Krovinorez – Recenzia a cena – Top 3 krovinorezy

Krovinorez je skvelým pomocníkom v záhrade pri údržbe hustých trávnatých porastov a krovia okolo rodinného domu, v lese a kdekoľvek inde. Ak potrebujete takýto nástroj, mali by ste vedieť, čo konkrétne si od výrobku sľubujete.

Pri výbere je dôležité si položiť niekoľko dôležitých otázok. Akým motorom by mal krovinorez disponovať, akým výkonom a otáčkami. Ktorá rukoväť pre vás bude najergonomickejšia a akú hmotnosť neradno prekračovať.

Na to všetky tieto otázky vám odpovieme v tomto článku. Zoznámime vás s tými najdôležitejšími parametrami, vďaka ktorým docielite ideálny výber.

TOP 3 krovinorezy


Fieldmann FZS 4003 B

od 113,49 €
Doprava zadarmo

Vyžínač Husqvarna 122

od 186,40 €
Skvelé hodnotenia

AL-KO BC 225 B

od 104,99 €
Overené zákazníkmi

Typ


Na trhu sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými názvami, ktorými sú označované tieto stroje. Nie je to totiž len samotná kategória krovinorezov, ale aj ďalšie kategórie.

Existujú dve hlavné kategórie, ktoré sa od seba vlastnosťami radikálne odlišujú.

Na začiatku všetkého vám preto načrtneme rozdiely medzi týmito dvoma kategóriami:

 • krovinorezy
 • vyžínače

Krovinorezy


Už pri prvom pohľade na tento produkt zistíte, že krovinorez je robustnejším, pevnejším a odolnejším záhradným nástrojom. Primárne je určený  na kosenie náročnejšieho terénu hustejších porastov. Krovinorez je vďaka tomu ťažší a umožňuje montáž ďalšieho príslušenstva, s ktorým budete schopní kosiť aj trávy a krovia s väčším priemerom.

Vo všeobecnosti tieto zariadenia slúžia na kosenie väčších plôch.

Produkovaný výkon je u krovinorezu prenášaný za pomoci pevného hriadeľa. Ten má obvykle podobu jednodielneho mechanického ústrojenstva. Naraziť samozrejme môžete aj na delené hriadele.

Tie vám umožnia rozloženie krovinorezu na dve časti, vďaka čomu s ním môžete ľahšie manipulovať a prenášať ho.

Vyžínače


Vyžínač je ľahšou verziou krovinorezu. Jeho základnou úlohou je dokosenie trávy v okolí plotov a najrôznejších záhradných prvkov, ku ktorým sa s klasickou kosačkou nedostanete.

Tento záhradný pomocník je vybavený iba strunou, ktorá si poradí s menšou trávou. Tomu je tiež prispôsobená aj samotná konštrukcia, vrátane hmotnosti a robustnosti.

Vyžínače nemajú pevný hriadeľ. Ich výkon je prenášaný prostredníctvom bowdenu.

Pohon


V okamihu, kedy máte jasnú predstavu o tom, či je pre vás lepší krovinorez alebo vyžínač, je vhodné pristúpiť k voľbe pohonnej jednotky.

Aj tá sa do značnej miery prelína s tým, kde budete krovinorez najčastejšie využívať a akú veľkú plochu potrebujete kosiť.

Vyberať si môžete z troch typov pohonných jednotiek:

 • Benzínové krovinorezy
 • Elektrické krovinorezy
 • Akumulátorové krovinorezy

Benzínové krovinorezy


Ide pravdepodobne o najvýkonnejšie vyhotovenie krovinorezu, z čoho plynie aj jeho najčastejšie použitie. Poslúži vám hlavne v náročnejšom teréne a pri kosení väčších a hustejších plôch.

Vďaka absencii akéhokoľvek prívodného kábla je tento druh krovinorezu veľmi mobilný. Môžete ho používať prakticky kdekoľvek. K prevádzke vám postačí len benzín.

Benzínové krovinorezy sa ďalej delia podľa typu prevedenia motora, čomu sa budeme venovať v nasledujúcej časti.

 • dvojtaktný motor
 • štvortaktný motor

Všeobecne možno povedať, že benzínové krovinorezy sú späté s vyššou hmotnosťou a hlučnosťou pri prevádzke. Tiež samotné motorové ústrojenstvo je trochu náročnejšie na pravidelnú údržbu.

Elektrické krovinorezy


Ak potrebujete kosiť trávu iba v okolí domu či objektu, v ktorom je prívod elektrickej energie, môžete vziať do úvahy pri výbere aj elektrické krovinorezy. Tie sú omnoho ľahšie ako krovinorezy benzínové. Počítať môžete aj s  tichším chodom, nižším výkonom a nižšou hmotnosťou.

K jednoduchému používaniu si pripočítajte aj nižšie obstarávacie náklady.

Na druhú stranu majú elektrické krovinorezy jedno zásadné obmedzenie. Tým je práve nutnosť pripojenia na sieť prívodným káblom, cez ktorý dochádza k poháňaniu elektrického motora.

Aj z tohto dôvodu sú elektrické krovinorezy vhodné skôr na menšie záhradné plochy, kde za sebou nemusíte ťahať desiatky metrov predlžovacieho kábla.

Akumulátorové krovinorezy


Určitú zlatú strednú cestu predstavujú akumulátorové krovinorezy. Tie na prvý pohľad predstavujú záhradný nástroj majúci z každého niečo – z benzínového aj elektrického krovinorezu. Ide o mobilné zariadenie s priemernou obstarávacou cenou. Lenže nie každému bude tento typ výrobku vyhovovať.

Krovinorez je vybavený akumulátorom, ktorého hmotnosť zvyšuje celkovú hmotnosť zariadenia. Kapacita akumulátora taktiež obmedzuje maximálnu možnú dĺžku používania.

Napriek tomu si tento typ krovinorezu nájde svojich priaznivcov vďaka svojej mobilite a menšiemu hluku. Určité negatívum však môže predstavovať aj nižší výkon.

Štvortakt vs. dvojtakt


Ak sa rozhodnete pre benzínový krovinorez, ktorý je z pohľadu použiteľnosti pravdepodobne  najvyhľadávanejší a najpraktickejší, potom sa ponúka otázka, aký variant motorového ústrojenstva zvoliť.

Každý z nižšie uvedených typov motorov má totiž svoje klady a zápory vzhľadom k vašim požiadavkám a spôsobu použitia.

Štvortaktné motory


Rozumné bude kladnými vlastnosťami, ktoré sa spájajú so štvortaktnými motormi krovinorezov. Tento typ motora je menej hlučný a nenamáha tak ľudský sluch v rovnakej miere ako dvojtaktný motor.

Všeobecne možno tvrdiť, že tento typ motora je  tichší. Pri kosení nebudete obklopení príliš veľkým percentom splodín. Benzín a olej majú totiž dve odlišné nádržky a nezmiešavajú sa.

Na druhú stranu je tu pár negatívnych vlastností, o ktorých by ste mali vedieť. Nižší výkon oproti dvojtaktnému prevedeniu nemusí byť ešte tým najzásadnejším problémom. Niekomu môže vadiť skôr zložitosť tohto motora, ktorá sa následne premieta do nákladnejších opráv aj pravidelnej údržby.

Štvortaktné motory si zvyčajne zaobstarávajú ľudia žijúci v zástavbách, aby hlukom a splodinami neobťažovali svoje okolie.

Dvojtaktné motory


Výhodou týchto mtorov je bezpochyby vyšší výkon. Ten je získaný samotnou konštrukciou motora. Tá je veľmi jednoduchá, pretože odpadá akékoľvek riešenie ventilov alebo rozvodov. U dvojtaktných motorov však nesmiete zabúdať, že do benzínu je potrebné pridávať aj zodpovedajúce ​​množstvo oleja.

Táto mechanická jednoduchosť je vykúpená vyššou hlučnosťou a produkciou splodín. Na druhú stranu nebudete mať akékoľvek problémy s pravidelnou údržbou, ktorá je vskutku nenáročná.

Možno aj preto sú dvojtaktné motory omnoho preferovanejšou voľbou ako štvortaktné motory.

Objem a výkon


Objem a výkon motora úzko súvisí s tým, v akých podmienkach budete prístroj používať. Je úplne pochopiteľné, že ak zvolíte tieto parametre s vyššou hodnotou, omnoho lepšie si poradíte s hustejším porastom a väčšími plochami.

Vyšší objem motora zaručuje, že sa vyhnete nepríjemnému zasekávaniu trávy alebo dokonca preťaženiu krovinorezu.

Objem krovinorezu


Tento parameter je treba voliť aj s ohľadom na to, aké osoby budú s týmto nástrojom pracovať. Všeobecne platí, že čím vyšší objem krovinorez má, tým viac sily je treba vyvinúť pri jeho štartovaní.

To samozrejme platí pre benzínové modely. Na tento fakt si musia dávať pozor hlavne staršie osoby a ženy.

Objem motora krovinorezu možno deliť do troch kategórií:

 • Objem do 27 cm3 – malé, ľahké a menej výkonné stroje.
 • Objem od 30 až 40 cm3 – zlatá stredná cesta. Tieto krovinorezy si poradia s najbežnejšími požiadavkami zákazníkov a v obmedzenej miere zvládnu aj náročnejšiu vegetáciu.
 • Objem nad 50 kubických cm3 – krovinorezy určené pre profesionálne využitie.

Výkon krovinorezu


S objemom krovinorezu súvisí aj hodnota výkonu. Aj tu platí, že čím vyšší výkon záhradného stroja, tým menej fyzickej sily musíte vyvinúť pri samotnom kosení.

Aj v tomto prípade dochádza k deleniu výkonu do troch kategórií:

 Výkon do 1 kW – ľahké krovinorezy pre sekanie menších porastov.

 Výkon od 1 kW do 2,2 kW – krovinorezy, ktoré si dokážu poradiť aj s náročnejším terénom a hustejšou vegetáciou.

 Výkon nad 3 kW – profesionálne zariadenia určené pre dlhodobú a nepretržitú prácu, v rámci ktorej zvládnu aj prácu so zdrevnatenými stonkami a niektorými druhmi krovín.

Čo sa týka elektrických krovinorezov, u nich je výkon menší, čo je spôsobené práve elektrickým motorom. Výkonová krivka sa pohybuje medzi 1 kW až 1,7 kW.

Rukoväť


Pri nákupe krovinorezu by ste mali prihliadať nielen k výkonovej stránke tohto záhradného nástroja, ale aj k celkovej ergonómii. Na mysli máme predovšetkým prevedenie rukoväte. Jej tvar sa premieta najmä do komfortu pri kosení. Celková miera únavy pri práci úzko súvisí práve s ergonomickým prevedením rukoväte.

Krovinorezy na súčasnom trhu disponujú dvoma typmi rukovätí.

 Madlo – priestorovo nenáročné vyhotovenie, ktoré je určite kompaktnejšie a ľahšie. Jednoduché madlo je pripevnené k stroji. Treba podotknúť, že s týmto prevedením sa musíte naučiť zaobchádzať, aby sa pre vás práca stala intuitívna. Výhodou je prístupnosť do horšie dostupných miest, napríklad medzi dvoma záhradnými prvkami.

 Rukoväť v tvare riadidiel – tento model je tiež označovaný výrazom „bike“. Široká rukoväť, ktorá síce pridáva na celkovej hmotnosti stroja, je veľmi pohodlná na ovládanie. Zvyčajne je súčasťou ťažších a výkonnejších krovinorezov.

Neoddeliteľným doplnkom takmer každého produktu je aj popruh na zavesenie. S jeho pomocou nesiete váhu krovinorezu na svojich pleciach, nie v rukách.

Popruh môže mať úplne jednoduchú podobu cez jedno rameno, poprípade je tvorený dômyselným zapínacím systémom cez obe ramená a hruď.

Hmotnosť


Všetky vyššie popisované technické parametre a prvky krovinorezov sa úmerne prelínajú s celkovou hmotnosťou záhradného stroja. Ak sa rozhodnete pre výkonnejšie zariadenie, musíte samozrejme počítať aj s nárastom hmotnosti.

Hmotnosť krovinorezov možno opäť deliť do troch základných kategórií.

 • Váha do 3 až 4 kg – ľahké krovinorezy s malým výkonom. Väčšinou nie sú vybavené ani popruhom.
 • Váha 5 až 7 kg – univerzálne krovinorezy pre bežné použitie okolo domu.
 • Váha nad 10 kg – výkonné a profesionálne stroje.

Čím ťažší krovinorez si zaobstaráte, tým viac sa zaujímajte o to, aké daný výrobok produkuje vibrácie. Tiež vás bude zaujímať, ako je zabránené ich prenosu. Práve vibrácie totiž môžu sťažovať vašu prácu pri kosení a veľmi skoro vás unaviť.

Na vibrácie má značný vplyv kvalita hriadeľa, prostredníctvom ktorého sú vibrácie prenášané.

Značky krovinorezov


Ako to už u záhradnej techniky býva, značka zohráva rozhodujúcu úlohu. Kvalitná značka je zárukou dlhej životnosti a bezproblémového chodu.

V skratke si jednotlivé značky charakterizujeme:

 krovinorez Stihl – azda každý pozná značku Stihl. Už dlhé roky je zárukou najvyššej kvality. Inak tomu nie je ani v prípade krovinorezov od tohto výrobcu. Ak si vyberiete Stihl určite nešliapnete vedľa.

 krovinorez Dolmar – spoločnosť Dolmar sa špecializuje na techniku vybavenú spaľovacími motormi. Krovinorezy Dolmar sa vyznačujú spoľahlivosťou, kvalitou a ergonómiou.

 krovinorez Hecht – aj značka Hecht sa už dostala do povedomia zákazníkov. Charakteristická je ponukou dostatočnej kvality za rozumnú cenu.

 krovinorez Demon – pomerne menej známa značka nezaujme len svojim nezvyčajným názvom, ale tiež dobrou kvalitou a cenou.

Dva tipy od nás


Ak ste sa ani po všetkých našich tipoch nerozhodli, nezúfajte.

Máme pre vás dva tipy na kvalitné benzínové krovinorezy, ktoré sú skvelou voľbou pre každého.

Stihl FS 55

Motorový krovinorez s ergonomickou rukoväťou.
Určený je na prácu na menších a stredných plochách.
Najmä na dokončovacie práce pri kosení na záhradách, sadoch a pod.
S vhodným rezným nástrojom si poradí aj s hustejšou vegetáciou.

Vari 432 HB

Skvelý dvojtaktný benzínový krovinorez. Svoje miesto si nájde na záhrade, sade alebo kdekoľvek, kde je potrebné kosiť trávu. Najmä na miestach, na ktoré sa nedá dostať s klasickou kosačkou. Najväčšími výhodami prístroja je jednoduchá obsluha, jednoduchý motor (nenáročný na údržbu) a vysoký výkon.

4.3/5 - (9 votes)