Adventný veniec – Moderný aj tradičný! (Aká je ich cena?)

Adventný veniec je jedným z najobľúbenejších vianočných symbolov. Pred Vianocami ho zoženiete doslova na každom kroku. My vám v našom článku prinášame rady, ako si adventný veniec môžete veľmi jednoducho vyrobiť sami doma, a to takmer zadarmo.

Ak však nie ste veľmi zruční alebo jednoducho nechcete výrobou vlastného adventného venca strácať čas, potom máme pre vás zaujímavé informácie o tom, ako si vybrať kvalitný a vhodný adventný veniec v obchode.

Máte sa na čo tešiť, tak hor sa do čítania!

Ako to všetko začalo?

Prvá zmienka o adventnom venci, tak ako ho poznáme dnes, sa objavila v 19. storočí v Nemecku. Na adventnom venci sa vtedy nachádzalo 19 menších červených sviečok a 4 väčšie biele sviečky, ktoré znázorňovali jednotlivé nedele.

Hlavná funkcia venca spočívala v odpočítavaní dní, ktoré ostávali do Štedrého dňa.

U nás táto tradícia nemá dlhé trvanie. Prvé adventné vence sa začali objavovať až po roku 1989 a tradičný počet sviečok sa vo väčšine domácností ustálil na štyroch. Výnimkou však nie sú ani moderné adventné vence, ktoré zdobí päť sviečok.

klasický adventný veniecKam ho umiestniť?

Adventný veniec sa v interiéri pekne vyníma na mnohých miestach.

Najčastejšie je však voľne položený (napríklad na stole) alebo je zavesený na dverách.

Je na vás, ktorý z týchto dvoch spôsobov jeho umiestnenia preferujete. Oba však majú svoje charakteristiky a špecifiká.

Adventný veniec na dvere je skvelým spôsobom, ako vniesť vianočnú atmosféru ešte pred vstupom  do domu.

Veniec položený na stole zase svojou prítomnosťou umocňuje sviatočnú atmosféru adventu, pretože ho máme stále na očiach. Ak sa nechcete obmedzovať, pokojne si zaobstarajte oba!

[woodmart_products items_per_page=“6″ pagination=“more-btn“ taxonomies=“14100, 24524, 24743″ columns=“3″ sale_countdown=“0″ stock_progress_bar=“0″ highlighted_products=“0″ products_bordered_grid=“0″ lazy_loading=“no“ element_title=“Vyberte si z nášho katalógu“]

Originalita vs. klasika

Adventný veniec je obľúbená vianočná dekorácia. Jeho výroba je naozaj jednoduchá a takmer nič nestojí.

Zastavte sa, zabudnite na veci, ktoré je potrebné ešte urobiť a spríjemnite si vianočný čas výrobou adventného venca. Staviť môžete na klasiku z ihličia alebo sa nechajte inšpirovať a vyrobte si adventný veniec zo šišiek, vianočných gúľ či z vaty.

Vašej fantázii sa medze nekladú!

Základom môžu byť aj noviny

Základom všetkého je slamený veniec, ktorý zakúpite v každom hobby markete. Nahradiť ho môžete polyesterovým vencom alebo novinami.

Tie si však predtým potrebujete poriadne navlhčiť a pevne zvinúť do kruhového tvaru.

Po úplnom vyschnutí budú dobre zmotané noviny držať tvar. Variant je to síce lacnejší, avšak vyžaduje viac času a viac zručnosti. Takto pripravený veniec môžete začať obmotávať materiálom, ktorý vám najviac vyhovuje.

adventný veniecVôňa ihličia

Najlepšou metódou je pokryť veniec vetvičkami ihličia. Vhodnou voľbou je napríklad jedľa. Dlho vydrží a dobre sa s ňou pracuje. Skvele vyzerá aj smreková čečina.

Vydrží však kratšiu dobu a pri obmotávaní vám môže nepríjemne popichať ruky. Môžete tiež kombinovať rôzne druhy čečiny.

Jednotlivé vetvičky alebo zväzky vetvičiek pripevnite na veniec pomocou viazacieho drôtu. Drôt omotajte vždy dvakrát a schovajte ho pod nasledujúci rad vetvičiek. Dajte si záležať na tom, aby bol veniec čečinou dobre zakrytý, a to z vnútornej i vonkajšej strany.

Veniec môžete tiež obmotať krepovým papierom či širšou stuhou. Využiť môžete aj vatové tampóny alebo vatu.

Originálny a netradičný zjav adventného venca docielite tiež pomocou:

 • suchých plodov
 • škrupín
 • šišiek

Na pomoc si v tomto prípade vezmite tavnú pištoľ. S jej pomocou tieto dekoratívne prvky jednoducho a efektívne pripojíte k adventnému vencu.

Gratulujeme! Týmto máte najťažšie prácu za sebou. Teraz vás už čaká len umiestnenie sviečok a záverečných dekorácií.

[woodmart_products items_per_page=“6″ pagination=“more-btn“ taxonomies=“14100, 24524, 24743″ columns=“3″ sale_countdown=“0″ stock_progress_bar=“0″ highlighted_products=“0″ products_bordered_grid=“0″ lazy_loading=“no“ element_title=“Vyberte si z nášho katalógu“]

Nepodceňujte upevnenie sviečok!

Sviečky rozličných farieb, tvarov a veľkostí môžete na veniec pripevniť hneď niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchším a najbezpečnejším variantom sú držiaky na sviece, ktoré si môžete zakúpiť v rôznych obchodoch. Sviečka bude pevne držať a vosk bude stekať do bezpečnostného kalíška.

Menej bezpečným variantom je uchytenie sviečky pomocou dlhého klinca, ktorý je vedený cez veniec a na ktorý sa sviečka jednoducho nabodne. V tomto prípade môže byť problémom stekanie vosku, ako aj možné prevrátenie sviečky, ktoré by mohlo byť nebezpečné.

Najmenej bezpečným variantom je uchytenie sviečok pomocou drôtu. Tu odporúčame sviečky buď nezapaľovať, alebo od horiacej sviečky nikdy neodchádzať.

Vedeli ste, že zle upevnené sviečky na adventnom venci zavinia počas decembra v priemere až tisíc požiarov? Veniec preto vždy umiestnite na nehorľavú podložku!

Vašej fantázii sa medze nekladú

Pri dekorovaní pusťte uzdu svojej fantázii a naplno nechajte pracovať svoju kreativitu. Na výber máte nespočetné množstvo možností.

Využiť môžete:

 • drobné slamené ozdoby
 • miniatúrne drevené ozdoby
 • ozdoby v tvare hviezdičiek alebo anjelikov
 • miniatúrne darčeky

Dodať vencu niečo „extra“ v podobe vône môžete pomocou:

 • celej škorice
 • hviezdičiek badiánu
 • plátkov sušeného pomaranča, citróna či jabĺk

Všetky prvky môžete doladiť metalickým sprejom alebo umelým snehom v spreji.

Umelý sneh sa skvele hodí na biele adventné vence, ktoré sú v poslednom čase veľmi trendy.

Vkusný doplnok

Práve sme vám ukázali, že výroba adventného venca nie je nijako zložitá.

Adventný veniec v sebe skrýva peknú symboliku a tvorí krásny doplnok k ostatným vianočným dekoráciám.

Pri jeho výrobe alebo kúpe je preto potrebné myslieť aj na to, aké máte doma ostatné vianočné doplnky. Najlepšie je, keď sa vám podarí všetko zladiť farebne aj štýlom.

Adventný veniec preto vnímajte v kontexte celkového zariadenia vášho obytného priestoru tak, aby sa všetky prvky harmonicky dopĺňali a zlaďovali.

vyrábame adventný veniecAko spoznáte kvalitný veniec?

Ak sme vás predchádzajúcim textom neinšpirovali k tvorbe vlastného adventného venca a tvrdohlavo sa držíte plánu kúpy hotového venca, máme niečo aj pre vás. Nasledujúci text je venovaný postupu, ako si vybrať adventný veniec v obchode.

Vzhľad je len na vás

Vzhľad venca je čisto záležitosťou vášho vkusu. Vyberajte teda taký, ktorý vás zaujme a bude sa hodiť do vášho interiéru. Samozrejme, vyberajte taký, ktorý vo vás navodí krásnu atmosféru vianočných  sviatkov.

Kvalitu vencov skúmajte podľa týchto kritérií:

 • vetvičky by mali byť naviazané tesne za sebou tak, aby boli pevne stiahnuté (neprenášali sa) a aby nikde po obvode venca netrčal drôtik
 • ihličie by malo byť jasnozelené, v žiadnom prípade nesmie byť žltkasté, hnedasté, zvädnuté alebo dokonca miestami opadané
 • po jemnom zatrasení by sa z venca nemalo nič uvoľniť ani ihličie, ani iná výzdoba
 • veniec by mal obsahovať nejaké pútko (povrázok, stužku) na zavesenie, teda za predpokladu, že ho chcete zavesiť
 • zdobenie, ktoré je na venci, by malo byť pevne zabezpečené drôtikom alebo tavnou pištoľou tak, aby ani pri buchnutí dverí neopadalo
 • najvyššiu kvalitu venca ukazuje jeho spodná časť, ktorá má byť zakrytá čerstvým ihličím kratšej dĺžky tak, aby nebol vidieť podklad

Ako spoznáte kvalitný svietnik?

Vianočné svietniky možno v podstate označiť za nebezpečnú záležitosť.

Horiaca sviečka umiestnená v už presychajúcich vetvičkách môže spôsobiť požiar.

Myslite na bezpečnosť už pri nákupe svietnika a všímajte si kvalitu zhotovenia:

 • svietniky nekupujte so zbytočne veľkým predstihom
 • výnimkou je adventný svietnik, ktorý by sa mal doma objaviť štyri nedele pred Vianocami (na začiatku adventu)
 • každý adventný svietnik má mať pod všetkými štyrmi sviečkami kovový zápich (malá okrúhla mištička s dvoma tŕňmi, kedy dlhšia je zapichnutá do venca a na kratšej je nasadená sviečka), ktorý slúži ako ochrana pred tým, aby sa plamienok z dohorievajúcej sviečky nedostal na svietnik
 • spýtajte sa na kvalitu sviečok a požadujte tie, ktoré nestekajú (vosk sa spaľuje a sviečka ubúda smerom dovnútra, takže sa nemôže stať, že by kvapkala na stôl)
 • niektoré svietniky sú iba dekoratívne, kedy je sviečka zapichnutá v horľavom materiáli alebo obviazaná mašľou a podobne, také sviečky nezapaľujte
 • svietniky, ktoré majú ako základ floristickú hmotu, dajte na tanierik alebo mištičku a hmotu namočte, podstatne tak vetvičkám ihličnanov predĺžite život

Na koľko vás to celé vyjde?

Ceny vencov a svietnikov sú veľmi rozdielne. Záleží na použitom materiáli a veľkosti výrobku.

Úlohu tu zohráva aj to, v akej lokalite sa výrobok predáva.

 • Veniec určený na zavesenie na dvere s jednoduchým zdobením a s priemerom okolo 15 cm stojí od 3 – 4 €. Cena sa však môže vyšplhať až na 15€, ak má priemer okolo 35 cm a je zdobený drahšími floristickými materiálmi.
 • Adventné svietniky – ich cena väčšinou nepadá pod 10 €, niekedy sa dokonca vyšplhá až do výšky okolo 20 €. Záleží od kvality použitých sviečok, ako aj od zložitosti a zdobenia výrobku.
 • Svietniky na pichanie – sú výrazne lacnejšie a menej náročné, preto ich cenu určuje predovšetkým materiál a dodatočné zdobenie.

Pokladničný doklad sa môže hodiť

Nezáleží na tom či nakupujete v obchodoch, alebo na trhoviskách, za nákup adventného venca alebo svietnika vždy požadujte pokladničný doklad.

Platí to aj v prípade, že ste si istý vysokou kvalitou výrobku.

Vyhnete sa tak nepríjemnostiam v prípade reklamácie. Tú môžete uplatniť, ak náhodou zistíte, že veniec je menej kvalitný alebo sa vám nebude hodiť do interiéru farebne či štýlom.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

4/5 - (5 votes)