Ako na to?

Ako sa zbaviť krtka? Toto zaručene pomôže!

Krtko je malé stvorenie, ktoré však dokáže spôsobiť priveľa starostí. Žije na záhradách i lúkach a je prispôsobený životu pod zemou.

Prerývaním pôdy spôsobuje krt nie len hynutie niektorých rastlín, ale zároveň vytvára neestetické krtince.

Na druhej strane je dôležité poznamenať, že krt je veľmi dôležitý a zákonom chránený živočích.

Pýtate, sa čo všetko sa dozviete v dnešnom článku?

Poradíme vám zaujímavé a hlavne humánne tipy a rady  ako sa zbaviť krtka.

Najlepšie odpudzovače krtkov

Zákonom chránený


Ako sme už spomenuli, krt v záhrade je vo svojej podstate veľmi užitočným živočíchom. Ako hmyzožravec sa živí dážďovkami, larvami a rôznym škodlivým hmyzom.

Pokiaľ pôdu úplne neprevŕta, rozrývaním ju prevzdušňuje.

Preto je  krt zo zákona chránený a nesmiete mu nijako ublížiť ani ho usmrtiť.

Jediným riešením ako sa krtka zbaviť – je vyhnať ho z vašej záhrady.

Krt je plachý tvor, ktorého vyrušujú všetky otrasy pôdy. Pokiaľ má pri svojom panovaní v záhrade relatívny pokoj, dokáže napáchať oveľa viac škôd.

Moderné technológie – odpudzovače


Mnohé moderné prostriedky, ktoré slúžia na odpudzovanie krtka sú postavené práve na princípe vibrácií a hluku.

Ide o odpudzovače krtkov, ktoré takýto zvuk šíria.

K dispozícii sú aj batériové verzie odpudzovača, ale odporúčané sú výkonnejšie varianty s napájaním pomocou sieťového zdroja.

Avšak krtko v záhrade si dokáže časom zvyknúť na tento zvuk a tým pádom sa stávajú odpudzovače neúčinné.

Reálne sú dostupné aj solárne krtkoplachy. Fungujú na báze solárneho svetla, teda sa nabíjajú počas dňa. Zvukové vlny sa dostanú až do rozmedzia 650 m2.

 Pohodlie krtka môžete narušiť obyčajným kosením trávnika, kedy kosačka spôsobuje hluk, ktorý je krtkovi nepríjemný. Rovnako tak neznáša pachy.

Prevencia pomocou sieťky


Pevná plastová sieťka sa umiestňuje pod povrch zeme a zabraňuje krtkovi vytvárať nepohodlné krtince. Ide o ochranu trávnika, ktorá funguje celoplošne, ale dôležité je na ňu myslieť už na začiatku pri realizácii trávnika.

Sieťka sa umiestňuje niekoľko centimetrov pod povrch zeme, aby sa na ňu mohol realizovať výsev trávnika. Krtko si tak môže budovať svoje podzemné chodby, avšak v miestach, kde je sieťka nainštalovaná na povrch neprenikne.

Pre lepšiu predstavu si pozri stránku záhradný dizajn. 1 m2 sieťky vás v obchode môže stáť cca 0,80 €. Pokiaľ vám s tým pomáha firma, počítajte s navýšením nákladov.

 NÁŠ TIP

ako sa zbaviť krtka

Do jeho chodieb skúste naliať do napríklad šťavu z citróna, výluh z cibule alebo z cesnaku, či orechy vylúhované v mydlovej vode. 

Mechanické pasce


Jedným z ľahko dostupných a  lacnejších spôsobov ako krtka odchytiť je mechanická pasca.  Efektívna je však len pri dobrom nastavení.

V rámci pasce sa nachádza pliešok, ktorý slúži ako poistka, ten sa umiestni kolmo na chodbičku a už len počkať na krtka.

Stále sa pýtate, ako na krtka? Tu sú užitočné tipy, nech sa páči.

Overené tipy a triky čitateľov a záhradkárov


Čitatelia denníku Nového času sa podelili o svoje skúsenosti a triky.

 WC tablety

Tablety, ktoré sú určené na použitie do pisuára odplašili krta zo záhrady. Ako je to možné? Ich silná vôňa krtka jednoducho odohnala. Do jednotlivých dier stačí vložiť po jednom kuse a hotovo.

 Pomarančová kôra

Podobný aromatický účinok má aj pomarančová kôra. Potrebné je ju vložiť to existujúcich krtincov a len počkať na výsledok.

 Farbené vlasy

Farbené vlasy, alebo vlasy s trvalou onduláciou sú tiež určitou zbraňou. Tieto vlasy „smrdeli“ od čpavku a preto po vložení do krtových dier mali na krta odplašujúce účinky. Nastrihané vlasy mu tiež spôsobovali nepríjemné pichanie. To bolo pre krta odplašujúce, ale nie ohrozujúce.

 Plastové fľaše

Jedným so spôsobov ako krta odohnať je odhrabať  krtince (diery v zemi) a vkladať do vnútra fľaše. Tie mali spôsobovať zvukový efekt, ktorý mal krta odpudiť.

Potrebné je vkladať fľaše hrdlom do hora, aby sa mohol vietor opierať o vrch fľaše a vytvárať rušivý zvuk. Funguje to približne tak, ako keď priložíte klasickú fľašu k perám a fúknete do nej vzduch.

Účinný prostriedkom na odohnanie krta je odpudzovač z PET fľaše. Ako návod prikladáme video návod ako si jednoducho sami vytvoríte odplašujúcu zbraň. 

 Rozhrabať krtince

Asi najjednoduchším spôsobom, ktorý čitatelia odporúčajú je vzniknuté kopčeky rozhrabať hrabľami a nanovo zasiať trávové semeno. Vraj krtince zmiznú a bude po probléme.

 Mačka

Mnohí čitatelia sa zhodli na tom, že pokiaľ ich záhradu obývala mačka, krtince v záhrade nemali šancu. Treba ale myslieť na starosti spojené s mačkou.

 Petrolej či nafta

Nepríjemný a silný zápach teda krtovi rozhodne nevonia a preto neiktorí čitatelia odporúčaju namočiť handru do nafty či petroleja a vložiť krtovi do diera. Následne aj trochu udupať. Krta by to malo z vašej záhrady odohnať. 

 Dymovnica

Kedysi mala v sebe dymovnica karbid, ktorý keď sa zapálil, spolu s vlhkosťou v tuneloch to vytváralo acetylén, ktorý neskutočne zapáchal. Odohnať krta sa dá aj dymom, tento spôsob je však menej účinný v suchých piesočnatých pôdach.

Rada na záver


Záhradník Dušan zo Slovenskej Ľupče vyskúšal takmer všetky možnosti, od elektronických odpudzovačov a rôznych iných techník z 90. rokov. Na krtka striehol ešte v čase, kedy krtko nebol zákonom chránený a vtedy existovalo niekoľko nehumánnych spôsobov lovu krtka. Počas desiatky rokov skúšal všetky vyššie spomínané spôsoby a podelil sa aj o jeho vlastné skúsenosti.

Jedna z techník bola pasca, ktorá bola humánna. Išlo o trubicu, ktorá mala na vnútornej strane ostne. Rovnako po odhrabaní krtinca sa zasunula do vnútra. Fungovať mala tak, že keď sa krtko vráti a bude chcieť zahrabať prievan, prejde cez trubicu dovnútra, ale von sa už nedostane. Spätný chod, kde sú umiestnené ostne ho nepustia.

Ďalšia technika bola odkopať krtinec na úroveň, kde bola chodba, pod ňu vložiť pohár alebo vedro, kde by mal krtko padnúť. Nikdy tam však nespadol

Ďalším trikom bola naštartovať auto, na výfuk nasadiť hadicu ktorá sa zapustila do krtinca, auto išlo tak dlho, že z každého krtinca ktorý bol na záhrade sa doslova parilo. Krtko však panoval na záhrade ďalej.

Posledná technika, ktorá je osvedčená a humánna je trpezlivosť. Počas dňa je potrebné sledovať krtovu prácu, odhrabať všetky krtince a pozorovať, keď sa bude pohybovať zem.

Keď spozorujete pohyb, rýľom krtka vyhodiť na zem a dať do vedra, živého a zdravého následne preniesť mimo pozemok alebo do lesa, kde si bude nažívať ďalej.

4.5/5 - (10 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

One thought on “Ako sa zbaviť krtka? Toto zaručene pomôže!

  1. Avatar Hej you píše:

    Propanbutanova bomba z ventilom a hadicou,vsetci co sa nachadzaju v blizkosti pod zemou uz dohrabali definitivne vyskusane

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *