Dnešný internet je zaplavený videami a obrázkami roztomilých ježkov, ktorí sú chovaní v domácich podmienkach. Stali sa hitom medzi domácimi miláčikmi, to znamená, že ho môžete mať aj u vás doma. V tomto článku vám poradíme, ako sa o ježka starať tak, aby sa mal u vás čo najlepšie.
Ježko bielobruchý je skvelou alternatívou pre začínajúcich chovateľov. Ide o samotára, ktorý nepotrebuje toľko pozornosti ako napríklad pes či mačka. V priemere sa dožíva 3 až 6 rokov, niektoré jedince to potiahli až do veku 10 rokov. Samozrejme vek ježka závisí od jeho fyzického zdravia a vašej pozornosti a starostlivosti.
Obsah článku
Predkovia z Afriky
Ježko bielobruchý pochádza z afrického kontinentu. Nejde však o toho istého ježka, ktorého môžete vidieť aj u vás v záhrade. Od svojho “bratranca” sa odlišuje tým, že v zime neupadá do zimného spánku. Tým pádom pre vás odpadá povinnosť ježka na zimu zazimovať.
Ježko bielobruchý je v dospelosti približne o 5 cm menší, ako jeho európsky menovec. Dorastá do veľkosti 14 až 21 cm a váži 300 až 500 g. Na chrbte sa mu vynímajú rôznofarebné pichliače v odtieňoch čiernej, bielej a hnedej. Jeho typických poznávacím znamením je biele bruško pokryté srsťou.
Aké ďalšie druhy ježka môžete v domácnosti nájsť?
Od zdomácnenia ježkov v 80. rokoch 20. storočia sa postupom času vyšľachtilo niekoľko desiatok farebných kombinácií. Dnes existuje 92 farebných variant, medzi ktoré patria i albíni či fľakatí ježkovia, tzv. pinto.
Okrem Ježka bielobruchého môžete u vás doma chovať aj ďalšie druhy ježkov domácich.
Ide o druhy ako:
- Ježko alžírsky
- Egyptský ušatý ježko
- Indický ušatý ježko
- Ježko africký bielobruchý
Starostlivosť o ježka
Hoci ježko nie je extrémne náročný na starostlivosť a odporúča sa aj začiatočníkom, je potrebné dodržiavať určité pravidlá.
Ježko bielobruchý nie je veľmi vhodným maznáčikom pre vaše malé ratolesti. Ježko je nočný tvor, ktorý potrebuje svoj priestor. To znamená, že vaše deti si ho cez deň veľmi neužijú. Budenie počas dňa, aby s ním vaši najmenší mohli tráviť viac času, je pre neho pomerne stresujúce. Takisto ako voda a kúpanie.
Čo sa týka priestoru, ježko väčšinu dňa prespí a keď sa k večeru zobudí, potrebuje si svoju nahromadenú energiu niekde vybiť. To znamená, že k večeru začína byť pomerne aktívny, čo môže ľuďom s plytkým spánkom naozaj vadiť. Preto ak máte takú možnosť, mali by ste ho vždy k večeru vypustiť, aby sa mohol v priestrannom byte dostatočne vyšantiť.
Chov a výbava
Chov ježka nie je vôbec náročný a nepotrebujete k tomu ani žiadnu špeciálnu výbavu.
Stačí mu priestranná klietka, ktorá bude vo vnútri vybavená základnými prvkami ako domček, miska na jedlo a na vodu. Takisto ježkovia sa neradi nudia, preto je vhodné mu do klietky dať aj rôzne predmety na krátenie dlhých chvíľ. Ide napríklad o koleso pre škrečka a ďalšie.
Takisto dôležité je myslieť aj na to, že tento typ „domáceho“ ježka nehibernuje. To znamená, že by ste mali v domčeku celoročne udržiavať izbovú teplotu, a to približne 22 až 26 °C.
Základná výbava pre ježka
Hoci je ježko nenáročný tvor, k jeho spokojnému životu by ste mu mali dopriať určitý štandard. Ide o základné veci, ktoré si je potrebné pri chove ježka v domácich podmienkach zaobstarať.
Klietka
Kvalitná klietka by mala byť základom pri chove ježka v domácom prostredí. Vyberajte klietky s plastovým dnom, ktoré budete musieť vystlať adekvátnou podstielkou.
Klietka by mala byť dostatočne priestranná, aby sa v nej ježko necítil stiesnene. Ideálne je, aby mala dvoje dvierka – na prednej a vrchnej strane. Uľahčí vám to tak manipuláciu nielen s ježkom samotným, ale aj pri procese čistenia a výmeny vody či potravy.
Podstielka
Pre ježkov sú vhodné rôzne typy podstielok, takže najlepšie bude skúšať rôzne alternatívy.
V tomto prípade môžete napríklad siahnuť po:
- piesku,
- podstielke asan,
- klasických hoblinách,
- bukových štiepkach,
- kukuričnej podstielke.
Nevhodné je v tomto prípade použitie sena ako podstielky. A to z toho dôvodu, že do sena by sa mohol váš ježko jednoducho zamotať, a to by mu mohlo spôsobiť rôzne zranenia.
Z hľadiska vykonávania potreby sú ježkovia tak trocha „rebeli“ a naučiť ich vykonávať potrebu na jednom mieste je skôr výnimka. Preto pri výbere podstielky rátajte s tým, že ju budete musieť čistiť na rôznych miestach a pravidelne.
Domček
Ježkovia sa radi skrývajú. A to hlavne gravídna samička ježka, ktorá si rada stavia hniezdo a vystiela domček z rôznych materiálov.
Kúpiť im môžete napríklad originálny plastový domček, ktorý vysteliete náplňou do domčeka pre malé hlodavce. Úplne však v tomto prípade postačí aj látkový domček pre fretky alebo staré čiapky.
Misky
V prípade kŕmenia je dôležité zvoliť dve misky, a to jednu misku na potravu a druhú na vodu.
Pre ježkov nie sú vhodné napájadlá s kovovou tyčkou, pretože by im mohli poškodiť zuby. Ideálne sú v tomto prípade keramické misky s ohnutím do vnútornej strany pre lepší prístup ku potrave.
Hračky a úkryty
Ježko sa veľmi rád skrýva, preto určite ocení aj rôzne provizórne skrýše z roliek od toaletného papiera či tuli vaky.
Takisto hlavne kvôli aktivite v noci sa odporúča dať vášmu ježkovi do klietky koleso pre hlodavce. Ježko si tak bude môcť v noci vybiť nahromadenú energiu a predídete tak zbytočnej nástrahe obezity.
Choroby, s ktorými sa pri chove ježka môžete stretnúť
Hoci je predstava voľne behajúceho ježka po zelenej tráve lákavá, realita je však pomerne iná.
Ježkovia bielobruchí sú veľmi náchylní na parazity, prechladnutie a iné choroby. A to ich pobyt vonku v ohrádke dosť komplikuje. Takisto vplyvom stresu, nesprávneho kŕmenia a starostlivosti či rôznych ochorení sa ježkovia v zajatí dlho nedožívajú.
Takisto zohnať veterinára v našich končinách, ktorý by sa rozumel problematike ježkov a ich chorôb, je naozaj ťažký oriešok.
Aké sú najčastejšie choroby, ktoré môžu postihnúť aj vášho domáceho miláčika?
Zubné ochorenie
Zuby ježka sú ako miniatúrne verzie našich zubov a sú náchylné na podobné zubné problémy. Ide o zlomené zuby, abscesové zuby, zápaly ďasien a nahromadenie zubného kameňa.
V tomto prípade je najdôležitejšia prevencia a správna starostlivosť o zuby vášho domáceho miláčika.
Ektoparazity
Ak v klietke nachádzate množstvo vypadaných pichliačov a váš ježko sa často škriabe, spozornite. V tomto prípade môže ísť o tzv. ektoparazity.
Roztoče sú jedným z bežne pozorovaných ektoparazitov. Pri napadnutí roztočmi ježkovi vypadávajú pichliače, pokožka je podráždená a svrbí.
V tomto prípade zverolekár nasadí tú správnu liečbu, vďaka ktorej bude váš ježko znova fit.
Neurologické ochorenia
Ide o bežne označované neurologické ochorenia ako „syndróm rozkolísaného ježka“. Ide o chorobu, pri ktorej bude ježko nestabilný, bude padať a mať záchvaty, až nakoniec dôjde k paralýze.
Táto choroba postihuje 1 z 10 ježkov a bohužiaľ na ňu neexistuje žiadna účinná liečba.
Choroby močových ciest
Zdravý moč ježka je primárne číry až žltý. Ak je moč vášho ježka hnedý alebo krvavý, môže ísť o infekciu močových ciest, cystitídu či kamene v močovom mechúre. Všetky tieto ochorenia môžu ježkovi sťažiť močenie, preto je nutné okamžite vyhľadať odbornú pomoc.
Cena
Podobne ako u čistokrvných psov či šľachtených mačiek, aj ježka si môžete zakúpiť s preukazom pôvodu od chovateľov. Takisto však môžete zvoliť lacnejšiu alternatívu a zadovážiť si ježka od priekupníkov či z domáceho chovu.
Ďalšou alternatívou je návšteva väčších chovateľských potrieb, kde dnes nie je predaj ježka žiadnou výnimočnou udalosťou.
Ak vám môžeme poradiť, určite v tomto prípade voľte ježka s preukazom. Vyhnete sa tak zbytočným skrytým chorobám a nesprávnemu odobratiu od matky. Cena ježkov sa v tomto prípade podľa sfarbenia a pôvodu pohybuje medzi 80 až 200 €.
Čím kŕmiť ježka, aby bol u vás spokojný a zdravý
Ježkovia sú všežraví a rôzne druhy ježkov majú mierne odlišnú stravu v závislosti od časti sveta, z ktorej pochádzajú. Väčšina domácich ježkov má však podobnú stravu, ale odlišnú od divokého ježka zo záhrady. Denná dávka stravy by mala byť 1 až 3 lyžice, teda približne do 100 kalórií.
Chov ježka je čím ďalej, tým viac populárny aj v našich končinách. Avšak špeciálne krmivo pre chov ježka je ešte stále v bežných chovateľských potrebách výnimočnou záležitosťou.
Preto ak chcete špeciálnu potravu pre vášho ježka, mali by ste hľadať vo väčších chouproduktoch. Prípadne nakupovať prémiové krmivo zo zahraničných webov a e-shopov.
Z tohto dôvodu vám prinášame tipy a rady, čím dostupným kŕmiť ježka aj u vás doma.
Červy a cvrčky
Živé alebo mrazom sušené múčne červy sú dobrým zdrojom chitínu. Živé červy tiež poskytujú dobrý zdroj duševnej stimulácie, pretože vďaka pohybu nútia ježka vynaložiť väčšie úsilie pri ich love.
Múčne červy nájdete aj ako krmivo pre voľne žijúce vtáky. Dostať ich môžete v bežných chovateľských potrebách. Obľúbenými sú napríklad múčne červy od firmy Lillebro. Ide o cenný zdroj živočíšnych bielkovín, ktoré váš ježko potrebuje počas celého roka.
V prípade cvrčkov sú k dispozícii zasa živé alebo lyofilizované druhy.
Ovocie
Sušenému ovociu by ste sa mali v tomto prípade vyhýbať, ale malé množstvo čerstvého ovocia je v tomto prípade v poriadku.
Medzi obľúbené ovocie ježka patria jablká, banány, bobule či melóny.
Zelenina
Čerstvé paradajky, čerstvé zelené fazuľky a varená tekvica sú vhodnou alternatívou čo sa týka výberu zeleniny pre vášho ježka. V prípade zeleniny by ste sa mali vyhýbať škrobovej zelenine ako kukurica, zemiaky či mrkva.
Varené mäso
Ježko je všežravec, čiže kvalitným mäsom naozaj nepohrdne. V tomto prípade môžete zvoliť konzervy pre psov alebo mačky s vysokým obsahom bielkovín, nízkotučné krmivo alebo varené kuracie mäso.
Medzi výrobcov kvalitného krmiva pre mačky a psov, ktoré môžete dať aj vášmu ježkovi, patrí napríklad značka:
- Applaws
- Purizon
- Calibra
- Hill’s
Varené vajcia
Miešané alebo natvrdo uvarené vajíčka sú skvelým príležitostným spestrením jedálnička vášho ježka. Ide o pochúťku, ktorá je plná bielkovín a dodá vášmu domácemu miláčikovi potrebné živiny.
Granule
Kvalitné granule by mali tvoriť väčšinu jedálnička vášho ježka. Ako alternatívu môžete zvoliť napríklad mačacie granule.
Kvalitné mačacie granule by mali obsahovať aspoň 30% bielkovín a menej ako 20% tuku.
Ako vybrať kvalitnú klietku pre ježka
Klietka je základom každej domácej výbavy chovateľa ježkov. Hoci ježko potrebuje aj dostatočný pohyb, v klietke trávi takisto dostatok času. Preto by klietka mala byť dostatočne priestranná, bezpečná a vybavená tak, aby sa v nej ježko nenudil.
Ako vybrať klietku pre ježka krok za krokom.
Veľkosť
Ježkovia vo voľnej prírode majú zvyčajne k dispozícií dostatočný priestor a trávnatú plochu. Veľmi radi sa hýbu a potrebujú dostatočný priestor na svoje aktivity. Preto aj keď budete ježka z klietky vyberať, mali by ste dodržiavať určitú minimálnu veľkosť klietky.
Väčšina klietok má štandardnú dĺžku, a to 100 alebo 120 cm. Na trhu nájdete aj klietky s rozmerom 150 cm, nie je to však bežné. V tomto prípade však platí, čím väčšia a priestrannejšia klietka, tým spokojnejší ježko.
Bezpečnosť
Klietka pre ježka musí mať pevnú podlahu. Vyhýbajte sa preto klietkam s drôtenou podlahou alebo drôtenou mriežkou, pretože v nej by si mohol ježko ublížiť.
Klietka by takisto nemala mať žiadne ostré hrany alebo priestory, v ktorých by si zviera mohlo zaseknúť hlavu. Klietka musí byť rovnako dostatočne zabezpečená, aby sa zabránilo nepredvídateľnému úniku vášho domáceho miláčika.
Vetranie
Dobré vetranie je nutnosťou pri udržiavaní nízkej úrovne vlhkosti a na zabránenie hromadeniu amoniaku (z moču) a zápachu v klietke. Drôtené klietky v tomto prípade ponúkajú najlepšiu ventiláciu a najnižšie riziko vlhkosti.
Jednoduchosť čistenia
Každú klietku je potrebné pravidelne čistiť a práve veľká klietka môže byť v tomto prípade naobtiaž. Takisto prístup do klietky je rovnako dôležitý, a preto by mal byť čo najjednoduchší a najpraktickejší.
Vyberáme pre vás TOP klietky pre ježka
Ferplast klietka pre malé zvieratá Casita 120
Casita 120 od talianskej firmy Ferplast je praktickou klietkou pre všetky malé zvieratá, vrátane vášho ježka. V extra veľkej a priestrannej klietke sa bude váš domáci miláčik cítiť ako kráľ vo svojom kráľovstve.
Určite vás takisto milo prekvapí dvojdielna hnedá strieška, ktorá sa dá podľa potreby otvoriť len na jednej strane. Dvierka sú istené bezpečnostnými sponami, ktoré zabránia náhodnému otvoreniu klietky. Vášho miláčika takisto poteší aj pestrá výbava klietky, ktorá je súčasťou balenia.
V rámci tejto výbavy sa môže váš ježko tešiť na zásobník na seno, ktorý sa dá pripevniť na vonkajšiu stranu klietky. Ďalej na emporu, pod ktorú môžete dať ježkovi pre väčšie pohodlie a úkryt domček na spanie. Súčasťou empory je takisto aj miska na jedlo či vodu.
Klietka pre menšie zvieratá Skyline Maxi XXL
Stabilná a kvalitne spracovaná klietka Skyline Maxi XXL poteší každého chovateľa ježkov. Ide o klietku s kombináciou kvalitných a masívnych materiálov, ktoré sú vysoko efektívne spracované.
V prípade Skyline Maxi XXL určite oceníte rozmery, keďže klietka presahuje štandardnú dĺžku 100 cm. Takisto ako majiteľ určite oceníte jednoduchý prístup do klietky. A to vďaka dvom dvierkam – na prednej a vrchnej strane.
Váš domáci miláčik sa určite v tomto prípade poteší aj materiálu mreží, z ktorých sú vyrobené. Mreže sú pokryté strieborným práškovým lakom, ktorý je bez obsahu zinku a jedovatých látok. Pre jednoduchšie zostavovanie a čistenie sú mreže klietky na vaničku pripevnené klipmi.
Klietka Skyline Maxi XXL je dodávaná aj spoločne s jasličkami na seno, aby nedošlo k znečisteniu sena na dne klietky.