Bazén pre psa – Doprajte vášmu miláčikovi letný luxus (TOP 5)

Pokiaľ sa so svojím štvornohým miláčikom nechcete deliť o vlastný bazén, zaobstarajte mu jeho osobný. Bazén pre psa je výhodná investícia, ktorá sa vám vráti v podobe dobrého zdravia vášho psa, a to ako fyzického, tak aj psychického. Navyše, bazén pre psa nie je o nič náročnejší na priestor ako klasický nafukovací bazén pre deti, ktorý určite dobre poznáte. 

Psy a bazény

Správne udržiavaný bazén je pre psov vo všeobecnosti bezpečný na plávanie. Voda v bazéne, či už chlórová alebo slaná, sa vo väčšine prípadov nepovažuje za škodlivú. Je však potrebné pamätať na niekoľko vecí.

Každý, kto pláva, spolu so vzduchom pri nádychoch prijíma aj určité množstvo vody. Deti a zvieratá majú tendenciu prehltnúť viac ako dospelí ľudia. Pitie bazénovej vody môže viesť k poruchám gastrointestinálneho traktu, čo vedie k nevoľnosti, vracaniu a poškodeniu pažeráka.

NAJLEPŠIE BAZÉNY PRE PSA – NÁŠ VÝBER

V zriedkavých prípadoch môže pitie nadmerného množstva bazénovej vody spôsobiť nebezpečný stav nazývaný intoxikácia vodou. To spôsobuje veľkú nerovnováhu elektrolytov v tele, čo vedie k vážnemu a možno nezvratnému poškodeniu mozgu.

Bazénové chemikálie môžu spôsobiť podráždenie a vysušenie pokožky u ľudí aj zvierat, najmä ak často plávajú. Po plávaní nezabudnite opláchnuť srsť svojho psa a pravidelne kontrolujte pokožku, či nie je začervenaná, odlupuje sa alebo má iné problémy. Ak sa koža javí ako abnormálna, kontaktujte svojho veterinára.

Pes pláva v bazéne

Nie všetky psy sú dobrí plavci. Ak niektoré psy spadnú do vstavaného ľudského bazéna, nevedia prísť na to, ako sa dostať von, alebo nevedia dobre plávať, aby sa udržali nad hladinou. Tento problém elegantne rieši bazén pre psa, ktorý má ideálnu hĺbku, aby sa pes v prípade núdze vedel postaviť a z bazéna dostať.

Ak ste sa rozhodli nacvičovať plávanie so svojím psom, musíte postupovať pomaly a prispôsobiť sa jeho tempu učenia a schopnostiam.

Niektoré plemená nevedia dobre plávať. Prítomnosť vášho psa v bazéne navyše mení spôsob, akým ho potrebujete udržiavať. Uistenie sa, že hladina chemikálií v bazéne je primeraná a váš filtračný systém je vo funkčnom stave.

Starostlivosť o bazén

Mnohí odborníci na bazény tvrdia, že jeden pes v bazéne má rovnaký vplyv na vodu v bazéne ako traja ľudia. To znamená, že množstvo nečistôt, ktoré váš pes prináša do bazéna, je oveľa väčšie ako množstvo, ktoré prinášajú ľudia.

Psy majú, samozrejme, oveľa viac srsti ako ľudia. Akékoľvek uvoľnené alebo odumreté chlpy na srsti vášho psa skončia vo vode, čo ovplyvní filtračný systém a chemickú rovnováhu.

Srsť psov má tiež tendenciu obsahovať veľa nečistôt, ako je špina, peľ a dokonca aj kusy výkalov, ktoré sa pri plávaní dostanú do vody v bazéne. Parazity a baktérie môžu kontaminovať vodu v bazéne a ovplyvniť ľudí a iné zvieratá, ktoré sa dostanú do bazéna.

Psy majú tiež silné pazúriky, ktoré môžu ľahko roztrhnúť bazénovú fóliu, takže je najlepšie držať psa mimo bazénov s plastovou alebo vinylovou výstelkou. Našťastie sú bazény pre psov vytvorené z odolných materiálov, ktoré takémuto poškodeniu zabraňujú. Psík sa v nich môže slobodne pohybovať a „šliapať vodu“ bez toho, aby bazén poškodil.

Negatívne účinky, ktoré má váš pes na bazén, môžete znížiť tým, že ho budete udržiavať čistého a upraveného. Pazúry svojho psa pravidelne strihajte a udržujte ich hladké. Psa pravidelne kúpte a dobre vyčesávajte srsť, najmä ak váš pes veľa pĺzne. Predtým, ako svojho psa pustíte do bazéna, dobre mu vykefujte srsť a potom ho opláchnite vodou. To zníži množstvo srsti a nečistôt , ktoré prinesie do bazéna.

Plastový bazén pre psa

Teraz sa pravdepodobne pýtate, prečo si nestačí kúpiť plastový malý bazén pre deti? Možno stačí, ale nebude taký odolný a po čase ho budete musieť vymeniť za nový, čím sa vám výdaje navýšia. Plastové bazény pre deti sú tenšie a nie sú ani zďaleka také pevné ako bazény špeciálne určené pre psov.

Plastové bazény pre psov sa vo všeobecnosti vyrábajú z rovnakého typu materiálu ako vložky do nákladných áut. To znamená, že sú hrubé, pevné a schopné odolať psím pazúrikom alebo zubom. Vydržia dlho a je nepravdepodobné, že by sa dali ľahko prepichnúť alebo poškodiť.

Niektoré bazény pre psov sú vyrobené zo super pevného PVC. Sú pekné, ak potrebujete mať možnosť zbaliť bazén v chladnejších mesiacoch. Bazén z PVC je ľahko skladateľný a možno ho zrolovať a skladovať až do leta.

Plastové bazény pre psov sú často navrhnuté so vstavanou rampou alebo šikmými stranami, ktoré uľahčujú psom vstup a výstup.

Plastový bazén od Zoohit má zosilnené steny z tvrdého plastu a protišmykové dno. Pes tak môže bez obáv skočiť dovnútra, nešmykne sa. Bazén síce nemá schody ani zošikmenú plošinu, ale má veľmi nízke steny, vďaka čomu sa doň každý pes strednej alebo väčšej veľkosti poľahky dostane.

Plastový bazén pre psa Zoohit

Kovová vaňa pre psov

Ak chcete nezničiteľný bazén pre psov, kov vám môže vyhovovať. Ak je to to, čo chcete, môžete si jednoducho kúpiť kovovú kaďu alebo vaňu v miestnom obchode s krmivami alebo na farme.

Majte na pamäti, že váš pes sa musí ľahko dostať dovnútra a von. Odporúča sa nainštalovať rampu alebo schody, aby sa váš pes mohol dostať dovnútra a von sám, keď to potrebuje. Vždy ukážte svojmu psovi, ako a kde vstúpiť a vystúpiť z vane. Nikdy nenechávajte svojho psa pri vode bez dozoru. Je dobré poskytnúť svojmu psovi záchrannú vestu, aby ste zabránili utopeniu, ak by pes náhodou spadol.

Ako vybrať bazén pre psa

Trvanlivosť je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý musíte zvážiť. O tom, ako dlho vydrží, rozhoduje materiál. Okrem toho je veľmi potrebné ostrihať psom pazúriky pred použitím. Koniec koncov, neexistuje taký druh materiálu, ktorý by bol nezničiteľný. Medzi najčastejšie používanými materiálmi sú polyuretán, PVC a polypropylén.marimex bazen pre psov

 

Veľkosť bazéna pre psov je tiež veľmi dôležitým faktorom, ktorý musíte zvážiť. Okrem toho sa musíte zamyslieť aj nad tým, akú funkciu chcete, aby bazén spĺňal, plávanie alebo len ležanie na ochladenie?

Ak chcete, aby v ňom váš pes plával, potom by mohol byť vhodný taký, ktorý je oveľa väčší ako váš pes. A ak ho chcete použiť len ako vaňu alebo chcete, aby si pes ľahol a ochladil sa, tak stačí aj menší. Mnoho bazénov pre psov sa dodáva vo viacerých veľkostiach, takže je jednoduchšie vybrať si tú vhodnú pre vášho psa.

Zvážte tiež prístup do bazéna. Veľké psy môžu vystúpiť alebo preskočiť cez bazén. Ak je však váš pes malej veľkosti, možno budete musieť nainštalovať schodíky alebo rampu.

Zoznamujeme sa s bazénom pre psa

Nie všetky psy sú prirodzení plavci, preto je dôležité porozumieť schopnostiam svojho psa predtým, ako mu umožníte plávať. Ak už viete, že váš pes je zdatný plavec, potom je v poriadku nechať ho plávať, aby si užíval, ale nikdy ho nenechávajte bez dozoru.

Pes v modrom bazéne

Ak váš pes s plávaním iba začína, postupne ho zoznamujte s vodou. Nikdy ho nenúťte, aby do bazéna vošiel, kým sám nie je pripravený. Namiesto toho ho nechajte, aby ho preskúmal sám. Zvážte, či mu zaobstaráte záchrannú vestu, kým nebudete vedieť, že mu plávanie vyhovuje.

Nie všetkým psom vyhovuje skákanie do bazéna alebo lezenie po schodoch. Nezabudnite svojmu psovi pomôcť, najmä ak má váš bazén iba schodíky alebo rebrík.

Uistite sa, že akýkoľvek kryt bazéna je bezpečnostný kryt a nie plávajúci kryt. Zvieratá (a deti) sa môžu ľahko utopiť, ak uviaznu pod krytom bazéna. Uistite sa, že ak vlastníte bazén s plávajúcim krytom a púšťate doň psa, vždy ste tam, aby ste mu mohli v prípade núdze pomôcť. Niektoré psy nie sú skvelí plavci alebo nevedia, ako sa dostať von, čo môže byť nebezpečné.

Ako zabrániť prehrievaniu psa

Vzhľadom na vysoké teploty a hustú kožušinu majú psy v horúcich letných dňoch veľmi často zdravotné problémy, ako je úpal.

Psie potné žľazy sú rozmiestnené hlavne na jazyku a na nohách a ich srsť slúži hlavne na uchovanie tepla, čo znamená, že oblasti na tele psa starajúce sa o odvod tepla sú veľmi obmedzené.

Najmä pre niektoré plemená z chladných oblastí, ako sú samojed a staroanglický ovčiak, je leto doslova utrpením. Za takýchto okolností sa môžu vo vani alebo plávaní vo vode cítiť oveľa lepšie a vďaka mokrej srsti sa budú na chvíľu cítiť sviežo a chladne.

Keď sa ľudia potia, teplo sa prenáša z vlhkosti po celom našom tele do suchšieho a chladnejšieho vzduchu okolo neho. Odparovanie tohto potu nás ochladzuje.

Naproti tomu psy dýchajú, pretože majú málo potných žliaz. Chladnejší a suchší vzduch sa vdychuje nosom a hornými dýchacími cestami a v pľúcach sa pri ochladzovaní odparovaním vymieňa za teplý, vlhký. To je u psa ekvivalent nášho potiaceho mechanizmu.

Rýchlosť dýchania sa zvyšuje zo 40 na 400 dychov za minútu s občasným hlbokým nádychom. Po nasatí chladnejšieho vzduchu do pľúc sa horúci, vlhký vzduch vydýchne ústami cez jazyk, čím sa vytlačí prebytočné telesné teplo.

Pes sa chladí v bazéne

Zvieratá, ktoré dýchajú, potom potrebujú dostatok studenej vody na pitie počas teplých dní, aby boli dýchacie cesty vlhké, pričom sa udržiava krehká teplotná rovnováha. Ak je však aj vonkajšie prostredie veľmi vlhké, dochádza k menšiemu vyparovaniu a ochladzovaniu, čo má za následok zníženú toleranciu horúceho a vlhkého počasia a väčšie nebezpečenstvo prehriatia.

Ako zistím, že sa môj pes prehrieva?

Keď teplota psa stúpa, krv prúdi na povrchu jazyka, ďasien a membrán, aby pomohla preniesť prebytočné teplo. Prudké dýchanie a extrémne slinenie sú jasnými varovnými signálmi, že váš pes je prehriaty a môže rýchlo prejsť do metabolického kolapsu.

Pes môže lapať po vzduchu a celé ústa sa stanú sivastými až fialovými v dôsledku nedostatku kyslíka. Keď sa dehydratuje, sliny hustnú, môže vracať a mať hnačku.

Neschopný stáť, môže dostať záchvat, dostať sa do kómy a zomrieť. Aj keď ho môžete ochladiť a bude sa správať normálne, ponáhľajte sa na pohotovosť, pretože jeho orgány už môžu byť poškodené a môže nasledovať smrť.

Aby ste tragédii predišli, uistite sa, že má váš pes počas horúcich letných dní voľný prístup k pitnej vode a k bazénu, v ktorom sa môže schladiť. Bazén pre psy je výbornou prevenciou proti prehrievaniu, ktorá vám ušetrí mnoho starostí a možno aj sĺz.

Záver

Bazén pre psa sa zíde hlavne počas letných mesiacov, kedy našim chlpatým kamarátom hrozí prehriatie a úpal, ktorý môže mať fatálne následky. Bazén má však aj množstvo iných funkcií, než len to, že chráni psa pred prehriatím. Umožňuje mu nácvik plávania, čím prispieva k jeho fyzickej kondícii. Taktiež zlepšuje psiu náladu, keďže plávanie je zábava.

4/5 - (5 votes)