Mikrovlnka – TEST – Vstavaná aj retro + cena

Poznáme to všetci. Prídeme neskoro večer domov a večera je už úplne studená. A pretože „umierame hladom“, nechce sa nám jedlo ohrievať na sporáku.

Čakať, kým sa nahreje rúra je úplne vylúčené. Našťastie nás v tejto situácii môže zachrániť mikrovlnná rúra. Otázka ale znie, ako z hromady mikrovlniek, ktoré na trhu nájdeme, vybrať tú pravú?

Máme pre vás tipy, ktoré vám výber uľahčia.

Najlepšie mikrovlnky – Náš výber


Ako mikrovlnka funguje


Základom všetkého je voda. Molekuly vody pri vystavení mikrovlnám začnú veľmi rýchlo kmitať. Tým uvoľňujú ohromné množstvo tepelnej energie.

Je to tá energia, ktorá nám vo výsledku dokáže bleskovo ohriať jedlo.

Pri ohreve sa jedlo v mikrovlnke otáča, pretože pri odraze mikrovĺn od stien dochádza k vytvoreniu tzv. maxím a miním, teda bodov, v ktorých by sa vaše jedlo spálilo, alebo naopak neohrialo.

Na čo sa pri výbere zamerať


Ak si nie ste istí, ako správne vybrať mikrovlnnú rúru, existuje niekoľko parametrov a charakteristík, ktoré vám s výberom pomôžu.

Predovšetkým si odpovedzte na otázky:

  • Kam chcem mikrovlnnú rúru umiestniť?
  • Aké funkcie využijem?

Okrem toho sa pokúste odhadnúť, ako často budete mikrovlnku používať. Tiež si približne stanovte akú budete chcieť  účinnosť ohrevu. Veľkosť rúry taktiež zohráva úlohu. Bude vám stačiť menšia mikrovlnná rúra, alebo naopak budete potrebovať veľkú, ktorá zvládne upiecť aj pizzu.

Voľne stojaca vs. vstavaná mikrovlnná rúra


Ak nie ste zaprisahaným vyznávačom dokonalého dizajnu, určite môžete siahnuť po voľne stojacej mikrovlnke. Výhodou je možnosť premiestnenia rúry, ľahšie manipulácia a nižšia cena.

Kúpite ju už za cca 40 €. Nevýhodou je zložitejšie čistenie, pretože je celý zovňajšok vystavený prachu a mastnote.

Ak chcete mať kuchyňu dizajnovo čistú, bude pre vás lepšou voľbou  vstavaná mikrovlnná rúra. Tá je okrem predných dvierok celá schovaná v linke, a preto je jej čistenie jednoduché. Tieto zariadenia sú  ale náročnejšie na priestor, pretože potrebujú miesto na odvetrávanie. Mikrovlnná rúra totiž prieduchmi odvádza prebytočné teplo, preto počítajte s 5-10 cm voľného priestoru navyše.

Okrem toho sú tiež väčšinou o niečo drahšie ako tie voľne stojace. Cenovo začínajú niekde od cca 120 €.

Voľne stojaca mikrovlnná rúra sa väčšinou umiestňuje na pracovnú dosku. Mikrovlnka by  nikdy nemala stáť na chladničke.

Chladničky chladia, ale mikrovlnka ohrieva, takže môžu zbytočne vzrásť nároky na energiu u oboch spotrebičov.

Vstavaná mikrovlnná rúra by sa mala nachádzať nad vstavanou rúrou zhruba v úrovni očí. Bude sa potom dať dobre ovládať aj manipulovať s pokrmami.

Veľkosť mikrovlnky


Veľkosť spotrebiča sa bude odvíjať od toho, aké jedlo budete najčastejšie pripravovať, pre koľko ľudí a ako často. Na základe toho sa bude líšiť objem mikrovlnnej rúry a priemer taniera.

Objem mikrovlnnej rúry


Objem sa udáva v litroch a k dispozícii tak sú malé mikrovlnné rúry s objemom okolo 14 litrov až po veľké elektrospotrebiče pýšiace sa objemom až 45 litrov.

Počítajte, že s objemom priamo súvisí aj celková veľkosť mikrovlnky. Tento faktor zvážte predovšetkým vtedy, ak volíte voľne stojacu variantu, ale na pracovnej doske šetríte každý centimeter miesta.

Ak ste nenároční užívatelia alebo bývate sami, vystačíte si s objemom mikrovlnnej rúry v rozmedzí 14-20 l. Pripravte sa na to, že menšie mikrovlnné rúry môžu mať problémy s rozmrazovaním väčšej hydiny.

V prípade, že budete chcieť jedlo v mikrovlnke pripravovať častejšie a pre viac osôb, vyberajte také elektrospotrebiče, ktoré majú objem 20 l a viac.

Priemer otočného taniera do mikrovlnnej rúry


Čím menší spotrebič si zaobstaráte, tým menší bude aj priemer otočného taniera. Medzi najmenšie priemery patria tie s rozmerom približne 24 cm. Za veľké označujeme taniere s priemerom 40 cm. Do menších mikrovlnných rúr sa v pohode zmestia klasickej plytké i hlboké taniere.

Pokiaľ chcete ohrievať alebo pripravovať viac pokrmov naraz, alebo máte ambície v mikrovlnke pripravovať dokonca pizzu, budete musieť do mikrovlnnej rúry dať väčšiu taniere. Voľte preto väčší priemer, ktorý sa pohybuje okolo 25-30 cm.

So  skleneným otočným tanierom buďte opatrní, pri vypadnutí by sa mohol ľahko rozbiť o podlahu. Náhradný tanier do mikrovlnnej rúry síce nájdete na internete, ale bude vás stáť cca 10 €. Ak by ste v mikrovlnnej rúre varili bez otočného taniera, nebolo by jedlo ohriate rovnomerne. V niektorých častiach by bolo studené, v iných teplé.

Rovnako ako u parametra objemu, platí aj tu pravidlo, že čím väčší priemer taniera budete mať, tým väčšie rozmery bude mať mikrovlnná rúra.

Príkon a výkon


Mikrovlnná rúra, ostatne ako každý spotrebič, oplýva určitým výkonom. Ak chceme jedlo ohrievať čo najrýchlejšie, mali by sme vyberať čo najvyšší príkon – okolo 1 000-3 000 W, čo stačí na každodenné použitie.

Zohnať sa však dajú aj modely vybavené príkonom okolo 500 W. Vyšší príkon má aj svoju tienistú stránku. Vysoký príkon totiž znamená vysokú spotrebu elektrickej energie.

S nárastom funkcií mikrovlnky väčšinou stúpa aj príkon. Mikrovlnná rúra na pečenie by mala disponovať čo najvyšším príkonom.

Čo sa týka príkonu grilu, ten je väčšinou uvedený samostatne. Čím vyšší tento parameter je, tým lepšie grilovacie schopnosti elektrospotrebič má.

Pred výberom konkrétneho modelu sa zamyslite nad tým, ako veľmi vám záleží na  rýchlosti ohrevu a nadštandardných funkciách. Inak sa môže stať, že vás účet za elektrinu nemilo prekvapí. Hlavne, ak mikrovlnku používate pravidelne.

Výkon je väčšinou možné nastaviť pre každý druh ohrievaného pokrmu zvlášť. Nižší výkon je vhodný pre rozmrazovanie, vyšší zase pre rýchle zohriatie jedla. Hodnota výkonu sa pohybuje od 600 W po hodnoty presahujúce 2 000 W.

Spôsoby ovládania


Tomu, ako veľmi „komplikovanú“ mikrovlnku si zaobstaráte, bude zodpovedať aj spôsob ovládania. Základné jednoduché mikrovlnky majú väčšinou manuálne otáčacie kolieska, na ktorých si volíte výkon a dobu ohrevu. Toto jednoduché ovládanie je najvhodnejšie pre staršie osoby a technicky menej zdatných jedincov. Často sa s ním stretnete aj na rôznych pracoviskách.

Elektronické alebo dotykové ovládanie vám užívateľsky veľmi spríjemní používanie a umožní individuálne nastaviť každý parameter, ktorý si môžete skontrolovať na displeji.

Otváranie dvierok


Pri výbere sa nezabudnite pozrieť, na akú stranu sa otvárajú dvierka. Najbežnejšie je otváranie doľava, ale môžete sa stretnúť aj s pravostranným otváraním. Na spôsob otvárania dvierok by sa mali zamerať najmä ľaváci. Otváranie by malo byť praktické, nezabudnite, že pre úplné otvorenie dvierok potrebujete dostatočný priestor.

Dvierka je možné otvoriť buď silou a ťahaním za držadlo alebo za pomoci stlačenia tlačidla. V súčasnej dobe sa mikrovlnnej rúry najčastejšie vyrábajú s lesklým povrchom. Pripravte sa teda na to, že pri častom otváraní na stlačení tlačidla na ňom budete mať permanentne odtlačky prstov. Držadlo je v tomto prípade efektívnejšie.

Výnimkou nie je ani  otváranie dvierok smerom nadol. Tento spôsob je dobrým riešením v prípade, že nemáte vpravo alebo vľavo priestor pre plné otvorenie dvierok. S týmto spôsobom otvárania je možné sa stretnúť aj u mikrovlnných rúr do kamiónu.

Z hľadiska bezpečnosti sa zaujímajte nielen o to, akým spôsobom je možné dvierka otvoriť, ale tiež ako veľmi sa predná časť dvierok zahrieva.

Materiály a úprava


Na našom trhu sa najčastejšie stretnete s plastovým alebo nerezovým prevedením. Často sa tieto materiály tiež kombinujú.

 Nerezové mikrovlnné rúry sú spravidla odolnejšie a drahšie. Lacné mikrovlnné rúry majú najčastejšie povrch vyrobený z plastu. Ak hľadáte čo najvyššiu kvalitu mikrovlnej rúry, mali by ste zvoliť tú v nerezovom vyhotovení.

Povrchová úprava môže byť buď lesklá, alebo matná. S matnou sa najčastejšie stretnete u lacnejších plastových rúr. Tento povrch sa veľmi ľahko udržuje a nie je na ňom vidieť prakticky žiadny odtlačok. Nerezové prevedenie a lesklé povrchy sú veľmi náchylné na odtlačky. Je na nich vidieť aj kvapky alebo iné nečistoty.

Základné vs. multifunkčné mikrovlnnej rúry


Na trhu sa môžete stretnúť s 3 typmi mikrovlnných rúr:

  • monofunkčné
  • bifunkčné
  • multifunkčné

Monofunkčná mikrovlnná rúra

Ide o základnú mikrovlnú rúru, ktorá vám bohato postačí, ak v nej chcete len ohrievať jedlo. Síce nezvládne zložitejšie úkony, ale zato jej zoženiete za veľmi priaznivú cenu. Navyše všeličo z nadštandardných funkcií zvládnu aj klasické rúry.

Bifunkčná mikrovlnná rúra

Jedná sa o mikrovlnnú rúru s grilom, ktorá je v podstate rozšírením základnej verzie.

Multifunkčná mikrovlnná rúra

Tento elektrospotrebič je vybavený nielen grilom, ale aj funkciou horúceho vzduchu a niektoré modely dokonca umožňujú tiež varenie na pare.

Pripravte sa ale na to, že multifunkčné mikrovlnka vás bude stáť viac peňazí. Preto dobre zvážte, aké funkcie naozaj potrebujete. Existuje totiž tiež veľa základných modelov s grilom, čo je najpoužívanejšia nadštandardná funkcia.

Všeobecne môžeme povedať, že v mikrovlnných rúrach je možné tiež zavárať uhorky, ale aj uvariť ryžu. K tomu slúži špeciálny ryžovar do mikrovlnky. A ak vám zaváranie v mikrovlnnej rúre pripadá príliš ľahké, môžete sa nechať inšpirovať najrôznejšími receptami, ktorých na internete nájdete mnoho.

Čistenie mikrovlnnej rúry


Hlavné je udržiavať ju v čistote. Mikrovlnka k sebe elektrickým nábojom priťahuje prach. Ten sa môže v krajnom prípade dostať cez odvetrávanie v zadnej časti dovnútra a zničiť ju. Nepodceňujte ani mastnotu, ktorá v kuchyni vzniká takmer pri každom varení.

Ak premýšľate, ako vyčistiť mikrovlnku, bude vám stačiť handrička, utierka a bežné čistiace prostriedky.

Pri extrémnom znečistení môžete použiť aj iné prostriedky, ktoré schvaľuje výrobca.

Dávajte pozor tiež na vlhkosť. Opakované a dlhodobé vystavenie vode môže narušiť vonkajšiu povrchovú úpravu a spôsobiť koróziu. To sa samozrejme netýka nerezové mikrovlnnej rúry.

Riad do mikrovlnnej rúry


Určite viete, že do mikrovlnky nepatrí kov. Preto sa uistite, že váš riad nemá kovové zdobenie, ktoré by ju mohlo zničiť. Riad do mikrovlnnej rúry ale nie je jediné úskalie, ktoré vás čaká.

Pokiaľ používate k ohrevu jedla plastové misky, uistite sa, že sú z odolného plastu, ktorý je na to určený. Z odolného materiálu je napríklad poklop do mikrovlnnej rúry, ktorý sa stará o udržiavanie vlhkosti a vône.

Značka


Značka zohráva pri domácich spotrebičoch dôležitú úlohu. Často býva kvalitná značka zárukou lepšieho kvalitatívneho prevedenia a odolnejších použitých materiálov. Zákazníci najčastejšie vyberajú mikrovlnné rúry od Samsungu, Bosch, Electroluxu a Whirlpoolu.

Ako to už pri nákupe spotrebičov býva, nákup v klasickej predajni má oproti internetovým nákupom určité výhody.

Mnoho ľudí volí návštevu osvedčeného elektra, ako napríklad Nay, Okay alebo Planeo, kvôli možnosti obzrieť si mikrovlnku na vlastné oči.

Pri návšteve obchodu máte tiež lepšiu šancu odhadnúť kvalitu.

 Nákup na internete naproti tomu dáva možnosť rýchleho prehliadania mnohých produktov. Recenzie dostupné na webe zase umožňujú vybrať čo najlepšie zariadenie.

Často viete na internete nájsť aj recenzie od odborníkov, ktorí vás upozornia na veci, ktoré by ste si sami len ťažko všimli.

4.4/5 - (8 votes)