Pásová píla – Vyberáme TOP 3 píly na drevo a kov!

Ako ľahko odrezať akýkoľvek typ dreva, kovu či plastu? Skvelým pomocníkom je pásová píla a pílový pás.

Pásovou pílu využijete predovšetkým pre presné a rýchle rezanie dreva. Píla však vie rezať aj kovy, plasty alebo textil. V domácej dielni si vystačíte aj s lacnejšími typmi.

Ale ako vybrať správnu pásovú pílu a pílový pás?

Presne v tomto ohľade vám poradí tento článok.

Najlepšie pásové píly na trhu – náš výber

Vlastnosti pásovej píly


Medzi pásové píly patria aj ďalšie výkonné stroje pre drevársku výrobu alebo kovovýrobu.

Všeobecne ide o píly s pílovým listom v podobe nekonečného kovového pásu. Ten obieha medzi hnacím a vodiacim kotúčom.

Aby sa pri reze pás nezošmykol z kotúčov, je zaistený vodiacimi kladkami alebo vodiacimi kameňmi.

Na tomto princípe je založený celý rad typov píl, ktoré sa používajú na rezanie dreva, kože, plastov, kovov, stavebných hmôt, vrstvených dosiek a mnohých iných materiálov.

V porovnaní s inými pílami má pásová píla vďaka tenkému pílovému listu minimálny prierez, a preto vytvára menej pilín.

K jej výhodám patrí veľmi kvalitný a rovný rez, možnosť rezania „do rohu“ i zaoblených tvarov a tiež pomerne tichý chod hlavne v porovnaní s kotúčovými pílami. Pílový pás sa u pásovej píly pohybuje jedným smerom a rovnomernou rýchlosťou.

Materiál sa podľa typu píly vedie do rezu ručne alebo s pomocou podávacieho zariadenia.

Vodorovné a zvislé pásové píly


Existujú veľké vodorovné aj zvislé pásové píly s posuvným zariadením, ktoré sa používajú predovšetkým na rezanie hranolov, fošní a dosiek v drevospracujúcom priemysle.

V podmienkach domácej dielne však využijete skôr stolárske univerzálne pásové píly, ktoré sú k dostaniu v stolovej i stojanovej variante.

Pre občasné a nie príliš pravidelné rezanie kovových súčiastok možno použiť aj univerzálnu pásovú pílu s rezným listom na kov.

Pre pravidelné používanie napríklad v zámočníckej dielni je vhodné kúpiť špeciálnu pílu na kov, ktorá má nižšie otáčky a o niečo pomalší chod než píla na drevo.

Výber pílového pásu


V domácich dielňach sú najčastejšie používané vertikálne pásové píly. Tie sú vhodné tiež pre vyrezávanie najrôznejších tvarov do dreva.

To sa hodí napríklad pri výrobe nábytku, hračiek alebo dekorácií. Uhol prerezávania tvarov v takomto prípade určuje šírka pílových pásov.

Pri kúpe píly zvyčajne zároveň získate jeden pás na rezanie dreva. Na každý materiál je ale nutné mať k dispozícii špeciálne určený pílový pás.

Tak je zaručená dobrá kvalita rezu. Pílové pásy sa odlišujú počtom zubov. Počet zubov sa pohybuje od 4/6 do 10/12. U bimetalových pásov sú zuby vyrobené z dvoch kovov s rozdielnou tepelnou rozťažnosťou.

Bimetalové pílové pásy sú veľmi kvalitné, odolné, majú dlhú životnosť a dobre sa s nimi pracuje.

Po nákupe pílového pásov je dôležité aj jeho správne zabehnutie. Postupujte podľa návodu výrobcu píly alebo pásu a dbajte na správne napnutie a počet rezov pri zábehu.

To všetko predĺži životnosť pásu a zvýši ostrosť a presnosť rezu.

Pásová píla na kov


Pri rezaní kovov je potrebné, aby pásová píla bola vybavená chladiacim systémom, ktorý zaručuje konštantný prúd chladiacej kvapaliny cez pílový pás.

Takto vybavené pásové píly nájdete medzi špeciálnym náradím na rezanie kovov.

Ak potrebujete pracovať s kovmi pravidelne, nákup pásovej píly na kov sa oplatí. Chladiaca kvapalina udržuje pás chladný, čo zvyšuje životnosť pílového pásu.

Pásová píla na kov býva vybavená tiež poháňanou alebo nepoháňanou kefou na odstraňovanie triesok. To zabraňuje nahromadeniu triesok v pílovom páse a tiež v píle.

Pásová píla na kov môže byť horizontálna alebo vertikálna. Horizontálne pásové píly sa používajú na rezanie plných materiálov, profilov a rúr od malých až po veľmi veľké rozmery.

Vertikálna pásová píla sa používa predovšetkým na vyrezávanie tvarov.

V zámočníctve, kovovýrobách a iných strojných prevádzkach sa používajú predovšetkým horizontálne pásové píly.

Pri malej manuálnej pásovej píle je nutné stáť pri nej po celú dobu robenia rezu. U gravitačnej pásovej píly už obsluha nemusí byť prítomná po celú dobu rezu.

Po ručnom zdvihnutí ramena a upnutí materiálu sa pásová píla zapne a posun do rezu je uskutočnený vlastnou váhou ramena pásovej píly.

Rýchlosť posunu sa nastavuje škrtiacim ventilom na olejovom valci. V súčasnej dobe sa tiež vyrábajú stroje s poloautomatickým dvíhaním ramena a ručným zverákom.

 Kvalitná pásová píla

Chcete kvalitnú pásovú pílu? Pozrite si nasledujúce produkty. Zaručene si vyberiete. Nech sa páči!

Akú pílu kúpiť?


Pásová píla Rojek PP 600 patrí medzi drahšie píly s robustnejšie konštrukciou, ktorá podľa výrobcu vydrží aj pravidelné nasadenie v zákazkovej výrobe.

Spodná i horné vedenie pásu sa skladá z troch ložísk.

Horné vedenie pásu dá výškovo nastavovať podľa výšky obrobku. Liatinový stôl je uchytený na tzv. polmesiaci a umožňuje ľahké a presné nastavenie.

Vo výbave nájdete posuvné pravítko šírky rezu a ukazovateľ napätia pílového pásu.

Motor píly má výkon 3,2 kW.

TOP 5 produktov

Zlatá stredná cesta medzi pásovými pílami


Okolo 500 euro zaplatíte u rôznych predajcov za pílu Rojek KDR 201, ktorá je určená predovšetkým pre remeselníkov a domácich majstrov.

Obstojí však aj v stolárskych prevádzkach. Píla má veľké vyloženie rámu a značnú výšku rezu.

Pracovný liatinový stôl umožňuje naklápanie pod uhlom 0° až 45°.

Štandardným príslušenstvom je pozdĺžne pravítko.

Maximálna výška rezu je 200 mm, výkon motora 0,6 kW. Stroj má hmotnosť 72 kg vrátane podstavca s pojazdovými kolesami.

Profi pásová píla za rozumnú cenu


Za cenu okolo 600 euro je na trhu píla Metabo BAS 318 Precision WNB. Podľa výrobcu je vhodná aj pre profesionálnu prácu. Dve rýchlosti rezu ju predurčujú pre rôzne druhy použitia a rôzne materiály.

Tichý indukčný motor je bezúdržbový a robustný. Píla je chránená proti opätovnému rozbehnutiu, zamedzuje neúmyselnému rozbehu po prerušení prúdu.

Rýchloupínacia páka a otváranie dverí bez použitia náradia umožňuje jednoduchú výmenu pílového listu.

V príslušenstve je kružidlo pre rezanie polomerov aj odsávací adaptér pre bezprašnú prácu. Sklon stola je možné nastaviť pre presné rezy.

Vysoká kvalita = dlhá životnosť


Veľmi obľúbený je v našich končinách tiež model LB1200F od osvedčeného výrobcu Makita.

Táto píla sa vyznačuje vysokou kvalitou spracovania, čo je zárukou obzvlášť dlhej životnosti.

Rezné vlastnosti tohto modelu sú tiež na veľmi dobrej úrovni.

Najlepšia píla na hobby použitie


Za menej ako 150 euro kúpite pílu Scheppach HBS 20 určenú pre menej náročné hobby použitie alebo doplnkové rezanie dreva i plastov v profesionálnej dielni.

Základom stroja je výkonný indukčný motor, rám z ocele a pevný liatinový stôl, ktorý sa dá naklápať v rozmedzí 0° až 45°.

Ďalšie charakteristiky pásových píl


Pre presné rovné rezy je stôl vybavený posuvným pravítkom s rýchloupínacou pákou.

Vodiace kladky pílového pásu nedovoľujú odchýlenie pílového listu, čím sa aj na tomto základnom modeli dosiahnu veľmi presné rezy.

Vďaka konštrukcii rámu je postačujúca aj rezná kapacita 80 mm. Výmena pílového pásu je tiež veľmi jednoduchá vďaka systému vyklopenia celej bočnej steny.

Kompaktné rozmery stroja sú výhodou hlavne pre menšie dielne.

Vďaka nim sa so strojom zase dobre manipuluje a píla sa dá aj ľahko prevážať. V základni sú pripravené otvory pre pevné prichytenie pásové píly k pracovnej doske.

Pásové píly – Rôzne druhy pre rôzne činnosti


Pre bezchybné rezanie je potrebné najskôr vybrať správnu pásovú pílu, ktorá splní vaše požiadavky na výkon.

Zamyslite sa nad tým, na čo chcete pílu využívať, aby ste si napríklad nekúpili pílu s neprimeraným výkonom a cenou.

Práca na stavbách vyžaduje skôr ľahšie a ľahko prenosné pásové píly vybavené ideálne priemyselným motorom sa závitovkovou prevodovkou. Do zámočníctva a kovovýroby sa hodí pásová píla s natáčaním ramena na uhly, najlepšie obojstranne.

Ak neplánujete pílu prevážať, využite typ s motormi na 400 V s dvojrýchlostným prevedením.

Aká pásová píla je vhodná na sériové rezanie kovu? Najlepšie je využiť automatickú pásovú pílu s automatizovaným podávaním materiálu.

Aby sa zabránilo zlému podaniu nerovných tyčí, je dobré využiť plávajúci zverák.

Pre vyrezávanie tvarov do dreva je ideálna vertikálna pásová píla v robustnom vyhotovení a stabilná konštrukcia zo šedej liatiny.

Je dôležité presné vedenie pílového pásu. Hliníkové a plastové profily profesionálne oddelí vysokoobrátková kotúčová píla s kotúčom s tvrdokovovými doštičkami.

Na rezanie kmeňov dreva rôznej veľkosti sa používa kmeňová pásová píla. Tá umožňuje rezanie kmeňov a rôznych hranolov.

Tieto píly sa vyznačujú pevnou a masívnou konštrukciou a vysokým výkonom.

4.3/5 - (13 votes)