Nie ste si istí s  výberom sušičky bielizne?

Radi vám poradíme. V tomto článku sa zameriame na všeobecné informácie o sušičkách bielizne, popíšeme typy jednotlivých sušičiek bielizne, budeme sa zaoberať ich spotrebou energie a nákladmi. Zmienime aj funkcie, ktorými sušičky disponujú. Veríme, že vďaka tomuto článku si vyberiete tú najlepšiu sušičku prádla.

Sušička na prádlo iste nie je bežným spotrebičom v každej domácnosti. Zároveň však miera jej obľúbenosti v poslednom čase zvyšuje. Sušička bielizne vám totiž ušetrí čas aj námahu.

Už nemusíte bielizeň vešať a čakať, až sa usuší. To sa hodí najmä v prípade malých bytov, kde naozaj nie je miesta nazvyš.  Váš byt bude zároveň bez visiacej bielizne viac estetický. Vypranú bielizeň len vložíte do sušičky, zvolíte príslušný program a následne po dokončení sušenia vyberáte suché, zmäkčené a takmer vyžehlené prádlo, ktoré stačí rovno zložiť do skrine.

AEG AbsoluteCare

od 599,00 €
Záruka 10 rokov

Beko DPY 8506

od 549,00 €
Produkt roku 2017

AEG T8DBG68SC

od 649,00 €
Záruka 5 rokov

Bosch WTW87467CS

od 649,00 €
Doprava zadarmo

Beko Superia DS 7434

od 489,00 €
Doprava zadarmo

AEG T6DBG28SC

od 369,00 €
Doprava zadarmo

Ako vybrať tú správnu sušičku prádla


Rovnako ako pri výberu akéhokoľvek iného spotrebiča by ste si mali dobre rozmyslieť, koľko chcete do sušičky bielizne investovať a aké programy by mala mať.

Ak sa rozhodnete zaobstarať si sušičku bielizne, máte na výber medzi  dvoma hlavnými technológiami:

Prvou, v našich podmienkach menej často používanou technológiou sú ventilačné sušičky prádla. Druhou sú viac predávané kondenzačné sušičky bielizne. Ohriaty vzduch je vháňaný ventilátorom do bubna sušičky, ktorý pomaly rotuje. Potom je navlhčený vzduch odvádzaný preč z vnútorného priestoru.

Práve podľa spôsobu odvádzanie vlhkosti sú tieto sušičky pomenované. Máte možnosť si tiež zaobstarať  kombinovanú sušičku s práčkou, ktorá ušetrí miesto dvoch spotrebičov. O jednotlivých typoch sušičiek sa viac dozviete nižšie.

Sušičky bielizne majú samozrejme tiež svoje nevýhody. Spotreba elektrickej energie je u tohto prístroja vyššia, záleží však na značke, type, frekvencii používania a množstva bielizne, ktoré sa chystáte usušiť. Rozmery tohto spotrebiča tiež nie sú zanedbateľné. Spolu s práčkou a ďalšími spotrebičmi dokáže zabrať poriadne veľa priestoru.

Ako každý elektrický spotrebič, aj sušička bielizne produkuje teplo. Napriek všetkým tesneniam sa dostane von aj trocha vlhkosti. Výsledkom je zvýšená teplota a vlhkosť v miestnosti. Veľmi dôležitá je pravidelná údržba sušičky, predovšetkým čistenie filtrov.

Čo sa týka rozmerov, pri výbere sušičky sa môžete rozhodnúť, či dáte prednosť voľne stojacej sušičke bielizne klasických rozmerov so šírkou 60 cm a predným plnením, alebo uprednostníte sušičku vstavanú. Bežné sušičky dosahujú rozmerov 60 × 80 × 60 cm (š × v × h).

V prípade, že obývate menšie priestory, o ktoré sa nedelíte s veľkým počtom osôb, môže byť pre vás skvelou voľbou tzv. slim sušička prádla.

Slim sušička bielizne je vlastne úzka sušička prádla, ktorá sa hodí najmä do menších priestorov a menších domácností.

Sušička prádla – typy


Sušičky bielizne sa delia na dva základné typy. Jedná sa o ventilačné sušičky čiže odvetrávacie a kondenzačné sušičky. Čo sa týka parametrov, funkcií a výkonu, sú oba typy sušičiek totožné.

Rozdiel je v spôsobe odvádzania horúceho vzduchu. Sušička môže vzduch kondenzovať priamo v sušičke alebo ho odvádzať do priestoru.

Ak žijete v rodinnom dome s práčovňou a môžete zaistiť kvalitné odvetrávanie, odporúčame vám zaobstarať si odvetrávaciu sušičku. Ak máte kúpeľňu bez okna, bude pre vás najvhodnejšie kondenzačná sušička.

V prípade, že plánujete sušiť bielizeň často, môžeme vám odporúčať zakúpenie sušičky s tepelným čerpadlom.

Kondenzačné sušičky


Kondenzačné sušičky sú založené na princípe kondenzácie pary na vodu, ktorá sa ukladá do zásobníka. Nemusíte teda riešiť odvod vodných pár, ale po každom použití je dôležité nádrž s kondenzovanou vodou vyprázdniť. Sušičku môžete umiestniť kamkoľvek, bez nutnosti akéhokoľvek stavebného zásahu.

Tieto sušičky bývajú drahšie. Kondenzácia nebýva 100% účinná, čo môže spôsobiť zvýšenú vlhkosť v miestnosti, kde sa prístroj nachádza.

Niektoré modely sušičiek je možné napojiť priamo na odpad, v tomto prípade nie je nutná manipulácia so zásobníkom na zachytenú vodu. Tento typ sušičiek je trochu drahší.

 Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom sú najmodernejším typom. Sú založené na princípe obrátenej chladničky. Teplo sa vracia späť do okruhu a je ďalej využívané pre sušenie. Ohriaty vzduch sa schladí, čím je odstránená vlhkosť. Vzniká tak v sušičke uzavretý obvod, v ktorom sa teplo nestráca.

Spotreba tak môže dosahovať až o 50% nižšie hodnoty v porovnaní s bežnými kondenzačnými sušičkami. Sušenie je energeticky úsporné, veľmi jemné, vhodné aj na citlivé textílie.

Teplota a zostatková vlhkosť v sušičke je kontrolovaná, následne sa bielizeň postupne ochladzuje a vďaka špeciálnej fáze a obojstrannému chodu bubna nie je pokrčená. Sušičky tohto typu sa oplatí tam, kde sú používané najfrekventovanejšie. Sú energeticky úsporné, ale disponujú vyššími obstarávacími nákladmi.

 Kondenzačné sušičky s parnou funkciou zaistia, že z bielizne sú pomocou pary odstránené záhyby a bielizeň je aj takmer vyžehlená. V prípade, že sa rozhodnete pre sušičku s parnou funkciou, je nutné bielizeň do bubna sušičky špeciálne rozložiť a navoliť zodpovedajúci program.

Bubon sušičky sa neotáča, bielizeň je sušená horúcim vzduchom.

Zo sušičky potom vyberiete bielizeň nadýchanú, voňavú a hebkú. Veľkou výhodou je možnosť vloženia suchej bielizne, ak sa chceme zbaviť napr. pachu cigaretového dymu.

Odvetrávacie (odťahové, ventilačné) sušičky


Odvetrávacie sušičky pracujú na princípe odvodu pár ventilačnou rúrkou do vonkajšieho priestoru. Sušička bielizne naberá vzduch z miestnosti, ktorý ohrieva a ženie do bubna s bielizňou.

Jedná sa o najjednoduchší princíp sušenia. Pre tento typ sušičiek je vhodné inštalovať do miestností, kde je možný stavebný zásah.

Je dôležité inštalovať ventilačnú rúrku. Poprípade môžete inštalovať sušičku napr. do práčovne, kde vzduch môže prúdiť priamo do miestnosti a nespôsobí žiadne komplikácie. Veľkou výhodou je nižšia obstarávacia cena a nízke náklady.

Kombinovaná práčka so sušičkou


Premýšľate, že by bolo dobré si do Vášho bytu zaobstarať spoločne s práčkou aj sušičku?

Môžete ušetriť miesto a zaobstarať si  kombinovanú práčku so sušičkou. Radi by sme vás ale upozornili na nevýhody, ktoré kombinovaná práčka so sušičkou má.

Kombinované práčky so sušičkou spotrebovávajú pomerne veľké množstvo energie a nie je možné usušiť plnú dávku čistej bielizne. Práčka vám usuší iba polovicu maximálneho obsahu práčky. Musíte teda z práčky časť bielizne vybrať a pokračovať v sušení.

Objem bubna sušičky


Sušičky bielizne vysušia až 8 kg bielizne naraz. Je dôležité vedieť, že vždy je možné nechať usušiť približne polovicu bielizne, ktorá je vypraná. Bielizeň by mala mať pri sušení dostatok priestoru, preto by sa nemal bubon napĺňať úplne.

Štandardom je v dnešnej dobe sušička s náplňou 7 kg a viac.

Pre šetrnejšie usušenie však môžeme zvoliť program na 1 kg. Množstvom bielizne je zásadne ovplyvnená spotreba energie a hlavne dĺžka sušenia.

Spotreba energie


Spotreba elektrickej energie sušičiek bielizne je označovaná do skupín podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Jedná sa o jeden z najdôležitejších parametrov.

Rovnako ako u iných spotrebičov sa označuje písmenami A až D, pričom sa už bežne stretávame s ešte lepším označením A +, A ++, A +++ atď.

Alebo napr. A-10%, A-20%, A-30% atď. Tento údaj je uvedený priamo na spotrebiči. Spotreba elektrickej energie sa tiež líšia v závislosti na objeme vloženej bielizne. Odporúčame dať prednosť úspornému spotrebiču v energetickej triede A a vyššie.

Rovnako ako u práčok platí, že čím úspornejšia sušička bielizne je, tým je aj drahšia. Do nedávnej doby boli sušičky na bielizeň považované za jedny z najmenej úsporných spotrebičov. Dnes už nie je žiadny problém zaobstarať si sušičku bielizne v energetickej triede A, niekedy dokonca aj vyššou (s percentuálnou úsporou).

Ak ale doma používate starú práčku, ktorá prádlo dostatočne nevyžmýka. V takomto prípade je používanie sušičky bielizne veľmi nehospodárne a spotreba energie sa zvyšuje.

Funkcie a ovládanie


Už ste premýšľali, aké funkcie by mala mať vaša budúca sušička? Čo všetko chcete, aby dokázala? Môžeme vám dať pár typov, na ktoré funkcie sa zamerať, aby vám mohli uľahčiť prácu.

Ako často budete sušičku bielizne využívať? Bude jej prevádzka celoročná alebo bielizeň budete sušiť iba vo vlhkom počasí a v zime?

Ak zvolíte druhú variantu, nároky na funkcie nemusia byť zase také veľké a náklady na obstaranie nebudú príliš vysoké.

V každom prípade by vám mala sušička bielizne ponúknuť možnosť usušenia bielizne, ktoré rovno presuniete do skrine alebo  program pre ľahké žehlenie.

Sušičky bielizne ponúkajú rôzne funkcie, ako je napr. detská poistka, vnútorné osvetlenie bubna, zvukový signál ukončenia programu, indikácia zostávajúceho času sušenia alebo hodnota nastavenej teploty.

Ďalej si môžete zaobstarať sušičku bielizne s manuálnym ovládaním či ovládaním prostredníctvom displeja. Aj keď sú sušičky s manuálnym ovládaním lacnejšie, nastavenie zodpovedajúcej teploty a približnej doby sušenia je pomerne náročné.

Najmodernejšie modely sušičiek bielizne už využívajú aj inteligentnú elektroniku, ktorá riadi všetky pracovné procesy. Vďaka nej bude množstvo spotrebovanej energia nižšie a bielizeň nebude napr. nadmerne vysušená.

Nižšie vám ponúkame prehľad základných funkcií sušičiek prádla:

 Jednoduché žehlenie – táto funkcia chráni bielizeň pred pokrčením. Bielizeň je krátko pred dosušením schladená a našuchorená. Tým sa minimalizuje miera pokrčenia bielizne.

 Žehliaca funkcia – sušička bielizne vháňa do bubna vodnú paru, tým sú záhyby na bielizni narovnávané. Funkciu môžete tiež využiť pre bielizeň, ktorá bolo vysušené mimo sušičky.

 Odložený štart – odloženie začiatku sušenia o nastavenú dobu. Bielizeň by sa po procese sušenia malo zo sušičky ihneď vybrať a zložiť. Dorovnajú sa tak prípadné záhyby a prádlo už nemusíte žehliť.

 Detská poistka – vďaka stlačeniu tlačidla alebo kombinácie tlačidiel dvierka sušičky nie je možné otvoriť v priebehu pracieho cyklu. Nie je možné ani zmeniť nastavenie predvoleného procesu.

Nie je sušička ako sušička – dôležitosť značky


Miera kvality, ktorú môžete od svojej novej sušičky prádla očakávať, priamo závisí od výrobcu. Značka teda nie je len prázdny pojem. Osvedčená značka je zárukou kvality a dlhej životnosti.

Na našom trhu sa najväčšej obľube tešia sušičky prádla od spoločnosti  Bosch a Beko.

 

Záver


Pred tým, než si zaobstaráte do svojej domácnosti sušičku na bielizeň, mali by ste sa informovať aj o  dostupnosti autorizovaných servisov. Po uplynutí záručnej doby by mohla byť táto informácia veľmi dôležitá.

Záručná doba na všetok zakúpený spotrebiča je zákonom stanovená na dva roky.

Záručnú dobu si možno u niektorých výrobcov za príplatok predĺžiť (je poskytovaná aj zadarmo). Je na vás, či túto možnosť využijete. Dôležité je však preštudovať všetky podmienky, ktoré musí spotrebiteľ splniť.

Ak nakupujete cez internet je veľmi vhodné, aby ste venovali pozornosť testom sušičiek prádla, ktoré sú dostupné na webe. Rôzne recenzie vám môžu pomôcť vybrať si spomedzi najlepších sušičiek bielizne na trhu.

Dúfame, že vám náš článok poskytol dostatočné informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere tej správnej sušičky bielizne.

Sušička prádla – Ako vybrať tú správnu? + (recenzia)
4 (80%) 1 vote

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here