Podstielka pre mačku – Ktorá je najlepšia? (OVERENÉ)

Rozhodli ste sa, že si do svojho bytu či domčeka zadovážite chlpaté mačiatko? V tom prípade nemôžete zabudnúť na kvalitnú výbavu pre vášho nového domáceho miláčika. Medzi toto základné vybavenie patrí aj overená podstielka pre mačky.

Majitelia vonkajších mačacích miláčikov to majú o niečo jednoduchšie. Nemusia v takej miere riešiť to, kam bude ich štvornohý kamarát chodiť na toaletu. Ak ste sa však rozhodli mať vašu mačku výhradne vo vnútri, výber kvalitnej podstielky pre mačky sa bude týkať aj vás.

Aké podstielky pre mačky môžete na trhu dostať?

Kočkolit, teda podstielka pre mačky, môže byť špeciálne určená pre mačiatka a rovnako aj pre dospelé mačky. Majitelia mačiatok v tomto prípade preferujú podstielky, ktoré nehrudkujú. A to z toho dôvodu, že malé mačiatka by mohli skúšať tieto hrudky zjesť.

Pre staršie mačky a kocúrov sú vhodné hrudkujúce, ako aj nehrudkujúce podstielky.

Tipy na overené podstielky pre mačky podľa vašich recenzií

JRS stelivo Cat’s Best ÖkoPlus

stelivoZnačke Cat’s Best patrí prvé miesto v kategórií najlepších podstielok pre mačky v Európe.

Tieto podstielky sú 100% prírodné, bez chemických prísad a kompletne biologicky odbúrateľné. Sú vyrobené z drevených vlákien, ktoré absorbujú a trvalo zapuzdrujú vlhkosť až v sedemnásobku svojho objemu.

Používaním ÖkoPlus podstielky takisto docielite minimalizáciu spotreby. A to všetko vďaka efektívnej absorpcii pachu, kvôli ktorej môže stelivo zostať v toalete oveľa dlhšie.

Výhodou je aj to, že šetrí čas. A to tak, že pri jeho používaní strávite upratovaním mačacej toalety minimum času.

Ďalšou výhodou je šetrenie rozpočtu, pretože s týmto stelivom znížite vaše náklady až o 3-krát.

Magic kočkolit Magic Litter

stelivo

Magic Litter predstavuje silikátovú podstielku, ktorá je úplne bezprašná.

Vyznačuje sa novou technológiou – adsorpciou. Ide o chemickú reakciu, pri ktorej dochádza k zmene fyzikálnych vlastností. Na rozdiel od absorpcie, ktorú používajú obyčajné stelivá, Magic Pearls adsorbujú moč behom niekoľkých sekúnd a zostávajú na dotyk suché. Takisto tento proces ničí baktérie, ktoré sa v toalete tvoria.

Aké sú ďalšie výhody Magic Pearls Litter?

 • eliminuje zápach,
 • je ekonomický – jedno 16 litrové vrece vydrží 90 až 130 dní,
 • má špeciálnu veľkosť, tvar a zloženie, ktoré nelepí na srsti a labkách mačky,
 • 100% bezprašný,
 • silikagél je prírodný, netoxický a neškodný pre životné prostredie.

Biokat’s BIANCO FRESH Control

stelivo

Ide o cenovo dostupnú bentonitovú podstielku pre mačky.

Podstielka značky Biokat’s je stredne hrubá a má svetlú farbu, takže je vhodná pre biele plemená mačiek. Takisto táto farba podstielky je skvelý pomocník pri kontrole zdravotného stavu vášho domáceho miláčika. Keďže je podstielka svetlej farby, jednoducho na nej rozoznáte neobvyklú farbu moču. A to môže viesť k včasnej diagnostike ochorenia obličiek. 

Takisto sa vyznačuje svojou príjemnou vôňou jarnej lúky, čo určite ocení každý majiteľ.

Aké sú ďalšie výhody Biokat’s Bianco Fresh?

 • vyrobené zo 100 % prírodného ílu,
 • stredne hrubá a silne hrudkujúca podstielka,
 • bezprašná,
 • pohlcuje pachy na veľmi dlhú dobu.

Podstielka Biokat´s Micro

stelivoPodstielka Biokat´s Micro predstavuje nemeckú kvalitu a extra jemnosť. Extra jemnosť v tomto prípade znamená extra jemnú zrnitosť. To predstavuje 4-krát vyššiu účinnosť ako pri klasických mačacích stelivách.

Stelivo obsahuje ploché hrudky, čo ovplyvňuje vyššiu produktivitu. Rovnako je táto jemná štruktúra takmer bezprašná, s maximálnou kontrolou zápachu a príjemná pre labky vašej mačky.

Ďalšou výhodou je jej nízka spotreba. 1 liter Biokats Micro viaže minimálne 3 litre tekutín. To znamená, že absorpcia tejto podstielky je až 300%.

Ekologicky šetrná výroba je teda iba čerešničkou na torte.

Silikátová podstielka pre mačky

Silikátová podstielka pre mačky obsahuje drobné priehľadné kryštáliky, ktoré na seba viažu moč a tekutiny. To zabezpečuje pocit sucha, ktorý je badateľný na dotyk.

Niektoré typy mačiek, prevažne dlhosrsté plemená tieto kryštáliky vynášajú z toalety von. Na zachytenie týchto kryštálikov je praktická mačacia podložka pod toaletu. Túto podložku stačí len raz za deň jednoducho vyprášiť a môžete ju používať ďalej.

Kryštáliky silikátovej podstielky sú ostrejšie, čo niektorým mačacím miláčikom vadí. Aby ste sa vyhli neochote používať toaletu, pri čistení mačacieho záchoda podstielku jemne prehrabte. A to z toho dôvodu, aby sa kryštáliky dostali k prípadným zvyškom moču na stenách toalety.

Použitý silikagél nesmiete splachovať do WC, musíte ho vyhodiť do zmiešaného odpadu.

Bentonitová podstielka pre mačky

Bentonitovú podstielku tvorí rozdrvený čadič s prirodzene vysokým podielom ílu. Tento druh steliva pripomína hlinu s pieskom. Po použití toalety v stelive vznikajú hrudky, ktoré z mačacieho záchoda odstránite lopatkou na čistenie toalety.

Výhodou tohto kočkolitu je úspornosť a dlhá životnosť balenia. A to z toho dôvodu, že pri čistení toalety odstraňujete iba vzniknuté hrudky, nie celú podstielku.

stelivo

Nevýhodou v tomto prípade je vysoká hmotnosť a prašnosť. To môže potrápiť  vašich domácich miláčikov, ktorí majú problém s respiračnými ochoreniami. 

Bentonitovú podstielku nikdy nesplachujte do WC, pretože hrudky by mohli spôsobiť upchanie toalety.

Prírodná podstielka pre mačky

Prírodné podstielky pre mačky môžu byť drevité, kukuričné či vyrobené z tofu. V tomto prípade ide o ekologické a biologicky odbúrateľné riešenie.

Aké sú ďalšie výhody prírodných podstielok?

 • niektoré druhy prírodného steliva vytvárajú hrudky, ktoré môžete pravidelne odstraňovať,
 • prírodné stelivá sú bezprašné a majú nízku hmotnosť,
 • neprichytávajú sa na labky a nevynášajú sa tak von z toalety.

Na druhej strane však má tento typ steliva aj svoje mínusy. Niektoré mačky nepoteší štruktúra v podobe väčších kúskov. Takisto tento typ steliva sa môže niekomu zdať o niečo drahší, ako silikátové či bentonitové alternatívy.

stelivo

Prírodné podstielky pre mačky môžete splachovať do WC alebo kompostovať.

Ako vybrať kvalitnú podstielku pre vašu mačku

Prečo by ste mali dbať na kvalitnú podstielku pre mačky? Pretože kvalitné stelivá vám šetria peniaze, majú dlhšiu životnosť a zanechávajú za sebou menší neporiadok.

Ako v tomto prípade vybrať kvalitné stelivo tak, aby ste boli vy a vaša mačka spokojní?

Materiál

V tomto prípade máte na výber z niekoľkých materiálov, ktoré si spomíname vyššie v článku.

Ide o materiál ako:

 • bentonit,
 • silikagél,
 • prírodný,
 • recyklovaný,
 • špeciálny.

Každý z týchto materiálov má svoje špecifiká, parametre, výhody a nevýhody.

Prašnosť

Ak máte doma mačku, ktorá ma problémy s respiračnými ochoreniami, zvoľte radšej silikátové či prírodné stelivá. Tie sú bez prašnosti, čo vašej mačičke len prospeje a nezhorší jej zdravotný stav.

V tomto smere nie sú vhodné bentanitové podstielky, pretože tie sa vyznačujú vysokou prašnosťou. Tá môže byť škodlivá a nepríjemná rovnako aj pre človeka.

Absorpcia

V tomto bode rozlišujeme absorpciu pachov a tekutiny.

Absorpcia pachu je dôležitá primárne pre majiteľov mačiek, ale rovnako aj pre mačky samotné. Mačky majú veľmi citlivý čuch, takže zapáchajúca toaleta môže so sebou priniesť nemalé problémy.

V tomto prípade zvoľte silikátové alebo prírodné (drevené) stelivá. Tie dokážu absorbovať pachy oveľa lepšie ako bentonitové alternatívy.

Pri niektorých stelivách sa stretnete s parfumáciou. Tá však nie je odborníkmi odporúčaná, pretože niektoré mačky táto parfumácia odpudzuje. A to znamená špinenie mimo mačacieho záchoda.

Čo sa týka absorpcie moču, v tomto smere sú alternatívou silikátové, prírodné aj bentonitové podstielky. Prírodné a silikátové druhy držia tekutinu vo vnútri jednotlivých granúl, takže pri ich čistení je potrebné vymeniť celé stelivo.

V prípade betonitových sa pri kontakte s močom utvoria hrudky, ktoré jednoducho odstránite z toalety lopatkou.

Preferencie a pohodlie vášho domáceho miláčika

Svojho domáceho miláčika už pravdepodobne poznáte, a preto viete, čo mu môže pri stelive prekážať. Niektoré mačičky sú citlivé na ostré kryštáliky silikátovej podstielky, iné nemajú radi výraznú parfumáciu.

V celkovej miere sú však najprirodzenejšie pre mačky bezparfumové bentonitové stelivá. Tie im pripomínajú piesok, ktorý je v prírode vyhľadávaný ako prírodná mačacia toaleta.

stelivo

Ekológia a šetrnosť k prírode

Interiérová mačka sa v priemere dožíva 18 až 20 rokov. A to predstavuje naozaj veľkú spotrebu steliva. Z dlhodobého hľadiska je preto dôležité brať aj ohľad na ekológiu a šetrnosť k prírode.

V tomto ohľade je teda jednoznačným favoritom prírodné drevené stelivo. A to z toho dôvodu, že je kompostovateľné.

Cena

Samozrejme aj v tomto prípade výberu hrá dôležitú rolu cena podstielky.

V tomto smere výraznejšie ušetríte s recyklovateľným aj bentonitovým typom podstielky. Cena bentonitových druhov sa pohybuje okolo 3 až 10 €.

Ak máte vyšší rozpočet, poobhliadnite sa po drevených či silikátových kočkolitoch. Tam sa cena pohybuje približne od 15 do 30 €.

Ako vyčistiť mačaciu toaletu krok za krokom

Čistá a voňavá toaleta by mala byť základom každej starostlivosti o mačku. Ak mačacej toalete nevenujete dostatok pozornosti, vaša mačka môže začať protestovať. A to znamená vykonanú malú a veľkú potrebu mimo mačacej toalety.

Ako postupovať pri čistení mačacej toalety krok za krokom.

 1. Krok – pravidelné čistenie

Mačacia toaleta by sa mala pravidelne čistiť. Veľmi záleží aj od toho, či používate hrudkujúce alebo nehrudkujúce stelivo.

Pri nehrudkujúcom stelive sa granulát mení až vtedy, keď plne nasiakne tekutinami a sfarbí sa do žlta. Exkrementy však treba vyberať každý deň.

V prípade hrudkujúcich podstielok sa tekutiny viažu na hrudky. Tie sa odporúča čistiť minimálne raz denne lopatkou. Samozrejme pri exkrementoch je to rovnaké, ako pri nehrudkujúcom stelive.

 1. Krok – celková výmena steliva

Celková výmena podstielky takisto závisí od typu steliva. Ak máte nehrudkujúci typ, v popise na obale sa uvádza doba, za ktorú je potrebné stelivo vymeniť.

Pri hrudkujúcom type kočkolitu sa hrudky čistia priebežne každý deň. Celková podstielka sa odporúča vymeniť aspoň raz za týždeň. Počas výmeny steliva prázdnu toaletu vyčistite a vydezinfikujte čistiacim prostriedkom. 

4/5 - (2 votes)