Šikovná skrinka nad práčku – ako vybrať tú najlepšiu?

Určite to poznáte. V momente, keď chcete ísť prať, márne hľadáte prací prášok či aviváž. Alebo práve naopak. Všetky súčasti, ktoré potrebujete ku práčke, máte neesteticky uložené priamo na nej. Je to aj váš prípad? Toto všetko sa dá jednoducho vyriešiť! Potrebujete skrinku nad práčku. Tá pohodlne schová všetky nevyhnutnosti, ktoré potrebujete ku praniu. Nebudú na očiach a okrem toho, budú prakticky v blízkosti vás.

Tak, ako každý iný nábytok do kúpeľne, aj skrinku nad práčku treba vyberať starostlivo. Mala by sa vám v prvom rade hodiť k ostatnému nábytku v miestnosti. A v neposlednom rade by ste do nej mali zmestiť všetko nevyhnutné!

Toto sú kvalitné skrinky nad práčku

Skrinka nad práčku

Skrinka nad práčku je jednoducho umiestnená nad vašou práčkou. Väčšinou ide o závesný mechanizmus. Takáto skrinka je v prvom rade praktická v tom, že nezaberá príliš veľa miesta. V momente, keď potrebujete prať, pohodlne z nej vyberiete všetko, čo potrebujete.

Do takejto skrinky pohodlne umiestnite napríklad:

  • pracie prášky,
  • kapsule na pranie,
  • aviváž či bielidlo,
  • vrecúška na pranie.

Váhate, či takúto skrinku vôbec potrebujete? Mnoho ľudí umiestňuje všetky nevyhnutnosti potrebné na pranie na rôzne miesta. Môže to byť napríklad podlaha či miesto pod umývadlom. Takéto umiestnenie však nevyzerá dvakrát esteticky, nemyslíte si? Práve preto skrinka schová všetko, čo budete potrebovať.

Skrinka nad práčku ako súčasť nábytku

Dôležité je poznamenať to, že kúpeľňový nábytok skutočne dokáže zmeniť vzhľad miestnosti na nepoznanie. Dôležité je však okrem estetiky zamerať sa tiež na kvalitu a odolnosť použitých materiálov. Treba si v prvom rade uvedomiť to, že v kúpeľni je oveľa väčšia teplota a tiež vlhkosť než v iných miestnostiach. Práve z toho dôvodu je dôležité, aby bol nábytok do určitej miery vodoodolný.

Výhody skrinky nad práčku

Už som spomínala mnohé z výhod, ktoré skrinka nad práčku má. Jej zrejme najväčšou výhodou je, že ponúka ďalší úložný priestor, ktorý sa dá najlepšie využiť na skladovanie pracích práškov, aviváží a ďalších prípravkov, ktoré sú potrebné na pranie.

Zvyčajne takáto skrinka býva vyrobená tak, že sa dá pohodlne umiestniť priamo nad práčku. Práve toto bude pravdepodobne najpohodlnejšie riešenie pre vás. Vďaka tomu nezaberá príliš veľa miesta. Konštrukčne sú tiež tieto skrinky riešené tak, že majú predné dvierka, čiže schovajú všetko potrebné. Skrinka môže mať však otvorené police. Všetko záleží od vašich preferencií.

Ak bude mať skrinka iba jedny dvierka, vždy si overte, na ktorú stranu sa otvárajú, aby vám tento systém vyhovoval. Nezabúdajte, že hoci tam dáte veľa vecí, neodporúčajú sa príliš ťažké predmety.

Ako vybrať skrinku nad práčku

Aj keď by sa mohol zdať výber tejto skrinky veľmi jednoduchý, nepodceňujte ho a zamerajte sa na niekoľko dôležitých faktorov.

Chcete set či samostatný kus?

Vzhľadom na menšie množstvo priestoru majú zvyčajne spotrebitelia záujem o samostatný kus skrinky. Výber jednej skrinky je vždy jednoduchší.  Ak ale chcete všetok nábytok v rovnakom dizajne, vyberte si set, ktorého základ tvorí skrinka nad práčku a ďalšie kusy, ako môže byť tiež umývadlo alebo malá komoda do kúpeľne.

Materiál na skrinku nad práčku

Výber materiálu je v tomto prípade rozhodne najdôležitejší. Nejde len o estetickú stránku, ale tiež je podstatné, aby bol použitý materiál čo najodolnejší. Najčastejšie sa používa predovšetkým drevo, laminát, drevovláknité dosky a corian, ale aj plasti či kov a sklo.

Laminát sa zvyčajne skladá z lepených drevotrieskových dosiek, ktoré sú pokryté živicovou vrstvou. Dá ich dokáže ochrániť pred vlhkosťou. Pri laminátovom nábytku sa zamerajte hlavne na zatavenie rán a rohov.

Drevovláknité dosky vedia dôveryhodne napodobniť drevo. Vyrobené sú z drevených vlákien, ktoré sa spájajú pomocou lepidla za vysokého tlaku. Sú veľmi ľahko opracovateľné a vďaka tomu ponúkajú široký výber tvarov. Povrch je zatavený fóliou alebo opatrený lakom.

Menej typickým, ale stále často používaným materiálom je aj masívne drevo. Treba sa však zamerať na to, aby bolo dostatočne odolné voči vlhkosti. Takýmto drevom je napríklad teakové drevo.  Menej odolné drevá musia byť vybavené vodeodolnou vrstvou laku, lazúry či vosku, a to aj z vnútornej strany nábytku.

Corian je druh umelého kameňa, ktorý sa skladá zo živice a prírodných minerálov. Jeho výhodou je, že je odolný proti vyšším teplotám.

Odolnosť skrinky nad práčku

V malej aj veľkej kúpeľni je odolnosť materiálu veľmi dôležitá. A to predovšetkým vtedy, ak by sa mala na nábytok dostávať voda napríklad zo sprchy. Zamerajte sa vodoodolnosť, ale tiež na odolnosť a antikorózny povrch kovania, a to na pántoch, koľajničkách pre výsuvy šuplíkov.

Vybavenie skrinky nad práčku

V tejto skrinke budete chcieť mať uložené predovšetkým všetky produkty, ktoré potrebujete ku praní. Budete ich tak mať jednoducho a prakticky poruke. Nie je podmienkou, aby boli súčasťou vašej skrinky aj police a priehrady, ale sú praktické. 

Premyslite si, aké veľké a ťažké produkty potrebujete do skrinky umiestniť. Bude to jeden z dôležitých faktorov vášho rozhodovania.

Dizajn a farba

V internetových obchodoch nájdete široký výber odtieňov či dizajnových prevedení týchto skriniek, teda je si z čoho vyberať. Niektorí preferujú skôr klasický štýl a iní retro. Najčastejšími farbami týchto skriniek sú biela, čierna alebo rôzne dekory dreva. Nemusíte sa však na to viazať, ak chcete napríklad pastelové odtiene. Celkový vzhľad dotvárajú tiež príchytky, kovanie a spôsob otvárania dvierok.

Ďalšie parametre skrinky nad práčku

Kým začnete skrinku vyberať, zamyslite sa nad tým, aký veľký priestor máte k dispozícií. Najlepšie je spraviť si jednoduchý pôdorys, do ktorého si zaznamenáte rozmery miestnosti, rozvrhnutie dverí, okien, vane alebo sprchovacieho kúta, toalety, vodovodnej prípojky aj elektriny. S náčrtom sa vám bude lepšie pracovať a pomôže vám s výberom vhodnej veľkosti aj tvaru nábytku.

Pre závesný nábytok je veľmi dôležitá hmotnosť. Preto si vopred zistite, z čoho je stena, na ktorú chcete skrinku upevniť, aby ste mohli vybrať vhodný kotviaci materiál. Hmotnosť skriniek sa pohybuje od 10 do cca 65 kg pri solitérnych kusoch.

Závesný nábytok nemá podperné nohy, takže sa pod ním ľahko upratuje, čo je jeho ďalšou veľkou výhodou. Navyše sa v prípade nehody, pri ktorej by ste mali väčšie množstvo vody na podlahe, nábytku nič nestane. Nevýhodou je zložitejšia montáž.

Cena skrinky nad práčku

Rovnako, ako aj pri cenách iných nábytkov je v tomto prípade podstatné, pre aký materiál a kvalitu sa rozhodnete. Na výber sú lacnejšie druhy skriniek, ktoré vám pravdepodobne vydržia krajšie ako tie kvalitnejšie. Na druhej strane však nejde o veľký kus nábytku, preto cena takejto skrinky nie je prehnaná.

Lacnejšie produkty nájdete už v cene od zhruba 60 Eur. Za túto cenu získate menšiu skrinku nad práčku z menej odolného materiálu. Ak chcete krajšie prevedenie, ktoré vám dlhšie vydrží, rátajte s cenou okolo 100 až 150 Eur.

Náš výber – skrinky nad práčku

Inšpirujte sa výberom skriniek, ktoré som pre vás našla na dvoch populárnych internetových eshopoch. Tieto skrinky sú dobrou kombináciou ceny a kvality a určite sa hodia aj do vašej kúpeľne.

Skrinka Nad Práčku Š: 64 Cm Biela

Univerzálna skrinka v bielej farbe sa hodí do každého priestoru. Je za príjemnú cenu a je prakticky rozdelená na dve časti tak, aby ste do jednej mohli vložiť prostriedky na pranie a do druhej napríklad uteráky. Je vyrobená z kompozitného dreva v kombinácií s plastom. Produkt sa dodáva rozložený, ale jeho montáž by mala byť pomerne jednoduchá.

Ďalšou skvelou výhodou je, že skrinka je pripravená tak, aby sa dal záves dvierok uchytiť vpravo a tiež vľavo.

 

Skrinka Nad Práčku Lona Š: 70 Cm Buk

Ak ste skôr fanúšikom prírodných odtieňov, určite sa vám bude páčiť rovnaká skrinka v hnedej farbe. Úchytky sú vyrobené z plastu a sú guľaté, preto sa hodia skôr pre klasický štýl kúpeľne. Materiálom je plošne lisovaná triesková doska, ktorá je dôveryhodnou imitáciou dreva.

Povrch je upravený melamínovou živicou, aby vydržal čo najdlhšie. Produkt sa dodáva demontovaný, ale jeho montáž by nemala predstavovať nič náročné. Táto skrinka je o niekoľko Eur drahšia  ako tá v bielej farbe, ale stále ide o veľmi dostupnú cenu. Rovnako ako v prvom prípade sa dajú dvierka uchytiť sprava aj zľava.

Táto skrinka má aj praktickú menšiu otvorenú poličku, do ktorej môžete pohodlne vložiť ďalšie nevyhnutnosti ako sú vrecúška na pranie, a podobne.

 

 

Skrinka Nad Práčku Š: 64cm Dekor Dub Sonoma

Do tretice je to veľmi pekná a neutrálna skrinka, ktorá bude skvelým variantom a alternatívou k prírodným odtieňom. Rovnako ako v prvých dvoch prípadoch ide o imitáciu dreva, kde je produkt v skutočnosti vyrobený z plošne lisovanej trieskovej dosky.

Takéto skrinky je vždy odporúčané utierať nasucho. Vďaka tomu zachováte kvalitu a dlhú životnosť.

 

Skrinka nad práčku, biela, NATALI

Je vaším kritériom číslo jeden cena? Tak potom je skvelou voľbou táto univerzálna biela skrinka, ktorou rozhodne nič nepokazíte. Ak jej chcete pridať šmrnc, môžete do jej voľných poličiek umiestniť dekorácie v podobe mušlí či kvetín. Oživíte tak vzhľad celej kúpeľne a bude tiež pôsobiť útulnejšie. 

Praktická skrinka nad práčku NATALI ponúka maximálne využitie priestoru. Je perfektným riešením do menších interiérov, pretože šetrí miesto, a zároveň poskytne odkladaciu plochu naviac. Ponúka otvorený aj uzavretý úložný priestor, a to v podobe skrinky a regálu s dvomi poličkami. Vnútro skrinky je policou rozdelené na dve odkladacie plochy. Je vyrobená z laminovanej drevotriesky v bielom farebnom prevedení. Je možné umiestniť pod ňu práčku s maximálnymi rozmermi 60×85 cm.

Materiálom je laminovaná DTD v bielej farbe. Výhodou tejto skrinky tiež je, že je  v ponuke aj v prevedení dub sonoma/biela alebo dub sonoma.

Hlboká skrinka nad práčku, biela, NATALI TYP 9

Mojím odporúčaním je táto skrinka, ktorá je ideálna predovšetkým pre mnohopočetnú rodinu. Tým, že je veľmi hlboká, zmestíte tam naozaj všetko potrebné. Navyše je dostupná za veľmi dobrú cenu.

Praktická skrinka nad práčku NATALI TYP 9 ponúka maximálne využitie priestoru. Je perfektným riešením do menších interiérov, pretože šetrí miesto, a zároveň poskytne odkladaciu plochu naviac. Ponúka uzavretý úložný priestor, a to v podobe šuplíka a skrinky s poličkami. Vnútro skrinky je policou rozdelené na dve odkladacie plochy. Je vyrobená z laminovanej drevotriesky v bielom farebnom prevedení. Je možné umiestniť pod ňu práčku s maximálnymi rozmermi 60,8×85,2 cm.

Treba si tiež dávať pozor na to, že skrinka je dodávaná v demonte, ale jej poskladanie nie je nič výnimočne zložité. Ide o slovenský výrobok.

Kúpeľňové nábytky sú veľmi praktické a užitočné, pretože ich vždy ľahko umiestnite tam, kam potrebujete. V prípade skrinky nad práčku teda nemusíte jednotlivé prostriedky umiestňovať na iné miesta, ale budete ich mať vždy k dispozícií.

Zamerajte na dobrý výber vďaka mojim radám a nechajte sa inšpirovať výberom, ktorý som vám ponúkla!

4.1/5 - (7 votes)