Ako sa zbaviť potkanov? Máme 6 skvelých tipov!

Nejedna domácnosť si zažila boj s neželaným hlodavcom.

Stretnutie s potkanom je vždy sprevádzané strachom, krikom, neporiadkom a nemalými škodami. Potkany sa radi nasťahujú do domácností, kde nájdu 3 základné veci pre svoje prežitie: prístrešok, vodujedlo.

Problémy s týmto hlodavcom sú zvyčajne v jesenných mesiacoch, kedy potkany migrujú a hľadajú si teplejší úkryt. Najčastejšie sa ukrývajú do našich pivníc, kôlní, záhradných domčekov a podobne.

Ak občas začujete pod oknami domu piskot, pravdepodobne ide o potkana a určite by ste to nemali brať na ľahkú váhu. Je len otázkou času, kedy sa u vás zabýva.

Navyše potkany sú prenášačmi viac ako dvadsiatich chorôb.

Najlepšie odpudzovače potkanov

Potkan obyčajný (Rattus norvegicus)


Potkany sa vyskytujú na 80% územia našej krajiny a to v naozaj hojnom počte. Ako teda taký potkan obyčajný vyzerá? Potkan obyčajný je špecifický hrubým šupinatým chvostom, zaoblenou hlavou, malými očami a dlhý je zhruba 150200mm. Väčšie jedince však nie sú výnimkou. Potkany sú väčšinou sfarbené do sivohneda, ale občas sú sfarbené aj do čierna. Dožívajú sa približne 34 rokov. Môžu sa páriť vo veku 67 týždňov svojho života.

Samičkina gravidita trvá priemerne 22 dní. Samička má za svoj život 7-12 vrhov, pričom v jednom vrhu môže mať 8-12 potkanov. Živia sa materským mliekom a osamostatňujú sa v 4-5 týždni.

Potkan sa zvyčajne vyskytuje na miestach, ktoré sú pokojné, tmavé a zároveň poskytujú útočisko. Svoje hniezdo má vyhrabané v zemi. V prírode sa zdržiavajú v blízkosti pitného zdroja.

Potkan je všežravec a okrem rôznych semien, obilnín, zeleniny sa odváži aj na vtáčie vajcia. V prípade veľkého hladu je schopný zaútočiť aj na iné hlodavce. Najčastejšie sa vyskytujú ak chováte nejaké úžitkové zvieratá.

Prečo sa potkanov čím skôr zbaviť?


Potkany žijú často v záhradách našich príbytkov a ani o nich nevieme. Situácia sa však mení na jeseň, kedy si začínajú hľadať teplejšie úkryty a nemajú problém sa uhniezdiť aj vo vašom dome.

Potkany vedia napáchať naozaj nepríjemné škody. Majú vo zvyku likvidovať úroduprehryzú sa doslova cez všetko čo im stojí v ceste.

Napríklad ohrýzajú káble, aby z ich mäkkej izolácie získali materiál do svojho pelechu.

Tým, že potkany hľadajú útočisko, ľahko sa môže stať že sa usídlia vo vašej kuchyni alebo v sklade s potravinami a to v suchom chlebe, ktorý sa stane nielen ich kŕmidlom ale aj domovom. Z balkóna je to občas cez vetrák do špajzy len na skok.

Aké choroby prenášajú potkany?


Potkany zanechávajú trus takmer všade a práve ten je veľmi nebezpečný. Pri priamom kontakte s exkrementmi sa môže nakaziť aj človek jednou z chorôb, ktoré prenášajú. Ktoré to sú?

1.Leptospiróza


U ľudí sa táto infekcia nazýva ,,choroba potkania“. Príčinnými činidlami sú leptospiry, ktorých hostiteľom je divoký hlodavec. Infekcia prechádza ranou. Divoký potkan postačí na to, aby človeka pokusal a následne aby ho nakazil. Leptospira vstupuje do tela najmenším poškodením kože.

Baktérie vylučujú toxíny, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi. Pacient musí pociťuje silný smädnemôže jesť ani spať. Teplota jeho tela stúpa, čo spôsobuje silný chlad.

Prvé príznaky leptospirózy:

  • teplota 30-40 stupňov
  • bolesť v tele
  • nevoľnosť

Hlavným príznakom ochorenia je bolesť lýtkových svalov. Po týždni sa jeho tvár a oči začervenajú. Leptospiróza sa ťažko znáša a dlho sa lieči. Úmrtnosť na túto chorobu sa rovná 10%.

Preto je potrebné navštíviť lekára už pri prvých príznakoch. Počas liečby sa predpisujú antimikrobiálne látky.

2.Besnota


Ľudia, ktorí sa stretli s potkanom sa často obávajú besnoty. Trpieť ňou môžu tiež cicavce, pes, mačka, líška…

Hlodavce sú tiež náchylné k ochoreniu a ľudí môžu infikovať kusnutím.

Upozornenie! Ak ste boli vy alebo vaše dieťa uhryznuté potkanom, okamžite kontaktuje lekára. Lekár vám predpíše očkovanie, ktoré vám zachráni život.

Zviera, ktoré trpí besnotou sa správa agresívne, robí chaotické pohyby, prudkoneočakávane útočí. Z úst mu idú lepkavé sliny. Infikovaný potkan môže napadnúť aj neživé objekty. Besnota u potkanov vedie k smrti hlodavca do desiatich dní. Môže spôsobiť však aj úmrtie človeka, ak sa včas nezaočkuje.

3.Tularémia


Choroba je nákazlivá. Ovplyvňuje lymfatické uzlinypokožku.

Pacient s tularémiou pociťuje:

  • triaška
  • bolesť končatín
  • bolesť hlavy
  • horúčka
  • závraty

Potkany prenášajúce tularémiu sa správajú apaticky. Zviera zomrie po 3-4 dňoch a infekcia sa dostane do tela kusnutím.

Ak sa chcete vyhnúť nebezpečenstvám, ktoré potkany predstavujú, musíte sa ich čím skôr zbaviť.

Ako sa zbaviť potkanov?


1. Mačka


Mačky sú prirodzenými predátormi. Tí čo majú doma mačku zvyčajne problém s potkanmi ani myšami nemajú. Bohužiaľ nie je príjemné ak sa vám mačka chodí pochváliť s tým čo ulovila a nosí vám svoje úlovky pred dvere.

Domáce mačky, ktoré sú chované hlavne v interiéri a majú prístup k plnej miske s jedlom sa do lovenia potkanov a myší pravdepodobne nepustia.

Ak máte zvýšený počet potkanov v okolí vášho domu, odporúčame zadovážiť si jednu až dve mačky, lovkyne.

2. Pes


Áno aj pes môže byť skvelým pomocníkom pri chytaní potkanov. Nevýhodou však je, že pes nie je taký flexibilný ako mačka. V prípade, že máte podozrenie na potkany niekde v kôlni, v záhrade alebo v pivnici, odtiahnite predmety, ktoré by mohli psovi prekážať a nechajte ho pátrať po hlodavcovi. Určite vás poteší pozitívnym výsledkom.

Ak však psa nemáte alebo uvažujete nad jeho kúpou a zároveň chcete, aby bol vašim pomocníkom, vyberte si z plemien ako napr. foxteriér, pražský potkaniar, jazvečík. To sú plemená, ktoré sa špecializujú na chytanie potkanov.

3. Udržiavajte čistotu


Miesto výskytu nežiadúcich hlodavcov, by ste mali pravidelne čistiť a dezinfikovať. Taktiež by ste povyhadzovať zbytočné haraburdy, ktoré slúžia len ako úkryt pre neželaných návštevníkov

Ak chováte zvieratá, priestory okolo nich by ste mali pravidelne čistiť. Odporúča sa tiež používať husté mriežky na vetracie otvory kôlní a záhradných domčekov.

Nevyhnutná je tiež poriadne vybetónová podlaha priestoru, v ktorom uskladňujete potraviny. Samotnú potravu by ste mali uskladňovať v nádobách s dobre tesniacim uzáverom.

4. Pasca


Pasce na potkany sú asi najznámejším a zároveň najstarším spôsobom ako sa zbaviť potkanov. Nejde o žiadny humánny spôsob no smrť je rýchla a hlodavce sa zbytočne dlho netrápia.

Dnes už ale existujú pasce, ktoré hlodavce len uväznia a môžete ho pustiť ďaleko od domova. Cena takých pascí sa pohybuje od 20-30€. Za klasické pasce dáte od 3-10€, ale ušetriť môžete aj na podomácky vyrobených.

Niektoré domácnosti, ktoré si vyrábajú pasce na potkany doma, používajú ako základ fľaše. Do nej nalejú rastlinný olej a často pridávajú slaninku, klobásu alebo iné návnady. Taká pasca je bezpečná pre obyvateľov domu a potkan, ktorý sa dostane dovnútra sa nebude vedieť dostať von.

Hoci sa vám zdá pasca ako najlepšia metóda, chytré zviera sa dokáže pasci vyhnúť. Keďže pasce nie sú veľmi humánnym spôsobom, vznikajú rôzne alternatívy.

Je však diskutabilné či potkan skutočne menej trpí, pretože ak ho aj vypustíte potkan nežije veľmi dlho. Ak ho nevypustíte v dostatočnej vzdialenosti od domova, tak sa môže stať, že vráti ešte skôr ako majiteľ.

5. Odpudzovač


Dobrým riešením je tiež využitie zariadení s elektromagnetickými vlnami alebo ultrazvukom. Platí to však iba v prípade, že šírenie zvuku neškodí aj iným zvieratám v domácnosti alebo jeho susedom.

6. Jed na potkany


Jed na potkany sa už neodporúča, pretože sa stalo množstvo prípadov kedy sa jedom otrávil pes.

Navyše otrava jedom je veľmi nehumánny spôsob, pretože po jeho požití dochádza k pomalej a bolestivej smrti. Jedy napadnú pečeň a znemožní zrážanlivosť krvi.

Prevencia


Najlepšou prevenciou je zaizolovanie domu. To však nepomôže ak už máte hlodavce v dome. Ak spozorujete škáry medzi tehlami a izoláciu, ktorá potrebuje opraviť, neodkladajte to.

Hlodavce sa dostávajú do príbytkov najmä cez otvory vo vonkajších stenách či prostredníctvom palubových líšt v spodnej časti strechy.

Upozornenie! Aj pri zbavovaní sa hlodavcov dávajte pozor pri manipulácii s trusom a všetkým kde sa potenciálne mohol potkan pohybovať, pretože sa môžete nakaziť. Vždy si potom dôkladne umyte ruky.

3.7/5 - (23 votes)