Smoothie mixér – Vyberáme ten najlepší (NÁVOD)

Smoothie je vynikajúci spôsob ako dostať do svojho jedálnička zdravé jedlo. Tento svieži koktail vám dodá energiu a vitamíny na celý deň. Na internete nájdete veľa receptov nielen na ovocné smoothie, ale aj na najrôznejšie koktaily, kam sa pridáva napríklad špenát, mrkva, avokádo alebo iná zelenina.

Bežný je dokonca aj smoothie mixér na orechy! K príprave takýchto pochúťok budete však potrebovať prístroj, ktorý vám vaše obľúbené smoothie dokáže namixovať.

Smoothie síce pripravíte akýmkoľvek typom mixéra, predávajú sa ale aj  špecializované zariadenia priamo na smoothie. Tieto prístroje sú jednoduché na ovládanie, mávajú menšie rozmery a aj cenovo sú oproti iným typom mixérov prijateľnejšie. V jednoduchosti je krása.

Stačí zvoliť len správne suroviny, stlačiť jedno tlačidlo, počkať minútu a máte smoothie pripravené.

3 Najlepšie smoothie mixéry – Náš výber


Nutribullet 900 W

od 149,90 €
 Doprava 1 €

Nutribullet 600 W

od 79,90 €
 Doprava 1 €

KlarsteinHerakles

od 249,99 €
 Zadarmo

Typy mixérov


Mixér na prípravu kokteilov, na šľahanie cesta a šľahačky alebo na mixovanie polievky. Na trhu nájdete veľa produktov s označením mixér a každý je určený na niečo iné.

Nie každý dokáže splniť všetky funkcie a líšia sa aj rozmermi a vzhľadom. Teraz vám predstavíme  všetky typy mixérov.

Smoothie maker


Smoothie Maker sú v podstate jednoduché stolové mixéry, ktoré sú určené na vyrábanie smoothie. Disponujú nižším príkonom než väčšina iných druhov mixérov.

Smoothie makier môže byť vaším pomocníkom, ktorý vám bude pomáhať dodržiavať zdravšie stravovanie a ušetrí veľa času. Pokiaľ si vyberiete kvalitný produkt, dlho vám vydrží a vy ho budete používať často a s radosťou.

Smoothie makier vám namixujeme smoothie do plastovej fľaše, ktorú si môžete vziať so sebou kamkoľvek budete chcieť. Výhodou sú  kompaktné rozmery, malá hmotnosť, nižšia obstarávacia cena a jednoduchá údržba. Nevýhodou potom to, že je určený len na výrobu smoothie, a tak s prípravou cesta alebo sa šľahaním neuspejete. Na to sú určené iné mixéry.

ETA Vital Blend Mini

 od 119,00 €
 Doprava zadarmo

ETA ActivMix

 od 26,90 €
 Doručenie po SR

Concept SM3390

 od 64,90 €
 Výhodná cena

Nutribullet 900 W

 od 149,90 €
 Doprava iba 1 €

Klarstein Shiva mini

 od 44,99 €
 Vysoká kvalita

Concept SM-3350

 od 15,90 €
 Doručenie po SR

Klarstein Herakles

 od 249,99 €
 Doprava zadarmo

Nutribullet 600 W

 od 79,90 €
 Doprava iba 1 €

Ručný šľahač


Ručný šľahač je učený predovšetkým na šľahanie. Je výborný na prípravu cesta alebo domácej šľahačky. Zvládne ale napríklad aj výrobu zemiakovej kaše alebo miesenie cesta.

Záleží na tom, aké háky do neho nasadíte. Je veľmi skladný, dobre sa umýva a jeho obstarávacia cena nie je nijako vysoká.

Musíte ho ale po celý čas prevádzky držať v ruke, čo môže byť po nejakej dobe fyzicky namáhavé. Hmotnosť šľahačov totiž nebýva najnižšia. Ručný šľahač je určený hlavne tým, ktorí milujú pečenie.

Tyčový mixér


Tento druh mixéra sa hodí predovšetkým na výrobu detskej výživy, rozmixovanie polievky alebo omáčky. Skrátka zvládne všetko, čo sa mixuje a seká.

Výhodou môže byť aj to, že mixuje priamo v hrnci alebo mise, v ktorej pokrm pripravuje. Ušetrí vám tak umývanie riadu. Aj údržba samotného mixéra je veľmi nenáročná. Vďaka kompaktným rozmerom sa bude ľahko skladovať. Jednou z hlavných nevýhod je, že sa používa ručne.

Po celú dobu užívania ho teda musíte držať. Ak chcete mixér na výrobu cesta, porozhliadnite sa radšej inam. Tyčový mixér je určený hlavne pre rodičov malých detí.

Kuchynský robot


Zvládne šľahať aj mixovať a je najväčší zo všetkých druhov mixérov. Kuchynský robot zvládne všetko bez vašej asistencie, a tak sa vyhnete tomu, že by vás po dlhšom používaní začala bolieť ruka.

Je ideálnym pomocníkom do vašej kuchyne. Pomôže s  prípravou cesta, namixuje všetko, na čo si spomeniete. A ak dokúpite správne príslušenstvo, potom zvládne aj prácu odšťavovača.

Je ale oveľa menej skladný než predchádzajúce typy mixéra. Aj jeho obstarávacia cena je vyššia. Pokiaľ ste ale milovníkom pečenia a varenia, určite tento prístroj mnohokrát oceníte.

Stolný mixér


Zvládne mixovať i drviť. Najuniverzálnejším mixérom je práve stolný mixér.

smoothie mixér

Pripravíte s ním liate cesto, rozmixujete ovocie a zeleninu alebo rozdrvíte oriešky a ľad. Ako vyplýva z názvu, mixér je stolný, a tak ho pri používaní nemusíte držať v ruke, čo môže byť veľkou výhodou.

Jeho obstarávacia cena je o niečo vyššia.

Najmä v porovnaní so smoothie makerom alebo tyčovým mixérom. Nádoba, v ktorej mixér suroviny mixuje je zvyčajne vyrobená z plastu alebo skla.

Smoothie mixér – Základné kritériá výberu


V tejto časti sa pozrieme bližšie na rozhodujúce parametre, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri výbere mixéra na smoothie.

Príkon


Smoothie Maker sú v podstate jednoduchšie a menej výkonné stolové mixéry. Spravidla disponujú nižším príkonom. Aj tu ale platí, že čím väčší príkon, tým je smoothie maker výkonnejší.

Vďaka vyššiemu príkonu môžete mixér na smoothie dlhšie používať a nemusíte sa báť skorého prehriatia. Práve preto je dobré vybrať taký produkt, ktorý bude mať  príkon čo najvyšší. Smoothie maker je prístroj, ktorý budete používať vždy krátku dobu, preto nie je potrebné dbať na čo najväčšiu úsporu energie.

Je však lepšie vybrať zariadenie s vysokým výkonom. Príkon sa u týchto zariadení pohybuje od 100 W až po 1500 W.

Kategórie príkonu


 Príkon aspoň 100 W – Tento príkon je veľmi nízky a hrozí tak, že sa smoothie maker veľmi skoro prehreje. Takéto produkty zvyčajne zvládnu pracovať maximálne minútu v kuse, ale často to býva ešte menej. Z týchto dôvodov vám odporúčame sa takémuto príkonu radšej vyhnúť.

 Príkon aspoň 180 W – Hranica 180 W je minimálna na to, aby bol smoothie maker schopný efektívne fungovať. Je vhodnejšia skôr pre menej náročných užívateľov. Ak chcete smoothie piť často, kúpte radšej prístroj s vyšším príkonom.

 Príkon aspoň 300 W – ideálny príkon je okolo 300 W a vyššie. Prístroj sa tak rýchlo neprehreje a je výkonný. Ak sa rozhodujete medzi niekoľkými produktmi, potom voľte taký, ktorý má príkon na tejto hranici. Produkt s príkonom 350 W už zvládne rozmixovať aj zmrznuté potraviny, čo je rozhodne veľkou výhodou, ktorú oceníte.

Neviete aké smoothie si pripraviť? Nevadí, inšpirujte sa nasledujúcim videom.

Nádoby


Väčšina smoothie mixérov má nádoby, ktoré rovno slúžia aj ako prenosné fľaše. Stačí len nasadiť veko a môžete ísť. Ušetríte tak miesto v kuchyni a nebudete musieť kupovať ďalšie fľaše.

Tie by nielen stáli ďalšie peniaze, ale zaberali aj ďalší priestor vo vašej domácnosti.

Náhradné fľaše


Smoothie mixér môže využívať niekoľko členov rodiny naraz.. Veľa výrobcov preto predáva rovno niekoľko fliaš. Pokiaľ máte vybraný produkt, ktorý náhradné nádoby nemá, nemusíte smútiť. Väčšinou sa dajú náhradné fľaše dokúpiť.

Ak sa rozhodnete fľaše dokúpiť, myslite na to, že na váš smoothie maker budú pasovať len niektoré fľaše, a to zvyčajne len od rovnakého výrobcu.

Ak kúpite ľubovoľnú fľašu, pravdepodobne sa stane, že vám na prístroj nebude pasovať a bude vám doma akurát prekážať.

Objem fliaš


Náhradné fľaše mávajú často rozdielnu veľkosť. Môžete si teda vybrať, aké veľké množstvo namiešaného smoothie si chcete vyrobiť a vziať so sebou na cestu. Ak volíte prístroj s iba jednou nádobou, vezmite radšej nejakú s  väčším objemom, ktorú nemusíte naplniť celú.

Základné fľaše mávajú väčšinou objem 600 ml, čo je ideálne na jednu porciu smoothie.

Na trhu môžete nájsť aj väčšie fľaše, ale väčšina predajcov predáva fľaše práve v tomto objeme.

Niektoré fľaše majú navyše výklopnú slamku, vďaka ktorej sa nápoj bude lepšie piť napríklad deťom alebo športovcom.

Materiál


Väčšina smoothie makerov sú vyrobené z plastov, ktoré sú lacné. Ich nevýhodou je ale krátka životnosť. Ľahko sa poškriabu alebo inak poškodia. Niektoré produkty majú kovový základ a fľašu z plastu.

smoothie mixér

Za takýto produkt si ale logicky priplatíte. Všeobecne je plast spájaný s nižším výkonom a menšou stabilitou. Ak teda viete, že prístroj budete používať pravidelne, potom sa oplatí vyššia investícia a voľba kovového základu.

Po každom použití je nutné fľašu poriadne umyť, pretože plast je náchylný k uchovávaniu pachu. Pokiaľ ale fľaše budete pravidelne čistiť, potom sa nejakého výrazného zápachu obávať nemusíte.

Niektoré nádoby sú vyrobené zo skla. Tie už ale nebývajú prenosné a ľahšie sa rozbijú. Takže v prípade smoothie makeru je vhodnejšie voliť radšej plastové prenosné fľaše, ktoré urýchľujú a uľahčujú užívanie na maximum.

Funkcie smoothie mixéra


Smoothie maker, ako už názov napovedá, je primárne určený na výrobu smoothie. Niektoré zariadenia z tejto kategórie však disponujú aj ďalšími funkciami.

Tie sa vám môžu hodiť v prípade, že chcete používať smoothie maker ako akýsi  multifunkčný mixér.

  • Nastavenie rýchlosti otáčok – Niektoré produkty majú len jednu rýchlosť. Iné ponúkajú väčšiu škálu rýchlostí. Ideálne je zaobstarať si smoothie maker, ktorý má tri rýchlosti. To vám umožní namixovať koktail, ktorý bude mať jemnú štruktúru ale aj taký, kde ucítite drobné kúsky ovocia. Viac rýchlostí už nie je príliš veľkým prínosom.
  • Drvenie ľadu – Drviť ľad väčšina smoothie makerov nevie. Vyžaduje si to totiž vyšší príkon. Silnejšie produkty ale dokážu zvládnuť aj túto úlohu.
  • Pulzný spínač – Pulzný spínač vám zaručí efektívne premiešanie surovín. Má ho takmer každý smoothie mixér na trhu.
  • Sekanie – K sekaniu sú určené iné typy mixérov a väčšina smoothie makerov túto funkciu nemá. Nájdu sa však aj také, ktoré nasekanie zeleniny alebo byliniek hravo zvládnu.
  • Displej – Drahšie produkty môžu mať aj displej. Vo všeobecnosti ho ale nájdete u smoothie makerov len zriedka.
  • Bezpečnostná poistka – Vďaka bezpečnostnej poistke sa mixér zapne len v prípade, že je nádoba nasadená na správnom mieste. Nestane sa vám tak, že by nádoba vypadla a suroviny sa vysypali po celej kuchyni.

Doba nepretržitej prevádzky


Smoothie mixér sa obvykle používa krátko a na to je prispôsobený aj jeho čas nepretržitej prevádzky. Namixovanie smoothie z čerstvého ovocia vôbec netrvá dlho.

Väčšinou ide o otázku niekoľkých desiatok sekúnd. Ak mixujete zmrznuté ovocie, môže to trvať aj dve minúty a na to nemusí každý smoothie maker stačiť.

Vyberajte taký smoothie makier, ktorý má minimálnu dobu prevádzky dve minúty. Zabránite tak častému prehrievaniu prístroja.

Zároveň dbajte na dodržanie maximálnej doby nepretržitej prevádzky, ktorú odporúča výrobca. Prekročenie tohto limitu nie je dobré a mohlo by byť aj potenciálne nebezpečné.

Značka


Na trhu sa stretneme s množstvom rôznych výrobcov týchto zariadení. Záujemcovi o tento prístroj sa môže zdať, že je ich až príliš veľa.

Riešením môže byť kúpa smoothie mixéra od osvedčených značiek, akými sú napríklad  Electrolux, Sencor alebo Eta.

Odporúčame vám prezrieť si na internete rôzne testy a recenzie smoothie mixérov. Pomôže vám to ujasniť si, aké zariadenie vlastne chcete. Možno pri hľadaní natrafíte aj na zaujímavé recepty na smoothie.

Vaša nerozhodnosť vás možno zavedie aj do klasických predajní elektra, akými sú napríklad Nay alebo Planeo, kde si môžete na vlastné oči pozrieť množstvo smoothie mixérov.

Pamätajte však, že ten najlacnejší smoothie maker nemusí byť najlepšou voľbou a niekedy je za kvalitu vhodné si aj trochu priplatiť.

Najlepšie smoothie mixéry do 30 €


ETA ActivMix 0102

smoothie mixér

 od 26,90 €
 Doručenie po SR

Tefal BL130A38

smoothie mixér tefal

 od 27,99 €
 32,99 €

Gallet Millau

smoothie mixér

 od 18,90 €
 Doručenie po SR

Klarstein Nero

smoothie mixér nero

 od 29,99 €
 39,99 €

4.3/5 - (7 votes)