Hriankovač – Ako vybrať ten správny? + (TOP 5)

Hrianky sú veľmi obľúbeným pokrmom.

Mnoho ľudí si bez tohto kúsku dozlatista opečeného pečiva ani nevie predstaviť svoje ráno. Obľúbenosť hrianok sa priamo pretavila do obľúbenosti prístrojov, ktoré tento pokrm umožňujú pripravovať.

Príprava hrianok na panvici patrí nenávratne do minulosti! Tento fakt je veľmi dobre známy výrobcom bielej techniky.

Výsledkom je, že trh je doslova preplnený rôznymi druhmi a typmi hriankovačov. Aby sme vám uľahčili výber, pripravili sme pre vás tento článok.

Hriankovač predstavuje na prvý pohľad pomerne nenáročný elektrospotrebič.

Nezaberá nadbytok miesta, vyzerá jednoducho a s jeho obsluhou to pravdepodobne tiež nebude zložité. Aj napriek tomu by ste jeho nákup mali podrobiť istému porovnaniu a prečítaniu aspoň  základných parametrov.

S tými vás napokon zoznámime v nasledujúcom článku.

Priblížime vám možnosti hriankovačov a zameriame sa hlavne na najčastejšie vlastnosti. Tieto výrobky sú totiž obohatené o najrôznejšie praktické doplnky a príslušenstvo.

Klasické opečenie hrianky v dnešnej dobe zvládne asi každý hriankovač.

Napriek tomu sa ceny značne  líšia. Záleží na vybavení, funkciách a samozrejme tiež prevedení a celkovom vzhľade. Položte si otázku, čo vlastne od tohto prístroja vyžadujete, a tomu potom prispôsobte výber.

Aký hriankovač teda kúpiť?

Začítajte sa do tohto článku a zistite, ako najlepšie vybrať hriankovač, ktorý bude vašim osobným potrebám vyhovovať najviac.

Čo zobrať pri výbere hriankovača do úvahy?


Pri výbere hriankovača je dobré vziať do úvahy niekoľko vecí. V nasledujúcej časti článku sa pozrieme na vybavenie, ktoré jednoznačne nesmie chýbať vášmu novému hriankovaču.

Vybavenie


Poďme sa teraz bližšie pozrieť na rôzne stupne vybavenia a vymoženosti, ktoré pri hriankovačoch môžete nájsť:

Otvory pre hrianky


Udávajú v podstate maximálny počet hrianok, ktoré môžete naraz opekať. Najbežnejšie sú dva otvory, niektoré modely disponujú aj štyrmi alebo šiestimi.

Z funkčného hľadiska ide o jeden z najhlavnejších parametrov vôbec. Počet hrianok je údajom vyjadrujúcim množstvo hriankového či klasického chleba opečeného naraz.

Tento parameter zvyčajne zodpovedá potrebám zákazníka. Záleží na tom, ako veľkí ste stravníci alebo pre koľko členov domácnosti chcete pravidelne pripravovať hrianky.

Väčšina ponúkaných hriankovačov na trhu umožňuje vloženie dvoch hrianok.

Naraziť môžete na hriankovač s jednou hriankou či na varianty štyroch a šiestich hrianok.

Využiť možno tiež hriankovačov s odlišne veľkými otvormi pre vkladanie pečiva.

Nemusí to byť za každú cenu len tenký toustový chlieb. Ale aj bagetky, croissanty a ostatné. Túto šírku možno prostredníctvom funkčných prvkov nastaviť.

Nadstavec na zapekanie pečiva


Praktická pomôcka, ktorá je umiestnená v hornej časti hriankovača. Skladá sa z dvoch častí (väčšinou nerezových).

Tu sa pečivo položí a pôsobí na neho teplo z hriankovača. Teplota je ale samozrejme nižšia ako priamo vo vnútri. Túto  vychytávku využijete napríklad pre staršie pečivo, ktoré stratilo svoju chrumkavosť.

Vyberateľná miska na omrvinky


Nachádza sa na dne hriankovača. Pri opekaní z pečiva  odpadávajú kúsky, ktoré sa zhromaždia práve tu.

Po dokončení prípravy tak stačí túto misku vybrať a omrvinky jednoducho vysypať.

Žiadne ďalšie čistenie väčšinou nie je potrebné.

Displej


Displej vám zaobchádzanie s hriankovačom ešte väčšmi uľahčí. Napríklad je tu znázornený čas, ktorý zostáva do dokončenia opečenia.

Displej je určite veľmi užitočným doplnkom, ktorého prítomnosť vám prácu s prístrojom veľmi uľahčí.

Ďalšie časti:

 Rošt – Tento prvok je umiestňovaný nad hriankovačom a prostredníctvom vychádzajúceho tepla je schopný zapekať pečivo alebo pripravovať viac pečiva naraz. Nielen vo vnútri, ale aj vonku.

 Tepelná poistka – Bezpečnostný prvok zapríčiní, že nedôjde k zapnutiu hriankovača, kým je rozpálený.

 Protišmykové nožičky – Tými disponuje väčšina hriankovačov. Špeciálne nožičky umožňujú lepšiu stabilitu na kuchynskej linke.

 LED indikácia – Príjemnú súčasťou môžu byť aj svetelné indikátory, ktoré vás informujú o tom, čo hriankovač práve robí.

Obsluha


Obsluha je z veľkej časti ovplyvnená vybavením a množstvom dostupných funkcií. Čím viac ich je, tým pre náročných užívateľov lepšie.

Pokiaľ vám ide len o klasické opečené toasty, žiadne veľké vybavenie nevyhľadávajte. Môžete ušetriť nemalé peniaze.

Rozhodne venujte pozornosť zásobníku na omrvinky. Pre vaše pohodlie by táto časť mala ísť vybrať čo najjednoduchšie, ale zároveň nie samovoľne vyklzávať.

Ideálne je otestovať si to priamo na predajni. Samozrejme, pri nákupe hriankovača na internete takú možnosť nemáte.

Odporúčame vám preto venovať pozornosť užívateľským recenziám daného hriankovača na heureke. Ideálne by tiež bolo, keby ste venovali pozornosť testom hriankovačov na webe.

 Super cena

hriankovač eta

Hriankovač ETA Lenny 2166

Hriankovač ETA Lenny je schopný pripraviť naraz 2 hrianky. Je vybavený funkcami ako opätovný ohrev a rozmrazovanie. Ak hľadáte veľa muziky za málo peňazí, je toto tá správna voľba. 

Funkcie a vlastnosti


Vyššie uvedený popis výbavy hriankovača nebol vďaka jednoduchosti tohto zariadenia príliš dlhý.

Teraz nám zostáva zamerať sa ešte na niektoré funkcie a vymoženosti novodobých hriankovačov.

Tie sa totiž prezentujú špeciálnymi vlastnosťami, ktoré rozširujú ich použitia.

Najprv sa poďme vrhnúť na funkcie:

 Rozmrazovanie – Jedna zo základných funkcií. Rozširuje možnosti obyčajného opekania čerstvého pečiva. Táto funkcia vám umožní zvoliť správne nastavenie pre rozmrazenie pečiva uloženého v mrazničke. Po chvíli bude mäkké, chrumkavé a teplé, ako z pekárne.

 Jednostranné opekanie – Vložené pečivo je opekané z jednej strany, čo môže prísť vhod pri príprave najrôznejších pokrmov.

 Peek and View – Inak riešená pauza, pri ktorej dôjde ku krátkodobému vysunutie pečiva, aby ste mohli skontrolovať úroveň opečenia. Hriankovač pritom stále hreje.

 Stop – Funkcia vyvolaná jediným tlačidlom. Po jeho stlačení dôjde k okamžitému ukončeniu procesu opekania.

 Automatické zasunutie a vysunutie – Systém používaný u drahších modelov. Položená hrianka je automaticky zasunutá do hriankovača a na konci procesu opekania tiež vysunutá. Máte tak istotu, že sa pri manipulácii s ňou nespálite.

 Zvuková signalizácia – Ak by ste náhodou prepočuli ukončenie procesu opekania, ktoré je obvykle spojené s nadskočením hrianok, budete na ich vybratie upozornení ešte prostredníctvom zvuku.

 Automatické vycentrovanie – táto funkcia sa postará o rovnomerné prepečenie pečiva.

 Počet stupňov opečenia – Regulujte si ľahko teplotu a tým pádom aj výsledný stupeň prepečenia. Máte radšej svetlé, alebo tmavšie hrianky? Čím viac stupňov, tým väčšiu flexibilitu prístroj má.

 Opakovaný ohrev – Popis nie je potrebný netreba. Väčšinou sa spúšťa samostatným tlačidlom.

 Zdvih pečiva – Umožňuje v priebehu opekania pečivo zdvihnúť a skontrolovať stupeň jeho opečenia. Nie je tak nutné prerušovať prevádzku.

 Manuálne vysunutie – proces opekania hrianky možno ukončiť ručne.

Bezpečnosť


Ak hriankovač zakúpite v klasickej predajni alebo v overenom e-shope, žiadneho nebezpečenstva sa nemusíte báť.

Prístroje sú opatrené celým radom poistiek a bezpečnostných funkcií. Snáď len telo niektorých prístrojov sa môže viac zahrievať, ale poranenie by hroziť nemalo.

Teda ak prsty udržíte v rozumnej vzdialenosti od horúcich štrbín.

Spracovanie


Vzhľad a výrobný materiál

Prv než sa dostaneme k bližším technickým parametrom hriankovačov, zameriame sa najprv na dizajn tohto elektrospotrebiča.

O ňom sa zmieňujeme úmyselne. Nie každý má priestor pre uschovanie tohto výrobku.  Niektorí užívatelia si zaobstarávajú hriankovač s tým, že bude trvalo uložený na kuchynskej linke.

K tomu samozrejme prihliada aj výrobcovia týchto produktov. Naraziť môžete na veľké množstvo dizajnových variantov, ktoré sa líšia nielen prevedením a veľkostí, ale aj farbou. Tú možno ladiť napríklad s ostatnými spotrebičmi v kuchyni.

Mnoho výrobcov si je vedomých faktu, že zákazník nakupuje aj očami. Preto na trhu možno objaviť aj naozajstné dizajnové perly.

Ak viete, že hriankovač budete po každom použití niekam odkladať, potom na vzhľade zase až tak nezáleží.

Vzhľad hriankovača je úzko spätý s výrobným materiálom.

Zakúpiť môžete dva druhy:

Plast – Cenovo dostupnejšie. Najčastejšie má bielu farbu, výnimkou však nie sú ani iné farebné varianty. Pôsobí lacnejším dojmom, je ale jednoduchší na údržbu.

Nerez – Luxusnejšie a drahšie verzie. Za dokonalý a neprehliadnuteľný dizajn zaplatíte daň v podobe horšieho a náročnejšieho čistenie povrchu.

Čo sa týka tvaru, vždy objavíte obdobné vyhotovenie. Z praktických dôvodov jednoznačne vedú zaoblené tvary.

Samozrejme aj spracovanie má svoj podiel na kvalite. Nevzhľadný, rozmerný a ťažký prístroj nebudete používať s radosťou.

Povrchové spracovanie je moderné napríklad z hliníka. Ten je ale náchylnejší k poškriabaniu. Po stránke údržby býva odporúčaný nejaký lesklý povrch, napríklad aj obyčajný plast.

Venujte pozornosť aj dĺžke prívodného kábla.

Vyberajte podľa konštrukčného riešenia vašej domácnosti. Veľmi praktickou vychytávkou je aj úložný priestor pre kábel.

 Pre náročných

hriankovač kitchenaid chefshop

KitchenAid 5KMT2116

Hľadáte kvalitný hriankovač? Vyskúšajte napríklad KitchenAid. Ide o drahší ale o to kvalitnejší hriankovač, ktorý je vybavený až 7 stupňami opekania, rozmrazovania a mnohými inými funkciami. 

Príkon a čas opekania


Tieto dva parametre majú veľa spoločného. Od výšky príkonu sa odvíja aj rýchlosť opekania. Na trhu sú k dispozícii výrobky začínajúce na 500 W a končiaci až na 2500 W.

Väčšina lacnejších hriankovačov disponuje príkonom v rozmedzí od 700 W do 850 W.

Čím vyššie číslo, tým je opečenie rýchlejšie.

Zároveň je spotrebované väčšie množstvo elektrickej energie.

Treba podotknúť, že v tomto prípade ide skutočne o zanedbateľné čísla vzhľadom ku krátkemu časovému úseku potrebnému k opečenie.

Príkon je udávaný vo wattoch a prezentovaný pod skratkou „W“.

Ak je hrianka hotová do dvoch minút, jedná sa o sľubný výsledok.

Múdrejšie prístroje  zvládajú aj automatickú reguláciu.

Po rozohriatí pri pečení prvej hrianky dôjde k automatickej úprave hodnôt. Druhá, tretia a ďalšie hrianky budú upečené rýchlejšie. Dôjde tak k zníženiu spotreby a rýchlejšiemu prepečeniu všetkých kúskov.

Regulácia


S príkonom hriankovača je úzko spätá regulácia samotného výkonu. K tomu primárne slúžia ovládacie prvky.

S pomocou nich si navolíte, do akej miery má dôjsť k prepečeniu vloženého chleba.

Pri lacnejších produktov myslite na to, že prvý chlieb je opekaný v trochu inom časovom intervale.

To je spôsobené tým, že dochádza k zahrievaniu hriankovača na príslušnú teplotu.

Pri príprave ďalších hrianok sa tak oplatí skrátiť dobu opekania, pretože špirály sú už dostatočne nahriate.

S týmto neduhom si samozrejme dokážu poradiť  automatické systémy modernejších a drahších hriankovačov.

V ich prípade je lepšie, keď sú vybavené ovládaním skutočnej teploty, než nič nehovoriacim číslami na stupnici.

Údržba


Proces čistenia je spätý s každým elektrospotrebičom a neminie vás ani u hriankovačov.

Čo sa týka povrchu, túto tému sme načali už v kapitole výrobného materiálu. Treba povedať, že z vonkajšej strany nedochádza k zašpineniu tak často, pretože opekaný je v podstate len suchý chlieb.

Ten však môže narobiť neporiadok vnútri hriankovača. Na mysli máme odpadávajúcej opálené omrvinky.

Tie úplne najlacnejšie hriankovače musíte bohužiaľ otočiť hore nohami, aby došlo k vyčisteniu. Modernejšie prístroje sú v tomto smere oveľa sofistikovanejšie.

Vo svojej spodnej časti disponujú špeciálnym zásobníkom práve na omrvinky.

Takže po príprave hrianok alebo raz za čas stačí tento prvok vysunúť, vyklepať, utrieť a vložiť späť do hriankovača.

Áno, tak jednoduchá a nenáročná môže byť údržba tohto kuchynského pomocníka.

Cena


Kvalitný hriankovač kúpite už za niekoľko desiatok eur.

Hodnota špičkových produktov sa ale bez problémov prehupne aj cez hranicu 200 eur.

Najdrahšie modely atakujú omnoho vyššie sumy.

Svoju úlohu prirodzene zohráva aj značka, ktorá má nemalý vplyv na výslednú cenu.

4.4/5 - (9 votes)