Domáce zvieratká

Čas vianočných darčekov sa pomaly blíži a niektoré deti netúžia nájsť si pod vianočným stromčekom nič iné, ako svoje prvé domáce zviera. Ak sa nakoniec necháte prehovoriť, v takýchto prípadoch je dôležité vybrať si také domáce zvieratko, o ktoré sa bude vaše dieťa vedieť postarať. V tomto článku vám poradíme, aké domáce zviera bude pre vás tou správnou voľbou!

Ako vybrať prvé domáce zviera? Poradíme vám!

Väčšina rodičov najčastejšie vyberie ako prvé domáce zviera škrečka, morské prasiatko, zajaca alebo rybičky. V prípade škrečka je potrebné, aby si dieťa už samé dokázalo umývať ruky a bolo v tomto zodpovedné. Nevýhodou je, že škrečok je aktívny v noci a cez deň spí, takže vaše dieťa si ho nemusí až tak užiť. V prípade rybičiek ide o vhodné prvé domáce zviera pre menšie deti, ktoré sú fascinované ich farebnosťou a podvodným životom. Hoci je čistenie akvária a starostlivosť o rybičky záležitosťou dospelých, môžete aj v tomto prípade deti naučiť prvej zodpovednosti. Králik je naopak nenáročný na starostlivosť a prechádzky, no v čase hárania takisto dokáže skomplikovať život majiteľa. Nejde však o žiadne prevratné zásahy do domácnosti, preto je vhodný ako prvé domáce zvieratko vášho dieťaťa.

Ak však vy a vaše ratolesti túžite po väčšom zvieratku, na radu sa dostáva pes alebo mačka. V prípade psa je dôležité myslieť na to, že starostlivosť o šteniatko je časovo náročná. Musíte ho venčiť, kŕmiť, cvičiť a starať sa o jeho fyzickú a psychickú kondíciu. Do niektorých z týchto procesov môžete zaangažovať aj vaše deti, aby sa postupne naučili starostlivosti a zodpovednosti. Treba však rátať s tým, že väčšia časť ostane na vás. V prípade psov zvoľte rodinné plemená ako zlatý retríver, labrador či kólia. V prípade mačiek ide naopak o menšiu starostlivosť. No aj v tomto smere treba myslieť na to, že mačky nemajú až tak v láske naťahovanie a maznanie. Preto ak rozmýšľate nad mačkou, bude potrebné jej pravidelne strihať pazúre a nechať jej svoj priestor. A takisto naučiť vaše dieťa, že mačku nikdy nie je dobré silno stláčať, objímať či držať proti jej vôli.

Najnovšie články na túto tému: