Ako na upchatý záchod – Takto ho vyčistíte raz dva!

Upchatý záchod patrí medzi nepríjemné situácie, s ktorými sa stretlo už veľké množstvo ľudí. A síce ide o nepríjemnú vec, je úplne bežná. Dokonca tak bežná, že na jej vyriešenie sa naskytuje hneď niekoľko efektívnych spôsobov. Máte problém s upchatým záchodom aj vy? Máme pre vás zopár riešení, ako ho spriechodniť. 

Čo spôsobuje upchatý záchod? 

Záchod vie upchať veľké množstvo vecí. Niekedy je problém v príliš úzkom potrubí. To robí následne problémy neustále. Upchať ho vie veľké napríklad množstvo toaletného papieru. 

Niekedy sa stane, že do záchodu nechtiac padne umelohmotkný WC blok, ktorý je na mise zavesený. Ak sa náhodou spláchne, cez potrubie neprejde, pretože je príliš veľký. Je potrebné vytiahnuť ho. 

Častým problémom, keď sa záchod upchá “z ničoho nič” je vodný kameň. Jeho väčší nános môže robiť problémy. Voda síce cezeň prejde, no totaletný papier už nie. Ten sa tam následne ukladá a záchod sa upcháva. 

Okrem spomenutých existuje ďalšie veľké množstvo vecí, ktoré môžu záchod upchať. Preto je dobré poznať viac možností, ako proti tomuto problému bojovať a záchod vyčistiť

Vždy však myslite na to, že ak ste prvýkrát spláchli a zistili, že záchod je upchatý, druhýkrát už nesplachujte. Voda by sa mohla dostať príliš vysoko a vám by zhoršila celkové čistenie. 

Splachovanie, bohužiaľ, pri upchatom záchode nepomôže, a preto sa o to zbytočne nepokúšajte. Môžete celú situáciu len zhoršiť

toaletný papierZvon je základom pre upchatý záchod 

Zvon je pomocník, ktorý by vám v domácnosti rozhodne nemal chýbať. Je to prvá pomoc, po ktorej pri upchatom záchode siahnete. Ide teoreticky aj o najlacnejší variant. Jeho cena je od 3 do 9 €. 

Výhodou je, že zvon na záchod je veľmi účinný. Často je prvou a taktiež poslednou vecou, ktorú vyskúšate, pretože si s ním poradíte. 

Zvon dokáže vytvoriť podtlak a predmet, ktorý v záchode blokuje pretekanie vody a všetkého ostatného, sa dostane preč. Priechod sa uvoľní, daná masa prejde do širšieho potrubia a dostane sa preč. 

Občas sa môže stať, že zvon na záchod nepasuje. Je väčší alebo menší. Stáva sa to najmä vtedy, ak ste záchod menili. Nemusíte ísť však hneď do obchodu a kupovať nový. Stačí, keď okolo neho omotáte nejakú handru. 

Keď prácu so zvonom skončíte, spláchnite a zistite, či voda odteká. Ak neodteká, no hladina sa v záchode zvyšuje, budete musieť v čistení pokračovať. Najprv je však potrebné urobiť niečo s vodou. 

Tá by vám mohla pri čistení zavadzať. Taktiež by sa mohla prelievať ale vyšplechnúť von. A to určite nechcete.

Vody v záchode sa zbavte odčerpaním, poprípade vodu naberte starým vedrom. Pre budúce prípady si neskôr zadovážte špeciálnu pumpu, ktorá vám pri odčerpávaní cez hadičku pomôže. 

Následne prácu so zvonom vyskúšajte ešte raz alebo dvakrát. Ak nepomôže, mali by ste sa presunúť na ďalší krok. 

Tekuté mydlo 

Je ťažké uveriť, že niečo také, ako tekuté mydlo, vie tak dobre pomôcť. Vďaka svojej hladkej konzistencií vie proces pri práci so zvonom urýchliť

Tekuté mydlo je klzké a masu dokáže jemne uvoľniť. Nalejte ho do záchoda a následne vyskúšajte proces so zvonom znova. S veľkou pravdepodobnosťou sa toho, čo záchod upchalo, zbavíte

Špeciálne prostriedky na upchatý záchod 

Samozrejme, tekuté mydlo a zvon nie sú jedinými prostriedkami, ktoré môžete pri tomto nepríjemnom probléme využiť. 

Na trhu dnes existujú rôzne špeciálne prostriedky, ktoré efektívne a rýchlo záchod uvoľnia a sprevádzkujú.

Chemický krtko

Ide o enzymatický produkt, ktorý je silný a obsahuje chemické zložky. Pred jeho použitím nezabudnite vodu odčerpať, aby ste mohli so záchodom pracovať. 

Keď je voda zo záchoda odčerpaná, prichádza na rad daný prostriedok. Enzymatické prostriedky nájdete aj pod názvom krtko. Je ich rovno niekoľko typov, takže výber máte pomerne široký. 

Chemický krtko stojí od 5 do 10 €. Nejde teda o drahý výrobok. 

Postup na použitie krtka nájdete na fľaši, prípadne na produktovom letáku. Každý typ má iné použitie. 

 

Hydroxid sodný

Okrem chemického krtka môžete využiť aj ďalší produkt nazývajúci sa hydroxid sodný. Ten je taktiež pomerne lacný. Kupuje sa na kilogramy a nájdete ho v každom obchode so záhradkárskymi a domácimi potrebami. 

Jeho používanie je však nebezpečné pre oči a čuch. Je preto dôležité, aby ste mali vždy otvorené okná a všetko poriadne vetrali. 

Pri práci s ním je dobré chrániť sa napríklad rúškom alebo okuliarmi. Nezabudnite ani na staré oblečenie. Ak na vás niečo vyfŕkne, mohlo by vám to zničiť obľúbené kúsky. 

Hydroxid sa však používa jednoducho. Je to prášok, ktorý nasypete do záchoda a zalejete horúcou vodou. 

Tento prípravok je síce veľmi silný, čo znamená, že je aj veľmi účinný, no dávajte si pozor. Môžete si navždy poškodiť svoj zrak či čuch. Preto ho využívajte len v krajných prípadoch alebo sa mu vyhnite úplne a stavte na špecialistu, ktorý vám s upchatým záchodom pomôže. 

Domáce prostriedky na upchatý záchod

Špeciálne prostriedky vo forme chemického krtka alebo hydroxidu sodného síce drahé nie sú, no nie vždy ich doma máte. 

Ak sa vám náhodou stalo, že sa vám upchal záchod a ani jeden z prostriedkov nemáte po ruke, je tu ešte jedna možnosť. A tou je jeden domáci prostriedok, ktorý je vhodný na takmer všetko. Ocot

Ocot je veľmi silným bojovníkom a dokáže si poradiť takmer so všetkým. V kombinácií s druhou prísadou, ktorú budete potrebovať, je nezastaviteľný

Druhou spomínanou prísadou je sóda bikarbóna

Vo vedre alebo v nejakej nádobe si zamiešajte hrnček sódy bikarbóny a dva hrnčeky octu. Zmes následne vylejte do záchoda a zalejte horúcou vodou. 

Pre tie najlepšie výsledky nechajte zmes pôsobiť cez noc alebo aspoň dve hodiny. Záchod sa vďaka zmesi prečistí a znova ho budete môcť využívať. 

Mechanický krtko na upchatý záchod 

Nepomohla vám zatiaľ ani jedna z možností a záchod je stále upchatý? Prišiel teda rad na ďalší spôsob, ktorým je mechanický krtko

Na rozdiel od toho predchádzajúceho nejde o žiadnu tekutinu, ale o určitý typ pružiny. Ten nájdete v obchodoch zameraných na záhradkárstvo a domácnosť. 

Mechanický krtko má rôzne veľkosti. Nájdete ho v dĺžke až do 4 – 5 metrov. Je preto vhodný aj na hĺbkové čistenie potrubí. Niekedy je totižto záchod upchatý práve kvôli nečistotám, ktoré sa nachádzajú hlbšie. 

S krtkom následne záchod čistite. Ide o jednu z posledných metód, ktoré môžete využiť. Ak by ani mechanický krtko nepomohol, budete musieť zavolať odborníka. 

 

Zopár rád na záver

  • V prípade, že nepomohla ani jedna zo spomínaných metód, sa obráťte na odborníka. Ten vám pomôže a záchod prečistí. 
  • Hydroxidu sodnému sa snažte vyhýbať. Ak by nepomohol ani jeden krtko či ocot, zavolajte radšej odborníka. Hydroxid je nebezpečný, mohol by vám uškodiť. 
  • Keď je záchod upchatý, nesplachujte ho zbytočne niekoľkokrát. Voda sa môže dostať v mise príliš vysoko alebo dokonca môže pretekať. 
  • Keď idete v záchode zalievať napríklad ocot, nikdy ho nezalievajte vodou hneď po zovretí. Takáto voda je príliš horúca a záchod by mohla poškodiť. 
  • Pred samotným čistením záchoda dajte okolo neho handry. Tie prípadnú vodu, ktorá by mohla zo záchodu vytiecť, dokážu vsať. 

Záver

Upchatý záchod je bežný problém, s ktorým sa stretávajú všetky domácnosti. Boj proti nemu je dnes ľahší, ako kedysi.

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych typov výrobkov, ktoré vám s upchatím pomôžu.

Základom je však klasický zvon, ktorý by vám nemal chýbať. Vie vám pomôcť v každej nepríjemnej situácií. 

5/5 - (1 vote)