Domácnosť

Aký zvlhčovač vzduchu je najlepší? Vyberáme TOP 5 (TEST)

Suchý vzduch v miestnosti môže nadmerne vysušovať nosovú sliznicu. Vysušená nosová sliznica potom nie je schopná dostatočne zachytávať vírusy, baktérie, alergény alebo prachové čiastočky.

Tie potom ľahšie prenikajú hlboko do dýchacích ciest. Tento stav vyčerpáva imunitný systém a môže spôsobovať celkovú únavu, chybovosť a dokonca aj stratu koncentrácie.

Často tiež dochádza k vysúšaniu pokožky (riziko pre ekzematikov a psoriatikov) a praskaniu pier. Problémy sa zvyčajne dostavia do niekoľkých dní po tom, čo sa vzduch v miestnosti vysuší.

Práve aby sme predišli týmto komplikáciám je vhodné zaobstarať si do svojho obydlia  zvlhčovač vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu si zamilujú najmä alergici, ktorým najviac dopomôžu k lepšiemu dýchaniu.

TOP 5 ZVLHČOVAČOV VZDUCHU

Ako je to s relatívnou vlhkosťou vzduchu?


Termín „relatívna vlhkosť“ opisuje množstvo vodnej pary obsiahnutej v plynnej zmesi vzduchu a vody.

Inými slovami, percentá relatívnej vlhkosti závisí od pomeru parciálneho tlaku vodnej pary v tejto zmesi ku tlaku nasýtených pár vody pri danej teplote.

Pre ľahšie pochopenie tohto pojmu si predstavte, že plne nasýtená huba má objemovú kapacitu 100% relatívnej vlhkosti (rosný bod).

Ako príklad potom môžeme vziať, že pri teplote 0 °C je relatívna vlhkosť 69% (typická teplota a vlhkosť v zime). Ak zdvihneme teplotu na 23 °C, množstvo vody sa zníži a relatívna vlhkosť klesne na 15% (to sú typické suché podmienky vo vykurovanej miestnosti počas zimy).

Riziká suchého vzduchu vyrieši zvlhčovač vzduchu


Vzduch, ktorý dýchame, je plný škodlivých látok.

Situácia sa zhoršuje každým dňom. Domáci prach, roztoče, peľ, zvieracie alergény, tabakový dym a iné nečistoty spôsobujú alergické reakcie a ochorenia dýchacích ciest.

So suchým vzduchom rastie počet častíc, ktoré sa vo vzduchu vznáša. Preto správne zvlhčený vzduch zabraňuje týmto časticiam v ich poletovaní po miestnosti.

 Možné dôsledky málo zvlhčeného vzduchu:

  • bolesť hlavy
  • závraty
  • podráždenie nosovej sliznice
  • nevoľnosť
  • zúžené dýchacie cesty
  • alergia
  • astma
  • poškodenie pľúc
  • podráždenie kože

Štúdie dokazujú, že najlepších výkonov človek dosahuje pri hodnote relatívnej vlhkosti medzi 40% a 60%!

Ak je vlhkosť vzduchu v miestnosti na ideálnej hladine, cítime sa lepšie. Lepšie sa koncentrujeme a množstvo chýb a nehôd rapídne klesá.

[woodmart_products element_title=“Vyberte si z nášho katalógu“ taxonomies=“24905, 14008″ columns=“4″ sale_countdown=“0″ stock_progress_bar=“0″ highlighted_products=“0″ products_bordered_grid=“0″ lazy_loading=“no“]

Suchý vzduch môže spôsobovať zdravotné ťažkosti


Ako sme spomenuli, lekárski experti odporúčajú relatívnu vlhkosť v rozmedzí  40 až 60%.

Pri týchto hodnotách nám aj naše zmysly hovoria, že je vzduch v miestnosti ideálne zvlhčený.

Táto hladina vlhkosti je tiež najvhodnejšia pre zdravie, pre zvieratá a rastliny, nábytok, hudobné nástroje a mnoho ďalšieho.

Suchý vzduch spôsobuje vysychanie membrán a slizníc dýchacieho systému, spôsobuje vyschnuté a popraskané pery, dráždi oči, podporuje vznik infekcií a ochorení dýchacích ciest, vyvoláva únavu a zlú koncentráciu.

Príliš suchý vzduch je pre ľudí obrovským zdravotným rizikom.

Okrem pocitov nepohody, únavy a nedostatku koncentrácie, sú napadnuté aj sliznice nosa a celého dýchacieho ústrojenstva, čo výrazne zvyšuje náchylnosť k ich infekciám.

Testy v materských školách ukazujú, že pri použití vhodných zvlhčovačov vzduchu sa zníži absencia z dôvodu choroby o celých 40%.

Rastúca teplota vzduchu tiež zvyšuje jeho schopnosť viazať do seba vodu. V zime sa vytápaním ešte viac zvyšuje potreba zvlhčovania vzduchu.

Aby sme boli schopní udržiavať  vlhkosť vzduchu na optimálnej úrovni potrebujeme používať zvlhčovače vzduchu.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu – Ultrazvuková metóda


Pomocou efektívnej vysokofrekvenčnej technológie (vibrácií) je voda premieňaná na veľmi jemnú hmlu a do ovzdušia miestnosti distribuovaná pomocou ventilátora.

Takto jemné kvapôčky vody sa potom veľmi ľahko vo vzduchu vyparujú.

A to takmer okamžite.

Integrovaný demineralizačný komponent zbavuje vodu a tak aj pary vodného kameňa a minerálov, ktoré by sa mohli usadzovať na nábytku, elektrospotrebičoch a pod.

Príslušenstvo s obsahom striebra (tyčinka, kocka či filter) využíva jeho antibakteriálnych vlastností a zaisťuje optimálnu a zdravú kvalitu vody vo vnútri zvlhčovače vzduchu .

Tieto zariadenia majú nízku hlučnosť a vysoký zvlhčovací výkon, ktorý možno regulovať. Regulácia je možná:

  • digitálne – automaticky
  • mechanicky – manuálne

Ak má zvlhčovač digitálne nastavenie požadovanej vlhkosti, zariadenie si automaticky stráži aktuálnu relatívna vlhkosť a tú potom udržiava.

U manuálneho nastavenia je nutné použiť externý hygrostat (vlhkomer, humidistat).

Pozor na zníženie teploty!


Použitím ultrazvukového zvlhčovača vzduchu môže dôjsť vyparovaním pary k  miernemu zníženiu teploty v miestnosti.

Preto majú niektoré ultrazvukové zvlhčovače možnosť nastavenia vypúšťania studenej či teplej vodné pary (sú vybavené predohrevom vody).

S tým ale býva samozrejme spojená aj trochu vyššia spotreba elektrickej energie, ktorá je inak bežne u týchto zvlhčovačov veľmi nízka.

Diskový zvlhčovač vzduchu – Pranie vzduchu


Systém prania vzduchu v sebe do istej miery spája čistenie aj zvlhčovanie vzduchu.

Niektoré modely takýchto zvlhčovačov vzduchu využívajú zvlhčovacie disky (diskové zvlhčovače), iné odparovacie rohože, ktoré sa taktiež plynule otáčajú a namáčajú vo vode.

Takto je vzduch obohacovaný o vlhkosť, zatiaľ čo voda funguje ako prirodzený filter pre odstránenie znečisťujúcich látok (ako sú prach, peľ a zápach spôsobujúce častice) zo vzduchu – rovnako ako dážď v prírode.

Najnovšia generácia týchto „práčok vzduchu“ umožňuje použitie širokej škály rôznych filtrov – napríklad s obsahom aktívneho uhlíka, ktorý pomáha znižovať obsah ťažkých kovov, nečistôt a zápachu, spôsobených chemickými látkami vo vode z kohútika.

Tieto zariadenia automaticky zvlhčujú vzduch na ideálnu hodnotu + -50% RH, pretože vzduch do seba prijme len toľko vlhkosti, koľko jej je pri danej teplote schopný udržať.

Tento fakt bráni nedostatočnému, resp. prehnanému zvlhčeniu vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu s ionizátorom a striebrom


V diskových zvlhčovačoch vzduchu je používané príslušenstvo s obsahom striebra (tyčinka, kocka či filter).

Využíva sa tu jeho antibakteriálnych vlastností a zaisťuje sa optimálna a zdravá kvalita vody vo vnútri zvlhčovača vzduchu.

Niektoré zvlhčovače vzduchu sú tiež vybavené ionizátorom. Pri čistení využívajú tzv. predionizáciu častíc nečistôt, ktoré vstupujú do zvlhčovača.

Nabité častice sa potom spájajú, sú väčšie a lepšie sa tak zmývajú na otočných častiach zvlhčovača.

Rotačné zvlhčovače sú až neuveriteľne tiché zariadenia, s minimálnymi nárokmi na spotrebu elektriny.

Automatické vypnutie pri nedostatku vody, ľahké čistenie, bežná možnosť parfumácie vzduchu, jednoduché ovládanie a plnenie vodou – to je len časť ďalších výhod týchto výborných zvlhčovačov vzduchu.

Zvlhčovanie vzduchu prirodzeným odparom


Tento mimoriadne tichý spôsob odparovania spočíva v prefukovaní suchého vzduchu ventilátorom skrze špeciálnu odparovaciu rohož.

Tá do seba plynulo nasáva vodu zo zásobníka, v ktorom stojí.

Takto  zvlhčený vzduch má vždy ideálnu hladinu relatívnej vlhkosti. Okrem zvlhčovania dochádza tiež k čisteniu vzduchu od prachu a ďalších nečistôt. Konštantný zvlhčovací výkon je zaručený takmer pri ľubovoľnej hladine vody v zásobníku.

Vďaka samoregulačnej schopnosti je tento princíp vhodný na celoročné použitie.

Zvlhčovače vzduchu založené na princípe prirodzeného odparovania automaticky zvlhčujú vzduch na ideálnu hodnotu, pretože vzduch do seba prijme len toľko vlhkosti, koľko jej je pri danej teplote schopný udržať.

To sa nazýva „zásada samoregulácie“ a bráni sa tak nedostatočnému, alebo aj prehnanému zvlhčeniu vzduchu.

Odpadá tým potreba ďalších zariadení na kontrolu a reguláciu vlhkosti, ako sú napríklad hygrostaty.

Elektrina u týchto zvlhčovačov poháňa iba malý ventilátor, teda je ich energetická náročnosť veľmi nízka.

Čistenie vzduchu kombináciou zvlhčovača a čističky vzduchu


Jedná sa o kombináciu zvlhčovanie pomocou studenej pary alebo rotačných diskov a odparovacích rohoží, spolu s plnohodnotnými vzduchovými uhlíkovými filtrami a filtrami typu HEPA.

Tie odstraňujú všetky nečistoty obsiahnuté vo vzduchu (zápachy, plyny, pele, vírusy, prach, zvieracie alergény a pachy, cigaretový dym a pod.).

Zvlhčovanie ako následná funkcie dodatočne vzduch ešte viac čistí.

Výhody oboch funkcií sa u týchto zariadení sčítajú a dopĺňajú. Tieto hybridné zvlhčovače vzduchu sú  ideálne riešením najmä pre alergikov.

Kombinované jednotky spájajú funkcie odstránenia pevných častíc, pachov, s pridanou hodnotou prirodzeného, ​​samoregulačného a hygienického zvlhčovania vzduchu pre optimálnu kvalitu ovzdušia vo vnútri budov počas celého roka.

Tieto zariadenia už nebývajú také tiché ako bežné zvlhčovače vzduchu, dominujúcim zdrojom hluku je u nich spravidla ventilátor, aký býva použitý u bežných čističiek vzduchu.

Parné zvlhčovače vzduchu


Systém parného zvlhčovania ohrieva vodu na bod varu a vzniknutou parou zvlhčuje ovzdušie v miestnosti. Parné zvlhčovače majú veľmi vysoké výkony.

Jedná sa o najhygienickejší spôsob zvlhčovania, pretože prevarená voda je zbavená baktérií i minerálov, bez ohľadu na kvalitu a obsah minerálnych látok vo vode.

Okrem toho energia vložená do ohriatia pary mierne zvyšuje teplotu vzduchu v miestnosti, čo má za následok zvýšenie komfortu. Tieto zvlhčovače vzduchu poskytujú zdravé a sterilné zvlhčovanie zaručené  kedykoľvek a kdekoľvek.

U týchto zariadení odporúčame venovať pozornosť  zvýšenej spotrebe elektrickej energie a ich mierne vyšším prevádzkovým nákladom.

Je zvlhčovač vzduchu na radiátor účinný?


Tento druh zvlhčovača vzduchu sa teší veľkej obľube. Ide však o neúčinný spôsob zvlhčovania vzduchu hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Nedostatočné zvlhčovanie vody
  • Nedostatočný objem vody v nádobke
  • Nebezpečenstvo baktérií a mikroorganizmov (voda nie je čistená)

Ak vám naozaj záleží na zlepšení stavu ovzdušia vo vašom dome či byte, radšej investujte do klasického zvlhčovača vzduchu, ktorý je omnoho účinnejší a bezpečnejší.

Zvlhčovač vzduchu na radiátor sa hodí skôr na aromaterapiu než na reálne zvlhčovanie vzduchu.

Ktorý zvlhčovač vzduchu je najvhodnejší pre deti?


Rodičia najčastejšie vyberajú  ultrazvukové zvlhčovače vzduchu z týchto dôvodov:

  • je takmer bezhlučný
  • má nízku spotrebu elektrickej energie (max 30 W)
  • ionizátor možno v prípade potreby vypínať
  • prevádzka je bezpečná, bez horúcej pary

Jedným z najdôležitejších atribútov zvlhčovača vzduchu pre deti je práve hlučnosť.

V tomto ohľade by mohol byť problémom kombinovaný zvlhčovač s čističkou vzduchu. Ak sa predsa len uchýlite k tomuto typu zvlhčovača, vyberajte čo najtichší model.

Nezabudnite na údržbu


Základom správnej a dlhodobej funkcie každého zariadenia je jeho riadne čistenie a servis podľa pokynov uvedených v manuáli.

To isté sa týka aj čistenia a výmeny filtrov.

Kde kúpiť kvalitné zvlhčovače vzduchu?

zvlhčovače vzduchu už od 53,00 €
veľký výber produktov
rôzne príslušenstvo
rýchla doprava
zvlhčovače vzduchu už od 25,90 €
nákup na splátky
časté akcie
doprava zadarmo
zvlhčovače vzduchu už od 25,90 €
vrátenie do 14 dní
doprava kuriérom
možnosť vyzdvihnúť v 6 predajniach
4.2/5 - (9 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *