Infražiarič: Čo to je a ako ho vybrať?

Keď sa vraví o teple a zdroji tepla do domácnosti, objavuje sa viacero možností, na ktoré môžete staviť. Teplo je dôležité a často sa rieši hneď na začiatku pri stavaní domu alebo prerábaní. Okrem hlavného tepelného zdroja však môžete mať pokojne aj to doplnkové, ktoré je napríklad vo forme infražiariču

Infražiariče sú dnes popri iných typoch ohrevu veľmi obľúbené. Využívajú sa ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Môžu vyzerať veľmi štýlovo a poskytujú okamžitý pocit tepla. Ich výhodou je, že vedia bez väčších problémov vyhriať aj väčšiu miestnosť. Vo všeobecnosti mnohí stavia na infražiarič do kúpeľne, aby hneď po sprche či kúpeli mali miestnosť vyhriatu. Vhodný je však aj infražiarič na terasu, ktorý poskytne dostatok tepla počas studených letných alebo jesenných večerov. Ako však infražiariče vlastne fungujú a ako ich vybrať? 

Najlepšie infražiariče

Čo je to infražiarič? 

Infražiarič je ohrievač, ktorý funguje na báze prenosu infračerveného žiarenia. Toto žiarenie je následne absorbované úplne všetkými ľuďmi, zvieratami alebo predmetmi, ktoré sa nachádzajú v okolí. Na rozdiel od iných ohrievačov, pri infražiariči získate okamžitý pocit tepla. Je teda vhodný napríklad vtedy, keď ste sa odniekiaľ vrátili a byt či dom je úplne studený. 

Spôsob prenosu tepla je sálaním, vďaka čomu je teplo uvoľňované prirodzene. Sálanie infražiariča je vytvorené na základe sálania tepla zo slnka. 

Výhodou infražiaričov, oproti iným ohrievačom, je najmä v tom, že dokážu vyhriať aj väčšiu plochu. Vzduch totižto len neprenášajú, ale vo všeobecnosti celý ohrievajú. To znamená, že aj na väčšiu plochu vám bude stačiť pokojne menší vyhrievač. 

Ak premýšľate nad jeho kúpou, no neviete, kam by ste ho umiestnili, máte naozaj široké množstvo možností. Od kúpeľne cez obývačku až k terase. Presne tak, infražiariče sú dnes veľmi obľúbené najmä v exteriéri

Infražiarič nie je pre človeka či zviera nebezpečný. Práve naopak. Poskytuje bezpečné a príjemné teplo, vďaka ktorému vyhrejete ako miestnosti v dome, tak aj terasu. 

žena s mačkou pri radiátore

Parametre

Pred samotnou kúpou je dôležité myslieť na parametre. Podľa nich sa totižto pri výbere budete orientovať. Pri kúpe myslite najmä na: 

  • typ ohrievača, 
  • príkon,
  • funkcie,
  • dizajn,
  • kapacita,
  • bezpečnostné prvky,
  • rozmery,
  • doplnky. 

O každom zo spomenutých parametrov si niečo povieme. Ak sa ich budete držať, vyberiete ten najlepší infražiarič, ktorý potrebujete. 

Typy infražiaričov 

Pri výbere vás môže zastaviť najmä to, že existuje niekoľko druhov. Odlišujú sa od seba nielen výzorom, ale taktiež tým, ako fungujú, aký majú výkon a podobne. Preto si pri výbere dajte čas a zbytočne nenakupujte urýchlene. Nemuselo by sa vám to vyplatiť. 

Ich základné delenie je však na: 

  • Halogénové – ich výhodou je, že dokážu poskytnúť vysokú intenzitu tepla a rýchle nahriatie. Už o jednu minútu vám vedia ponúknuť príjemný teplý vzduch. Nevýhodou je, že kvôli svojmu výkonu vyžarujú viac svetla. To by vás mohlo, najmä počas večerných hodín, rušiť.  
  • Quartzovétento typ pracuje s najvyššími teplotami a preto vydáva aj najintenzívnejšie teplo. Hodí sa však najmä do kúpeľní a menších plôch. 
  • Keramickévýhodou keramických je najmä to, že neprodukujú žiadne výrazné svetlo. Preto sú vhodné aj do interiérov počas večera alebo noci. Ich nevýhodou je dlhšie nahrievanie. 
  • Hliníkovétento typ pracuje pri najnižších teplotách, no neprodukuje žiadne svetlo, a preto je vhodný do interiérov. Na druhej strane, dlhšie sa zahrieva, a preto je tento typ najmenej vhodný. 

Infražiariče sú dnes pomerne populárne a nájdete ich v mnohých obchodoch. Pri ich výbere sa zamerajte skôr na Quartzové alebo Halogénové, aj v prípade, že halogénové vydávajú príliš veľa svetla.

Je to preto, lebo sú rýchlo nahriate, poskytujú kvalitné teplo a vysoký výkon. Najlepšie si tak spravia svoju prácu. 

Príkon 

Druhým dôležitým parametrom, na ktorý je treba pozerať, je príkon. Infražiarič do kúpeľne bude potrebovať menší príkon, ako napríklad infražiarič na terasu. V tomto prípade je preto potrebné sledovať veľkosť miestnosti, v ktorej bude umiestnený. 

Typický ohrievač má spravidla od 750 do 1500 Wattov. Nie je to veľa, no infražiarič vie veľmi efektívne využiť všetku energiu, a preto mu netreba vyšší výkon. V prípade väčšej miestnosti však pokojne pozerajte aj po číslach nad 1500 W. 

 

ženská ruka na radiátore

Funkcie 

Funkcie sú taktiež celkom dôležité. Pomocou nich sa vám bude infražiarič omnoho lepšie používať. Je to napríklad rukoväť na presun alebo dĺžka napájacieho kábla. Ten by mal byť dostatočne dlhý, aby vám dočiahol do zástrčky. Taktiež sa pozrite, na akom princípe vlastne žiarič funguje. Ako sa zapína a podobne. 

Dizajn 

Aj napriek tomu, že dizajn nijako nemení výkon alebo to, ako dokáže infražiarič fungovať, je dôležitý. Infražiarič je často vidieť, a preto je potrebné vybrať taký, ktorý sa vám bude do miestnosti alebo domácnosti hodiť

Do interiéru sa hodí napríklad infražiarič na stenu. Vyzerá štýlovo, moderne a teplo vychádza veľmi príjemne zo steny. Na terasu je zas vhodný napríklad vo forme veľkej lampy.

Takto vyzerá žiarič štýlovo, dobre a okrem toho, že vydáva teplo, je aj veľmi pekným doplnkom. 

Kapacita

Keď sa pri infražiaričoch stretnete s kapacitou, ide o veľkosť miestnosti, ktorú dokáže vyhriať. Je to omnoho lepší parameter ako príkon, z ktorého by ste úplne presne nemuseli vedieť, či sa ohrievač k vám domov hodí.

Kapacita sa udáva v metroch štvorcových, vďaka čomu si presne viete predstaviť aj vašu miestnosť. Sledujte preto pri výbere najmä kapacitu a zistíte, či je žiarič pre vás vhodný alebo by ste mali hľadať ďalej. 

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť je pri teple najdôležitejšia. Preto pri nakupovaní sledujte okrem spomenutých parametrov aj triedu ochrany. Tá vám napovie, aký je žiarič bezpečný a akú bezpečnostnú certifikáciu získal. 

Väčšina dnešných infražiaričov má automatický vypínač, ktorý žiarič vypne, ak sa prehrieva a mohlo by dôjsť k požiaru. 

Rozmery

Rozmery sa celkovo spájajú s dizajnom a tým, ako infražiarič vlastne vyzerá. Je preto dôležité myslieť aj na ne. Pred samotnou kúpou si zistite, či je prístroj dostatočne veľký alebo nie je príliš veľký. Myslite aj na to, že výkon sa neodvíja od toho, aké má žiarič rozmery, ale od príkonu. Preto zbytočne nekupujte robustné kúsky, ktoré by ste nemali kam umiestniť. 

nastavovanie teploty na radiátore infražiarič

Doplnky pre infražiarič

Mnohé infražiariče poskytujú rôzne funkcie alebo doplnky. Medzi tie sa radí napríklad: 

  • Časovač – vďaka nemu si viete naplánovať, kedy začne infražiarič hriať. Táto funkcia je výhodná najmä vtedy, keď chcete prísť po dlhom dni v práci alebo v škole do teplého bytu alebo domu. Taktiež si môžete nastaviť, kedy žiarič prestane, napríklad v noci, hriať. 
  • Diaľkové ovládanie – sa vám taktiež zíde, pretože nemusíte k infražiariču zbytočne chodiť. Z miesta, kde sedíte alebo ležíte, jednoducho a rýchlo infražiarič prepnete na nižšiu alebo vyššiu teplotu. 
  • Vstavaný termostat – poskytuje samoreguláciu zariadenia. Jednoducho si tak viete celý prístroj nastaviť podľa seba.

 

Záver

Infražiariče dnes poskytujú veľmi jednoduché a rýchle teplo, ktoré využijete ako počas chladných jesenných večerov, tak aj počas zimy. Ich výber nemusí byť vôbec ťažký či namáhavý.

Stačí, ak sa budete držať základných parametrov, vďaka ktorým si vyberiete ten správny. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.