Tavná pištoľ – Ako vybrať tú najlepšiu? + (recenzie)

Tavná pištoľ je skvelým pomocníkom pre mnohé remeslá a hobby. Dokáže za krátky okamih zohriať lepidlo a vytvoriť z neho pružné spojenie.

Tým je potom možné lepiť rôzne materiály. Tavná pištoľ skvele lepí najmä tkaniny, kovy, drevo a rôzne druhy plastov. Svoje o tom vedia ľudia vyrábajúci rôzne dekorácie. Bez  tavnej pištole by sa pri svojej činnosti celkom iste nezaobišli.

TOP 3 tavné pištole – Náš výber


PATTEX HOT PX012

od 11,50 €
Kvalitná značka

Lepiaca pištoľ 10 W

od 5,49 €
Skvelá cena

Na čo sa používa tavná pištoľ


Ľahko s ňou prilepíme drevenej lišty k podlahe alebo rozheganú stoličku.  Výhodou je čistá práca aj v horšie prístupných miestach.

Manipulácia s klasickým lepidlom prináša zvýšené nároky na udržanie čistoty (lepidlo môže „odkvapnúť“ vedľa, a znehodnotiť tak už hotovú časť), no pri použití tavnej pištole sa dá pracovať ľahko, presne a čisto.

Tavné pištole nájdu využitie predovšetkým pri výrobe dekorácií ako sú aranžmány zo suchých alebo rezaných kvetov alebo pri výrobe adventných či dušičkových vencov. Lepidlo veľmi rýchlo tuhne a chladne.

Počas lepenia musíme predmet, ktorý lepíme, pridržať alebo zaťažiť – lepidlo drží až do vytuhnutia. Samotné vytuhnutie však trvá len pár desiatok sekúnd. Prácu je preto dobré si starostlivo rozmyslieť a pripraviť. Pracovať je potom potrebné rýchlo.

Tmel alebo lepidlo?


Do príliš tesných spojov, nanášame len malú vrstvu lepidla. Tam kde je viac priestoru nám tavná tyčinka poslúži aj ako výplňový tmel. Lepidlo je po vychladnutí mliečne biele. Jeho stvrdnuté vychladnuté zvyšky možno ľahko upraviť alebo odstrániť dlátkom či rezákom.

K dekoračným účelom sa používajú aj  farebné lepiace tyčinky s trblietkami. Tými sa dajú zdobiť najrôznejšie predmety priamo. Lepidlo po zaschnutí a ochladnutí vytvorí farebnú priesvitnú vrstvu s trblietkami.

Ohrev


Keďže tavné pištole nedisponujú žiadnou formou termostatu ani elektroniky, ktorá by regulovala teplotu ohrievania, nemá sa na nich v zásade čo pokaziť. Nahrievanie lepidla prebieha pomocou ohrevného telesa.

Toto ohrevné teleso je nastavené tak, aby jeho príkon klesal spolu s rastúcou teplotou. Ide o vskutku sofistikovaný, no pri tom jednoduchý systém. 200 W prístroj tak na začiatku prevádzky má 200 W príkon. Ten ale behom nahrievania postupne klesá. Výsledkom je, že pištoľ aj jej náplň sú chránené pred prehriatím.

Druh lepidla a jeho charakteristiky


Možno ste to nepostrehli, no tavné pištole pracujú s viacerými rôznymi náplňami.  Vlastnosti jednotlivých druhov lepidiel sú pozmeňované zmenou v zložení. Vo všeobecnosti ide o tzv. termoplastické polyméry.

Tieto materiály disponujú schopnosťou zmeniť svoje skupenstvo na tekuté pod vplyvom narastajúcej teploty. Sú preto ideálnym materiálom na lepenie a vytváranie spojov.

Najlacnejšie lepidlá používané v tavných pištoliach často nahrádzajú termoplastické polyméry o poznanie lacnejšími voskovými materiálmi. Daňou za nižšiu cenu je horšia lepivosť a slabšia pevnosť spojov.

Často sa to ukáže až pôsobením väčšej záťaže alebo vyššej teploty. Drahšie materiály sa preto určite vyplatia. Najmä ak chcete aby vaša práca aj niečo vydržala.

Bežná lepidlá pre tavné pištole majú zvyčajne po zaschnutí mliečno bielu farbu, zasychajú veľmi rýchlo a po vytvrdnutí je možné brúsiť a opracovávať. Rôzne rozmery trysiek umožňujú nanesenie veľmi tenkej a jemnej vrstvy lepidla.

Možné však je aj aplikovanie väčšieho množstva lepiacej hmoty, ktorá môže poslúžiť ako mimoriadne pevná a stabilná výplň dutín či prasklín.

 Náplne do lepiacej pištole

Hľadáte príslušenstvo k taviacim pištoliam? Vyberte si z nasledujúcich produktov. Nech sa páči.

Univerzálny pomocník


Tejto vlastnosti tavných lepidiel dá dobre využiť predovšetkým pri najrôznejších opravách, či už ide o drevo, keramiku alebo porcelán. Presnosť a pohodlnosť práce s pištoľou sa prejaví aj v minimálnej produkcii odpadu a znečistenia.

Zariadenie totiž umožňuje dávkovať natavené lepidlo v presne zvolenom množstve. Vyžaduje to určitú zručnosť, ktorú však pri práci s pištoľou získate veľmi rýchlo.

Tavné lepidlá predstavujú ekonomické riešenie lepenia najrôznejších materiálov ako sú papier, plasty, drevo, penové a peny.

Podľa zloženia poskytujú lepidlá trvalé alebo rozoberateľné zlepenie s rôznym stupňom tepelnej odolnosti. Princíp spočíva v roztavení lepidla na hmotu, ktorá optimálne pokryje lepené povrchy a po stuhnutí vytvorí pevný spoj.

Ten je teplotne vratný, takže je potrebné prihliadnuť k teplote tavenia lepidla pre daný účel, aby sa nám spoj teplom nemohol rozlepiť.

Lepidlo ľahko priľne k nerovným aj hladkým povrchom, ktoré by mali predtým byť zbavené prachu a mastnoty. Lepidlo môžeme na seba vrstviť a vyplniť tak nerovnosti, alebo vytvoriť väčšiu kvapku či vrstvu a lepený predmet do neho usadiť.

Tavné lepiace tyčinky môžu mať viac priemerov aj dĺžok, pri dokupovaní je preto nutné poznať typ, ktorý potrebujete – podľa typu používanej pištole. Tyčinky je možné kúpiť kusovo alebo po väčších baleniach.

Ak ju budeme používať častejšie, oplatí sa sada po desiatich a viac kusoch. Tavné lepidlo je výhodné ekonomicky – napr. z jednej tyčinky nanesieme viac ako 46 m lepidla vo vrstve s priemerom cca 1 mm.

Profesionálne použitie využíva rôzne druhy lepiacich tyčiniek ktoré môžu byť drážkované, tým sa ešte presnejšie riadi ich dávkovanie.

Na výber sú aj farebná lepidlá alebo zmesi s dekoratívnymi efektmi, ktoré využijete napríklad pre aranžérske práce. Lepidla do pištolí sa líšia aj podľa požadovanej pevnosti a tepelnej odolnosti spoja.

Môžete teda voliť medzi lepidlami, ktoré umožňujú vytvorenie rozoberateľného, alebo naopak úplne pevného spoja.

Vyberať možno tiež podľa toho, akej teplote musí lepený spoj odolávať. V extrémnom prípade by teda teplota, ktorou je spoj zaťažovaný, nemala prekročiť taviacu teplotu lepidla. Inak by spoj pri zahriatí samozrejme opäť povolil.

Postup práce s tavnou pištoľou


Príprava pištole je jednoduchá. Ak máme pištoľ s výmennými koncami, vyberieme si ten správny a nasadíme ho. Pred použitím sa do pištole vsunie tyčinka tavného lepidla, potom sa len zapojí do zásuvky prívodný kábel pištole.

Teplom sa vo vnútri pištole počas 2 – 8 minút roztavia tuhé náplne s lepidlom a potom už stačí len stlačiť kohútik dávkovanie a odmeriavať lepidlo podľa potreby pre jemné bodky či súvislejšie čiary. Ako je teplota pištole dostatočná, nejde spúšť ani tyčinku posunúť, čo vyskúšame miernym stlačením spúšte. Náhradné tyčinky vsúvame do pištole pred úplným spotrebovaním predošlej tyčinky.

 Účinok je okamžitý, teda bez nutnosti k sebe fixovať spájané časti po dlhú dobu. Niektoré pištole majú aj svetelnú signalizáciu indikujúcu rozohriatie lepidla a tiež možnosť rozohriať na nižšiu či vyššiu teplotu.

 

Niektoré pištole sú tiež vybavené LED svietidlom, ktoré svieti na miesto, ktoré práve lepíte. Rôzne formy nadštandardnej výbavy závisia od typu a výrobcu pištole.

Súčasťou konštrukcie niektorých pištolí je stojan, ktorý umožňuje odložiť zariadenie v pauzách medzi lepením. Pokiaľ vo výbave nie je, je potrebné odkladať zohriatu pištoľ na nehorľavú podložku tak, aby horúca tryska nepoškodila lepený predmet alebo nespôsobila zranenie. Zabránite tým aj nechcenému odkvapkávaniu lepidla tam, kam odkvapkávať nemá.

Trysku je vhodné podložiť miskou, na ktorej môže prebytočné lepidlo odkvapkať. Pri odkladanie v pauzách medzi prácou by mala byť pažba pištole vždy vyššie než tryska, aby lepidlo nezatieklo do mechanizmu zariadenia. Integrované nastaviteľné stojančeky také odloženie bez problémov umožňujú.

Inšpirujte sa nasledujúcim videom.

Starostlivosť o pištoľ po dokončení práce


Po skončení práce nie je potrebné nič zdĺhavo čistiť. Stačí utrieť trysku a potom pištoľ vypnúť zo siete a nechať vychladnúť. Tavná tyčinka môže v pištoli zostať zasunutá, horúce lepidlo vnútri opäť stuhne a pištoľ je pripravená na ďalšie použitie – o týždeň, alebo aj kľudne o rok.

Stačí ju len opäť zapojiť do zásuvky. Ak sa nám stane, že kúsok lepidla kvapne vedľa, necháme ho stuhnúť a potom ho opatrne tupým nožom alebo iným plochým predmetom zlúpneme.

Praktické je kúpiť tavnú pištoľ s kufríkom. Zbavíte sa starosti, kam ju ukladať.

Sady v kufríku obsahujú aj niekoľko tavných tyčiniek, opierku pre postavenie pištole a niektoré majú aj výmenné konce pre zjednodušenie nanášanie.

Môžete si tak zvoliť, aký silný prúd lepidla chcete z pištole vytláčať. To vám dáva možnosť prispôsobiť  množstvo lepidla materiálu, ktorý práve lepíte.

Väčšina pištoľou sa zapája do siete priamo káblom, existujú ale aj pištole, ktoré pre nahriatie postavíme do samostatného nahrievacieho stojančeku napájaného káblom zo siete. U takejto pištole nemáte problém s káblom prekážajúcim pri práci.

Ak pracujete s tavným lepidlom prvýkrát, radšej si ho najprv vyskúšajte nanečisto na odrezku materiálu. Rovnako je treba postupovať pri materiáloch, pri ktorých si nie sme istí, či je pre nich tavné lepidlo vhodné.

Pri práci dbajte na svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. Pri práci s lepiacou pištoľou dávajte pozor na deti. Tie by bez dozoru dospelého s týmto nástrojom pracovať nemali.

Rozdiely v cene


Rozdiel medzi najlacnejšími výrobkami a profesionálnymi prístrojmi spočíva vo  výkone, možnosti nastavenia rôzne výšky teplôt, komfortu ovládania či konštrukčných detailoch. Tie dovoľujú presné dávkovanie bez odkvapkávania a postriekania okolia lepenej plochy.

Pre vytváranie a ručné zdobenie výrobkov z papiera, modelovaní či výrobe najrôznejších drobných dekorácií potrebujete skôr menšiu a menej výkonnú pištoľ.

Pre každodenné lepenie líšt a lamiel pri podlahárskych prácach alebo zostavovaní kuchýň či inštaláciách okien a parapetov je nutné vyberať v kategórii drahších a výkonnejších pištolí s robustnou konštrukciou a dostatočnou výdržou.

Pri výbere si nezabudnite prezrieť dostupné recenzie tavných pištolí, ktoré viete nájsť na internete. Zákazníkov často lákajú lacné tavné pištole z Kauflandu, Tesca či Lidlu. Nech už sa rozhodnete kúpiť tavnú pištoľ kdekoľvek, dbajte na to, aby bola kvalitnej značky.

V týchto veľkých obchodných reťazcoch často môžete naraziť na výrobky značky Parkside, ktorá sa teší vysokej obľube medzi používateľmi. Kvalitné sú aj tavné pištole ExtolPatex.

3.8/5 - (14 votes)