, na ktorý môžete naraziť.

V prospech kompresorovej technológie hovorí podstatne vyšší chladiaci výkon a zároveň nižšia spotreba elektrickej energie.

Pri dlhodobejšej prevádzke tak kompresor veľmi skoro doženie termoelektrický článok.

Spotreba elektrickej energie


Ako asi správne tušíte, vinotéka je domácim spotrebičom s  celodennou prevádzkou.

Fungovanie 24 hodín denne zaručuje, že vami skladované víno bude mať stále skvelú teplotu. Aj preto by ste mali pri voľbe vinotéky prihliadať k prevádzkovým nákladom, respektíve ku spotrebe elektrickej energie.

Tá je často spájaná s energetickými triedami udávanými pod veľkými písmenami A až G.

Ide o medzinárodné značenie, pričom najnižšiu spotrebu majú výrobky A a B. Naraziť môžete na ešte úspornejšie varianty A + alebo A ++.

Oveľa presnejším meradlom je pre vás uvedenie konkrétnej spotreby. Tá sa môže pohybovať od 0,3 kWh do viac ako 1,1 kWh za 24 hodín.

Klimatická trieda


Vyššie uvedený údaj býva veľmi často ovplyvňovaný tiež teplotou okolia v interiéri.

Čím teplejšie prostredie, tým vyššia nutnosť chladenia a vyššia spotreba. Teplota vo vašom interiéri je prezentovaná podľa klimatických tried. Naraziť môžete na štyri teplotné rozsahy.

 • Klimatická trieda SN je od +10 ° C do +32 ° C
 • Klimatická trieda N je od +16 ° C do +32 ° C
 • Klimatická trieda ST je od +18 ° C do +38 ° C
 • Klimatická trieda T je od +18 ° C do + 43 ° C

Výnimkou nie je ani zaradenie do viacerých klimatických tried naraz.

Vinotéka a hlučnosť


Vzhľadom k tomu, že vinotéky bývajú okrasou bytových priestorov, je potrebné okrem všetkých vyššie prezentovaných parametrov klásť dôraz tiež na  hlučnosť. Tá by nemala byť v žiadnom prípade obťažujúca.

vinotéka víno v poličkách

Menej hlučné sú samozrejme vinotéky s termoelektrickým článkom.

Kompresorové vinotéky sú zasa hlučnejšie.

Najčastejšie si môžete vyberať produkty s hlučnosťou 25 – 50 dB. Čím menej decibelov, tým lepšie pre vaše uši a váš pokoj. Pre lepšiu predstavu vám uvedieme hlasitosť niekoľkých okolitých zvukov.

 • 20 dB = šepot
 • 30 dB = tiché obydlia alebo záhrada
 • 40 dB = tichá kanceláriu
 • 50 dB = normálny hovor
 • 60 dB = pomerne hlasný hovor

Funkcie


Vinotéka samozrejme nemusí byť len obyčajným chladiacim priestorom s jedným ovládacím prvkom a otvárateľnými dvierkami.

Mnoho novodobých produktov disponuje aj množstvom  praktických doplnkov a príslušenstva.

Takéto vinotéky prinášajú vyšší užívateľský komfort. Bližšiu inšpiráciu nájdete prostredníctvom nižšie uvedených bodov.

 • LED displej – Zvyčajne je viditeľný aj pri zatvorenej vinotéke. Zobrazuje aktuálne nastavenú teplotu, vlhkosť a ďalšie dôležité informácie.
 • LED osvetlenie – Pôsobivé osvetlenie interiéru. To môže byť zapnuté aj pri zatvorenej vinotéke. Potom toto zariadenie pôsobí skutočne originálnym dizajnovým dojmom.
 • TouchLight – Stačí sa zľahka dotknúť otváracieho držadla a okamžite dôjde k rozsvieteniu vnútorných priestorov vinotéky.
 • UV filter– Je súčasťou presklených dverí. Zabraňuje prienikom slnečných lúčov do vinotéky a tým chráni niektoré druhy vín pred znehodnotením.
 • Zámok – Isté modely možno fyzicky uzamknúť, aby ste zabránili otváraniu dverí nepovolaným osobám alebo deťom.
 • AirFreshFilter – Prvok neutralizujúci nežiaduce pachy vo vinotéke a zaisťujúce stále čerstvý vzduch.
 • Superchladenie – Funkcia, ktorá dokáže na krátky čas rýchlo a výrazne znížiť teplotu vo vinotéke. Tým dôjde k bleskovému ochladeniu vína na požadovanú úroveň.
 • Elektronická regulácia teploty – Digitálny ukazovateľ a ovládací prvok slúžiaci k zmene teploty.
 • Uhlíkový filter– Aktívny filter zlepšujúci prívod čerstvého vzduchu do vinotéky.
 • Priestor na karafu – Špeciálna priehradka umožňuje vložiť do vinotéky karafu s naliatym vínom.
 • Antibakteriálna ochrana – Stará sa o likvidáciu a ochranu pred nežiaducimi baktériami vo vinotéke. Veľmi často označovaná aj ako antiBacteria.

Optimálna teplota pre vína


Nakoniec by sa vám mohla hodiť praktická rada súvisiaca s efektívnym využívaním vinotéky.

Aby ste boli vôbec schopní vkladať fľaše vína do príslušných priehradiek a zón vo vnútri spotrebiča, prinášame vám malú pomôcku týkajúcu sa  optimálnej teploty vína.

 • Červené vína majú ideálnu teplotu 15 – 18 ° C
 • Biela a ružové vína majú ideálnu teplotu 7 – 12 ° C
 • Perlivé vína majú ideálnu teplotu 8 – 10 ° C
 • Šumivé vína majú ideálnu teplotu 5 – 7 ° C

Dôraz by sa mal klásť aj na vlhkosť pohybujúcu sa okolo hodnoty 75%. Vína skladujte naležato, aby bol korok neustále v kontakte s vínom a stále vlhký.

Tým zabránite jeho zosychaniu a následným oxidačným procesom.

Značka


Na trhu v súčasnosti môžeme nájsť čoraz väčšie množstvo vinoték od rôznych výrobcov.

Medzi najpopulárnejšie vinotéky medzi užívateľmi sa zaraďujú vinotéky Electrolux a Guzzanti.

Veľmi obľúbené sú aj vinotéky od spoločnosti Klarstein.

Najlepšie vinotéky – Náš výber


Klarstein Reserva

 od 225,90 €
 záruka 3 roky

Klarstein Duett

 od 265,90 €
 záruka 3 roky

Chladnička na víno

 od 205,90 €
 záruka 3 roky

Klarstein Vinamour 40D

 od 529,90 €
 záruka 3 roky

Klarstein Reserva 27D

 od 349,90 €
 záruka 3 roky

Klarstein Vivo Vino

 od 295,90 €
 záruka 3 roky

Klarstein Vinamour 54D

 od 615,90 €
 záruka 3 roky

Klarstein Gran Reserva

 od 1.279,90 €
 záruka 3 roky

4.5/5 - (4 votes)