Psie mená – Toto je 1000 najpoužívanejších!

Hovorí sa, že fantázii sa medze nekladú. Určite to poznáte.

Kreativita a fantázia sú pri určitých činnostiach na mieste. Toto pravidlo však celkom neplatí pri výbere mena pre vášho psa.

Držte sa preto radšej našich rád a vyberte pre svojho psieho kamaráta to najlepšie!

Vyberte vhodné meno pre svojho psa

Už sa vám blíži tá chvíľa, kedy si domov privediete nového štvornohého člena rodiny?

Tak to na vás v rodine čaká skvelá zábava, pri ktorej sa môžete vyblázniť a zároveň zvoliť ideálne nové meno pre svojho miláčika.

Nie je to však vôbec ľahká vec, tak vyberajte starostlivo a mrknite na naše tipy.

Niekoľko základných pravidiel

Vybrať meno pre vášho maznáčika je len na vás. Je to tak, nech mu už vyberiete akékoľvek meno, je to len vaše rozhodnutie.

Aj napriek tomu, že vám nechceme brať pomyselnú slobodu pri výbere mena pre vášho psa, prinášame vám niekoľko základných pravidiel, ktorých by ste sa pri výbere mali pridŕžať.

Ak sa ich budete držať získate pre vášho nového člena rodiny nielen originálne meno, ale aj záruku, že neskôr nebudete svoju voľbu ľutovať.

 • Meno nesmie mať viac ako 2 slabiky. Nepochybujeme o tom, že je váš pes génius alebo minimálne nadpriemerne inteligentný. Avšak, ak na neho budete chcieť zakričať v parku, tak meno Vladislav sa vám bude kričať veľmi ťažko. Skúste radšej niečo kratšie.
 • Písmená S, K alebo C. To sú pre psy najvýraznejšie zvuky, ktoré dokážeme vydať našimi ústami a hlasivkami. Preto, keď pes dostane meno Sultán alebo Cézar a vy na neho zavoláte, hneď získate jeho pozornosť. Podľa niektorých zdrojov sú tiež vhodné mená, ktoré v sebe obsahujú písmeno R. Skúste teda pri výbere mena použiť niektoré z týchto nami navrhovaných písmen.
 • Meno končiace na samohlásku. Keď spojíte tieto tri pravidlá dohromady, bude to najideálnejší stav mena pre psíka. Ak chcete zakričať meno svojho psa nahlas, samohláska na konci vám pomôže. Môžete tak zakričať to typické ťahavé: „Dunčooooo!“
 • Podľa názvu triku. Pokiaľ chcete psa naučiť v budúcnosti nejaký špeciálny povel, vyberte také meno, ktoré sa bude s týmto vami vybraným povelom čo najviac rýmovať.

lakynkoPokračujeme

 • Vyhnite sa bežne používaným menám. Toto pravidlo je nutnosťou. Keď na svojho psa zavoláte menom Rex, možno k vám pribehnú ďalšie tri cudzie psy. Vidíte, výber príliš bežného mena by mohol znamenať problém. Rovnako je originálne meno dôležité, aby váš pes spoznal, ku komu má pribehnúť.
 • Nadčasovosť. Nielen v hudbe a v umení je nadčasovosť veľmi cenná. Pomenovať čivavu menom Rambo bolo vtipné pár desaťročí skôr. Myslite na to pri výbere mena pre svojho psa, aby ste neskôr nemuseli ľutovať. Veď práve o to pri týchto základných pravidlách ide.
 • Zohľadnite vzhľad a zovňajšok psa. Mali by ste sa tiež snažiť priradiť príznačné meno k vzhľadu vášho psa, ktoré sa k nemu bude hodiť. Dobré je tiež vybrať meno pre psa podľa plemena. Írsky vlkodav menom Drobček a čivava pomenovaná Brutus síce môže znieť spočiatku vtipne, no ku zovňajšku psa sa nehodí. Skúste sa na psa pozrieť a intuitívne mu vybrať meno, ktoré sa k nemu bude najviac hodiť. Určite vám napadne niečo trefné a výstižné.

Ešte jedna rada. Keď sa vám už podarí vybrať meno, ktoré sa vám páči, vyskúšajte ho na psíkovi.

Vyskúšajte, či naň bude reagovať. Pokiaľ ani po týždni na meno vôbec nereaguje, skúste vybrať nejaké iné.

Toto je jediný prípad, kedy je zmena mena psa v priebehu života prípustná.

V akomkoľvek inom prípade od nej upustite. Ideálnym stavom je, keď má pes od najútlejšieho veku stále rovnaké meno.

francúzsky buldoček mená pre psaNiekoľko rád, čoho sa pri výbere mena vyvarovať

To, čo by ste pri výbere mena pre psa mali robiť, sme si zhrnuli vyššie.

Teraz nadišiel čas na spomenutie vecí, ktoré radšej nerobte:

 • Nepoužívajte pre psa meno, ktoré aj v normálnom tóne hlasu znie ako príkaz.
 • Bez ohľadu na to či máte psa, alebo sučku, nedávajte svojmu psovi meno, ktoré môže ostatným ľuďom pripadať trápne alebo urážlivo. Pamätajte na to, že budete so svojím psím kamarátom chodiť medzi ľudí, do spoločnosti alebo k veterinárovi. Voľte preto vždy radšej konzervatívnejšie mená.
 • Nedávajte psovi meno člena rodiny. Toto rozhodnutie by vás mohlo priviesť do pomerne nepríjemných situácií. Nie každý by mohol takéto meno považovať za vtipné a vo výsledku by to mohlo v extrémnych prípadoch aj naštrbiť vaše rodinné vzťahy. Ak ste ale rodina plná humorne založených ľudí, tak smelo do toho. Brániť vám nebudeme.
 • Určite psovi počas jeho života meno nemeňte. Akurát by ste mu robili v hlave zmätok. Už v šteňacom veku mu vyberte meno, ktoré mu zostane aj v dospelosti. Preto si 2-krát poriadne rozmyslite či chcete Piškótka alebo Ňufáčik hovoriť aj dospelému osemdesiat kilogramovému psovi. Jediná výnimka je tá, ktorú sme spomenuli v závere o základných pravidlách pre výber psieho mena.

Kde vziať inšpiráciu pre psie meno?

Všeobecné a základné rady už máme za sebou, teraz sa môžeme pustiť do viac špecifických pravidiel. Začnime situáciou, že váš pes už meno má.

Nech už si beriete do rodiny štvornohého „parťáka“ z útulku alebo psíka s papiermi pôvodu a slávnym rodokmeňom, u oboch máte priestor vybrať mu meno, s ktorým budete aj vy, aj váš pes stotožnení.

Pamätajte, že ho ním budete oslovovať po ďalšie dlhé roky. Ide teda o úlohu, ktorú by ste mali vziať naozaj vážne.

Možno bude mať váš nový „parťák“ z chovateľskej stanice už zavedené svoje oficiálne meno v papieroch. A možno vám toto meno nebude vyhovovať. Nič to, môžete ho zmeniť a možno vám to meno pomôže trochu sa odraziť vpred.

Napr. Adriana si môžete doma premenovať na Adyho a podobne. Odvodeniny z už existujúceho mena sú jednoduchšou alternatívou k vymysleniu celkom nového mena.

V prípade, že sa vám pod ruky dostane pes, ktorý ešte meno nemá, môžete hľadať inšpiráciu na rôznych miestach. Môžete si napríklad pozrieť:

 • Psí kalendár – na každý deň nájdete v kalendári minimálne jedno meno vhodné pre psa, stačí si teda len vybrať.
 • Filmových a seriálových hrdinov – máte obľúbenú postavu z Hviezdnych vojen alebo napríklad z Hier o tróny? Tak neváhajte a pomenujte po nich svojho miláčika.
 • Typ sfarbenia – je váš psík čierny ako uhoľ alebo naopak biely ako sneh? Aj podľa farby kožucha sa dá zvoliť parádne meno, napr. Čert, Sniežik, Ryšavka a pod.

Ešte zdôrazníme, že voľba mena pre vášho psieho parťáka je dôležitá aj pre výcvik povelov, poslušnosti alebo tiež hygienických návykov.

Akýkoľvek pokročilejší výcvik je nemožný, ak váš pes nebude poslúchať na svoje meno.

pomeranian psík2000 najlepších psích mien

Ako naučiť psa počúvať na nové meno?

V momente, keď si donesiete domov šteňa alebo parťáka z útulku, je potrebné začať mu od začiatku hovoriť jeho novým menom.

Nezabudnite, že ho takto budete oslovovať po celý jeho život. Ak ste oslovovali svojho psíka od prvého dňa Rex, tak na meno Dunčo celkom určite nebude reagovať.

Dobrým spôsobom na naučenie nového mena je navodenie očného kontaktu. Zavolajte na psa jeho novým menom a keď sa vám pozrie do očí, tak ho odmeňte.

Opakujte tento postup dovtedy, kým nevytvoríte podmienený reflex, ktorý má za následok nastolenie očného kontaktu s vaším psom, a to  kedykoľvek na neho zavoláte menom.

psie menáNa meno si pes najlepšie zvykne v komfortnom prostredí

Ak sa práve rozhodujete a hĺbate nad menom pre šteňa, potom ste sa už asi rozhodli, že svoju domácnosť rozšírite o nového člena.

Ešte predtým, ako sa pustíte do výberu mena pre najnovšieho štvornohého člena rodiny, mali by ste zabezpečiť, aby sa u vás šteňa cítilo príjemne a mohlo si tak lepšie zvykať na nové prostredie.

Ako si u neho postupne budete získavať dôveru, samo sa s novým menom lepšie zžije.

Na začiatok budete potrebovať:

 • Dve misky – na vodu a na potravu. Či už si vyberiete misky plastové alebo nerezové, mali by určite mať protišmykové dno. Ich použitie bude tak pre psíka omnoho komfortnejšie.
 • Vhodný pelech (psiu posteľ) podľa veľkosti psa. Jeho výber by ste mali vždy prispôsobiť plemenu a veľkosti psa. Na tému výberu toho správneho pelechu pre psa už bolo napísaných množstvo článkov, ktoré nájdete na internete.
 • Kvalitné krmivo určené pre šteňatá. Aktívne a rastúce šteňa akéhokoľvek plemena potrebuje pre svoj vývin presne určenú a vyváženú hladinu proteínov, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok. Mali by ste mu preto zabezpečiť jedine najvyššiu kvalitu, na ktorú sa môžete spoľahnúť.
 • Hračky podľa veľkosti a povahy psa. Dajte si pozor hlavne na menšie kúsky, ktoré by mohlo šteňa prehltnúť. Taktiež pamätajte, že nie všetky plemená považujú behanie za loptičkou za zábavu. Preštudujte si trochu aj povahu plemena vášho šteňaťa a prispôsobte tomu tiež výber hračiek.
 • Vodítko (vôdzka) a obojok. Zo začiatku ani jedno príliš nevyužijete, na obojok by si však šteňa malo zvykať ešte pred prvou prechádzkou.
4.6/5 - (14 votes)