Tipy a triky, ako si udržiavať kuchyňu čistú

Pripravujeme v nej jedlo, pijeme v nej rannú kávu, konzumujeme v nej všetko pripravené jedlo. Kuchyňa je stredobodom pozornosti každej domácnosti a každá žena sa rada pýši moderným vybavením kuchyne. Aby sme sa ale mohli pochváliť krásnou kuchyňou, nesmieme zabúdať na udržiavanie poriadku. Aj keď pri varení sa narobí veľmi veľa neporiadku, všetko ale dávame do poriadku, aby kuchyňa nevyzerala, ako by v nej vybuchla bomba.

Ako si ale kuchyňu udržiavať čistú?

Čistenie drezu 

Najviac baktérií sa vyskytuje v kuchynskom dreze. Nezávisle od toho, či máte granitový, alebo nerezový drez, vašou povinnosťou je nájsť spôsob, ako zabrániť znehodnoteniu drezu.

Drez sa môže poškriabať, ale aj zašpiniť. Zažratú špinu vám odporúčame čistiť skôr prírodnými prípravkami. Ak ale nebude iná možnosť, použite chemikálie bežne dostupné v drogérii.

Na čistenie drezu odporúčame používať klasický ocot, či sódu bikarbónu.

Zabrániť poškriabaniu drezu zabránite umiestnením protišmykovej podložky do drezu.

Aspoň raz za týždeň vyčistite aj odtok. Pri umývaní riadov sa vám do odtoku dostanú zvyšky jedál, ktoré ho môžu upchať. Práve preto je potrebné odtok preventívne čistiť.

Skúste to napríklad nasypaním sódy bikarbóny do odtoku, ktorú následne zalejete octom a necháte chvíľku pôsobiť. Po pár minútach vylejte do odtoku uvarenú vodu z kanvice.

Nezabúdajte aj na čistenie drezovej batérie. Pri umývaní zaprskáte/ zašpiníte aj chrómové drezové batérie a práve preto je potrebné ich čistiť.

Umývanie pracovnej dosky 

Vždy po varení dôkladne poumývajte aj pracovnú dosku. Ak máte na pracovnej doske aj spotrebiče, napríklad kuchynský robot, stojany na kuchynské nože, stojany na koreničky, či napríklad mikrovlnku, odporúčame všetko poodkladať a umývať aspoň raz za týždeň aj priestor pod mikrovlnkou, stojanmi na koreničky, stojanmi na kuchynské nože, či pod kuchynským robotom. Omrvinky, kúsky potravín vám môžu odletieť pod mikrovlnku alebo sa môžu prichytiť o ostatné kuchynské vybavenie nachádzajúce sa na pracovne doske.

Na umývanie pracovnej dosky používajte hubku, nie však tú, ktorú bežne používate na umývanie kuchynského riadu. Majte zvlášť vyhradenú hubku na umývanie pracovnej dosky.

Okrem umývania pracovnej dosky ňou môžete umývať povrch sklokeramickej varnej dosky, ale aj plynovú varnú dosku. Zvlášť handričku majte na čistenie odsávačov pár.

Umývanie podlahy a dvierok skriniek kuchynskej linky

Ak si chcete kuchyňu udržiavať čistú, musíte každý deň umývať podlahu v kuchyni a aspoň raz za týždeň pretrieť dvierka skriniek kuchynskej linky.

Nezabúdajte poumývať aj nábytkové kovania na kuchynskej linke.

Pri varení, keď hľadáme kuchynský riad v skrinke, zašpiníme nielen samotné úchytky, ale aj dvierka skrinky, či podlahu.

Na umývanie dvierok a úchytiek používajte švédsku utierku.

5/5 - (2 votes)