Kuchyňa, Magazín

Ako vybrať jedálenský stôl?

Vo veľkých bytoch býva jedálenskému stolu často vyčlenená celá jedna miestnosť. Niekedy býva stôl súčasťou obývačky a inokedy sa musí jedálenský stôl vtesnať do kuchyne. Nech už je ale stôl kdekoľvek, jeho rozmery by mali v ideálnom prípade spĺňať určité ergonomické pravidlá.

Práve týmto pravidlám a usmerneniam o tom, ako správne stolovať, sa venujeme v tomto článku. Taktiež si povieme niekoľko tipov, ako si zariadiť kuchyňu či jedáleň zaujímavým a nevšedným spôsobom. Poďme teda na to!

Pravidlá sedenia za jedálenským stolom

Pri stolovaní má človek sedieť vo vzpriamenej polohe lebo to umožňuje dobrý prietok krvi brušnou dutinou a správnu činnosť vnútorných orgánov. Komfort a kvalita stolovania je závislá na dĺžke a šírke stolovej dosky. Dôležitú úlohu hrajú aj vzťahy medzi sedadlom stoličky, hranou stola a vzdialenosťou plátu stola od sedadla.

Rozmery jedálenských stolov

Niektoré rozmery stola sú rovnaké bez ohľadu na to, koľko pri stole sedí ľudí. Iné sú na počte stolujúcich priamo závislé.

  • Dĺžka funkčnej plochy pre jednu osobu = min. 600 mm
  • Šírka jedálenského stola pre jednu osobu = min. 600 mm
  • Šírka jedálenského stola pre dve osoby = min. 750 mm
  • Výška jedálenského stola = 720 – 780 mm (optimálna 750 mm)
  • Vzdialenosť hornej plochy sedadla stoličky od hornej plochy stola = 240 – 320 mm
  • Vzdialenosť hornej plochy sedadla stoličky od dolnej hrany lubu = min. 170 mm
  • Vzdialenosť dolnej hrany lubu od podlahy = 650 mm

Rozmery pre stolovanie jednej osoby:

  • Minimálny rozmer = 550 x 400 mm
  • Dostačujúci rozmer = 600 x 500 mm
  • Optimálny rozmer = 600 x 520 mm
  • Ideálny rozmer = 650 x 550 mm

Veľkosť stolovej dosky

Veľkosť stolovej platne závisí na tom, koľko ľudí bude pri stole jesť. Počet stravníkov ovplyvňuje ako šírku, tak aj dĺžku dosky.

Dĺžka stolovej dosky je určená násobkom miesta pre jednu osobu a počtom stolujúcich.

Pre pohodlné stolovanie je dôležitý aj priestor medzi jednotlivými stravníkmi. Tento priestor sa odvíja od rozmeru miesta pre jednu osobu a rozmeru „intímnej zóny„, t.j. vzdialenosti lakťov stolujúcich osôb. Intímna zóna je u každého jedinca i národa (kultúry) veľmi individuálna. Súčasná sociometria uvádza v Európe osobnú zónu (priestor pre stolovanie) min 45 – 75 cm. Táto zóna je v Číne menšia, v Amerike je naopak väčšia (sociálne zvyky).

Šírka stolovej dosky je dôležitým rozmerom, ktorý ovplyvňuje kvalitu stolovania. Tento rozmer môže byť ovplyvnený aj ďalšími faktormi (použitie servírovacieho stolíka, nadväznosť odkladacích plôch a pod.). Šírka stolovej dosky by mala nadobúdať tieto rozmery:

  • minimálna šírka = 800 mm
  • normálna šírka = 1000 mm
  • optimálna šírka = 1040 mm

Požiadavky na priestor pre stolovanie

Plochu potrebnú pre vlastné stolovanie určuje vzdialenosť medzi lakťami. Komfort stolovania je závislý tiež na dostatočnom priestore okolo stola, ktorý umožňuje prístup.

Dôležitý dostatok miesta pre odsunutie stoličky pri vstávaní či odsedávaní od jedálenského stola a súčasne aj priechod okolo miesta stolovania. Táto plocha je ďalej určená tým, kde v miestnosti je stôl umiestnený.

Či ide o umiestnenie v strede, v rohu miestnosti alebo pri stene. Pri rodinnom stolovaní je priemerná podlahová plocha nevyhnutná pre jednu osobu 0,8 – 1,2 m2.

Pri bežnom sedení pri jedálenskom stole lícuje okraj hrany stolovej dosky s prednou hranou sedadla. Pri vzpriamenom sedení je stolička odsunutá o zhruba 10 – 15 cm.

Pohodlný pohyb pri jedálenskom stole umožňuje odsunutie stoličky od stola najmenej 70 cm. V prípadoch, keď sú jedálenské stoličky umiestnené pri stene, sa táto vzdialenosť pre odsunutie stoličky zväčšuje o 5 cm.

Pri použití lavíc, ktoré nemožno od stola odsunúť, jestvujú, samozrejme, iné požiadavky na minimálne potrebné miesto pre stolovanie.

Príležitostné stolovanie

V obytnom priestore môže byť vyhradené aj miesto pre príležitostné stolovanie. To nie je viazané na dennú dobu a nepredpokladá súčasné stravovanie všetkých členov rodiny.

Príležitostné stolovanie možno riešiť nielen stolovým nábytkom, ale aj pomocou výsuvných a výklopných dosiek či pultovej stolovej dosky.

Ako si zariadiť jedáleň a kuchyňu

Teraz, keď sme si ozrejmili, ako si vybrať a správne situovať jedálenský stôl, nastal čas na informácie o jedálni vo všeobecnosti. V tejto časti si povieme niečo o tom, ako premeniť obyčajnú jedáleň na zaujímavé a neobyčajné miesto.

Srdce domova

Kuchyňa a jedáleň sú miestom, kde sa rodina stretáva najčastejšie. Ak máte vo svojom byte či dome jedáleň alebo jedálenský kút, nebojte sa pohrať s vybavením tohto priestoru. Nápadov existuje veľa a stačí si len vybrať.

Niekedy býva jedáleň súčasťou kuchyne, niekedy majú ľudia jedálenský stôl v obývacej izbe a inokedy v samostatnej miestnosti. Nech už je to u vás akokoľvek, mali by ste vedieť, že toto miesto si zaslúži vašu starostlivosť.

Význam jedálne či jedálenského kúta môžete ešte viac podčiarknuť zaujímavými nápadmi.

Svetlá a osvetlenie

Pohrajte sa s osvetlením. Ak máte veľký obdĺžnikový stôl, môžete nadeň zavesiť aj niekoľko svetelných zdrojov. Docielite tým harmonickejší vzhľad.

Pre osvetlenie jedálenského priestoru sú najvhodnejším riešením závesné stropné svietidlá. Pokiaľ možno s nastaviteľnou výškou. Ich účelom je, samozrejme, osvetlenie pokrmov, ale slúži aj na navodenie príjemnej a pokojnej atmosféry.

Svetlo by teda nemalo byť príliš intenzívne a v žiadnom prípade nesmie stolovníkov oslňovať. Odborníci odporúčajú lampu umiestniť aspoň 55 cm nad stôl a k osvetleniu použiť mliečnu žiarovku.

Úložné priestory

Ani v jedálni by nemali chýbať úložné priestory. V posledných rokoch je in retro štýl. Môžete napríklad oprášiť nejaký zaujímavý kúsok nábytku po vašich starých rodičoch.

Z úložných priestorov sa do jedálne skvele hodia najrôznejšie komody a príborníky. Vďaka nim získate nový priestor pre ukladanie potrebných vecí. Taktiež celý priestor príjemne zútulníte.

V jedálni sa tiež dobre vyníma aj regálový systém, ktorý navyše môžete využiť mnohými spôsobmi. Môžete ho premeniť napríklad na knižnicu alebo môžete na police vyskladať pekný ozdobný riad a ďalšie doplnky.

Stôl a stoličky

Časy, kedy sa pre jedálenskú zostavu vyžadoval jednotný dizajnový vzhľad, sú už dávno preč. Pokojne si kúpte stôl a úplne odlišné stoličky (či už tvarovo alebo materiálovo).

Zaujímavú atmosféru dodá aj to, keď bude každá stolička pri stole iná. Okrem toho, že bude interiér pôsobiť hravo a netradične, si navyše hostia či členovia rodiny budú môcť vybrať „svoju“ stoličku. Takú, ktorá bude najlepšie zodpovedať ich požiadavkám a vkusu.

Ani v malom priestore sa nemusíte báť okrúhleho stola. Práve naopak. Jedálenský kút sa krásne otvorí a vďaka absencii rohov sa už nikdy nebude nikto cítiť odstrčený.

Materiál a farba

Pri výbere jedálenského stola by ste určite mali zohľadniť aj materiál, z ktorého je vyrobený. Najväčšej obľube sa tešia jedálenské stoly z masívu. Tie sú najodolnejšie, no sú aj robustné a pomerne drahé. Mnoho ľudí preto hľadá lacnejšie alternatívy, ktoré môže ponúknuť aj drevotrieska.

Čo sa farby týka, je potrebné sa pri jej výbere pozerať na kuchyňu, resp. jedáleň, holisticky.

Aká farba sa najlepšie hodí do celkového štýlu, v ktorom je jedáleň zariadená?

Všeobecne platí, že biely jedálenský stôl pôsobí neutrálne, avšak nie vždy to tak je. Neberte to preto ako pravidlo. Je však pravdou, že neutrálnymi farbami nič nepokazíte a mnohokrát pôsobia vkusnejšie ako žiarivé a pestré farby.

Nápady pre malé priestory

Ak máte pre jedálenskú zostavu vyčlenený skutočne malý priestor, poobzerajte sa po nábytku, ktorý sa dá ľahko skladať alebo odkladať. Budete sami prekvapení, koľko miesta vám rozkladací jedálenský stôl dokáže ušetriť.

V prípade, že je váš byt malý, skúste nasledovný tip. Zamerajte sa na kuchynské zostavy s integrovaným jedálenským stolom.

Návrhári už v týchto prípadoch vychádzali z potreby ušetriť maximum priestoru a navrhli tak veľmi premyslené riešenie.

To snúbi pekný vzhľad, komfort aj praktickosť. Do malých bytov sa tiež vracia pomaly zabudnutý trend jedálenských lavíc.

4/5 - (6 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

One thought on “Ako vybrať jedálenský stôl?

  1. Avatar Otilia píše:

    presne taketo jedalenske zostavy sa mi veeelmi pačia. Kombinacia bielej a čiernej nikdy nevyjde z mody. DOkonale!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *