Malé spotrebiče

TEST kuchynských robotov – 6 Najlepších (2020)

Uvažujete o kúpe kuchynského robota pre vašu domácnosť? Odporúčame vám najprv sa zamyslieť nad tým, ako často pečiete, meliete mäso, odšťavujete citrusy a pod. Na trhu sú totiž v súčasnosti multifunkčné kuchynské roboty, ktoré môžu nahradiť ďalšie spotrebiče vo vašej domácnosti. Kuchynský robot vám vie uľahčiť dokonca aj mletie maku, výrobu zemiakových placiek či cestovín.

Príprava pokrmov bez kuchynského robota? Pre mnoho domácností ide o niečo nepredstaviteľné. Kvalitný kuchynský robot dokáže  ušetriť veľké množstvo námahy aj času. Zároveň tiež môže napomôcť k posunutiu vašich kulinárskych výtvorov na novú úroveň. Zbaví vás nutnosti ručného vypracúvania cesta, zdĺhavého strúhania, mletia mäsa alebo našľahania bielkov.

Nie všetky kuchynské roboty ale dokážu naplniť očakávania náročného zákazníka. Ako nájsť ten najlepší výrobok, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám sa dozviete v tomto článku.

TOP 6 kuchynských robotov


ETA Gratus
0028

kuchynský robot

od 359,00 €
Dobré hodnotenia

Klarstein Bella Argentea

od 92,90 €
Nemecká kvalita

Klarstein Lucia Rossa

kuchynský robot

od 127,90 €
Nemecká kvalita

Bosch
MUM4880

od 119,00 €
Doručenie po SR

KitchenAid Artisan

od 999,00 €
Prémiová kvalita

Eta 0027
90000

od 117,99 €
Doprava zadarmo

Ďalšie kvalitné kuchynské roboty

Na čo si dať pozor


V tejto časti vám predstavíme základné charakteristiky kuchynských robotov, ktoré zohrávajú úlohu pri jeho výbere. Riaďte sa podľa nižšie uvedených princípov a budete mať istotu, že si vyberiete to správne zariadenie.

Chcete nakupovať na internete alebo v kamennej predajni? Klasický obchod má veľkú výhodu v tom, že si môžete prístroj skontrolovať vizuálne.

Môžete si ho tiež prezrieť zblízka, posúdiť kvalitu použitých materiálov a tiež odhadnúť úroveň náročnosti ovládania. Pri kúpe cez internet táto možnosť odpadá.

Spoľahnúť sa pri výbere musíte na vlastnú intuíciu ale najmä na množstvo recenzií kuchynských robotov, ktoré sú dostupné online.

Príkon


 • všeobecne platí, že čím väčší príkon, tým viac toho, prístroj zvládne
 • vo väčšine prípadov je nedostačujúci príkon okolo 500 W, potom už sa jedná iba o mixér, vydávajúci sa za kuchynského robota. Jeho cena je pri tom veľmi prehnaná. Tento robot rozhodne nezvládne všetko, čo od neho očakávate.
 • čím viac sa výkon robota do kuchyne blíži k hodnote 1 000 W, tým viac toho zvládne a bude vám naozaj dobrým pomocníkom
 • úplnou špičkou, takmer profi kuchynským robotom je ten, ktorý má príkon 1 400 W.

Príkon je u kuchynských robotov jedným z najdôležitejších technických parametrov. Závisí na ňom napríklad rýchlosť alebo maximálne možné množstvo surovín v nádobe. Všeobecne sa dá povedať, že čím vyšší príkon je, tým je aj kvalitnejší.

Akú hodnotu teda zvoliť?

Odporúčame  minimálne 500 W. Ak je číslo nižšie, jedná sa o nekvalitný výrobok s krátkou výdržou. Takýto mixér sa zbytočne vysokou cenovkou neuspokojí nároky ani tých najmenej náročných zákazníkov. Ak sa hodnota pohybuje okolo 1000 W, kvalita i spokojnosť používateľa je zaručená.

Výkon nad 1400 W často býva zbytočne vysoký. Optimálne čísla pre domácnosť sa pohybujú približne medzi 1000 W až 1200 W.

Čo všetko by mal kuchynský robot vedieť


 • základným vybavením každého multifunkčného kuchynského robota sú nože na krájanie a strúhanie a metly na šľahanie a miesenie
 • pamätajte, že nie všetko príslušenstvo je v základnej výbave
 • na trhu môžete nájsť kuchynského robota s odšťavovačom, s mlynčekom na mäso alebo múku, s mixérom a ďalším bohatým príslušenstvom
 • príslušenstvo k lisovaniu a odšťavovaniu ovocia svoju funkciu neplní vždy tak, ako by ste si predstavovali. Preto je lepšie, keď si zaobstaráte kuchynského robota a odšťavovač, ako dva samostatné prístroje.
 • ak robot nemá v základnej výbave napríklad mlynček na mäso, je dôležité si zistiť, či sa dá dodatočne zakúpiť. Možno ho budete raz potrebovať a mrzelo by vás, keby ho nebolo možné dokúpiť.
 • veľmi dôležité je zistiť si, či je možné kúpiť náhradné diely. Ak by sa vám robot pokazil a vy ste nemohli zohnať náhradné diely, môžete drahého robota z kuchyne rovno vyhodiť. A to iste nechcete!
 Najlepšie hodnotený kuchynský robot

ETA Gratus 0028
ETA Gratus patrí medzi najviac hodnotené kuchynské roboty na našom trhu. Je vybavený obrovským množstvom skvelých funkcií. Prečítajte si viac informácií o tomto skvelom kuchynskom pomocníkovi.

Ďalšie užitočné vybavenie


 • veľmi praktická je poistka proti prehriatiu. Nemusíte sa báť, že motor prehrejete, a tým pádom ho zničíte.
 • poistka proti spusteniu zabraňuje zapnutiu, pokiaľ nie je správne zostavený. Jeho používanie tak bude úplne bezpečné.
 • výhodné je, ak môžete jednotlivé časti umývať v umývačke
 • pri výbere kuchynského elektrického robota sa riaďte tiež materiálom, z ktorého je vyrobený. Oveľa lepšia je celokovová, teda kovová základňa, so sklenenou nádobou, než plastová základňa.
 • nože by mali byť vyrobené z nerezovej ocele

Ak výrobca uvádza, že jednotlivé diely je možné umývať v umývačke, možno sa radujete predčasne. Nevýhodou rôzneho príslušenstva je množstvo nerovností a žliabkov.

Tie je potrebné dôkladne vyčistiť. Umývačka tento úkon nie vždy zvládne (drahšie typy umývačiek to spravidla dokážu).

Pokiaľ nie je robot vyrobený z naozaj kvalitných materiálov, môže sa vám stať, že skrutky zhrdzavejú. Môže dôjsť aj k uvoľneniu rukoväte, poškodeniu strúhacích a krájacích kotúčov. Preto radšej zainvestujte do drahšieho prístroja z kvalitných materiálov a  nezanedbávajte jeho údržbu.

Objem nádoby


 • od veľkosti nádoby sa odvíja množstvo surovín, ktoré v nej dokážete pripraviť
 • ak bude nádoba príliš malá, budete musieť postup niekoľkokrát opakovať a zistíte, že práca s robotom vám príliš veľa času neušetrí
 • všeobecným pravidlom je, že čím väčšiu máte rodinu, tým väčší objem nádoby budete potrebovať
 • objemy nádob sa pohybujú cca od 0,3 do 6,7 litrov
 • pre 3-člennú rodinu bohato postačí nádoba s objemom 3 litre. Ak je vás doma viac, kúpte si zariadenie s väčšou nádobou

kuchynský robot

Ďalšie užitočné rady


Poradí si kuchynský robot s cestom?

Každý kuchynský robot má svoje hranice. Ak v ňom chcete pripraviť cesto, prečítajte si v návode, aké množstvo múky (cesta) je schopný spracovať.

Aby ste robotovi neupiekli aj motor, zistite si výrobcom udávanú maximálnu dobu práce robota. Niektorí výrobcovia tiež uvádzajú aj maximálny počet dávok cesta, ktoré je robot schopný spracovať ihneď za sebou.

A čo krájanie?

Nástavce na krájanie umožňujú nakrájať  plátky na dve hrúbky: jemnú a hrubšiu. Nestáva sa príliš často, že by ste sa stretli s možnosťou nastavenia hrúbky krájania podľa individuálnych požiadaviek.

Kuchynské roboty teda krájajú buď najemno alebo nahrubo. U každého prístroja môže byť veľkosť jemného a hrubého krájania variabilná.

Drviace nástavce, ktoré využijete najmä pri príprave zemiakov na zemiakové placky, chrenu alebo parmezánu, obvykle nie sú súčasťou domácich kuchynských robotov, ale je možné ich dokúpiť.

Ako je to s veľkosťou kuchynských robotov?

Niektoré môžu na linke zabrať málo miesta a to aj napriek tomu, že majú veľkú pracovnú nádobu. Iné zasa potrebujú priestoru veľa a môže sa stať, že vám na linke budú vyslovene zavadzať.

Pri výbere si teda ujasnite, aká veľkosť je pre vás ideálna.  Kompaktný robot sa hodí do obmedzených priestorov, zatiaľ čo veľký robot si nájde miesto v priestrannejšej kuchyni. Ide o zrejmú vec, no má svoju dôležitosť. Ak si totiž vyberiete do malej kuchyne veľké zariadenie, budete ho musieť niekam odložiť.

Pokiaľ robota schováte niekam do komory na zle dostupné miesto, časom upadne do zabudnutia a nikto z neho nebude mať úžitok.

Ako je to s ručnými kuchynskými robotmi?


Občas sa tak nazývajú tieto zariadenia:

Tyčový mixér

 • na mixovanie, sekanie a drvenie
 • ľahko sa čistí, je rýchly a jednoduchý
 • skvelé pripraví polievky, detské výživy, majonézy, sneh, šľahačku atď.
 • nedokáže namiešať cesto (ak áno, tak len veľmi malé množstvo)

Ručný šľahač

 • dobre pripraví cesta a dobre šľahá
 • použitie je jednoduché a rýchle
 • údržba je jednoduchá
 • k jeho používaniu je potrebné vynaložiť fyzickú silu
 • menej praktický mixovací nástavec

Pohon


Najrozšírenejším riešením pohonu je v dnešnej dobe pohon zhora. U tohto typu pohonu stačí sklopiť rameno. Vďaka tomuto riešeniu môže byť nádoba oveľa väčšia a čistenie je taktiež jednoduchšie. Navyše rameno často býva multifunkčné. Možno naň pripevniť rôzne nadstavce, napríklad mlynček na mäso.

Druhým a dnes už zastaraným riešením pohonu je pohon zdola, kedy sa misa zasadí do špeciálneho podstavca. Veľkosť misy je tak výrazne obmedzená a čistenie vyžaduje viac námahy.

Navyše pri najmenšom poškodení môže dôjsť k nepríjemnému úniku obsahu z nádoby. Stačí napríklad staré, zle fungujúce tesnenie.

 Veľa muziky za málo peňazí

Bosch MUM4880kuchynský robot
Bosch MUM4480 je skvelý kuchynský robot, ktorý bez problémov zvládne nastrúhať zemiaky, vymiesiť cesto a mnoho iného. A ako bonus, má veľmi výhodnú cenu.

Vybavenie


Pred nákupom vždy zvážte, aké vybavenie naozaj potrebujete. S rastúcim množstvom doplnkového vybavenia automaticky stúpa cena. Narastajú tiež rozmery a tým aj miesto, ktoré spotrebič zaberie.

Základom každého kvalitného robota sú štyri funkcie. Sú nimi  šľahanie, mixovanie, miesenie a strúhanie. Dostupné sú tiež napríklad mlynček na mäso, odšťavovač alebo lis na citrusy. Všetky tieto komponenty pripevníte na robota a činnosti prebiehajú automaticky.

Komponenty bývajú u všetkých prístrojov na prvý pohľad veľmi podobné, väčší rozdiel nastáva iba u strúhania. Výrobcovia využívajú dva typy.

Ide o strúhacie disky alebo valcovité nástavce. Valcovité nástavce sa z pravidla umiestňujú pomerne vysoko a spracovaný obsah nepadá priamo do misy. Z týchto dôvodov sa ako praktickejšie javia strúhacie disky.

Všimnite si tiež  možnosti dokúpenia príslušenstva. Pri výbere napríklad usúdite, že mlynček na mäso nepotrebujete, ale za rok zatúžite po čerstvo zomletom mäse bez námahy.

Možnosť dokúpenia rôznych častí oceníte tiež pri poškodení jednej z nich. Vyvarujete sa tak zbytočného nákupu celkom nového prístroja.

Značka


Značka zohráva u kuchynského príslušenstva často až rozhodujúcu úlohu. Kvalitná značka je mnohokrát zárukou kvalitného prevedenia. Pýtate sa, ktorá značka predáva najlepšieho kuchynského robota? Odpoveď nie je ani zďaleka jednoznačná.

Môžeme sa však pozrieť na najpredávanejšie kuchynské roboty. Na heureke vidíme, že medzi najpredávanejšie kuchynské roboty patria výrobky značky  Klarstein, Bosch, Moulinex a Eta.

Ak ste na internete nenašli svojho favorita skúste navštíviť nejakú predajňu, ako napríklad Planeo či Nay, a obzrite si jednotlivé kuchynské roboty na živo. Keď sa vám nejaký bude pozdávať stále môžete na internete hľadať najlepšiu cenovú ponuku.

author-avatar

O Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Jeden komentár na “TEST kuchynských robotov – 6 Najlepších (2020)

 1. ewa píše:

  My sme si konečne kúpili nového kuchynského robota a to multifunkčného orava 1400 W a baby je úplne perfektný. Má perfektnú cenu a má všetko čo potrebujeme – nástavce na šľahanie, hnietenie, a miešanie a aj mlynček na mäso s tromi nástavcami, nástavec na strúhanie s 3 strúhadlami a ešte aj formu na cukrovinky – proste všetko a navyše sa dobre čistí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.