Elektrický konvektor – Ako vybrať ten naj? + (TOP 8)

V dnešnej dobe na trhu nájdeme obrovské množstvo rôznych  elektrických ohrievačov. Pri výbere je preto kľúčové vybrať si správny typ tohto zariadenia. Ktoré kritériá sú pri výbere najdôležitejšie?

Môžeme povedať, že nimi sú predovšetkým výkon, veľkosť vytápanej miestnosti, energetická náročnosť prístroja a vybavenosť bezpečnostnými prvkami.

Zabúdať by sme nemali ani na dodatočné príslušenstvo, ktoré dokáže veľkou mierou vplývať na celkovú využiteľnosť ohrievača.

Typ ohrievača


Pri výbere je základom vybrať si ten správny druh ohrievača. Na trhu sa môžeme stretnúť so štyrmi základnými technológiami, ktorými sa generuje teplo.

Líšia sa vo svojich vlastnostiach a sú vhodné pre rôzne typy zákazníkov aj vytápaných priestorov.

DeLonghi HCX3120FS

od 72,00 €
Skvelá cena

ROHNSON R-072

od 76,90 €
Skvelá cena

ETA Warmie ohrievač

od 49,90 €
Pre náročných

ECG KT 200 DT

od 97,90 €
Stredná cesta

Elektrický konvektor


Elektrické ohrievače disponujú výkonným ventilátorom a kovovou vykurovacou špirálou. Použijeme ich väčšinou ako doplnkový alebo záložný zdroj tepla.

Elektrické ohrievače majú veľmi rýchly nábeh a prinášajú okamžité teplo. Odporúčame vám také ohrievače, u ktorých sú na miesto klasickej kovovej špirály použité keramické vykurovacie články.

Tieto výrobky majú  lepšiu výhrevnosť vďaka lepším fyzikálnym vlastnostiam keramiky v tepelnej absorbcii. Ide o ideálny záložný zdroj tepla. Elektrické konvektory s ventilátorom sú praktickým pomocníkom na chatách a chalupách v období pred spustením hlavného tepelného zdroja.

Klasickým umiestnením konvektoru je stena. Elektrický konvektor na stenu vďaka tomu dokáže plniť svoju funkciu, no zároveň šetrí drahocenný priestor.

Zaujímavou formou elektrických konvektorov sú tiež podlahové konvektory. Tieto prístroje sú schopné vytvoriť tepelný závoj, ktorý oddelí vzduch v interiéri od studených sklenených plôch.

Vďaka tomu eliminuje pocit sálania chladu z týchto plôch.

Ideálne je použiť tento druh konvektorov v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou vzduchu.

Je treba poznamenať, že elektrické konvektory žiaľ nie sú vhodné na vykurovanie priestorov, ktoré obývajú alergici.

Elektrický konvektor pri prevádzke spôsobuje prúdenie teplého vzduchu.

To môže mať za následok rozvírenie alergénov prítomných v priestore a navyše môže tiež dôjsť k prepáleniu drobných čiastočiek prachu, čím sa vzduch ešte väčšmi vysušuje.

Keramické ohrievače


Keramické ohrievače sú moderným typom elektrických zariadení na ohrievanie vzduchu. Sú vhodné do všetkých typov interiérov. Na prenos tepla tu slúžia špeciálne  keramické výhrevné články.

V tejto kategórii nie je problém nájsť aj zariadenia vybavené LED displejom s ovládacím panelom, diaľkovým ovládačom, termostatom, časovačom a voliteľnými stupňami regulácia výkonu.

Tie modernejšie modely sú navyše vybavené WIFI modemom.

Ten slúži na vzdialené ovládanie pomocou aplikácie vo vašom smartfóne či tablete (ovládanie prístroja je potom možné z akéhokoľvek miesta ne svete, odkiaľ sa viete pripojiť na internet).

Základom takéhoto typu ohrievača je karbónový vykurovací článok. Ten je najčastejšie umiestnený v špeciálnom puzdre z keramiky.

Výsledkom prevádzky prístroja je produkcia príjemného sálavého tepla. Produkované teplo má tú schopnosť, že sa pomerne rovnomerne distribuuje po celom interiéri.

Výhodou tohto typu ohrievača je veľmi rýchly nástup tepla a jeho zotrvačnosť.

Tomu vďačí zariadenie práve keramickému puzdru, ktoré dokáže udržať teplo ešte nejaký čas po vypnutí prístroja, nedochádza tak k rapídnemu poklesu teploty vo vykurovanom interiéri.

Prenos tepla u keramických výhrevných článkoch je tiež efektívnejší ako u klasickej kovovej vykurovacej špirály.

Ďalšími výhodami tohto typu ohrievača sú kompaktné rozmery, nízka hmotnosť a teda jednoduchá mobilita pre prípadné prenášanie na rôzne miesta.

V neposlednom rade je tiež výhodou prítomnosť mnohých bezpečnostných prvkov, ktorými tieto ohrievače disponujú.

Plynové ohrievače


Plynové ohrievače je nutné napojiť k plynovej bombe. Zvyčajne fungujú na princípe premeny propán-butánov, propánu alebo LPG na teplo. Samotné teplo je do miestnosti distribuované fúkaním a sálaním.

Tento typ ohrievačov sa najviac hodí na vytápanie priestorov, akými sú rôzne výrobné haly, prevádzky alebo objekty určené na chov zvierat.

Výborne sa však hodia aj na ohrievanie vzduchu na terasách, balkónoch, v altánkoch alebo zimných záhradách.

Z hľadiska bezpečnosti vytvára používanie týchto zariadení nutnosť pravidelného vetrania dobrej ventilácie v priestore, kde sú využívané.

Ohrev vzduchu týmito ohrievačmi totiž sprevádza spotreba kyslíka.

Z hľadiska ceny sa dajú plynové ohrievače kúpiť v rozmedzí  od 40 € až 1000 . Samozrejmosťou je nižšia kvalita i výkon pri zariadeniach spadajúcich do spodnej hranice.

S rastúcou cenou ide hore kvalita, výkon, úspornosť aj veľkosť priestorov, ktoré je možné s takýmto zariadením vytápať.

Za veľké plus týchto zariadené musíme zaradiť jednoduchú manipuláciu s nimi. Nie je problém ich kamkoľvek preniesť, napojiť a už len používať.

Jednou z hlavných výhod tohto zariadenia je nezávislosť na elektrickej energii.

Negatívom je nutnosť zvýšenej ventilácie vzduchu vo vytápanom objekte, nutnosť pravidelnej obsluhy a tiež potreba pravidelnej výmeny plynovej bomby.

Kde môžete zakúpiť kvalitné ohrievače?

ohrievače už od 14,99 €
veľký výber produktov
rôzne príslušenstvo
doprava zdarma nad 40€
ohrievače už od 22,20€
nákup na splátky
prijateľná cena produktov
platba kartou
ohrievače už od 59,90 €
vrátenie do 14 dní
doprava zdarma pri nákupe nad 200€
nemecká kvalita
ohrievače už od 19,00 €
nákup na splátky
prijateľná cena produktov
overený obchod

Naftové ohrievače


Ďalším typom ohrievačov sú ohrievače naftové. Tieto zariadenia fungujú na princípe spaľovania nafty, čím sa uvoľňuje teplo, ktoré je ďalej vháňané do vytápaného priestoru.

Naftové ohrievače delíme na dva typy. Ide o naftové ohrievače s  priamym alebo s nepriamym spaľovaním. Tento typ ohrievačov uvoľňuje spaľovaním spaliny priamo do ovzdušia.

Z toho vyplýva, že nie sú vhodné na vykurovanie obytných priestorov.

Hodia sa predovšetkým na zásobovanie teplom skladových priestorov alebo rôznych priemyselných hál. Svoje uplatnenie nájdu aj na staveniskách.

Ohrievače s nepriamym spaľovaním odvádzajú spaliny prostredníctvom komína do ovzdušia.

Tento typ naftových ohrievačov môže byť vhodný aj pre vykurovanie obytných priestorov.

Z finančného hľadiska sa ceny naftových ohrievačov pohybujú zhruba od 300 a finišujú až na hranici 4000 €.

Naftové ohrievače vzduchu sú schopné podávať aj veľmi vysoký výkon, čo z nich robí vhodných kandidátov aj na vytápanie vskutku veľkých priestorov.

Medzi záporné vlastnosti týchto typov ohrievačov patrí nutnosť pravidelnej obsluhy (predovšetkým dopĺňanie paliva) a tiež disponujú vyššou hmotnosťou.

Kvôli tomuto faktu je manipulácia s nimi ťažšia v porovnaní s inými druhmi ohrievačov.

Infračervené ohrievače


 Infračervené ohrievače pracujú na celkom inom princípe ako ohrievače elektrické alebo plynové. Ide o celkom zaujímavý spôsob účinnosti. Tieto zariadenia totiž ohrievajú priamo predmety a osoby nachádzajúce sa vo vytápanom priestore.

Pocitovo sa ich vplyv podobá na pocit, ktorý máte keď na vás svieti teplé slnko. Samotné nahriatie vzduchu v miestnosti možno považovať až za sekundárny jav.

Tento jav je výsledkom ohriatia vzduchu z predmetov nahriatych infračerveným ohrievačom.

V praxi sa tieto ohrievače používajú predovšetkým ako záložný zdroj tepla v prípade náhlych chladných dní. V poslednej dobe naberajú na popularite aj tzv. infrapanely.

Tie sa vo veľkej miere uplatňujú predovšetkým v nízkoenergetických domoch. Veľkou výhodou týchto zariadení je fakt, že nevíria vzduch vo vytápanom priestore.

Sú preto veľmi vhodné aj na vykurovanie interiérov ľudí s dýchacími ťažkosťami.

Z ekonomického hľadiska môžeme povedať, že tento druh žiaričov je drahší. Najlacnejšie zariadenia začínajú zhruba na 100 € cenovke.

S rastúcim výkonom potom priamou úmerou rastie aj cena.

Olejové radiátory


Tieto ohrievače sa úplne podobajú klasickým radiátorom. Zásadný rozdiel je, že sú napájané do elektriny. Vnútro kovových rebier tohto zariadenia skrýva olej.

Ten sa v prípade zapnutia zariadenia zahreje, vďaka čomu zahreje aj okolitý vzduch.

Výhodou je, že olej je dlho teplý aj po vypnutí zariadenia. Sálavé teplo pokračuje v zohrievaní miestnosti. Výkon týchto zariadení je daný počtom rebier, ktorými disponuje.

Všeobecne teda platí, že čím viac rebier olejový radiátor má, tým vyšší bude jeho výkon na vytápanie priestoru.

Nevýhodou je vysoká  energetická náročnosť tohto druhu vytápania.

Nemožno s nimi teda počítať ako s hlavnou formou ohrievania. Vyžadovalo by si to príliš mnoho financií.

Zaujímavé informácie o výbere toho správneho ohrievača podľa vašich požiadaviek nájdete aj v tomto článku.

Výkon a veľkosť vykurovaného priestoru


Nech už ste sa rozhodli pre akýkoľvek typ ohrievača, je potrebné vypočítať si tiež,  aký výkon budete potrebovať. Ide bezpochyby o najvýznamnejšie kritérium. Výkon má totiž priamy vplyv na efektivitu vytápania. Je logické, že čím väčšiu miestnosť máte v pláne vytápať, tým vyšší výkon budete potrebovať.

Samozrejmosťou by pri výrobku vašej voľby mala byť možnosť regulácie výkonu. Táto funkcia pridáva k flexibilite použiteľnosti ohrievača a je veľmi užitočná.

Aký je teda pomer výkonu k vytápanej ploche? Vo všeobecnosti môžeme povedať, že na každý 1 m2 plochy potrebujeme výkon minimálne 80 W.

Je samozrejme veľmi dobré počítať s určitou rezervou. Možnosť vytopiť priestor trochu viac je občas veľmi vítaná.

Concept KS3008

od 43,39 €
Skvelá cena

EWT CLIMA 274 ohrievač

elektrický konvektor

od 69,00 €
Skvelá cena

Klarstein Heatpalmica

elektrický konvektor

od 109,90 €
Pre náročných

Klarstein Heatbox

elektrický konvektor

od 149,90 €
Skvelá voľba

4.4/5 - (8 votes)