Ako vybrať vertikutátor – Elektrický aj benzínový (TEST)

Ponuka vertikutátorov je na dnešnom trhu vskutku rozsiahla, čo môže mnohým záujemcom ľahko zamotať hlavu.

Na druhú stranu práve veľké množstvo ponúkaných modelov ponúka možnosť vybrať ten najvhodnejší prístroj pre vaše potreby. Stačí sa len trochu zorientovať.

Čo je to vlastne ten vertikutátor?


Je to stroj podobný kosačke, ktorý svoj názov získal z anglických slov „vertical cut“, čo znamená zvislý rez.

Prístroj trávnik prevzdušňuje, preto sa tomuto stroju hovorí tiež prevzdušňovač.

AL-KO Combi 38 E

od 96,99 €
Výhodná cena

Fieldmann FZR 4001-E 

od 94,49 €
Doprava zdarma

HECHT 5676 2 IN 1

od 399,90 €
Pre náročných

Einhell GC-SA 1231

od 108,30 €
Overený obchod

Ako vertikutátor funguje?


Funkčný princíp stroja je vo svojej podstate jednoduchý. Pohyb stroja umožňujú kolieska.

Samotné prerezávanie a vyčesávanie trávnikov potom rotujúce valce. Môže ísť o valec s nožmi, valec s drôtikmi alebo valec kombinovaný.

Valec s nožmi trávnik prerezáva, čím do neho umožňuje prístup vody a vzduchu. Prispieva tiež k odnožovaniu trávnych jedincov, čím trávnik zahusťuje. Nože zvládnu trávnik aj čiastočne prečesať.

Valec s drôtikmi je primárne určený na vyčesávanie trávy a machu. Drôtikov je na jednom valci viac ako nožov, čo pri vyčesávaní trávniku prináša oveľa výraznejší efekt.

Niektorí výrobcovia ponúkajú svoje stroje s valcom kombinovaným. Ide o valec, ktorý disponuje ako nožmi aj drôtikmi. Dokáže teda prečesávať aj prevzdušňovať súčasne.

Základné rozdelenie vertikutátorov


Poďme sa teraz pozrieť na základné rozdelenie vertikutátorov. Základné delenie týchto prístrojov je podľa typu pohonnej jednotky a podľa spôsobu využitia:

podľa typu pohonnej jednotky:

  • elektrické vertikutátory
  • benzínové vertikutátory
  • akumulátorové vertikutátory
  • ručné vertikutátory

podľa spôsobu využitia:

  • hobby vertikutátory
  • profesionálne vertikutátory

Hobby vertikutátory


Do kategórie hobby vertikutátorov patria všetky  modely s elektrickým motorom. Sú tu však určité rozdiely. Ak si chcete vybrať takéto zariadenie rozhodne sa zaujímajte o príkon motora. Dá sa totiž povedať, že čím vyšší príkon motora, tým väčšie trávne plochy vertikutátor zvládne.

Stroje s príkonom do 800 wattov sú určené na plochy s veľkosťou 300 – 500 m2, silnejšie modely s príkonom 1000 – 1400 W zvládnu záhrady do 1000 m2, tie najsilnejšie s príkonom 1500 – 1700 wattov potom môžete využiť až pre 1200 m2 trávnika.

Šírka záberu sa pri elektrických prevzdušňovačov pohybuje od 30 do 38 cm.

Ak máte trávnik rozľahlejší, cca 1000 – 2000 m2, oplatí sa už vyberať z benzínových variantov vertikutátorov. V hobby radoch mávajú pohonné agregáty výkon 2,5 – 4,5 HP (konských síl) a ich bezpochyby najväčšou výhodou je fakt, že sa nemusíte starať o ťahanie žiadneho káblu za sebou.

Oceníte ich ale aj na menších záhradách, ktoré sú veľmi členité, alebo skrátka a jednoducho tam, kde nie je k dispozícii elektrický prúd. Kým elektrické modely majú skelet plastový, benzínové vertikutátory majú už šasi kovové. Šírka záberu býva spravidla 38 – 42 cm.

V príslušenstve vertikutátorov určených pre domáce použitie nájdete najčastejšie nielen valec s nožmi, ale aj valec s drôtikmi. Ide o ideálnu kombináciu. Najprv vykonáte samotnú vertikutáciu pomocou nožov, potom valce vymeníte. To vám umožní trávnik dokonale vyčesať. Pri nadmernom opotrebení nožov či drôtikov je nutné zakúpiť nové valce.

Profesionálne vertikutátory


Ako už z názvu vyplýva, ide o stroje s  profesionálnym predurčením. Využívajú ich záhradnícke firmy starajúce sa o väčší počet záhrad súčasne. Narazíte na ne tiež v požičovniach záhradných strojov. Ide o výhradne benzínové stroje, ktorých výkon začína na hodnote 5 HP a pracovný záber býva okolo 40 cm.

Vo výbave im spravidla nechýba motorom hnaný pohon. Z hľadiska obsluhy sú často vybavené ovládacou pákou, ktorá pri manipulácii celý stroj nadvihne, aby nedochádzalo k zbytočnému poškodeniu trávnika, a potom ho zase spustí do pracovnej polohy.

Na kúpu skutočne profesionálnych vertikutátorov si musíte pripraviť viac financií, no veľkosť záhrady potom už nehrá vôbec žiadnu úlohu.

Profesionálne benzínové prevzdušňovače trávnika disponujú spravidla iba valcom s nožmi. Ide však o úplne inú konštrukciu. Kým hoby stroje mávajú cca. 16 pevných nožov, profesionálne modely majú nožov dvojnásobok a majú ich uložené pohyblivo – kývajú sa. To prináša dve výhody.

Po prvé nedochádza k tak intenzívnemu otupovaniu nožov pri kontakte napr. s kameňom, za druhé vďaka dvojnásobnému počtu nožov stroj súčasne prerezáva aj pomerne veľmi dobre vyčesáva. Valec s drôtikmi tak už nie je potrebný. Pri opotrebení sa kúpi nová sada nožov, valec zostáva pôvodný.

Niekoľko dobrých rád na záver


Najväčším kameňom úrazu býva  kvalita spracovania, preto si na ňu dajte obzvlášť pozor. Niekedy stačí postaviť sa za stroj a vyskúšať si manipuláciu s ním. Ak sa niektoré časti javia byť príliš pohyblivé, zbystrite pozornosť.

Môže to byť známkou nižšej kvality. Ďalej sa rozhodne pýtajte na uloženie rotačných častí stroja – ložiská sa totiž veľmi často nahrádzajú len klznými puzdrami, ktoré nie sú príliš kvalitné.

Všimnite si, akým spôsobom sa nastavuje hĺbka vertikutácie. Ideálnym spôsobom je možnosť plynulej regulácie – hĺbku rezu si nastavíte individuálne aj s ohľadom na to, že sa nože a drôtiky používaním skracujú. Naopak najhorším spôsobom je stupňovité nastavenie pracovnej polohy – strojom, ktoré ponúkajú napríklad len dve pevné polohy, sa radšej vyhnite.

Ku komfortným aspektom patrí tiež prítomnosť koša na trávny odpad a jeho objemová veľkosť. Ak nie je stroj vybavený odpadovým košom, znamená to jediné.

Na celej ploche budete musieť pracovať ešte raz s ručnými hrabľami alebo s rotačnou kosačkou, aby ste odpad pozbierali. Vyšší objem koša znamená menej častú nutnosť jeho vyprázdňovania.

Nezabúdajte ani na rozmery stroja. Málo kto si totiž pri kúpe uvedomuje, že sa vertikutácia vykonáva len 2x ročne, spravidla počas jedného dňa. Stroj tak musíte na zvyšných 363 dní niekam uložiť, aby zaberal čo najmenej miesta.

Značka a jej význam


Tým, kde si stroj zakúpite, zásadne ovplyvňujete  dostupnosť náhradných dielov a rozsah servisnej podpory. K neznačkovému stroju zo supermarketu budete náhradné valce s nožmi alebo drôtikmi zháňať len veľmi ťažko.

Ak si však zakúpite značkový stroj u autorizovaného predajcu, získate záruku ľahkej dostupnosti všetkých dielov a na servis stroja nikdy nezostanete sami.

Na našom trhu sa najvyššej obľube tešia vertikutátory  Alko, Stiga, Hecht, Husqvarna, Fieldmann a Bosch.

4.2/5 - (9 votes)