Dekorácie a ozdoby na hrob – Vyberáme tie najlepšie

Sviatok všetkých svätých sa nezadržateľne blíži, a to znamená záplavu „svetielok“ na cintorínoch. A nielen to. Počas Dušičiek či Vianočných sviatkov zvyknú hroby skrášľovať tematické ozdoby na hrob. Preto ak nemáte dostatočnú fantáziu, no aj napriek tomu chcete tento rok skrášliť hrobové miesto, čítajte ďalej. Poradíme vám, ako vybrať tie najkrajšie a najefektívnejšie ozdoby na hrob počas celého roka.

Pochovávanie ľudí do hrobov či rodinných hrobiek je pomerne starý rituál, ktorý so sebou nesie svoju symboliku. Takto pochovaný blízky človek odpočíva na mieste, o ktoré sa treba príkladne starať.

Vyberáme pre vás najlepšie a najefektívnejšie dekorácie a ozdoby na hrob

Kytica na hrob „Vianočná hviezda“

vianočná hviezdaČas Vianoc sa nezadržateľne blíži, a sním aj vianočná výzdoba hrobových miest. Ozdoba na hrob – Vianočná hviezda, doplní každú prázdnu vázu a podčiarkne vianočnú atmosféru. Je vyrobená zo snehobielych vianočných hviezd, ktoré sú doplnené o tmavočervené ruže. Rovnako je vyrobená z plastu. Vďaka výške 46 centimetrov sa zmestí skoro do každej vázy.

Ide o jednoduchú, no napriek tomu o výraznú klasiku, ktorá bude zdobiť hrobové miesto niekoľko rokov.

Kvetináč s anjelom a kvetinami

kvetináč anjelTúto dekoráciu je možné využiť ako celoročnú ozdobu na hrob a ide aj o doplnok 2 v 1. A to z toho dôvodu, že plní funkciu kvetinovej výzdoby a sochy zároveň. Námet anjela je veľmi obľúbeným prvkom, ktorý môžete doplniť živými chryzantémami alebo vresom v kvetináči.

Táto dekorácia je vyrobená z polyrezínu a plastu. Svojimi rozmermi 18 x 12 centimetrov sa zmestí na každé hrobové miesto.

LED svetlo na hrob s námetom Slnka

sviečkaNemáte radi obyčajné sviečky a kahance na hrob, ale radšej dávate prednosť originalite?

V tom prípade môžete zvoliť LED svetlo na hrob, ktoré je doplnené námetom slnka. Ide o svetlo, ktoré je poháňané tužkovými batériami, takže si nemusíte robiť starosti so zhasínajúcimi sviečkami.

Ide o svetlo, ktoré je vyrobené z ľahkého plastu s rozmermi 12,5 x 7,5 centimetra. Takéto originálne magické svetlo na hrob dokáže pripomenúť krásne časy a pomáha rozptýliť temnotu.

Prútená dekorácia na hrob so šiškami

dekoracia šiškyRôzne dekorácie a aranžmán z ihličnatých stromov a darov prírody sú klasikou v ozdobách na hrob. Nič s nimi nepokazíte a hodia sa skoro na všetky ročné obdobia. Najobľúbenejšie sú v jesenných a zimných časoch, najčastejšie na Sviatok všetkých svätých a na Vianoce.

Táto dekorácia je vyrobená ručne, jemne ozdobená pravými jedľovými šiškami. V tomto prípade ide o unikát, ktorý nebude mať na hrobovom mieste len tak každý.

História pochovávania a zdobenia hrobových miest

Pochovávanie a zdobenie hrobových miest nie je žiadnym trendom posledných rokov, ale je tu s nami už nejaký ten čas. Ešte pred príchodom kresťanstva ľudia praktizovali takzvané manistické obrady. Išlo o rituály a obrady, ktoré boli zamerané na oslavu a priklonenie si mŕtvych predkov.

Cirkevný sviatok Pamiatka zosnulých, inak známy ako Dušičky, bol zavedený až v 10. storočí. Konkrétne išlo o zavedenie v ráde benediktínov vo Francúzsku. Postupom času, teda o niekoľko storočí neskôr sa tento cirkevný sviatok slávil už v celej západnej cirkvi.

Ako vyzerali miesta posledného odpočinku kedysi?

V stredoveku ľudí pochovávali výlučne v blízkosti kostolov. Tieto hroby boli označené krížom na znamenie očakávaného vzkriesenia. Okolo cintorínov boli postavené múry alebo plot, ktoré mali takisto svoju symboliku. Predstavovali prekážku a oddelenie sveta mŕtvych a živých, čiže svetský svet od sveta posvätného. Pri návštevách cintorínov sa museli pozostalí správať úctivo a s bázňou.

grave decoration

Prirodzená výzdoba hrobov

Naši predkovia nemali kedysi také možnosti na výzdobu a uctenie si hrobového miesta svojich blízkych, ako je tomu dnes.

V minulosti boli ozdoby na hrob vyrábané prevažne z ihličnatých stromov (čečiny), machu, ručne vyrobených kvetov alebo vencov. Vence boli doplnené stuhami so spomienkovým textom. Kvety ako ozdoby na hrob sa vyrábali z krepového papiera a každá farba mala svoj význam podľa veku pochovaného:

 • biele alebo svetlo ružové kvety – dávali sa prevažne deťom,
 • modré alebo fialové kvety – boli určené prevažne pre starších ľudí.

Takisto čo sa týka zapaľovania sviečok, nechodilo sa na hroby tak vo veľkom aj počas roka. Sviečky sa chodili zapaľovať až v novembri, pričom hrobové miesto navštívila celá rodina zosnulého.

Pred príchodom kahancov a krytých sviečok bolo klasické svetlo sviečok závislé od počasia. Ak bolo počasie priaznivé bez dažďa a vetra, mohli ste večer vidieť cintorín osvetlený sviečkami. Ak však počasie v daný deň neprialo, sviečky vydržali horieť veľmi krátku dobu. Svetlo zo sviečky vtedy aj dnes predstavuje symbol večného svetla.

Vedeli ste, že v minulosti sa k hrobom zosnulých prinášalo aj jedlo a pitie? Takisto ďalšia tradícia, na ktorú sa už pomaly zabudlo, bola rovnako zaujímavá. Kedysi ľudia obdarovávali chudobných a žobrákov peniazmi a jedlom, aby sa modlili za duše mŕtvych.

Ozdoby na hrob ako ich poznáme dnes

Dnešné hrobové miesta idú s dobou a ľudia sa pri ich zdobení inšpirujú dnešnými trendami. Dnešné ozdoby na hrob predstavujú buď umelé alebo živé kvety, najčastejšie chryzantémy. Takisto v obchodoch je možné kúpiť kahance rôznych veľkostí a farieb, ktoré sú buď na originálne sviečky či LED žiarovky.

Čo sa týka minulosti, tam hroby zdobili hlavne kríže. Tie plnili primárne funkciu označenia všetkých hrobov, pretože jednotlivé hrobové miesta nemali žiadne náhrobníky. Dnešné hrobové miesta sú označené napríklad:

 • rôznymi náhrobnými kameňmi z rôznych materiálov ako napríklad žula či mramor,
 • sochami anjelov či svätých bytostí v rôznych veľkostiach,
 • fotkami zosnulých.

Ako vybrať vhodné dekorácie a ozdoby na hrobové miesto

Výber vhodných dekorácií na hrobové miesto vašich blízkych závisí od rôznych faktorov a oblastí. Medzi najzákladnejšie kritéria patrí napríklad veľkosť hrobového miesta, ročné obdobie a sviatky, či dávate prednosť umelým alebo živým kvetom a dekoráciám.

Veľkosť hrobového miesta

Ak máte v pláne vyzdobiť hrobové miesto, musíte brať do úvahy takisto aj jeho rozmery. Výzdoba hrobového miesta pre jednu osobu a výzdoba hrobového miesta pre dve osoby ponúka úplne iné možnosti.

V prípade jedného hrobového miesta je lepšie výzdobu nepreháňať a voliť radšej menej ozdôb a dekorácií. A to z toho dôvodu, aby ste nechali vyniknúť náhrobný kameň z pekne opracovanej žuly alebo základnú mramorovú dosku. Takisto pri menšom množstve dekorácií je aj starostlivosť o prípadné zvädnuté dekorácie a dohorené kahance jednoduchšia.

 

Ak však máte v pláne vyzdobiť dve a viac hrobových miest, môžete zvoliť napríklad väčšie dekorácie. Tie následne doplníte menšími, ktoré sa môžu opakovať.

Ročné obdobie a sviatky v roku

Sviatok všetkých svätých je najznámejším sviatkom v roku, ktorý je venovaný práve výzdobe a údržbe hrobových miest.

Takýto hrob je väčšinou vyzdobený:

 • jesennými dekoráciami v jesenných farbách,
 • obľúbenými chryzantémami či vresmi v kvetináčoch,
 • prírodnými vencami so šiškami, opadaným lístím a machom,
 • kahancami a sviečkami vo veľkom množstve.

Ďalším obľúbeným sviatkom, kedy sa dokážete vyhrať s fantáziou pri zdobení hrobového miesta, sú Vianoce. V tento čas zvyknú ľudia zdobiť hrobové miesta adventnými vencami, ktoré môžu byť z umelého alebo živého materiálu. Takisto dekoráciami, ktoré sú vyskladané živou čačinou a doplnené napríklad vianočnými guľami, šiškami, škoricou či anjelikmi.

Ak chcete zvoliť alternatívu k živej dekorácií z čačiny, môžete dať na hrob menší živý vianočný stromček v kvetináči. Takýto stromček potom dozdobíte klasickými vianočnými ozdobami, ktoré vydržia aj pri nízkych teplotách, mrazoch, snehu či daždi. Ide napríklad o vianočné gule či dekorácie z plastu alebo slamy.

Živé alebo umelé dekorácie

Ak ste fanúšikom živých dekorácií a kvetov, musíte mať na mysli, že ich musíte meniť častejšie ako tie umelé. Ako inšpiráciu môžete vložiť do vázy vetvičky z ihličnatých stromov, ktoré neopadávajú, a to napríklad smrek pichľavý, tuja či cyprušteky.

Ak máte radi živé kvety, na hrobové miesto sa väčšinou odporúčajú dávať také rastliny, ktoré vydržia. Najbežnejšie používané sú napríklad chryzantémy vo všetkých farbách, libavka položená, hebe či vresovce.

Ak nemáte čas pravidelne meniť vodu živým dekoráciám a kvetom, môžete zvoliť umelé vence, vetvy či kvety. V tomto prípade voľte taký odtieň, ktorý sa hneď nezašpiní alebo nevybledne. Voľte radšej tmavšie odtiene kvetom, ako biele či krémové. Najbežnejšie sú súčasťou hrobovej výzdoby umelé ruže, chryzantémy, tulipány či pivonky.

TIP: V prípade umelých a živých náhrobných dekorácií myslite aj na zaťaženie podstavca či vázy. Podstavce sa zvyknú vyrábať z betónu, aby zaťažili hrobovú dekoráciu a aby ju neodfúklo. Ako alternatívu môžete zvoliť štrk alebo kamene, ktorými vysypete prichystaný kvetináč či nádobu, do ktorej budete neskôr aranžovať.

Klasika alebo extravagancia

Dnes už nie je pravidlom, že na hroby a miesta posledného odpočinku sa musia dávať iba tradičné a jednoduché dekorácie či výzdoba. Ak máte radi extravaganciu, môžete zvoliť rôzne netradičné dekorácie.

Ide napríklad o nadrozmerné sochy anjelov či svetských bytostí, výraznejšie farby kvetov a aranžmán či zaujímavý podklad a základ hrobu.

Cena

Samozrejme výzdoba hrobového miesta závisí aj od vašich dostupných finančných prostriedkov. Ak máte k dispozícií väčší finančný obnos, môžete zvoliť kvalitnejšie a originálnejšie dekorácie.

Takisto môžete hrobovému miestu dopriať živé kvety, ktoré je potrebné častejšie meniť, a preto sú finančne náročnejšie ako tie umelé.

grave decoration

Ak chcete ušetriť, dokážete si veniec či dekoráciu na hrob vyrobiť aj sami. Ak však máte vyšší rozpočet, veniec na hrob vás môže pokojne vyjsť aj od 40 do 100 €.

Ako skrášliť a vyzdobiť hrobové miesto – hrobové dekorácie a ozdoby

Skrášliť hrobové miesto ozdobami na hrob dnes už nie je nič zložité. Trh ponúka nekonečné množstvo kahancov, vencov, dekorácií či sošiek na hroby.

Náhrobný kameň a podklad hrobového miesta je základ

Náhrobný kameň by mal byť základom pre hrobové miesto. Kvalitné hrobové kamene sa vyrábajú zo žuly, ktorá vydrží aj vonkajšie sťažené podmienky. Takisto má dlhú životnosť a pri správnej údržbe vydrží pokojne aj 30 až 40 rokov.

Hoci je mramor známym materiálom na náhrobné kamene, skúsení kamenári ho neodporúčajú. A to z toho dôvodu, že mramor je predovšetkým materiál do interiéru. Je náchylný nasiaknuť vodou a v nízkych teplotách tieto vodné kryštáliky vytlačia so sebou aj pozlátko z písmen. 

Ako podklad hrobového miesta sa môže použiť klasická kamenná doska, ktorá sa dá vysypať napríklad štrkom či bielymi kamienkami. V tomto prípade na hrobe pekne ukáže aj štiepka, ktorou sa môže vyplniť prázdny priestor.

Kahance na hrob, sviečky a svietniky

Hlavnou úlohou kahancov je symbolicky vzdať hold a zaspomínať si na svojich blízkych. Druhou hlavnou úlohou náhrobných lampášov je osvetlenie hrobového miesta. Na trhu dnes nájdete rôzne kahance z kovu, ktoré bývajú v kombinácii so sklom. Kúpite ich v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach. Niektoré kahance sú na sviečku, iné fungujú na princípe LED svetielok.

grave decoration

Sviečky na hrob môžete nájsť s podobizňou anjela, Ježiša Krista či Panny Márie. Menšie sviečky bez uzáverov sa kladú do kahancov a svietnikov, ktoré plnia ochrannú funkciu. Sviečku ochránia pred dažďom či vetrom.

Vence na hrob

Vence na hrob bývajú buď zo živých materiálov, umelých materiálov, sušených materiálov a v kombinácií týchto materiálov. Najdlhšie vám vydržia umelé vence, ktoré však zvyknú po čase vyblednúť.

Pri živých a sušených vencoch musíte vyberať takú čačinu a doplnky, ktoré sú vhodné do vonkajších meteorologických podmienok. Umelé či živé vence sú najčastejšie zdobené kvetmi, drobnými doplnkami a smútočnou stuhou s nápisom.

Sošky

Sošky na hrob patria medzi najčastejšie používané ozdoby. Ak si nemôžete dovoliť sochu z kvalitného materiálu, vyrobenú na zákazku a vo väčších rozmeroch, nemajte obavy. Aj menšie sošky anjelov či v tvare srdca dokážu pekne doladiť a doplniť výzdobu hrobového miesta.

grave decoration

Aranžmán, ikebany a dekorácie

Aranžmán, luxusné ikebany a dekorácie sú najčastejšou výzdobou na Dušičky a Vianoce. V tieto sviatky si môžete dovoliť zvoliť aj extravagantnejšiu výzdobu.

Vyberajte také aranžmán, ktoré má pevný podklad z kameňa alebo je zaťažené štrkom. Z hľadiska štýlu a extravagancie sa v tomto prípade fantázií medze nekladú.

Kvety

Živé kvety sú jedinečnou klasikou a krásne doplnia celkový vzhľad hrobového miesta. No aj napriek tomu nemajú dlhú životnosť ako napríklad umelé kvety, preto je nutné ich častejšie meniť.

Dnešné umelé kvety sú na nerozoznanie od tých živých, pretože sa vyrábajú z kvalitných materiálov. Ide o materiál ako hodváb alebo zamat.

Stonka je vyrobená zo železného drôtu potiahnutého plastom. Takáto stonka spolu s listami vyzerá naozaj realisticky.

Údržba hrobového miesta po celý rok

Ak máte pekne vyzdobené hrobové miesto, rovnako dôležité je sa o tento hrob a jeho údržbu starať. Aby bolo miesto odpočinku celoročne reprezentatívne, odporúča sa pravidelné:

 • odstránenie listov a snehu,
 • odstránenie buriny,
 • zaliatie vysadených rastlín,
 • umytie náhrobného kameňa,
 • odstránenie dohorených sviečok a zapálenie nových.

V prípade náhrobného kameňa sa odporúča umývanie takou teplotou vody, aby nespôsobila materiálu veľké teplotné šoky. To znamená, že ak polejete v lete prehriaty kameň s vodou, ktorá má cca 5 °C, kameň časom popraská.

4/5 - (8 votes)