Záhradné dekorácie – 6 Skvelých inšpirácií!

Ak máte to šťastie a ste majiteľom záhrady, potom ju celkom iste chcete dostať do čo najlepšej formy. Váš kúsok zeleného raja môže vyzerať omnoho lepšie a zaujímavejšie ak využijete tie správne záhradné dekorácie.

Takýchto dekorácií nájdete v obchodoch veľmi veľa. Môže ísť o rôzne  záhradné kvetináče, záhradný nábytok alebo rôzne sochy a sošky do záhrady. Mnoho ľudí tiež oslovia rôzne formy záhradného osvetlenia alebo záhradný plotík.

Keďže je týchto dekorácií naozaj veľa a môžu sa javiť chaoticky, pripravili sme pre vás tento článok. Prinášame vám v ňom pár tipov, ako môžete svoju záhradu vylepšiť a vyzdobiť – či už tradične alebo neobvykle.

Materiály záhradných dekorácií


Pýtate sa, aké materiály sa najčastejšie používajú na výrobu dekorácií do záhrady?

Vo všeobecnosti sú najobľúbenejšie tieto materiály:

 • Záhradné dekorácie z kovu
 • Záhradné dekorácie z kameňa
 • Záhradné dekorácie z dreva
 • Záhradné dekorácie z betónu

Vyrúbané stromy sa nehodia len na táborák


Na každej záhrade sa nájdu stromy, ktoré raz za čas musíme vyrúbať. Keď príde ich čas, rozhodne sa s nimi nemusíte lúčiť pri opekaní špekáčikov.

Poslúžia vám ako výborná a hlavne originálna dekorácia, ktorá má svoj praktický účel. Šikovný kutil zvládne svojpomocne kmene stromov nielen vyrúbať, ale vyrobiť z nich kvetináč pre rastliny – či už zeleninu či muškáty.

Stačí do kmeňa vyrezať korýtko. To môže byť prevedené buď po celej dĺžke, alebo len vo forme otvorov pre jednotlivé rastliny.

 Overená klasika

Máte radšej klasiku? V tom prípade si určite vyberiete z veľkého množstva záhradných kvetináčov. Stačí si vybrať podľa vášho vkusu. Nech sa páči.

Pivnica skrýva tajomstvá i poklady


Ak máte záujem o skrášlenie záhrady, nemusíte hneď utekať do obchodu alebo hľadať záhradné dekorácie na bazoši. Radšej dôkladne prehľadajte pôjd či pivnicu.

Celkom iste nájdete pravé klenoty a poklady po babičke, ktoré sa budú hodiť a poslúži ako štýlová retro dekorácia. Staré kanvice, žehličky, kolesá, kýbliky a mnoho ďalšieho – to všetko poslúži ako  originálne kvetináče. Ak ich navyše s dôvtipom rozmiestnite po záhrade, každý okoloidúci sa zastaví.

Vy si navyše pri posedení na záhrade pripomeniete svojich milovaných predkov a šťastné detstvo.

Štipka gýča občas neurazí


Gýč znamená pre každého niečo iné a každému sa páči úplne niečo iné – a len vďaka tomu nie sú všetky záhrady ako cez kopírku. Skúste si aj vy zaexperimentovať a popustiť uzdu svojej fantázii.

Čo tak pozbierať nevyužité obyčajné gumáky – čím viac tým lepšie a rovnako tak to platí v ich veľkosti i farebnosti a vzoroch. Gumáky naplňte hlinou a získate nevšedné nádoby na kvety.

Vysaďte do nich svoje obľúbené rastliny a zaveste ich na drevený plot, múrik terasy, zástenu, alebo ich len postavte k plotu. Trochu smiešne? Práve o to ide!

Romantická klasika


Záhradné fontánky sú čoraz viac  obľúbené záhradné doplnky, ktoré záhradu nielen osviežia svojim vzhľadom ale aj skutočnou prúdiacou vodou. Voda dokáže prilákať vtáčiky, motýle, vážky a ďalší užitočný hmyz, ktorý vašu záhradu zbaví škodcov.

Zvuk prúdiacej vody zase pôsobí na počúvajúceho veľmi priaznivo a relaxačne.

K fontánkam sa skvele hodia záhradné dekorácie, ako sú sošky zvierat, napr. bocian. Záhradné fontánky môžete vyberať z najrôznejších materiálov i štýlov:

 • drevené
 • kamenné
 • liatinové
 • s osvetlením

Fontány a studne sú v pestrej škále prevedení – kaskádovité vedrá, vodné mlyny či doplnené o kŕmidla pre vtáčiky.

Posvieťte si na cestu


Solárne lampy sú nielen milé aj éterické ozdoby vašej záhrady, ale aj malí a šikovní pomocníci.

Posvietia vám na cestu a spríjemnia každú záhradnú párty aj nočné výhľady z okna.

 Záhradné svietidlá

Vyberte si z veľkého množstva záhradného a vonkajšieho osvetlenia. Máme rôzne druhy solárnych aj klasických lámp. Stačí si vybrať.

Navyše šetria životné prostredie a ich prevádzka vás nič nestojí. Inšpiráciou vám môžu byť solárne lampy:

 • keramické
 • kamenné
 • nerezové
 • plastové
 • sklenené
 • drôtené

Večerná romantika


O tú sa postarajú zaváracie fľaše s kovovým viečkom, na ktoré prevesíme retiazku a rozvesíme ich na stromy, do pergoly, na terasu alebo záhradný plot. Kúzlo romantiky dotvoria zapálené sviečky umiestnené vo vnútri pohárov.

Pár hodín sa už nemusíte o nič starať. Do viečka nezabudnite urobiť menšie otvory aby sviečka mohla horieť. Aby nedošlo k jej prevrhnutiu, na dno fľaše môžete dať piesok, drobné kamienky či mušličky od mora.

Príroda je najkrajšou dekoráciou


Jednou z najúžasnejších a oslnivých dekorácií je príroda sama. Hoci sa to môže zdať akokoľvek fádne, je to tá najväčšia pravda. Starostlivosti o takúto prírodnú dekoráciu vám zaberie pomerne dosť času.

Energia, ktorú v takejto záhrade plnej rôznych  stromov, kríkov, exotických rastlín a kvetov omamných vôní i farieb načerpáte, za to rozhodne stojí. Vytvoríte si tak svoje vlastné záhrade liečebné kúpele. Svoje vlastné miesto na relax duše i tela.

Takto prevedená záhrada priláka mnoho živých tvorov, ktoré sa stanú vašimi pravidelnými návštevníkmi. Mnohé motýle a iné živočíchy sú dekoráciou sami o sebe.

Ak vás pestovanie okrasných rastlín naozaj zaujme, potom nezabudnite ani na ovocie a zeleninové záhony. Tie majú taktiež dekoratívne kvality, no navrch pridávajú aj úžitkovú hodnotu.

Bezpečnosť nadovšetko


Pred samotným nákupom či výrobou záhradných dekorácií rozhodne myslite na bezpečnosť. Nielen svoju, ale aj vašich štvornohých kamarátov a detí.

Určite by ste nechceli sedieť na svojej vlastnej záhrade a v obavách strážiť každý pohyb svojich ratolestí. Záhrada má plniť predovšetkým funkciu relaxačnú a byť oázou pohody, kde je každý v bezpečí a nič mu nehrozí.

Tip na záver – zlatá stredná cesta


Nech už u vás zvíťazí akýkoľvek typ záhradnej dekorácie, myslite na to, že menej je niekedy viac.

Príliš veľa záhradných sošiek, ktoré sú navyše nevhodne umiestnené môže pôsobiť rušivo a umelo. Úlohou dekorácií má byť doladenie prírodných krás vašej záhrady a nie ich úplné nahradenie.

Najdôležitejšie je aby ste sa vo svojej záhrade cítili skvele a aby sa vám páčil jej vzhľad a atmosféra.

Je to predsa  vaša záhrada a v nej platia vaše pravidlá.

4.4/5 - (7 votes)