Hoci svoju chladničku pravidelne čistíte, je dosť možné, že aj napriek tomu z nej občas cítite nepríjemný závan. Príčiny, prečo cítite zápach v chladničke môžu byť rôzne. Ide buď o príčinu pokazeného jedla, prenikavo zapáchajúceho jedla či zle skladovaných potravín.
Riešením ako eliminovať zápach v chladničke je prevencia, pravidelná údržba a správne skladovanie potravín.
Obsah článku
Príčiny zápachu v chladničke
Zápach v chladničke vzniká z rôznych príčin a niekedy je ťažké prísť na to, čo tento zápach spôsobuje. Dôležité je mať však aspoň orientačnú predstavu, z ktorej časti chladničky môže zápach vychádzať.
Potraviny po dátume spotreby
Občas sa to stane každému. Svojou nepozornosťou zabudnete v chladničke niečo, čo je už dávno po dátume spotreby. Minimálna trvanlivosť je na obaloch z toho dôvodu, aby ste mali orientačný prehľad o čerstvosti potravín.
Samozrejme ak je jogurt jeden deň po dátume spotreby, nemusí byť hneď pokazený a roznášať po chladničke nepríjemný zápach. Ak sa však jogurt nachádza v chladničke oveľa dlhšie ako bola určená minimálna trvanlivosť, je dosť možné, že začne plesnivieť. A práve pleseň spôsobí ten nepríjemný zápach.
Dôležité preto je, aby ste aspoň 1-krát za 3 týždne skontrolovali minimálnu dobu trvanlivosti na všetkých potravinách v chladničke.
Každá potravina vydrží v chladničke inú dobu. Preto ak si nie ste istý, či je jedlo ešte dobré, pozrite si dobu trvanlivosti potravín v chladničke.
Aká je životnosť niektorých produktov v najchladnejšej časti chladničky?
- morské plody 3 dni
- mäso 3 až 5 dní
- údeniny 2 až 3 týždne
- ovocné šťavy 7 až 14 dní
- mlieko 5 až 7 dní
- mäkké syry 2 až 3 týždne
- smotanové syry 10 dní
- vajcia 3 až 6 týždňov
- maslo 8 týždňov
Upchatý kanálik/odtok
Odtokový kanálik slúži na odtekanie vody z chladničky pri samoodmrazovaní. Ak je kanálik zanesený a voda neodteká, pravdepodobne je upchatý a to môže spôsobovať zápach v chladničke.
Tento kanálik sa dá prečistiť špeciálnou hadičkou, ktorá môže byť súčasťou balenia chladničky. Ak vám táto hadička chýba, kanálik môžete vyčistiť horúcou vodou a octom.
Zanedbaná starostlivosť o chladničku
Aspoň raz za mesiac by ste mali všetky potraviny z chladničky vybrať a celú ju poriadne vyčistiť a vydezinfikovať. Chladničku je potrebné umyť aj z vonkajšej a vnútornej strany.
Pri hĺbkovom čistení je potrebné sa zamerať aj na malé škáry a medzery, kde by sa mohli zdržovať baktérie a usadeniny.
Nesprávne skladovanie potravín
Máte predstavu o tom, ako správne skladovať jednotlivé potraviny v chladničke?
Aj toto môže byť jednou z príčin, prečo sa vašou chladničkou nesie prenikavý zápach. Nesprávne skladovanie sa zameriava hlavne na uskladnenie ovocia a zeleniny v chladničke. Ide o to, aby potraviny nezačali hniť a plesnivieť.
Takisto je dobré spomenúť aj mliečne výrobky a syry, ktoré môžu takisto pri zlom skladovaní narobiť neporiadok.
Ďalším zlým skladovaním je príklad vareného jedla. Varené jedlo má svoje pravidlá skladovania, dôležitá je aj doba skladovania a nádoby na uskladnenie.
TIP: Varené jedlo by ste mali dostať do chladničky najneskôr do 2 hodín od uvarenia. A to z toho dôvodu, aby sa v ňom nezačali množiť baktérie. Varené jedlo sa skladuje v alobale alebo v dózach k tomu určených. Takto uskladnené jedlo by malo pred ďalšou konzumáciou prejsť minimálne cez teplotu ohrevu 74°C.
Tipy a triky ako odstrániť a eliminovať zápach v chladničke
Ak ste už odhalili príčinu zápachu v chladničke, ukážeme vám pár tipov a trikov ako tento zápach odstrániť a eliminovať.
Prírodné a špeciálne pohlcovače pachov
Ak vás trápi nepríjemný zápach v chladničke, položte do nej šálku s práškom do pečiva. Ten nasaje všetky nepríjemné zápachy. Tento prášok vymeňte každé 4 týždne. Aby ste zápach eliminovali už od začiatku, po odmrazení chladničku ešte poriadne vyčistite octovou vodou.
Ďalšou voľbou ako pohltiť zápach v chladničke je vložiť do nej čerstvo pomletú kávu. Podobne pôsobí aj nastrúhaná pomarančová kôra, miska s jedlou sódou, biely ocot, drevené uhlie alebo miska ovsených vločiek.
Ďalším trikom, ktorý pohlcuje pachy v chladničke je použitie citrónovej šťavy. Citrónová šťava na seba naberá rôzne pachy, takže je skvelou voľbou pri každom zápachu z chladničky.
Ak však dávate prednosť chemickým pohlcovačom pachu, na trhu existuje niekoľko takýchto druhov pohlcovačov. Pre zabezpečenie neutralizácie pachov a čistoty potravín v chladničke môžete použiť pohlcovače pachov do chladničky s prírodnými výťažkami limonénu. Gélová formulácia filtruje častice, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu a následne ich zlučuje ako špongia.
Odmrazenie chladničky
Niekedy je najrozumnejšou voľbou chladničku odmraziť a poriadne vyumývať octovou vodou. Tie inteligentnejšie chladničky disponujú funkciou, ktorá zabraňuje tvorbe námrazy na stenách.
Ak však máte starší typ chladničky, spotrebič vytiahnite zo zásuvky a nechajte ju postupne odmraziť. Aby sa chladnička rýchlejšie odmrazila, môžete použiť hrniec s horúcou vodou, ktorý zatvoríte dovnútra.
Vyčistenie odtokového kanálika
Že odtokový kanálik môže byť jednou z príčin zápachu v chladničke už vieme.
Ako však takýto odtokový kanálik vyčistiť?
Na tento odtokový kanálik existuje špeciálna kefka, ktorá sa zvyčajne dodáva ako príslušenstvo s chladničkou. Ak však túto kefku neviete vo svojom príslušenstve nájsť, nezúfajte. Odtokový kanálik takisto vyčistíte horúcou vodou s octom, prípadne kúskom drôtu, ktorý obalíte handričkou navlhčenou saponátovou vodou.
Precízne a hĺbkové čistenie
Aby ste predišli zápachu z chladničky, je občas potrebné chladničku poriadne vyčistiť. Ako dezinfekciu môžete použiť octovú vodu. Pred umytím a dezinfekciou vyberte všetky potraviny z chladničky. Pri čistení sa zamerajte na všetky neprístupné priestory, škáry a záhyby.
Po takomto umytí chladničku umyte čistou vodou a vyutierajte do sucha. Následne ju nechajte aspoň hodinu stáť nezapnutú s otvorenými dverami. A až keď bude chladnička suchá, zapojte ju do elektriny a zapnite.
Správne roztriedené potraviny
Dokonca aj skladovanie potravín v chladničke má svoje pravidlá a nemalo by to byť nepremyslené.
Ako skladovať jednotlivé potraviny v chladničke?
- mäso – malo by byť uskladnené samostatne a najlepšie v spodnej priehradke
- syry a tvarohy – pohlcujú veľa pachov, preto ich neuskladňujte vedľa aromatických potravín
- zelenina a ovocie – malo by byť uložené v spodnej časti chladničky
TIP: Ovocie a zeleninu pred uskladnením v chladničke neumývajte. Vydrží vám tak čerstvé oveľa dlhšie.
Ako skladujete jedlo v chladničke?
Na jednotlivých poličkách oddeľujte varené a surové potraviny.
Nikdy nedávajte do chladničky horúce jedlo v teplých hrncoch a nádobách. Teplé jedlo zvyšuje vlhkosť a celkovú teplotu vo vnútri chladničky. Z tohto dôvodu sa vytvára v chladničke lepšie prostredie pre množenie nevhodných baktérií.
Aromatické potraviny je vhodné skladovať v uzatvárateľných nádobách. A to z toho dôvodu, že vonku síce až tak nezapáchajú, no v chladničke sa nachádzajú v uzavretom priestore.
Ako správne vyčistiť chladničku tak, aby vám vydržala čo najdlhšie čistá? Ukážeme vám postup, ako na čistú a voňavú chladničku bez zápachu.
Najprv chladničku vyprázdnite a následne ju odpojte od elektriny
Prvým krokom je chladničku vyprázdniť a dať z nej von všetky potraviny. Ide o to, aby sa vám chladnička dobre čistila. Pri vyprázdňovaní nezabudnite aj na dvierka a spodné šuflíky.
Pretriedené a neskazené potraviny vložte do termo obalu spolu s chladiacimi vložkami, aby sa vám počas doby mimo chladničku nepokazili.
Ak ste chladničku už vyprázdnili, zvnútra ju vypnite gombíkom. Aby ste však mali istotu, môžete ju vypnúť takisto aj zo zástrčky.
Odstráňte povrchové nečistoty hubkou
Najprv vyberte z chladničky všetky priehradky a spodné nádoby.
Aby vám počas umývania voda nestekala na podlahu, vložte na dno chladničky uterák. Vnútorný povrch chladničky poriadne poumývajte hubkou na riad a prípravkom na dezinfekciu. Ak chcete použiť prírodnú alternatívu, zvoľte napríklad teplú octovú vodu.
Takto vyumývanú chladničku utrite do sucha. Následne umyte aj vybraté mriežky, priehradky a nádoby na zeleninu a ovocie. Takto umyté komponenty z chladničky opäť vložte dnu.
Nezabudnite na tesnenie dverí, kompresor a výparníky
Pri hĺbkovom čistení chladničky nezabudnite aj na vyčistenie tesnenia dverí. Tesnenie vyčistite handričkou so saponátom. Po vyčistení tesnenie utrite do sucha a potrite ho pár kvapkami oleja.
Pomôže to zachovať pružnosť a mäkkosť tesniaceho materiálu.
Pri čistení chladničky sa často zabúda na zadnú stranu. Ak chcete vyčistiť vonkajšiu stranu kompresora a výparníkov, použite na to vysávač alebo kefu a zbavte ich nežiadúceho prachu a usadenín.
Vyčistite chladničku aj z vonkajšej strany
Aby bola chladnička celá čistá a vydezinfikovaná, utrite ju octovou teplou vodou aj z vonkajšej strany. Takto umytú chladničku utrite do sucha handričkou. Dávajte však pozor, aby ste povrch chladničky nepoškodili a nepoškriabali.
Po takto vyčistenej chladničke je posledným krokom zapojenie chladničky do elektriny, zapnutie chladničky zvnútra a následné vloženie potravín naspäť do chladničky.