Ako postaviť prístrešok na drevo svojpomocne: Krok za krokom

S príchodom chladnejších dní je dôležité mať drevo na kúrenie dobre uskladnené a chránené pred nepriaznivým počasím. Jedným z riešení je postaviť si vlastný prístrešok na drevo. Tento návod vám krok za krokom ukáže, ako na to, aby vaše drevo zostalo suché a pripravené na použitie.

Čo sa dnes dozviete?

 • Výber správneho miesta pre prístrešok je zásadný pre ochranu dreva.
 • Príprava materiálov a náradia vopred ušetrí čas a zjednoduší prácu.
 • Stavba pevných základov zabezpečí stabilitu prístrešku.
 • Kontrola stability a pevnosti konštrukcie je kľúčová pre bezpečnosť.
 • Pravidelná údržba a ochrana dreva predĺži životnosť prístrešku.

Výber správneho miesta pre prístrešok na drevo

Pri výbere miesta pre prístrešok na drevo je dôležité, aby naň dopadalo dostatok slnečného svetla. Slnečné svetlo pomáha drevu rýchlejšie schnúť, čím sa znižuje riziko plesní a hniloby. Vyber si miesto, kde bude prístrešok vystavený slnku aspoň niekoľko hodín denne.

Ochrana pred vetrom a dažďom

Prístrešok by mal byť umiestnený tak, aby bol chránený pred silným vetrom a dažďom. Ideálne je, ak je prístrešok chránený budovou alebo plotom, ktorý zamedzí priamemu náporu vetra. Týmto spôsobom zabezpečíš, že drevo zostane suché a v dobrom stave.

Prístupnosť a pohodlie

Mysli aj na to, aby bol prístrešok ľahko prístupný. Pohodlný prístup ti uľahčí prácu pri ukladaní a vyberaní dreva. Umiestni prístrešok blízko domu alebo cesty, aby si nemusel nosiť drevo na veľké vzdialenosti. Taktiež zváž, či je miesto dostatočne rovné, aby si nemusel vykonávať náročné terénne úpravy.

Príprava materiálov a náradia

Predtým, než začneš stavať, je dôležité mať všetko pripravené. Zoznam materiálov ti pomôže udržať prehľad a nič nezabudneš.

 • 1-2 kusy kratších drevených dosiek a 3 kusy dlhších drevených dosiek (rám)
 • 2 drevené dosky na konštrukciu podlahy
 • 3-4 kusy dlhších drevených dosiek a 4 kusy kratších drevených dosiek (nohy)
 • 4 drevené dosky na vyplnenie stien
 • 3 kusy kratších drevených dosiek a 2 kusy dlhších drevených dosiek (rám strechy)
 • drevené dosky na pokrytie strechy
 • skrutky rôznych veľkostí

Pri výbere dreva je dôležité zohľadniť jeho kvalitu a odolnosť. Najlepšie je použiť smrekové alebo borovicové drevo, ktoré je pevné a ľahko dostupné. Vyhni sa drevu s prasklinami alebo inými poškodeniami.

Bez správneho náradia to nepôjde. Tu je zoznam toho, čo budeš potrebovať:

 • kladivo
 • uholník
 • zvinovací meter
 • pokosová píla
 • vŕtačka
 • skrutkovač
 • skrutky
 • rotačná brúska
 • horná fréza
 • ochranné okuliare
 • ochranné rukavice
 • ochranná maska

Príprava je kľúčom k úspechu. Uisti sa, že máš všetko potrebné náradie a materiály pripravené skôr, než začneš stavať.

Stavba základov prístrešku

Najprv si označ miesto, kde bude prístrešok stáť. Pomocou kolíkov a špagátu si vyznač obvod. Potom vykop jamy pre základové pätky, ktoré by mali byť hlboké aspoň 80 cm. Dôležité je, aby boli jamy rovnomerne rozmiestnené a v rovnakej hĺbke.

Do vykopaných jám vlož základové pätky. Uisti sa, že sú v správnej výške a vyrovnané. Na vyrovnanie môžeš použiť podloženú latku. Potom pätky zalej betónom a nechaj ho stuhnúť. Tento krok je kľúčový pre stabilitu celého prístrešku.

Keď betón stuhne, môžeš začať s upevňovaním základových trámov. Trámy pripevni k pätkám pomocou skrutiek a uholníkov. Uisti sa, že všetky trámy sú pevne pripevnené a tvoria pravé uhly. Týmto spôsobom zabezpečíš, že základ prístrešku bude pevný a stabilný.

Príprava a inštalácia základov je najdôležitejším krokom pri stavbe prístrešku. Ak to urobíš správne, tvoj prístrešok bude stáť pevne a vydrží dlhé roky.

Montáž konštrukcie prístrešku

Zostavenie rámu

Najprv si priprav všetky drevené diely, ktoré budeš potrebovať na zostavenie rámu. Dôležité je, aby boli všetky diely rovné a bez poškodenia. Rám zostav podľa plánu, pričom dbaj na presné spoje a pevné uchytenie. Použi kvalitné skrutky a lepidlo na drevo, aby si zabezpečil pevnosť konštrukcie.

Upevnenie stĺpov a trámov

Keď máš rám hotový, môžeš začať upevňovať stĺpy a trámy. Stĺpy by mali byť robustné a pevné, aby uniesli celú konštrukciu. Trámy upevni na stĺpy pomocou kovových spojok alebo preplátovaním. Dôležité je, aby všetky spoje boli pevné a stabilné.

Kontrola stability a pevnosti

Po upevnení všetkých častí skontroluj, či je konštrukcia stabilná a pevná. Môžeš to urobiť tak, že jemne zatlačíš na rôzne časti prístrešku a sleduješ, či sa niečo nehýbe alebo neviklá. Ak nájdeš nejaké slabé miesta, okamžite ich oprav.

Pamätaj, že pevná a stabilná konštrukcia je základom pre bezpečný a dlhodobý prístrešok na drevo.

Dokončovacie práce a ochrana dreva

Nanesenie ochranného náteru

Aby tvoj prístrešok vydržal čo najdlhšie, je dôležité naniesť ochranný náter. Odporúčame použiť lazúry na drevo, ktoré chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi a škodcami. Lazúry sú skvelé, pretože sa neodlupujú a vyzerajú prirodzene. Prvý náter môžeš naniesť ešte pred samotnou stavbou prístrešku.

Úprava strechy

Posledným krokom je pokládka strechy. Dosky ukladaj po dĺžke, začni od najnižšie položenej dosky a postupuj smerom nahor. Skontroluj, či všetky komponenty držia pevne pokope. Ak chceš, môžeš pridať aj ukončovaciu lištu na drevenú krytinu.

Kontrola a údržba prístrešku

Po dokončení stavby je dôležité pravidelne kontrolovať stav prístrešku. Skontroluj, či nie sú niekde uvoľnené skrutky alebo poškodené drevo. Pravidelná údržba ti pomôže predĺžiť životnosť prístrešku a udržať ho v dobrom stave.

Pravidelná údržba a správna ochrana dreva sú kľúčové pre dlhú životnosť tvojho prístrešku. Nezabudni na sezónne kontroly a opravy, aby si zabezpečil, že tvoj prístrešok bude slúžiť dlhé roky.

Tipy a triky pre dlhú životnosť prístrešku

Aby tvoj prístrešok vydržal čo najdlhšie, je dôležité ho pravidelne kontrolovať a udržiavať. Pravidelná údržba zahŕňa čistenie, kontrolu stability a opravu drobných poškodení. Nezabudni tiež na kontrolu strechy, aby si predišiel zatekaniu.

Drevo je náchylné na napadnutie škodcami, ako sú termity alebo drevokazné huby. Použi ochranné nátery a pravidelne kontroluj stav dreva. Ak zistíš známky napadnutia, okamžite zasiahni.

Každú sezónu by si mal prístrešok dôkladne skontrolovať. V zime skontroluj, či sneh nepoškodil strechu, a na jar zase, či vlhkosť nepoškodila drevo. Sezónne kontroly ti pomôžu včas odhaliť a opraviť problémy, ktoré by mohli skrátiť životnosť prístrešku.

Pravidelná starostlivosť a včasné opravy sú kľúčom k dlhej životnosti tvojho prístrešku. Nezabudni, že prevencia je vždy lepšia ako riešenie následkov.

Záver

Postaviť si vlastný prístrešok na drevo nie je až také zložité, ako by sa mohlo zdať. Stačí trocha plánovania, základné náradie a chuť do práce. Ak budete postupovať podľa nášho návodu, určite to zvládnete. Nezabudnite na kvalitný náter, aby váš prístrešok vydržal čo najdlhšie. Teraz už len stačí naskladať drevo a môžete si užívať teplo domova počas chladných dní. Tak do toho, pustite sa do práce a urobte si radosť vlastnoručne vyrobeným prístreškom!

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.