Záhrada

Štiepačka na drevo – Vyberáme tú najlepšiu

Hydraulická štiepačka na drevo patrí v súčasnosti k veľmi vyhľadávanému druhu techniky. Môže to byť spôsobené tým, že drevo sa v posledných rokoch stáva cenovo dostupnou formou vykurovania. Štiepačky na drevo sú šikovným riešením, ako výrazne ušetriť čas a námahu pri spracovávaní dreva do želanej formy.

Na trhu dnes nájdete množstvo rôznych štiepačiek dreva od mnohých výrobcov. Tento článok má za úlohu pomôcť sa zorientovať v tomto segmente a vybrať si ten najlepší prístroj na splnenie vašich požiadaviek.

TOP ŠTIEPAČKY NA DREVO – náš výber

Ako hydraulická štiepačka funguje?


Základom celej štiepačky je pohonná jednotka. Tou je najčastejšie elektromotor, ale môže ňou byť aj štvortaktný benzínový motor. Ten dáva do pohybu olej v rámci hydraulického okruhu. Pohybom oleja dochádza tiež k posúvaniu piestu so štiepacím klinom. Klin sa pohybuje plynule smerom oproti opornej lavici, na ktorej je položený (resp. o ktorú je opretý) kus dreva.

Niekoľko tonová sila (v závislosti od sily a výkonu štiepačky) následne rozštiepi kus dreva.

štiepačka na drevo

Hlavnou výhodou štiepačky na drevo je, že výrazne znižuje námahu pri príprave dreva na kúrenie. Aby nám štiepačka na drevo slúžila správne a k našej plnej spokojnosti, je potrebné zvoliť správny stroj, presne pre naše potreby.

Ako u všetkých záhradných strojov a techniky platí, že vyberáme taký stroj, ktorý zodpovedá našim konkrétnym potrebám. Pri výbere štiepačky je pre nás rozhodujú veľkosť a tvrdosť spracovávaného dreva.

Základné dve otázky pri výbere sú:

  • Aké veľké (dĺžka a priemer) polená budeme spracovávať?
  • Aký druh dreva bude potrebné spracovávať?

Typy štiepačiek dreva


Vo všeobecnosti môžeme tieto zariadenia rozdeliť na  mechanické a hydraulické štiepačky dreva. Treba však poznamenať, že mechanické štiepačky dreva sú vhodné vskutku len na príležitostnú prevádzku. Poradia si len s malými polenami. Spravidla ide o kusy dreva s priemerom menším ako 20 cm a dĺžkou nanajvýš 45 cm.

Ďalej sa štiepačky sa rozdeľujú na horizontálne a vertikálne.

Horizontálne štiepačky pracujú vo vodorovnej polohe, kde sa štiepané drevo ukladá na bok pred zarážku.

Horizontálne štiepačky

 Horizontálne štiepačky sú určené na menej časté štiepenie dreva s dĺžkou cca. 50 cm a priemerom do 25 cm. Sú poháňané elektromotorom s výkonom od 1 500 do 2 200 wattov a dosahujú tak štiepaciu silu 4 až 6 ton. Ich výhodou je nízka hmotnosť, dobrá manipulovateľnosť, ľahké uskladnenie a hlavne priaznivá cena.

Za zmienku určite stojí aj skutočnosť, že si vystačia s len 230 voltmi. Najväčšou nevýhodou je ich nižšia výkonnosť, obmedzenie dĺžky a priemernej výšky dreva a menej komfortný spôsob práce, keď sa musia polená vyťahovať a ukladať na štiepačku.

Horizontálne štiepačky sú vhodné pre štiepanie menších polien z mäkšieho dreva a pre občasné použitie.

 

Ich výhodou je:

  • nižšia hmotnosť
  • menšia veľkosť
  • sú skladné
  • zapájajú sa do obyčajnej zásuvky

Vertikálne štiepačky

 Vertikálne štiepačky pracujú v polohe zvislej. Kusy dreva sa položia na lavicu, ktorá spravidla máva niekoľko výškových úrovní pre rôzne dlhá polená. Pre najkratšie polená sa lavica umiestňuje do najvyššej úrovne. Naopak dlhé a ťažké polená sa stavajú až dolu na základňu štiepačky. Vertikálne štiepačky dokážu rozštiepiť poleno s dĺžkou až 1,5 metra a priemerom aj viac ako pol metra v závislosti od tvrdosti dreva.

Tieto štiepačky poháňajú trojfázové motory s výkonom 3 000 až 3 800 wattov. Vďaka tomu dosahujú štiepacej sily 6 až 16 ton. Tento výkon si vyžaduje tiež určitú mieru robustnosti štiepačky.

Táto robustnosť sa potom zákonite odráža v hmotnosti stroja, ktorá sa pohybuje podľa výkonu od 100 do 200 Kg. Z hľadiska manipulácie je to teda s vertikálnymi štiepačkami teda trochu náročnejšie. Samotná manipulácia je konštruktérmi uľahčovaná párom pevných koliesok a držadla, ktoré presun značne uľahčujú.

 

Najväčšou výhodou vertikálnych štiepačiek je možnosť nahradenia základného štiepacieho klinu. Štandardné kliny rozštiepia poleno na jeden pohyb piesta na dve polovice. Ak však nasadíte na stroj štvorramenný kríž, rozštiepi jedným pohybom poleno rovno na štvrtiny. Šetrí to teda čas i námahu používateľa. Existujú aj špeciálne kliny, ktoré ľahko rozštiepia krátke, alebo veľmi široké kláty.

Práve pre takéto špecifické využitie potrebujete štiepačku s veľkou štiepacou silou.

Vertikálne štiepačky takouto silou spravidla disponujú. Silu až desiatky ton prenesenú na ostrú hranu štiepacieho klinu nevydržia ani tie najpevnejšie kusy dreva. Možnosť každodenného použitie takéhoto stroja je samozrejmosťou.

Bezpečnosť až na prvom mieste


Vertikálne štiepačky sú konštruované tak, aby ich obsluha bola čo najbezpečnejšia. Každá štiepačka na drevo má dve ramená, ktorá jednak slúžia ako akési kliešte na pridržiavanie dreva a bránia tak prudkému rozleteniu štiepaného polena.

Zároveň sú napojené na ovládacie spínače, ktoré uvádzajú piest do pohybu. Piest sa uvedie do pohybu iba v prípade, že obsluha stlačí obe dve ramená štiepačky súčasne, čo nemožno urobiť inak, než pomocou oboch rúk.

Vo chvíli, keď dôjde k spusteniu jedného z ramien, piest sa okamžite zastaví. Ak dôjde k uvoľneniu aj druhého ramena, piest vyjde späť nahor do svojej východiskovej pozície. Týmto dômyselným spôsobom ovládaním prístroja sa tak dosahuje aj maximálne bezpečie pre obsluhu.

Pri práci používajte  osobné ochranné bezpečnostné pomôcky – rukavice, ochranné okuliare. Pri štiepaní dávajte pozor na elektrický kábel, aby sa nedostal do štiepacieho priestoru.

Niekoľko typov, ako spoznať kvalitnú štiepačku dreva


Samozrejmosťou by malo byť použitie čo najkvalitnejších materiálov. Z nich by mala byť zostrojená  odolná a robustná konštrukcia. Kvalita materiálov a robustnosť konštrukcie zabezpečuje dlhú životnosť a tiež prispieva k bezpečnejšej prevádzke prístroja.

štiepačka na drevo drevo na zimu

Tieto charakteristiky budú niesť iba výrobky od tých najkvalitnejších výrobcov.

Nižšia cena prístroja sa môže ukázať v nižšej kvalite a celkovej horšej prevádzke stroja.

Kvalitné zariadenia na štiepanie dreva navyše disponujú celým radom zaujímavých a funkčných technických riešení, ktoré môžu napomôcť k lepším pracovným výsledkom.

Môžu tiež značnou mierou pozitívne vplývať na komfort alebo bezpečnosť pri práci.

Máme na mysli predovšetkým tieto prvky:

  • Robustná celokovová konštrukcia. Materiály musia byť pevné, odolné a vhodne dimenzované.
  • Dôležitá je variabilita konštrukcie pracovného klinu. Štiepací klin by mal disponovať možnosťou voľby štiepania na polovicu, alebo priamo na štvrtiny.
  • Pevné držadlo a odolné kolieska na presun by mali byť rovnako samozrejmosťou. Takéto vybavenie zjednodušuje prácu s týmto strojom, ktorý býva spravidla dosť ťažký.
  • Behom prevádzky sa vám hodí jednoducho polohovateľný stôl. Ten zvyšuje univerzálnosť práce so zariadením a umožňuje spracovávať polená s väčšími rozdielmi v dĺžke.
  • Hydraulický systém je srdcom celého zariadenia. Mal by fungovať bezchybne a dodávať štiepaciemu klinu dostatok výkonu. Dobré pracovné rýchlosti sa pohybujú okolo hodnoty 25 m/s.
  • Bez elektromotora sa nič hýbať nebude. Spoľahlivý elektromotor je teda nenahraditeľnou súčasťou celého stroja. V prípade zariadení s väčším štiepacím tlakom (8 t a viac) by to mali byť radšej trojfázové jednotky. Tie zaťažujú elektrickú sieť v menšej miere, čím eliminujú riziko výpadku prúdu.

Doma vyrobená štiepačka na drevo


Určite ste už narazili na tento pojem. Mnohokrát ide o štiepačky dreva predávané na bazoši a podobných stránkach. S určitosťou vám vieme povedať, že skúsený domáci majster dokáže zostrojiť plne funkčnú štiepačku na drevo.

Problémom týchto strojov a zariadení je ale riziko nižšej bezpečnosti. Práve všetky dômyselné ochranné prvky, ktoré sme rozoberali v predošlej časti, pri zariadeniach vyrobených najčastejšie chýbajú. Používateľ sa tak vystavuje riziku zranenia, ktoré nemusí byť nutne produktom jeho vlastnej nerozvážnosti alebo nepozornosti, ale aj konštrukčnej chyby.

Doma vyrobené stroje predsa len nemôžu konkurovať výrobkom, navrhnutým a zostrojeným špecialistami. Prípadný servis a získanie náhradných dielov je taktiež problematickejšie, ako v prípade kúpy zariadenia od autorizovaného predajcu kvalitnej značky.

Niektorí domáci majstri však nedajú dopustiť na svoje kreácie. Samotná kreatívna činnosť výroby takéhoto zariadenia je pre nich dostatočným dôvodom na to, aby sa do toho pustili. Ak aj vy patríte medzi takýchto ľudí, skúste sa nechať inšpirovať týmto článkom. Je v ňom pár nápadov o tom, ako zostrojiť dobrú štiepačku na drevo.

Dôležitosť značky


Dôležitosť značky sme naznačili už v predošlom texte. Pri kúpe tohto typu stroja ale značka zohráva tak dôležitú úlohu, že nemôžeme inak, ako to znovu zdôrazniť.

Kvalitná značka vám dáva prísľub bezpečnosti, kvality, dostupnosti náhradných dielov a jednoduchšieho servisu. Na našom trhu sú veľmi obľúbené štiepačky dreva Vari. Veľkej obľube sa tešia aj štiepačky drevaa na  Scheppach, Hecht a Woodster.

Výhoda návštevy autorizovaného predajcu záhradnej techniky v sebe ukrýva ešte jedno pozitívum. Predajca vám veľmi rád a ochotne poradí a pomôže vybrať presne také zariadenia, ktoré bude spĺňať vaše individuálne požiadavky.

Pri nákupe cez internet sa budete musieť spoľahnúť len na svoju vlastnú intuíciu a dostupné online recenzie štiepačiek dreva.

Čo sa sily týka, ľudia obvykle siahajú po štiepačkách dreva so silou 10t. Mnohí zákazníci ale preferujú štiepačky na drevo s trochu nižšou štiepacou silou, menovite okolo 8t.

Kde kúpiť kvalitnú štiepačku na drevo?

4.4/5 - (8 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *