Domácnosť

Podlaha do kuchyne: Aký materiál zvoliť?

kuchyňa so sivým nábytkom

Podlaha v kuchyni musí spĺňať určité dôležité parametre. Okrem toho, že by mala dobre vyzerať a ladiť s celkom, by mala byť taktiež funkčná a odolná. Keďže je tento typ podlahy najviac namáhaný v domácnosti, jej výber by mal byť dobre premyslený a uvážený. Aký typ podlahy je ten najlepší do kuchyne? 

Hovorí sa, že človek trávi v kuchyni v priemere až 5 hodín denne. Niet sa čomu čudovať. Nepripravujeme v nej len jedlo. Často je to aj spoločenská miestnosť, kde konzumujeme pokrmy, vychutnávame si šálku kávy a rozprávame sa s priateľmi. Je to praktická, no taktiež spoločenská miestnosť. Pri výbere podlahy je preto potrebné myslieť aj na tie najmenšie detaily

Na čo myslieť, pred kúpou podlahy? 

Kúpa podlahy do kuchyne je pomerne veľká záležitosť. Musí byť premyslená, pretože by vám mala slúžiť niekoľko desiatok rokov. Ešte predtým, ako ju vôbec kúpite, myslite na to, ako často kuchyňu využívate. 

Je totižto rozdiel, či ste mladá rodina, ktorá zariaďuje kuchyňu a vyberá podlahu, alebo či ste seniori, ktorí v kuchyni príliš často nevaria. Dôležité je taktiež myslieť na to, koľko času v kuchyni vlastne trávite a čo v nej robíte. Aj takéto maličkosti sa vedia odraziť pri výbere podlahy

Medzi najhlavnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú výber tej najlepšej podlahy do kuchyne, sa radia: 

  • čas strávený v kuchyni, 
  • veľkosť rodiny, 
  • rozmery kuchyne, 
  • štýl, v akom je kuchyňa zariadená. 

Veľkosť rodiny taktiež ovplyvňuje to, ako sa kuchyňa využíva. Ak je vás viac, logicky sa v nej vystrieda viac ľudí. Ak menej, tak naopak. 

Samotný štýl kuchyne je rovnako dôležitý. Každý chce, aby kuchyňa vyzerala štýlovo a elegantne. Preto sa snažte skĺbiť štýlovú stránku spolu s praktickou

kuchyňa s čiernym nábytkom

Dlažba

Dlažba patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce materiály v kuchynských podlahách. Je to kúsok, ktorý neomrzí, vyzerá dobre a je veľmi praktický. Jeho najväčšou výhodou je, že je vysoko odolný, dokonca aj voči chemikáliám. Nemusíte sa tak báť, že v prípade rozliatia tekutiny, ju nedáte z podlahy už dole. 

Okrem spomínanej výhody je tu aj ďalšia, a tou je dlhá životnosť. Mnohé dlažby vydržia desiatky rokov. Sú teda veľmi praktické a dlhé roky nemusíte premýšľať nad ich výmenou. Nesmieme zabudnúť ani na jednoduchú údržbu. Dlažbu stačí len pretrieť a je znova, ako nová. 

V prípade, že zvolíte neutrálny tón, podlaha sa dá skombinovať s každým štýlom. Ak však chcete trochu viac extravagancie a niečoho zaujímavého, nebojte sa pestrých vzorov alebo imitácií dreva. Na trhu nájdete desiatky druhov. 

Pri výbere dlažby si dávajte pozor na jej vlastnosti. Myslite na protišmykový povrch a odolnosť. Taktiež myslite na to, že niektoré vzory dokážu kuchyňu opticky zmenšiť. Preto sa nehodia do malých kuchýň. 

Dlažba sa najlepšie kombinuje s podlahovým kúrením. V zime vám poskytne príjemné teplo a nebude pôsobiť tak chladne. 

Laminát 

Na prvý pohľad sa zdá, že laminát nie je úplne vhodný ako podlaha do kuchyne. Ak však vyberiete správny typ, môže v nej veľmi dobre vyniknúť. Vyššia trieda laminátu zvládne aj náročné podmienky a dokonca býva odolná aj voči škrabancom. Za takýto typ podlahy je však nutné priplatiť si. Na druhej strane, vydrží dlho, a preto sa to rozhodne oplatí. 

Laminát je o niečo teplejší ako dlažba, pretože si zachováva konštantnú teplotu. Poskytuje tak príjemné teplo domova a kuchyňu vie zútulniť. Takáto podlaha nie je ťažká na údržbu, a preto je vhodná do každej rodiny. Ak sa však nejako zničí, je potrebné vymeniť ju úplne celú

Rovnako ako dlažba, aj laminát nájdete vo viacerých vzoroch. Ak sa vám nepáči klasika, skúste siahnuť po motívne mramoru či kože. Prispôsobiť si ho tak môžete presne podľa seba. Veľkým plusom je, že aj po rokoch si udržiava stále rovnakú farbu. Podlaha tak krásne žiari.

Drevo

Moderná podlaha do kuchyne je aj vo forme dreva. To je jedným z najdrahších materiálov. Preto je dôležité pripraviť sa na celkom vysoké počiatočné náklady. Za vyššiu cenu však tento materiál rozhodne stojí. Je veľmi odolný, praktický a teplý. Vhodný je do chladnejších kuchýň, kde potrebujete priniesť pocit domova.  

Drevo má tradičný vzhľad, no môžete ho pokojne kombinovať aj s modernými prvkami. Hodí sa ako do industriálnych, tak aj do rustikálnych či minimalistických kuchýň. Nebojte sa aj zaujímavých farebných kombinácií. 

Veľkou výhodou je, že ak sa drevo náhodou nejako poškodí, stačí ho nalakovať. Podlaha bude vyzerať ako nová. 

Drevo taktiež dokáže izolovať zvuk. Hluk sa tak neodráža ďalej. Siahnuť môžete ako po domácich, tak aj po exotických drevinách. Tie vyzerajú zaujímavo a pritiahnu pozornosť. 

kuchyňa s jedálenským stolom

Plávajúca podlaha do kuchyne

Plávajúca podlaha do kuchyne môže znieť pre niekoho ako vtip. Mnohí si tento typ podlahy do kuchyne nedávajú z jasného dôvodu. Nie je tak odolný, aby vydržal nápor spotrebičov a častého chodenia. 

V prípade, že vám nevadí meniť podlahu častejšie, môžete po plávajúcej podlahe pokojne siahnuť. Je to kúsok, ktorý vyzerá dobre a moderne. Nič ním nepokazíte. Veľmi jednoducho sa kombinuje s akýmkoľvek štýlom či farbou. 

Nevýhodou tejto podlahy je však to, že nemá dlhú výdrž a nie je až taká kvalitná. V prípade, že chcete, aby vám podlaha vydržala dlho, je potrebné vybrať si iný materiál.

Vinyl

Vinylová podlaha do kuchyne sa už nepoužíva toľko, ako v minulosti. Dnes však na trhu nájdete rôzne zaujímavé kúsky, ktoré sa vám môžu páčiť. Preto sa jej rozhodne nebojte. Výhodou je najmä teplý pocit, ktorým disponuje. 

Tento typ podlahy sa najčastejšie využíva v kuchyniach, kde je dôležité dbať na zvýšené nároky na odolnosť proti vode či nárazom. To je aj dôvod, prečo vinyl často vídame napríklad v závodných či väčších kuchyniach. 

Vinylová podlaha však nie je náročná na údržbu a pri správnom výbere vyzerá štýlovo. Slúžiť vám bude dlhé roky, a preto jej výber nie je krok vedľa. 

Marmoleum

Marmoleum je jedno z alternatívnych riešení. Nie každý ho pozná, pretože nepatrí medzi úplne rozšírené a často používané materiály. Je to však čisto prírodný produkt, vďaka ktorému môžete mať prírodu rovno vo svojom dome. 

Ide o špeciálny typ linolea, ktorý sa vyrába z vápenca, drevitej múčky, jutovej textílie, ľanového oleja a živice. Jednoducho sa udržuje, vyzerá dobre a je pomerne odolný. Je zaujímavý a rozhodne do vašej kuchyne prinesie inú atmosféru.

Treba si však dávať pozor na ťažké predmety. Tie by ho mohli jemne porušiť. Veľkým plus je však vysoká odolnosť proti škvrnám a fakt, že nepriťahuje prach. 

biela kuchyňa s ostrovčekom

Korok

Ďalším z alternatívnych riešení je aj korok. Ten si zamiluje každý, kto sa zaoberá ekológiou a hľadá materiál, ktorý pomôže životnému prostrediu. Na prekvapenie mnohých, vyzerá dobre. Ak neviete, z čoho je podlaha urobená, rozhodne nebudete vedieť, že je z korku. 

Jeho najväčšou výhodou je zvuková a tepelná izolácia. Odolnosť je pomerne vysoká, a preto je vhodný do každej jednej kuchyne. Taktiež si môžete vyberať medzi rôznymi motívmi korkovej podlahy. 

Zhrnutie

Existuje veľké množstvo rôznych typov podláh. Okrem spomenutých nájdete rozhodne ďalšie, či už bežné alebo alternatívne, ktoré taktiež môžete v kuchyni využiť. Pred samotným výberom však myslite na dôležité faktory ovplyvňujúce výber. Tie vás môžu nasmerovať alebo vám minimálne zúžiť výber. 

 

author-avatar

O Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.