Ako strihať paradajky – rýchly návod

Pri pestovaní paradajok je konečným cieľom pomôcť rastline priniesť čo najviac zrelých plodov. Ak pestujete neurčité alebo „viničské“ odrody , strihanie rastlín zaistí, že všetky živiny idú do paradajok. Ak pestujete určitú odrodu prílišné strihanie je kontraproduktívne.

Začiatky…

Zistite, ktorú odrodu pestujete. Predtým, ako urobíte akékoľvek rezy, zistite, či pestujete neurčitú alebo určitú odrodu paradajok. Neurčité odrody rastú ako vinič a musia byť umiestnené  vzpriamene na stĺpoch a orezané, aby správne rástli.  

Určité odrody sa predtým, ako vyrastú do kríka, ovládnu a prirodzene nasmerujú svoju energiu na plodenie bez toho, aby potrebovali toľko zásahov. 

Skontrolujte, či rastlina nemá známky žltnutia. Jedným zo spôsobov, ako zistiť, kedy je čas začať s rezom, je počkať, kým stonky a listy pod prvou sadou kvetov zožltnú. Keď si všimnete túto zmenu farby, môžete začať s prerezávaním.

Čo s prísavkami?

Skontrolujte prísavky. Hľadajte drobné nové konáre klíčiace na mieste, kde sa konárik stretáva so stonkou na neurčitej rastline. Tieto sa nazývajú „prísavky“ a sú to, čo chcete odstrániť.

Prísavky, ktoré ponecháte rásť, odoberú energiu zvyšku rastliny a spôsobia, že rastlina prinesie viac plodov, ale môžu spôsobiť, že paradajky budú menšie. Nie je to vždy zlá vec, ale strategické odstránenie prísaviek pomôže vašej rastline niesť veľké ovocie počas celej sezóny.

Hľadajte kvety. Je dobré začať s prerezávaním rastlín paradajok skoro, hneď ako sú na rastlinách kvety. 

Odstráňte všetky prísavky a ich listy pod prvým zhlukom kvetov. Urobte to bez ohľadu na to, akú rastlinu paradajky máte. To udržuje rastlinu silnú tým, že jej pomáha pestovať pevnú centrálnu stonku. To by malo zabezpečiť, že väčšina živín pôjde do plodov, namiesto toho, aby sa plytvali na nechcené pestovateľské špičky.

Paradajky

Ak chcete prísavku odstrániť, uchopte rastúcu špičku za základňu medzi palcom a ukazovákom a ohnite ju dopredu a dozadu, kým nezapadne.

V ideálnom prípade by sa to malo robiť, keď je výhonok mladý, pružný a dlhý asi 7,6 cm. Malá rana sa rýchlo zahojí. Toto sa nazýva „jednoduché prerezávanie“. 

Ako strihať paradajky, aby prosperovali

Nechajte hrubšie výhonky. Hrubšie prísavky by sa nemali odlamovať, pretože by to mohlo poškodiť celú rastlinu. Ak je hrubšia ako ceruzka, odštipnite len špičku prísavky, ponechajte jeden alebo dva listy na fotosyntézu a na ochranu vyvíjajúceho sa plodu pred obarením.

Nevýhodou je, že prísavky sa vyvinú zo stonky, ktorú zanecháte, čo si bude vyžadovať dodatočné prerezávanie. Táto technika je lepšia, keď máte čo do činenia s veľkými prísavkami.

Najlepšie pomôcky na pestovanie

Ak rana ochorie, bude ďalej od hlavného kmeňa. Táto metóda tiež ponecháva niekoľko centimetrov na prísavke, aby sa znížili šok pre rastlinu.

Prerezávajte výhonky celé leto, aby bola rastlina zdravá. Rastú rýchlo, takže možno budete musieť prerezávať raz alebo dvakrát týždenne.

Pri neurčitých odrodách odštipnite všetky krovy nesúce ovocie okrem štyroch alebo piatich. Sú to konáre, ktoré vyrastajú z hlavnej stonky nad prvým kvetným zhlukom.

Rajčiny

Štyri alebo päť prinesú veľké, zdravé ovocie, ale o niečo viac a ovocie bude malé a slabé. Vyberte si štyri alebo päť pevných krov, ktoré si ponechajte, potom odštipnite ďalšie bočné výhonky, pričom vrchný výhonok rastliny ponechajte nedotknutý, známy ako terminálny výhonok.

Po odkvitnutí sa uistite, že rastliny sú priviazané k podperám. 

Určité rastliny už majú vopred určený počet stoniek, ktoré budú prirodzene rásť, takže nie je potrebné strihať nad trsom kvetov. Ak budete prerezávať nad trsom kvetov, odstránite konáre nesúce ovocie bez toho, aby ste pomohli rastline.

Likvidácia listov

Ďalej odstráňte žlté listy. Žlté listy sú listy, ktoré spotrebujú viac cukru, ako vyprodukujú. Keď rastlina začne dozrievať, spodné listy začnú prirodzene žltnúť a vädnúť. To je úplne normálne, preto ich vytiahnite z rastliny, keď sa objavia. Udržíte rastlinu sviežu a pomôže odvrátiť choroby.

Záver

Ako strihať paradajky, aby bohato rodili? Odpoveď je stručne zhrnutá v článku. Stačí, aby ste poznatky, ktoré sme pre vás nazbierali a vytriedili, správne použili. Držíme palce pri strihaní!

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.