Ako vybrať krbové kachle? Poradíme vám + (TOP 8)

Krbové kachle nám prinášajú skvelý komfort príjemného tepla a upokojujúci pohľad do tancujúcich ohnivých plamienkov nám zase dokáže navodiť príjemnú náladu. Od krbových kachlí môžeme chcieť ale oveľa viac.

Ak si totiž vyberieme variant s teplovodným výmenníkom, získame nielen v mnohých ohľadoch bezkonkurenčné zdroj tepla, ale tiež pomocníka v ohreve vody a vlastného súkromného dodávateľa tepla do ústredného kúrenia. Krbové kachle je dokonca možné pripojiť aj na podlahové vykurovanie. Všestranný pomocník, nemyslíte?

Thalia Ewa

krbové kachle thalia ewa

od 143,74 €
Skvelá cena

Thalia Pella

krbové kachle thalia pella

od 172,31 €
Skvelá cena

H+S HSP 6

od 2035 €
TOP kvalita

H+S Visby

od 1380 €
TOP kvalita

 

Ako vybrať vhodné krbové kachle


Pred výberom krbových kachlí si musíme uvedomiť, čo naozaj od krbových kachlí očakávame. Ďalšou otázkou je, aké krbové kachle sa k nášmu účelu budú hodiť. Okrem základného rozdelenia na  teplovzdušné a teplovodné krbové kachle by sme mali vziať do úvahy aj ďalšie aspekty.

Primárnou otázkou je, akú funkciu chceme, aby kachle plnili:

  • Hlavný zdroj tepla (dom, chata, chalupa)
  • Doplnkový zdroj tepla (v prípade, že máte iné centrálne kúrenie)
  • Príležitostné kúrenie, dekorácia

Pri správnom výbere je možné ušetriť veľa peňazí, a preto výber kachlí nijako nepodceňujte. Poraďte sa so svojím kúrenárom, aby ste za svoje peniaze dostali presne to, čo očakávate.

Určite vám bude nápomocný aj tento článok, ktorý sme pre vás pripravili. Je nabitý informáciami o krbových kachliach, ktoré sa vám bezpochyby budú hodiť.

V dnešnej dobe nájdete na našom, ale aj na zahraničnom trhu veľký výber kachlí rôznych designov, typov a výkonov.

Obľúbené sú najmä keramické krbové kachle. Je naozaj z čoho vyberať. Poďme sa ale pozrieť na hlavné dôvody kúpy krbových kachlí.

Prečo si zaobstarať krbové kachle s teplovodným výmenníkom?


Vďaka možnosti pripojenia k teplovodným rozvodom dokážu jediná kachle vykúriť nielen izbu v ktorej sú umiestnené, ale tiež aj ostatné izby. Dokážu dokonca s prehľadom vytopiť aj celý rodinný dom. Zvládnu aj ohriať vodu v bojleri. A to všetko bez zložitých stavebných úprav.

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom môžu byť napojená na existujúce rozvody, čo je príjemná správa pre všetkých, ktorí nie sú spokojní so súčasnou úrovňou vykurovania radiátormi.

Nech už to je z dôvodu kvality dodávaného tepla či ceny za samotné teplo. Nespokojnosť s účtami za kúrenie je najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia začnú začať obzerať po lacnejších alternatívach. Presne takouto alternatívou  kúrenie krbovými kachľami rozhodne je.

Prečítajte si tiež skúsenosti ostatných užívateľov v nasledujúcom fóre.

Náklady na zakúpenie kachlí s výmenníkom, sa nám totiž môžu vrátiť už za jedinú vykurovaciu sezónu. Tak významná je finančná úspora pri kúrení týmto spôsobom. Nemusíte sa báť, že by ste potrebovali nejaké špeciálne radiátory, celkom si vystačíte s tými bežnými.

Čím je teplovodný výmenník tak výnimočný?


Teplovodný výmenník  dokáže vykurovať priestor rovnomernejšie a bez výkyvov vo vykurovaní. Okolo ohniska je systém komôr. Vďaka nim dochádza k prenosu tepla z kachlí do rozvodov. Keďže voda má až 4x väčšiu tepelnú kapacitu ako vzduch, dokáže teplo lepšie prijímať a následne efektívnejšie odovzdávať.

Kachle s takýmto výmenníkom možno pripojiť k už existujúcemu plynovému alebo elektrickému kotlu. Kotol tak môže udržiavať príjemnú teplotu v noci, alebo keď sme mimo domova, a pri našej prítomnosti doma môžeme kúriť v krbových kachliach a využívať všetky ich kladné vlastnosti.

Či už ide o príjemný pohľad do tancujúcich plamienkov, alebo vedomia, že práve kúrime lacnejšie.

Ak zakúrime v kachliach, termostat v miestnosti zaznamená zvýšenie teploty a automaticky vypne kotol a zapne ohrev vody vo vykurovacom systéme. Vďaka teplovodnému výmenníku môžeme dokonca ohrievať teplú vodu aj v lete.

Poslednou, ale nemenej dôležitou výhodou je skutočnosť, že dva na sebe nezávislé vykurovacie systémy, sú jednoducho vzájomne zastupiteľné v prípade výpadku jedného z nich.

Čo ovplyvňuje samotný výber krbových kachlí s výmenníkom?


Aj tu platí najdôležitejší faktor a tým je výkon. Spočítanie výkonu krbových kachlí s výmenníkom je najlepšie zveriť odbornej firme. Nejde totiž len o prepočet jednej miestnosti, ale aj ostatných izieb a všetkých priestorov, kde chceme rozviesť pomocou radiátorov teplo. Ak chceme súčasne ohrievať aj vodu v zásobníku, musíme myslieť aj na to, koľko výkonu si to bude vyžadovať.

Musíme teda poznať výkon pre ohrev vody a zvlášť ohrev pre rozvody tepla. S tým nám najlepšie pomôžu odborníci, ktorí zohľadnia všetky dôležité prvky rozhodujúce o výslednom potrebnom výkone kachlí.

Patrí medzi ne napríklad vykurovaný priestor, ale tiež nutné započítateľné straty tepla v objekte, o ktorých rozhoduje nielen umiestnenie stavby (napríklad chata v horách), ale aj kvalita izolácie domu a jeho schopnosť udržať teplo vo vnútri.

 Terciárne spaľovanie, ktorými je väčšina kachlí s výmenníkom už vybavená, je nielen ekologické, ale hlavne zvyšuje samotnú účinnosť kachlí.

 Príslušenstvo ku kachlám

Hľadáte príslušenstvo ku krbovým kachlám? Vyberte si z nasledujúcich produktov. Nech sa páči.

Bezpečnosť nadovšetko


Krbové kachle s výmenníkom musia byť bezpodmienečne vybavená zabezpečením proti prehriatiu. V prípade výpadku elektrického prúdu by totiž bez takéhoto bezpečnostného systému mohlo dôjsť k prehriatiu vody a následnému významnému poškodeniu majetku. V najhoršom prípade by mohlo dôjsť dokonca aj k nebezpečenstvu poškodenia zdravia.

Čerpadlo by prestalo pracovať, čím by sa zastavil pohyb vody. Tá by mohla prekročiť bod varu, čo je veľmi nebezpečné. Je preto nutné mať kachle doplnené o nejaký bezpečnostný prvok.

Niektoré kachle s výmenníkom disponujú tzv. pasívnou formou ochrany, ktorou je automatická regulácia prívodu vzduchu. Pokiaľ dôjde k prerušeniu elektrického prúdu, potom v okamihu keď voda vo výmenníku dosiahne 95 ° C, špeciálna termostatická klapka uzavrie prívod vzduchu do spaľovacej komory.

Tým je prerušené horenie a voda sa nemôže ďalej ohrievať. Vďaka tomu sú aj v prípade poruchy kachle aj byt v bezpečí.

krbové kachle

Ďalším riešením je zakúpenie  záložného zdroja elektriny, ktorý by poháňal obehové čerpadlo v prípade výpadku dodávanej elektriny zo siete. Zapojenie samotných kachlí je opäť najlepšie zveriť odborníkom, teda špecializovanej kúrenárskej firme.

Dobre si rozmyslite, čím budete kúriť


Aj to, čím chcete v kachliach kúriť, je dôležitým faktorom pri výbere krbových kachlí s výmenníkom.

Vykurovanie väčších priestorov, či ohrev vody, so sebou nesie aj zvýšené množstvo potrebného vykurovacieho materiálu. Tým sa tiež zvyšujú aj nároky na uskladnenie a zásobovanie palivom.

Ideálnou možnosťou je, ak disponujete nejakým voľným priestorom, kde budete môcť palivo uložiť. Je dobré na to myslieť vopred, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

A čo jednotlivé druhy paliva?

Najlepšou formou paliva pre krbové kachle sú drevo, brikety, či pelety.

Do úvahy pripadá aj uhlie, ale kvôli svojim negatívnym vlastnostiam nie je príliš vyhľadávané.

Väčšia prašnosť, zanášanie dymovodov a horšie skladovateľnosť, to všetko sú faktory, ktoré nie sú príliš obľúbené a majú svoju váhu pri výbere.

Každopádne, nech už si vyberiete akékoľvek kachle, prísne dodržiavajte spaľovanie paliva, ku ktorému sú určené. Každá kachle sú vyrobené presne na určitú surovinu, ktorú dokážu správne a efektívne spaľovať. Spaľovaním iného druhu paliva by mohlo viesť k vážnemu poškodeniu samotných kachlí.

Teraz pár slov k jednotlivým druhom krbových kachlí:

  • Krbové kachle na drevo – tenkostenná konštrukcia určená výhradne na kúrenie drevom.
  • Krbové kachle na uhlie a drevo – zosilnená konštrukcia ohniska je vhodná pre kúrenie drevom, uhlím i briketami. Často ide o liatinové krbové kachle. Môžete tak využívať rôzne typy paliva a striedať ich podľa potreby.
  • Krbové kachle na pelety – veľkou výhodou je ich vlastná samoobslužnosť. Nasypete pelety, nastavíte čas a požadovanú teplotu. O všetko ostatné sa postarajú samotné kachle. Drahšie varianty sú vybavené termostatmi, ktoré samy vyhodnocujú teplotu a dokážu upravovať výkon kachlí.

Pri kúrení drevom je vždy dôležité, používať to najkvalitnejšie a najvhodnejšie drevo. Najlepšie priamo určené ako krbové palivo. Ide väčšinou o dub, buk či jaseň. Drevo by malo byť riadne vysušené, aby zbytočne neprskalo a jeho schopnosť dopriať nám žiadané teplo bola využitá čo najlepšie.

Pred samotným použitím by drevo malo schnúť minimálne jeden rok, ideálne dva roky. Aj  spôsob prikladania je dôležitý. Lepšie je priložiť ďalšie poleno, až keď z predošlého zostali len žeravé uhlíky.

Čo je pri nákupe krbových kachlí s výmenníkom tiež dôležité


Krbové kachle s výmenníkom je najlepšie kupovať značkové od renomovaných firiem. Máme tak istotu najvyššej kvality. Osvedčená značka tiež znamená, že naše kachle budú spĺňať prísne bezpečnostné normy, sú testované a kúpime si tak domov bezpečný výrobok. Viete, ako spoznať kvalitné krbové kachle?

Je váš sused dokonale spokojný so svojimi krbovými kachľami s výmenníkom? Môžete mu pogratulovať. Rozhodne to však neznamená, že by ste si mali zaobstarať presne tie isté ako on.

Je totiž veľmi málo pravdepodobné, že by váš sused mal úplne presne rovnaký dom a podmienky v ňom ako vy. Vždy je dôležité vyberať kachle na mieru reálnym skutočnostiam a nie na odporúčanie od známych.

Cena je u každého z nás dôležitým faktorom. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou a nevyberajte kachle iba podľa ceny. Lacné krbové kachle nemusia byť vždy tou správnou odpoveďou. Aj keď si kúpite drahšie kachle,  návratnosť krbových kachlí je veľmi rýchla. Hneď po prvej zime môžete mať svoje peniaze späť.

Či už obchod kamenný alebo internetový, vopred si zistite, či ponúka odbornú radu pri výbere a tiež prípadný záručný a pozáručný servis.

To všetko vypovedá o prístupe predávajúceho a jeho záujmu nielen o jeho biznis, ale hlavne o vašu spokojnosť.

Thorma Sevilla kachle

krbové kachle sevilla

od 891,00 €
Skvelý dizajn

Thorma Cremona

krbové kachle cremona

od 828,00 €
Dobré hodnotenie

Thorma Gent

krbové kachle gent

od 306,00 €
Prijateľná cena

Thorma BOZEN

krbové kachle thorma bzen

od 199,00 €
 
Prijateľná cena

4.4/5 - (8 votes)