Ako vybrať prvé domáce zviera? Poradíme vám!

Čas vianočných darčekov sa pomaly blíži a niektoré deti netúžia nájsť si pod vianočným stromčekom nič iné, ako svoje prvé domáce zviera. Ak sa nakoniec necháte prehovoriť, v takýchto prípadoch je dôležité vybrať si také domáce zvieratko, o ktoré sa bude vaše dieťa vedieť postarať. V tomto článku vám poradíme, aké domáce zviera bude pre vás tou správnou voľbou!

Väčšina rodičov najčastejšie vyberie ako prvé domáce zviera škrečka, morské prasiatko, zajaca alebo rybičky. V prípade škrečka je potrebné, aby si dieťa už samé dokázalo umývať ruky a bolo v tomto zodpovedné. Nevýhodou je, že škrečok je aktívny v noci a cez deň spí, takže vaše dieťa si ho nemusí až tak užiť. V prípade rybičiek ide o vhodné prvé domáce zviera pre menšie deti, ktoré sú fascinované ich farebnosťou a podvodným životom. Hoci je čistenie akvária a starostlivosť o rybičky záležitosťou dospelých, môžete aj v tomto prípade deti naučiť prvej zodpovednosti. Králik je naopak nenáročný na starostlivosť a prechádzky, no v čase hárania takisto dokáže skomplikovať život majiteľa. Nejde však o žiadne prevratné zásahy do domácnosti, preto je vhodný ako prvé domáce zvieratko vášho dieťaťa.

Ak však vy a vaše ratolesti túžite po väčšom zvieratku, na radu sa dostáva pes alebo mačka. V prípade psa je dôležité myslieť na to, že starostlivosť o šteniatko je časovo náročná. Musíte ho venčiť, kŕmiť, cvičiť a starať sa o jeho fyzickú a psychickú kondíciu. Do niektorých z týchto procesov môžete zaangažovať aj vaše deti, aby sa postupne naučili starostlivosti a zodpovednosti. Treba však rátať s tým, že väčšia časť ostane na vás. V prípade psov zvoľte rodinné plemená ako zlatý retríver, labrador či kólia. V prípade mačiek ide naopak o menšiu starostlivosť. No aj v tomto smere treba myslieť na to, že mačky nemajú až tak v láske naťahovanie a maznanie. Preto ak rozmýšľate nad mačkou, bude potrebné jej pravidelne strihať pazúre a nechať jej svoj priestor. A takisto naučiť vaše dieťa, že mačku nikdy nie je dobré silno stláčať, objímať či držať proti jej vôli.