Podlaha do kuchyne: Aký materiál zvoliť?

Podlaha v kuchyni musí spĺňať určité dôležité parametre. Okrem toho, že by mala dobre vyzerať a ladiť s celkom, by mala byť taktiež funkčná a odolná. Keďže je tento typ podlahy najviac namáhaný v domácnosti, jej výber by mal byť dobre premyslený a uvážený. Aký typ podlahy je ten najlepší do kuchyne? 

Hovorí sa, že človek trávi v kuchyni v priemere až 5 hodín denne. Niet sa čomu čudovať. Nepripravujeme v nej len jedlo. Často je to aj spoločenská miestnosť, kde konzumujeme pokrmy, vychutnávame si šálku kávy a rozprávame sa s priateľmi. Je to praktická, no taktiež spoločenská miestnosť. Pri výbere podlahy je preto potrebné myslieť aj na tie najmenšie detaily.

Ak sa chystáte zariaďovať novú kuchyňu alebo premýšľate nad rekonštrukciou tej starej, mali by ste začínať od podlahy. Podlaha v kuchyni patrí medzi najviac zaťažované podlahy a práve preto by ste mali  jej výberu venovať mimoriadnu pozornosť. V kuchyni totiž trávime dosť veľa času, hlavne v čase keď varíme alebo podávame jedlo.

Treba si uvedomiť, že objaviť sa môžu najmä prípadné ,,nehody” ako sú napr. rozbitý tanier, rozliata voda, polievka či dokonca mlieko.

Podlaha by mala taktiež zniesť dostatočnú záťaž, ak ide o kuchynskú linku, stôl, stoličky a ďalšie. Výsledkom vášho výberu by teda mala byť odolná podlaha, ktorá si nevyžaduje prílišnú starostlivosť a bude dobre vyzerať.

Aké sú dôležité kritériá pri výbere podlahy do kuchyne?

Pri výbere podlahy do kuchyne by ste mali zohľadniť:

Jednoduchá údržba

Keďže ide o miesto kde sa neustále varí, pečie a pripravuje jedlo je veľmi pravdpodobné, že potrebujete podlahu, ktorá je čo najmenej náročná na údržbu.

Najvýhodnejšie je ak ju stačí len pozametať a pretrieť vodou so saponátom. Odporúčame sa vyhýbať v kuchyni veľkým kobercom, pretože sa v nich len usádzajú nečistoty a je neuveriteľne ťažké ho potom vyčistiť.

 

Odolnosť proti vlhkosti

Určite sa vám už podarilo neraz v kuchyni niečo rozliať. Práve z tohto dôvodu by mala byť podlaha vysoko odolná aj voči prípadnému vlhku. Nemali by jej ublížiť mokré stopy po topánkach ani rozliaty olej či vytečená chladnička.

Škrabance

Pri príprave jedál a ich servírovaní sú časté pády príborov, pohárov či hrncov, ktoré by mohli na nekvalitnej podlahe vytvoriť škrabance.

Preto si určite vyberte podlahu s čo najodolnejšou vrchnou vrstvou.

Antistatické vlastnosti

V kuchyni sa nachádza množstvo spotrebičov a preto je veľmi dôležité, aby pri kontakte s nimi nevznikal elektrostatický náboj.

Ideálne je preto vybrať si podlahu, ktorá je antistatická. Ďalšou výhodou takej podlahy je, že nepriťahuje prach a tým pádom je vhodná pre alergikov.

Podlahové vykurovanie

Na podlahové vykurovanie môžete použiť viac druhov podlahových krytín. Najčastejšie sa však využívajú laminátové podlahy.

Keramická dlažba má síce fyzikálne lepšiu tepelnú vodivosť, ale bez zapnutého vykurovania je zbytočne chladná a na dotyk nepríjemná.

Pod podlahu je dôležité vybrať si správny podklad. Nesprávne vybratá podložka môže spôsobiť stratu tepla až 50%.

Ďalšie kritériá, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere podlahy:

 • rozmery kuchyne
 • podlaha v susediacich izbách
 • koľko členov má vaša rodina
 • bezpečnostné prvky, ktoré potrebujete v kuchyni
 • vhodný materiál

Laminátová podlaha alebo dlažba?

Mnoho ľudí sa rozhoduje medzi plávajúcou podlahou a dlažbou.

Preto je dôležité vedieť, aký je medzi nimi rozdiel. Obe majú svoje výhody aj nevýhody a je len na vás, ktorá je pre vás výhodnejšia.

Dlažba

V mnohých kuchyniach stále prevláda dlažba.

Dlažba patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce materiály v kuchynských podlahách. Je to kúsok, ktorý neomrzí, vyzerá dobre a je veľmi praktický. Jeho najväčšou výhodou je, že je vysoko odolný, dokonca aj voči chemikáliám. Nemusíte sa tak báť, že v prípade rozliatia tekutiny, ju nedáte z podlahy už dole. 

Okrem spomínanej výhody je tu aj ďalšia, a tou je dlhá životnosť. Mnohé dlažby vydržia desiatky rokov. Sú teda veľmi praktické a dlhé roky nemusíte premýšľať nad ich výmenou. Nesmieme zabudnúť ani na jednoduchú údržbu. Dlažbu stačí len pretrieť a je znova, ako nová. 

V prípade, že zvolíte neutrálny tón, podlaha sa dá skombinovať s každým štýlom. Ak však chcete trochu viac extravagancie a niečoho zaujímavého, nebojte sa pestrých vzorov alebo imitácií dreva. Na trhu nájdete desiatky druhov. 

Pri výbere dlažby si dávajte pozor na jej vlastnosti. Myslite na protišmykový povrch a odolnosť. Taktiež myslite na to, že niektoré vzory dokážu kuchyňu opticky zmenšiť. Preto sa nehodia do malých kuchýň. 

Dlažba sa najlepšie kombinuje s podlahovým kúrením. V zime vám poskytne príjemné teplo a nebude pôsobiť tak chladne. 

Dlažba je odolnejšia najmä voči vlhkosti oproti laminátovej podlahe, ktorá v prípade nejakej nehody môže spôsobiť vydutie a v tom horšom prípade nutnosť výmeny.

Medzi výhody patrí  dlhá životnosť a odolnosť voči opotrebovaniu. Máte na výber množstvo pestrých vzorov, ktoré imitujú drevo či iné zaujímavé materiály.

Na druhej strane nevýhodou je, že ak vám spadne na zem niečo ťažšie, môže sa z dlažby odštrbiť a vznikne nepekná prasklina.

Ak však siahnete po modernej vintage dlažbe či retro štýle, zohľadnite veľkosť vašej kuchyne. V menších priestoroch môže výrazná podlaha priestor opticky zmenšiť.

Laminátová podlaha

Inak povedané plávajúca podlaha, predstavuje pre mnohých menšiu odolnosť ako pevná odolná dlažba. Podlaha vo vyššej triede laminátu zvláda aj náročne podmienky a pre mnohých je postačujúca a vhodná.

Na prvý pohľad sa zdá, že laminát nie je úplne vhodný ako podlaha do kuchyne. Ak však vyberiete správny typ, môže v nej veľmi dobre vyniknúť. Vyššia trieda laminátu zvládne aj náročné podmienky a dokonca býva odolná aj voči škrabancom. Za takýto typ podlahy je však nutné priplatiť si. Na druhej strane, vydrží dlho, a preto sa to rozhodne oplatí. 

Laminát je o niečo teplejší ako dlažba, pretože si zachováva konštantnú teplotu. Poskytuje tak príjemné teplo domova a kuchyňu vie zútulniť. Takáto podlaha nie je ťažká na údržbu, a preto je vhodná do každej rodiny. Ak sa však nejako zničí, je potrebné vymeniť ju úplne celú

Rovnako ako dlažba, aj laminát nájdete vo viacerých vzoroch. Ak sa vám nepáči klasika, skúste siahnuť po motívne mramoru či kože. Prispôsobiť si ho tak môžete presne podľa seba. Veľkým plusom je, že aj po rokoch si udržiava stále rovnakú farbu. Podlaha tak krásne žiari.

Oproti dlažbe predstavuje aj niekoľko výhod- poskytuje pocit tepla, ktorý pri dlažbe chýba.

Ďalšou výhodou je stála farebnosť, ktorú laminát zachováva aj pri priamom žiarení. Laminátovú podlahu si môžete jednoducho zladiť aj so zvyškom vašich izieb.

Nevýhodou je, že ak sa vám poškodí laminát na určitom mieste, je potrebné vymeniť celú podlahu. Laminátová podlaha je však  ľahšie vymeniteľná a keď sa časom opotrebuje, ľahšie ju vymeníte za inú. Pri dlažbe je potrebný už náročnejší zásah vyžadujúci sekanie a viac práce. 

Kombinácia

Kreatívni ľudia riešia túto dilemu aj kombináciou oboch typov podláh. Okolo najviac namáhavých časti podlahy, kde sa nachádza linka a sporák, zvolia dlažbu a ďalej pokračuje laminátová podlaha.

Ďalšie vhodné podlahové krytiny

Medzi ďalšie podlahy, ktoré sú vhodné do kuchyne zaraďujeme  drevené, korkové, linoleové/marmoleové či vinylové podlahy. Prečítajte si o nich viac.

Drevená podlaha

Drevo je obľúbeným materiálom mnohých ľudí a niekedy až tak, že si ho dajú aj do kuchyne. Má nepochybne svoje čaro a dáva nám pocit domova.

Moderná podlaha do kuchyne je aj vo forme dreva. To je jedným z najdrahších materiálov. Preto je dôležité pripraviť sa na celkom vysoké počiatočné náklady. Za vyššiu cenu však tento materiál rozhodne stojí. Je veľmi odolný, praktický a teplý. Vhodný je do chladnejších kuchýň, kde potrebujete priniesť pocit domova.  

Drevo má tradičný vzhľad, no môžete ho pokojne kombinovať aj s modernými prvkami. Hodí sa ako do industriálnych, tak aj do rustikálnych či minimalistických kuchýň. Nebojte sa aj zaujímavých farebných kombinácií. 

Veľkou výhodou je, že ak sa drevo náhodou nejako poškodí, stačí ho nalakovať. Podlaha bude vyzerať ako nová. 

Drevo taktiež dokáže izolovať zvuk. Hluk sa tak neodráža ďalej. Siahnuť môžete ako po domácich, tak aj po exotických drevinách. Tie vyzerajú zaujímavo a pritiahnu pozornosť. 

V porovnaní s inými materiálmi sa len minimálne nabíja statickou elektrinou, takže nepriťahuje prach.

Výhodou je, že je možnosť ju renovovať, ak stratí na atraktivite, stačí ju prebrúsiť. Drevo vďaka svojej elasticite patrí k dobrým zvukovým a tepelným izolantom. Vybrať si môžete z domácich drevín, ale objavujú sa aj exotické dreviny, o ktorých sa hovorí, že ich drevo je tvrdšie.

Korková podlaha

Korok je tiež prírodným materiálom, ktorý je vhodný ako podlaha do kuchyne. Korková podlaha je  odolná pri striedaní teplôt i nadmernej vlhkosti.

Výhodou korku je, že je teplý, príjemne mäkký a rovnako ako drevo nepriťahuje prach. Má tiež výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Aj keď svojimi vlastnosťami sa korková podlaha hodí skôr do kúpeľne, nájdu sa aj také domácnosti, ktoré ju majú v kuchyni.

 

Linoleum a prírodné linoleum

Linoleum je skvelou voľbou, ak ide o kuchynskú podlahu. Tento materiál sa vyrába z prírodných surovín a vyniká výbornými vlastnosťami  odolnými voči vlhkosti, mechanickému poškodeniu, zvukotesnosť, mäkkosť a pružnosť.

Zoženiete ho v širokej škále farieb a vzorov. Montáž takejto podlahy nie je vôbec náročná.

Vhodnou alternatívou je prírodné linoleum alebo inak povedané marmoleum. Je to 100% prírodný produkt vyrobený konkrétne z ľanového oleja, prírodných živíc, vápencového prášku, korkovej a drevenej múčky a farebných pigmentov.

Medzi jeho prednosti patria:

 • izolačné vlastnosti
 • pevnosť a vytrvalosť
 • antistatická a antibakteriálna úprava
 • vhodné pre alergikov

Vinylové podlahy

V poslednej dobe sa čoraz viac dostávajú do popredia vinylové podlahy, ktoré sú favoritom spomedzi podlahových krytín.  Cenovo patria medzi tie drahšie varianty, avšak vďaka svojmu zloženiu zo syntetického materiálu sú extrémne odolné.

Je  odolná voči teplotám, nárazom, vode a agresívnym látkam. Vďaka svojim vlastnostiam si dlho udrží svoju farbu a tvar.

Vinylová podlaha do kuchyne sa už nepoužíva toľko, ako v minulosti. Dnes však na trhu nájdete rôzne zaujímavé kúsky, ktoré sa vám môžu páčiť. Preto sa jej rozhodne nebojte. Výhodou je najmä teplý pocit, ktorým disponuje. 

Tento typ podlahy sa najčastejšie využíva v kuchyniach, kde je dôležité dbať na zvýšené nároky na odolnosť proti vode či nárazom. To je aj dôvod, prečo vinyl často vídame napríklad v závodných či väčších kuchyniach. 

Vinylová podlaha však nie je náročná na údržbu a pri správnom výbere vyzerá štýlovo. Slúžiť vám bude dlhé roky, a preto jej výber nie je krok vedľa. 

Vinylové podlahy sú veľmi ľahko montovateľné a to, buď ako plávajúca podlaha so zámkovým spojom alebo ako samolepiace dielce, ktoré sa jednoducho nalepia. V porovnaní s drevenou podlahou je veľkou výhodou, že nehrozí zosychanie ani napučanie a sú nenáročné na údržbu. Viac napríklad v nasledujúcom článku.

Nevýhodou však môže byť samotné zloženie, keďže ide o umelý materiál a môže obsahovať škodlivé látky- ftaláty (chemické látky s negatívnym dopadom na zdravie).

Je však dôležité vybrať si správnu značku, ktorá potvrdzuje kvalitu, nezávadnosť, bezpečnosť, kontrolu emisií a procesu výroby.

Ak sa predsa len rozhodnete pre vinylové podlahy, trendové dekory sú imitácie kameňa, bridlice, travertínu, betónu či dokonca betónovej dlažby.

Na záver by sme vám chceli pripomenúť, že výber podlahy do kuchyne je naozaj dôležitým krokom a určite by ste mali zvážiť svoje požiadavky rovnako ako aj finančné možnosti.

Predtým než sa rozhodnete pre niektorí z vyššie uvedených typov, poraďte sa s ostatnými členmi v domácnosti.

V prípade otázok, obráťte sa na predajcov, ktorí s vami preberú vaše požiadavky a pomôžu vám vybrať tu správnu podlahu do kuchyne.

Na čo myslieť, pred kúpou podlahy? 

Kúpa podlahy do kuchyne je pomerne veľká záležitosť. Musí byť premyslená, pretože by vám mala slúžiť niekoľko desiatok rokov. Ešte predtým, ako ju vôbec kúpite, myslite na to, ako často kuchyňu využívate. 

Je totižto rozdiel, či ste mladá rodina, ktorá zariaďuje kuchyňu a vyberá podlahu, alebo či ste seniori, ktorí v kuchyni príliš často nevaria. Dôležité je taktiež myslieť na to, koľko času v kuchyni vlastne trávite a čo v nej robíte. Aj takéto maličkosti sa vedia odraziť pri výbere podlahy

Medzi najhlavnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú výber tej najlepšej podlahy do kuchyne, sa radia: 

 • čas strávený v kuchyni, 
 • veľkosť rodiny, 
 • rozmery kuchyne, 
 • štýl, v akom je kuchyňa zariadená. 

Veľkosť rodiny taktiež ovplyvňuje to, ako sa kuchyňa využíva. Ak je vás viac, logicky sa v nej vystrieda viac ľudí. Ak menej, tak naopak. 

Samotný štýl kuchyne je rovnako dôležitý. Každý chce, aby kuchyňa vyzerala štýlovo a elegantne. Preto sa snažte skĺbiť štýlovú stránku spolu s praktickou

ukladanie oranžovej dlažbyPlávajúca podlaha do kuchyne

Plávajúca podlaha do kuchyne môže znieť pre niekoho ako vtip. Mnohí si tento typ podlahy do kuchyne nedávajú z jasného dôvodu. Nie je tak odolný, aby vydržal nápor spotrebičov a častého chodenia. 

V prípade, že vám nevadí meniť podlahu častejšie, môžete po plávajúcej podlahe pokojne siahnuť. Je to kúsok, ktorý vyzerá dobre a moderne. Nič ním nepokazíte. Veľmi jednoducho sa kombinuje s akýmkoľvek štýlom či farbou. 

Nevýhodou tejto podlahy je však to, že nemá dlhú výdrž a nie je až taká kvalitná. V prípade, že chcete, aby vám podlaha vydržala dlho, je potrebné vybrať si iný materiál.

Marmoleum

Marmoleum je jedno z alternatívnych riešení. Nie každý ho pozná, pretože nepatrí medzi úplne rozšírené a často používané materiály. Je to však čisto prírodný produkt, vďaka ktorému môžete mať prírodu rovno vo svojom dome. 

Ide o špeciálny typ linolea, ktorý sa vyrába z vápenca, drevitej múčky, jutovej textílie, ľanového oleja a živice. Jednoducho sa udržuje, vyzerá dobre a je pomerne odolný. Je zaujímavý a rozhodne do vašej kuchyne prinesie inú atmosféru.

Treba si však dávať pozor na ťažké predmety. Tie by ho mohli jemne porušiť. Veľkým plus je však vysoká odolnosť proti škvrnám a fakt, že nepriťahuje prach. 

Korok

Ďalším z alternatívnych riešení je aj korok. Ten si zamiluje každý, kto sa zaoberá ekológiou a hľadá materiál, ktorý pomôže životnému prostrediu. Na prekvapenie mnohých, vyzerá dobre. Ak neviete, z čoho je podlaha urobená, rozhodne nebudete vedieť, že je z korku. 

Jeho najväčšou výhodou je zvuková a tepelná izolácia. Odolnosť je pomerne vysoká, a preto je vhodný do každej jednej kuchyne. Taktiež si môžete vyberať medzi rôznymi motívmi korkovej podlahy.

Zhrnutie

Existuje veľké množstvo rôznych typov podláh. Okrem spomenutých nájdete rozhodne ďalšie, či už bežné alebo alternatívne, ktoré taktiež môžete v kuchyni využiť. Pred samotným výberom však myslite na dôležité faktory ovplyvňujúce výber. Tie vás môžu nasmerovať alebo vám minimálne zúžiť výber.

 

4/5 - (5 votes)