Sušička prádla – Vyberáme tú najlepšiu + RECENZIA

Nemáte záhradu ani balkón a bielizeň musíte sušiť v byte, kde vám prekáža? Sušička na bielizeň môže byť skvelým riešením a dokonalým pomocníkom práve pre vašu domácnosť. A hodiť sa bude každému. Bielizeň šetrne a rýchlo vysuší, zároveň vás zbaví žehlenia, takže vám ušetrí veľa času. Okrem toho zlikviduje alergény v bielizni. Prečo si tento zázrak zaobstarať a ako vybrať sušičku na bielizeň, ktorá splní všetky vaše požiadavky?

Začnime pekne postupne


Nie ste si istí s  výberom sušičky bielizne?

Radi vám poradíme. V tomto článku sa zameriame na všeobecné informácie o sušičkách bielizne, popíšeme typy jednotlivých sušičiek bielizne, budeme sa zaoberať ich spotrebou energie a nákladmi. Zmienime aj funkcie, ktorými sušičky disponujú. Veríme, že vďaka tomuto článku si vyberiete tú najlepšiu sušičku prádla.

Sušička na prádlo iste nie je bežným spotrebičom v každej domácnosti. Zároveň však miera jej obľúbenosti v poslednom čase zvyšuje. Sušička bielizne vám totiž ušetrí čas aj námahu.

Už nemusíte bielizeň vešať a čakať, až sa usuší. To sa hodí najmä v prípade malých bytov, kde naozaj nie je miesta nazvyš.  Váš byt bude zároveň bez visiacej bielizne viac estetický. Vypranú bielizeň len vložíte do sušičky, zvolíte príslušný program a následne po dokončení sušenia vyberáte suché, zmäkčené a takmer vyžehlené prádlo, ktoré stačí rovno zložiť do skrine.

AEG AbsoluteCare

sušička prádla

od 599,00 €
Záruka 10 rokov

Beko DPY 8506

od 549,00 €
Produkt roku 2017

AEG T8DBG68SC

od 649,00 €
Záruka 5 rokov

Bosch WTW87467CS

od 649,00 €
Doprava zadarmo

Beko Superia DS 7434

od 489,00 €
Doprava zadarmo

AEG T6DBG28SC

sušička prádla

od 369,00 €
Doprava zadarmo

Sušičky bielizne sú stále obľúbenejšou súčasťou vybavenia slovenských domácností. Vedia vám ušetriť čas a námahu, pretože nebudete musieť náročne rozvešať mokrú bielizeň a potom dlhú dobu čakať, až sa usuší.

Kvalitná sušička to totiž dokáže za niekoľko minút.

Tiež vám ušetrí miesto v interiéri, ktoré je vyhradené šnúram či sušiakom. Sušičky dokážu bielizeň tiež zmäkčiť a takmer vyžehliť.

Pri výbere sušičky vás budú zaujímať jej rozmery, hospodárnosť prevádzky alebo funkcie, ktorými disponuje. Ponúkame niekoľko rád, ktoré by vám pri výbere sušičky mohli pomôcť.

Len ďalší spotrebič alebo skvelý pomocník?


Niektorí ľudia zastávajú názor, že kupovať si prístroj špeciálne na sušenie je zbytočný. Avšak, bielizeň môžete usušiť tiež na záhrade, balkóne či priamo v byte.

Môže sa tak zdať, že sa investícia do sušičky nevyplatí.

Opak je však pravdou, kvalitná sušička na bielizeň vám môže ušetriť veľa peňazí za energie, a navyše ušetrí aj váš drahocenný čas.

O tomto tvrdení svedčia aj mnohé pozitívne recenzie sušičiek prádla dostupné na internete. Vysokej obľube sa tešia najmä sušičky prádla značky Bosch.

Sušička na bielizeň šetrí čas a zabraňuje vlhkosti v byte


Aké dôvody hovoria pre obstaranie tohto pomocníka do domácnosti?

Tým prvým je fakt, že sušička na bielizeň vám – ako hovorí jej názov – usuší bielizeň, a to kedykoľvek a bez ohľadu na počasie.

Neohrozí vám dážď, ktorý vám proces sušenia už iste mnohokrát narušil, ale ani mráz či iná nepriazeň počasia.

Namiesto zdĺhavej procedúry jednoducho vložíte bielizeň do sušičky a za niekoľko desiatok minút máte hotovo. V sušičke navyše nehrozí, že by vám bielizeň vybledla, ako sa to môže stať na slnku.

Sušička na bielizeň prináša výhody aj pre tých, ktorí sú zvyknutí sušiť bielizeň priamo v byte.

Jednak vám zaberie oveľa menej miesta ako sušiak na bielizeň, ale hlavne zabráni vlhkosti z bielizne zrážať sa na stenách miestností.

Hodinám stráveným žehlením odzvonilo!


Chcete ďalšie dôvody, prečo by sa sušička na bielizeň mala stať súčasťou vašej výbavy? Vďaka tomuto zázraku sa  zbavíte nutnosti žehlenia.

A priznajme si, svoj voľný čas radšej venujeme iným činnostiam ako státiu pri žehliacej doske nad hromadou bielizne.

Sušička na bielizeň váš voľný čas zachráni. Tričká, mikiny, nohavice aj inú bielizeň stačí po usušení len poskladať a uložiť do skrine.

Navyše vďaka sušičke bude žehlenie omnoho ľahšie. Sušička na bielizeň oblečenie našuchorí, zmäkčí a zjemní.

Bude tak tiež príjemnejšie na nosenie a nebude dráždiť vašu kožu, najmä ak patríte k ľuďom s citlivou pokožkou či alergikom. Sušičky vďaka moderným technológiám zvládnu aj starostlivosť o veľmi jemnú bielizeň a zaistia jeho dlhú životnosť.

Zbavte sa žmolkov, chlpov i alergénov


Sušička na bielizeň prinesie do vašej domácnosti aj iné výhody. Z oblečenia odstráni žmolky, vlasy alebo napríklad chlpy vášho domáceho maznáčika.

To všetko zostane vo filtri a oblečenie bude bez všetkých nečistôt.

Okrem toho filter zachytí tiež prach a vďaka vysokej teplote si sušička na bielizeň poradí s alergénmi, navyše im neumožní do bielizne vniknúť počas sušenia.

Nemusíte sa tiež báť, že by vaša bielizeň napáchla, ako tomu občas býva pri jej sušení na balkóne v meste.

Do sušičky na bielizeň navyše môžete  pridať vôňu podľa svojho želania.

Sušička na bielizeň vie aj vyprať


Sušička na bielizeň môže dokonca v niektorých prípadoch zastúpiť práčku.

Máte oblečenie napáchnuté jedlom, dymom alebo len spotené?

Ak bielizeň nie je špinavá, je zbytočné ju prať, navyše sa neustálym praním znižuje kvalita odevov.

V tejto chvíli si poradí sušička na bielizeň, ktorá má takzvaný refresh čiže regeneračný program.

Vďaka pare budete mať oblečenie za pár minút čisté, bez zápachu a suché.

Vyberte si ideálnu sušičku pre svoju domácnosť


Rozhodli ste sa pre kúpu sušičky?

Vyberať môžete z mnohých typov a modelov s najrôznejšími funkciami. Na čo si dať pri nákupe pozor a ako vybrať sušičku na bielizeň, ktorá vám v domácnosti skvele poslúži?

Najskôr by ste sa mali rozhodnúť, aký typ sušičky na bielizeň je pre vás výhodnejšia. Sušičky delíme podľa používanej technológie odvádzania horúceho vzduchu.

Máme tak sušičky:

  • kondenzačné, kde sa para mení na vodu a ukladá sa do zásobníka alebo je odvádzaná do odpadu
  • ventilačné, ktoré horúci vzduch odvádza von a hodí sa teda do veľkých kúpeľní, kde možno zaistiť odvetrávanie.

Lacná kondenzačná sušička sa väčšinou neoplatí, je preto lepšie investovať do jej drahšej varianty s tepelným čerpadlom, ktorá horúci vzduch ochladí a získanú energiu ďalej použije. Je teda úsporná a hodí sa tým používateľom, ktorí sušia pravidelne a častejšie.

Zvoľte si typ ovládania


Premýšľate, podľa akých ďalších ukazovateľov si vybrať sušičku na bielizeň? Zamerajte sa napríklad na typ ovládania.

Vybrať si môžete sušičky s mechanickým ovládaním, kde sami nastavujte teplotu a dobu sušenia.

Novšie modely však majú elektronické ovládanie, ktoré zabezpečí úsporu energie. Navyše sa postará o to, aby bielizeň bola sušené presne tak dlho, ako je potreba.

Vyberte si vhodné a potrebné funkcie


S ovládaním súvisia aj funkcie, ktoré vaša sušička na bielizeň môže zvládať. Tu sa musíte rozhodnúť podľa toho, čo je pre vás dôležité a ktoré programy a funkcie naopak nepotrebujete.

Výber vhodného programu sušenia záleží napríklad na tom, aké oblečenie hodláte sušiť.

Užitočnou funkciou je  možnosť odloženia času sušenia. Vzhľadom k tomu, že je vhodné bielizeň ihneď po dosušení zo sušičky vytiahnuť, je skvelé mať možnosť nastaviť čas sušenia tak, aby bielizeň bola vysušená v čase vášho príchodu domov.

Hodiť sa vám môže tiež to, že vaša sušička na bielizeň bude mať voliteľnú úroveň sušenia.

Vlhké prádlo vám pôjde ľahšie žehliť, to úplne suché naopak môžete ihneď uložiť do skrine.

Sušička na bielizeň skrátka ponúka mnoho funkcií a stačí si tak vybrať spotrebič, ktorý naplní presne vaše požiadavky a stane sa užitočným pomocníkom vo vašej domácnosti.

Vyberte umiestnenie


Keď už sa rozhodnete sušičku kúpiť, mali by ste už vopred vedieť, kam ju umiestnite. Niekto má miesto na chodbe, ďalší v pivnici.

Vstavané sušičky nájdu svoje miesto v kuchyni. Alebo sa môžete rozhodnúť pre tradičnú kúpeľňu.

Výborným variantom je tzv. slim sušička prádla, ktorá je v podstate úzkou verziou sušičky prádla. Vďaka kompaktnejším rozmerom zaberá omnoho menej miesta ako jej klasické príbuzné.

Nech už vaša nová sušička bude kdekoľvek, zakaždým budete musieť riešiť jej často zložité napojenie na odpad.

Problém s napojením tenkej hadičky od sušičky bielizne ľahko rieši sortiment nadpájacích tvaroviek.

Typ plnenia sušičky


Rovnako ako u práčok, si môžete vybrať sušičku podľa toho, z akej strany chcete do sušičky vkladať bielizeň (či iný predmet, sušiť môžete napríklad aj plyšáky, topánky a mnoho ďalšieho).

Na trhu teda sú sušičky s vrchným plnením a sušičky s predným plnením.

  • sušičky s vrchným plnením nie sú tak priestranné a sú lepšie pre ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbta, pretože sa nemusia pri vkladaní toľko ohýbať.
  • sušičky s predným plnením sú o niečo väčšie a musíte sa k nim ohýbať, na trhu je ich však viac, teda je väčšia možnosť vybrať si takú, ktorá Vám bude presne vyhovovať.

Pri rozhodovaní o umiestnení sušičky vás bude zaujímať najmä čo najväčšie  pohodlie pri vkladaní bielizne.

Ak zvolíte sušičku s predným plnením, budete potrebovať dostatočný priestor pre manipuláciu s dvierkami.

Pre menšie kúpeľne preto spravidla uprednostníte sušičku s horným plnením.

Ale pretože sa do nej vkladá bielizeň vrchom, nie je použiteľná ako odkladací priestor.

Princíp práce sušičky


Základné delenie sušičiek bielizne môžeme určiť na:

  • Kondenzačné sušičky
  • Odvetrávacie sušičky

Kondenzačné sušičky sa dobre hodia do bežných domácností. Pracujú na princípe kondenzácie pary na vodu, ktorá sa ukladá sa do zásobníka, pri niektorých modeloch možno odvod vody napojiť priamo na odpad.

Nemusíte tak doma riešiť problém s odvodom vodných pár.

Kondenzačnú sušičku môžete umiestniť prakticky kamkoľvek s minimálnymi požiadavkami na montáž, bez nutnosti akéhokoľvek stavebného zásahu.

Druhým typom sú odvetrávacie (alebo tiež ventilačné) sušičky, ktoré sú založené na princípe odvodu pary von z prístroja.

Vzhľadom k tomu, že tieto sušičky spôsobujú  zvýšenú hladinu vlhkosti vzduchu, sú vhodné skôr do samostatných práčovní.

Máte však možnosť prispôsobiť doma rozvody a inštalovať ventilačné rúrku, čo je vhodné najmä v prípade, že budete vykonávať stavebné úpravy (či už rekonštruujete byt alebo dom, prípadne staviate nový).

Potom bude pre vás odvetrávacie sušička výhodná z dôvodu nižšej obstarávacej ceny aj prevádzkových nákladov.

Premyslite, ako skombinovať pranie a sušenie


Ak nemáte doma priestor pre umiestnenie samostatné sušičky, prípadne nemáte kam zavesiť bielizeň, môžete si zaobstarať práčku so sušičkou v jednom.

Hoci tento prístroj nesuší bielizeň tak efektívne ako klasická sušička (spravidla je možné usušiť naraz zhruba polovicu vypranej plnej dávky), nemusíte mať obavy, že by bola bielizeň preschnutá, po usušení možno bielizeň hneď vyžehliť a uschovať na svoje miesto.

Nevýhodou môže byť  vyššia spotreba vody alebo dlhšia doba potrebná pre vypranie a usušenie celej dávky bielizne. Pokiaľ máte doma dostatok priestoru, oplatí sa vám mať dva samostatné prístroje.

Výhodné je zakúpiť práčku i sušičku zároveň, a to ideálne od jedného výrobcu. Dôvodom je ľahšie prepojenie oboch prístrojov, niektoré sušičky dokonca vie využívať ovládací panel práčky, ku ktorej sú pripojené prepojovacím káblom.

Pranie i sušenie potom môžete ovládať z jediného prístroja.

Sušička sa hodí každému, kto potrebuje mať čo najrýchlejšie usušené prádlo a nechce sa spoliehať na predpoveď počasia.

Hodí sa tiež ľuďom, ktorí nemajú dostatok priestoru v byte na sušiak alebo sa im snáď sušiak zdá byť neestetický.

Kúpu sušičky starostlivo zvážte, sušička vás totiž príde draho, ak nemáte práčku, ktorá zvládne aspoň 1 400 otáčok za minútu, aby bola bielizeň poriadne vyžmýkaná. 

Ovládanie sušičky


S ovládaním je to podobné ako u pračiek – u lacnejších modeloch musíte sami navoliť viac možností (teplotu a dobu sušenia), tím pádom snaží udeľuje chybu (napríklad aj nevedomky) a je teda aj väčšia pravdepodobnosť, že sa vám oblečenie v sušičke kvôli zle navolenému programu zničí.

Dobu sušenia môžete odhadnúť vďaka priloženej tabuľke v návode sušičky. Je daná veľkosťou bubna sušičky, ďalej vlhkosťou, druhom a množstvom bielizne, ktoré chcete sušiť.

Drahšie a novšie modely sú  ľahšie na ovládanie – sú na nich predpripravené programy.

Niektoré práčky dokonca majú tzv. fuzzy system (občas tiež nazývaný ako „šiesty zmysel“), ktorý sám vďaka senzorom rozpozná, koľko bielizne v sušičke je, ako veľmi vlhká je a tiež rozpozná druh bielizne a prispôsobí tomu ideálny program.

Mimochodom vďaka tomu ušetríte aj nejaké to euro, pretože bielizeň bude tak akurát usušená a nie presušená.

Ako vybrať tú správnu sušičku prádla


Rovnako ako pri výberu akéhokoľvek iného spotrebiča by ste si mali dobre rozmyslieť, koľko chcete do sušičky bielizne investovať a aké programy by mala mať.

Ak sa rozhodnete zaobstarať si sušičku bielizne, máte na výber medzi  dvoma hlavnými technológiami:

Prvou, v našich podmienkach menej často používanou technológiou sú ventilačné sušičky prádla. Druhou sú viac predávané kondenzačné sušičky bielizne. Ohriaty vzduch je vháňaný ventilátorom do bubna sušičky, ktorý pomaly rotuje. Potom je navlhčený vzduch odvádzaný preč z vnútorného priestoru.

Práve podľa spôsobu odvádzanie vlhkosti sú tieto sušičky pomenované. Máte možnosť si tiež zaobstarať  kombinovanú sušičku s práčkou, ktorá ušetrí miesto dvoch spotrebičov. O jednotlivých typoch sušičiek sa viac dozviete nižšie.

Sušičky bielizne majú samozrejme tiež svoje nevýhody. Spotreba elektrickej energie je u tohto prístroja vyššia, záleží však na značke, type, frekvencii používania a množstva bielizne, ktoré sa chystáte usušiť. Rozmery tohto spotrebiča tiež nie sú zanedbateľné. Spolu s práčkou a ďalšími spotrebičmi dokáže zabrať poriadne veľa priestoru.

Ako každý elektrický spotrebič, aj sušička bielizne produkuje teplo. Napriek všetkým tesneniam sa dostane von aj trocha vlhkosti. Výsledkom je zvýšená teplota a vlhkosť v miestnosti. Veľmi dôležitá je pravidelná údržba sušičky, predovšetkým čistenie filtrov.

Čo sa týka rozmerov, pri výbere sušičky sa môžete rozhodnúť, či dáte prednosť voľne stojacej sušičke bielizne klasických rozmerov so šírkou 60 cm a predným plnením, alebo uprednostníte sušičku vstavanú. Bežné sušičky dosahujú rozmerov 60 × 80 × 60 cm (š × v × h).

V prípade, že obývate menšie priestory, o ktoré sa nedelíte s veľkým počtom osôb, môže byť pre vás skvelou voľbou tzv. slim sušička prádla.

Slim sušička bielizne je vlastne úzka sušička prádla, ktorá sa hodí najmä do menších priestorov a menších domácností.

Sušička prádla – typy


Sušičky bielizne sa delia na dva základné typy. Jedná sa o ventilačné sušičky čiže odvetrávacie a kondenzačné sušičky. Čo sa týka parametrov, funkcií a výkonu, sú oba typy sušičiek totožné.

Rozdiel je v spôsobe odvádzania horúceho vzduchu. Sušička môže vzduch kondenzovať priamo v sušičke alebo ho odvádzať do priestoru.

Ak žijete v rodinnom dome s práčovňou a môžete zaistiť kvalitné odvetrávanie, odporúčame vám zaobstarať si odvetrávaciu sušičku. Ak máte kúpeľňu bez okna, bude pre vás najvhodnejšie kondenzačná sušička.

V prípade, že plánujete sušiť bielizeň často, môžeme vám odporúčať zakúpenie sušičky s tepelným čerpadlom.

Kondenzačné sušičky


Kondenzačné sušičky sú založené na princípe kondenzácie pary na vodu, ktorá sa ukladá do zásobníka. Nemusíte teda riešiť odvod vodných pár, ale po každom použití je dôležité nádrž s kondenzovanou vodou vyprázdniť. Sušičku môžete umiestniť kamkoľvek, bez nutnosti akéhokoľvek stavebného zásahu.

Tieto sušičky bývajú drahšie. Kondenzácia nebýva 100% účinná, čo môže spôsobiť zvýšenú vlhkosť v miestnosti, kde sa prístroj nachádza.

Niektoré modely sušičiek je možné napojiť priamo na odpad, v tomto prípade nie je nutná manipulácia so zásobníkom na zachytenú vodu. Tento typ sušičiek je trochu drahší.

 Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom sú najmodernejším typom. Sú založené na princípe obrátenej chladničky. Teplo sa vracia späť do okruhu a je ďalej využívané pre sušenie. Ohriaty vzduch sa schladí, čím je odstránená vlhkosť. Vzniká tak v sušičke uzavretý obvod, v ktorom sa teplo nestráca.

Spotreba tak môže dosahovať až o 50% nižšie hodnoty v porovnaní s bežnými kondenzačnými sušičkami. Sušenie je energeticky úsporné, veľmi jemné, vhodné aj na citlivé textílie.

Teplota a zostatková vlhkosť v sušičke je kontrolovaná, následne sa bielizeň postupne ochladzuje a vďaka špeciálnej fáze a obojstrannému chodu bubna nie je pokrčená. Sušičky tohto typu sa oplatí tam, kde sú používané najfrekventovanejšie. Sú energeticky úsporné, ale disponujú vyššími obstarávacími nákladmi.

 Kondenzačné sušičky s parnou funkciou zaistia, že z bielizne sú pomocou pary odstránené záhyby a bielizeň je aj takmer vyžehlená. V prípade, že sa rozhodnete pre sušičku s parnou funkciou, je nutné bielizeň do bubna sušičky špeciálne rozložiť a navoliť zodpovedajúci program.

Bubon sušičky sa neotáča, bielizeň je sušená horúcim vzduchom.

Zo sušičky potom vyberiete bielizeň nadýchanú, voňavú a hebkú. Veľkou výhodou je možnosť vloženia suchej bielizne, ak sa chceme zbaviť napr. pachu cigaretového dymu.

Odvetrávacie (odťahové, ventilačné) sušičky


Odvetrávacie sušičky pracujú na princípe odvodu pár ventilačnou rúrkou do vonkajšieho priestoru. Sušička bielizne naberá vzduch z miestnosti, ktorý ohrieva a ženie do bubna s bielizňou.

Jedná sa o najjednoduchší princíp sušenia. Pre tento typ sušičiek je vhodné inštalovať do miestností, kde je možný stavebný zásah.

Je dôležité inštalovať ventilačnú rúrku. Poprípade môžete inštalovať sušičku napr. do práčovne, kde vzduch môže prúdiť priamo do miestnosti a nespôsobí žiadne komplikácie. Veľkou výhodou je nižšia obstarávacia cena a nízke náklady.

sušička prádla

Kombinovaná práčka so sušičkou


Premýšľate, že by bolo dobré si do Vášho bytu zaobstarať spoločne s práčkou aj sušičku?

Môžete ušetriť miesto a zaobstarať si  kombinovanú práčku so sušičkou. Radi by sme vás ale upozornili na nevýhody, ktoré kombinovaná práčka so sušičkou má.

Kombinované práčky so sušičkou spotrebovávajú pomerne veľké množstvo energie a nie je možné usušiť plnú dávku čistej bielizne. Práčka vám usuší iba polovicu maximálneho obsahu práčky. Musíte teda z práčky časť bielizne vybrať a pokračovať v sušení.

Objem bubna sušičky


Sušičky bielizne vysušia až 8 kg bielizne naraz. Je dôležité vedieť, že vždy je možné nechať usušiť približne polovicu bielizne, ktorá je vypraná. Bielizeň by mala mať pri sušení dostatok priestoru, preto by sa nemal bubon napĺňať úplne.

Štandardom je v dnešnej dobe sušička s náplňou 7 kg a viac.

Pre šetrnejšie usušenie však môžeme zvoliť program na 1 kg. Množstvom bielizne je zásadne ovplyvnená spotreba energie a hlavne dĺžka sušenia.

Spotreba energie


Spotreba elektrickej energie sušičiek bielizne je označovaná do skupín podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Jedná sa o jeden z najdôležitejších parametrov.

Rovnako ako u iných spotrebičov sa označuje písmenami A až D, pričom sa už bežne stretávame s ešte lepším označením A +, A ++, A +++ atď.

Alebo napr. A-10%, A-20%, A-30% atď. Tento údaj je uvedený priamo na spotrebiči. Spotreba elektrickej energie sa tiež líšia v závislosti na objeme vloženej bielizne. Odporúčame dať prednosť úspornému spotrebiču v energetickej triede A a vyššie.

Rovnako ako u práčok platí, že čím úspornejšia sušička bielizne je, tým je aj drahšia. Do nedávnej doby boli sušičky na bielizeň považované za jedny z najmenej úsporných spotrebičov. Dnes už nie je žiadny problém zaobstarať si sušičku bielizne v energetickej triede A, niekedy dokonca aj vyššou (s percentuálnou úsporou).

Ak ale doma používate starú práčku, ktorá prádlo dostatočne nevyžmýka. V takomto prípade je používanie sušičky bielizne veľmi nehospodárne a spotreba energie sa zvyšuje.

Funkcie a ovládanie


Už ste premýšľali, aké funkcie by mala mať vaša budúca sušička? Čo všetko chcete, aby dokázala? Môžeme vám dať pár typov, na ktoré funkcie sa zamerať, aby vám mohli uľahčiť prácu.

Ako často budete sušičku bielizne využívať? Bude jej prevádzka celoročná alebo bielizeň budete sušiť iba vo vlhkom počasí a v zime?

Ak zvolíte druhú variantu, nároky na funkcie nemusia byť zase také veľké a náklady na obstaranie nebudú príliš vysoké.

V každom prípade by vám mala sušička bielizne ponúknuť možnosť usušenia bielizne, ktoré rovno presuniete do skrine alebo  program pre ľahké žehlenie.

Sušičky bielizne ponúkajú rôzne funkcie, ako je napr. detská poistka, vnútorné osvetlenie bubna, zvukový signál ukončenia programu, indikácia zostávajúceho času sušenia alebo hodnota nastavenej teploty.

Ďalej si môžete zaobstarať sušičku bielizne s manuálnym ovládaním či ovládaním prostredníctvom displeja. Aj keď sú sušičky s manuálnym ovládaním lacnejšie, nastavenie zodpovedajúcej teploty a približnej doby sušenia je pomerne náročné.

Najmodernejšie modely sušičiek bielizne už využívajú aj inteligentnú elektroniku, ktorá riadi všetky pracovné procesy. Vďaka nej bude množstvo spotrebovanej energia nižšie a bielizeň nebude napr. nadmerne vysušená.

Nižšie vám ponúkame prehľad základných funkcií sušičiek prádla:

 Jednoduché žehlenie – táto funkcia chráni bielizeň pred pokrčením. Bielizeň je krátko pred dosušením schladená a našuchorená. Tým sa minimalizuje miera pokrčenia bielizne.

 Žehliaca funkcia – sušička bielizne vháňa do bubna vodnú paru, tým sú záhyby na bielizni narovnávané. Funkciu môžete tiež využiť pre bielizeň, ktorá bolo vysušené mimo sušičky.

 Odložený štart – odloženie začiatku sušenia o nastavenú dobu. Bielizeň by sa po procese sušenia malo zo sušičky ihneď vybrať a zložiť. Dorovnajú sa tak prípadné záhyby a prádlo už nemusíte žehliť.

 Detská poistka – vďaka stlačeniu tlačidla alebo kombinácie tlačidiel dvierka sušičky nie je možné otvoriť v priebehu pracieho cyklu. Nie je možné ani zmeniť nastavenie predvoleného procesu.

Nie je sušička ako sušička – dôležitosť značky


Miera kvality, ktorú môžete od svojej novej sušičky prádla očakávať, priamo závisí od výrobcu. Značka teda nie je len prázdny pojem. Osvedčená značka je zárukou kvality a dlhej životnosti.

Na našom trhu sa najväčšej obľube tešia sušičky prádla od spoločnosti  Bosch a Beko.

sušička prádla

 

Záver


Pred tým, než si zaobstaráte do svojej domácnosti sušičku na bielizeň, mali by ste sa informovať aj o  dostupnosti autorizovaných servisov. Po uplynutí záručnej doby by mohla byť táto informácia veľmi dôležitá.

Záručná doba na všetok zakúpený spotrebiča je zákonom stanovená na dva roky.

Záručnú dobu si možno u niektorých výrobcov za príplatok predĺžiť (je poskytovaná aj zadarmo). Je na vás, či túto možnosť využijete. Dôležité je však preštudovať všetky podmienky, ktoré musí spotrebiteľ splniť.

Ak nakupujete cez internet je veľmi vhodné, aby ste venovali pozornosť testom sušičiek prádla, ktoré sú dostupné na webe. Rôzne recenzie vám môžu pomôcť vybrať si spomedzi najlepších sušičiek bielizne na trhu.

Dúfame, že vám náš článok poskytol dostatočné informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere tej správnej sušičky bielizne.

4.1/5 - (14 votes)