Infralampa: Ako ju používať a aké sú jej výhody?

Nie každý sa už stretol s pojmom infralampa. Toto zariadenie je však dobré poznať. Človeku dokáže pomôcť v mnohých zdravotných ohľadoch. Aj napriek tomu, že infračervené svetlo, na ktorého báze funguje, sa dnes používa najmä na vyhrievanie miestností, infralampa funguje tak trochu inak. 

Kým infražiariče majú za úlohu vyhriať celú miestnosť a poskytnúť vám prostredníctvom infračerveného svetla príjemné teplo, infralampy sú odlišné.

Taktiež fungujú na infračervenom svetle. Rozdiel je skôr v ich účinkoch a použití. Ešte ste o infralampe nepočuli, no chceli by ste? Čítajte ďalej. 

Najlepšie infralampy

Čo vlastne infralampa je? 

Na začiatok by bolo dobré vysvetliť, čo vlastne infralampa je a aké má účinky na telo. Mnohí totižto žijú v domnení, že infračervené svetlo pre človeka nie je dobré.

Že mu škodí a mal by sa mu vyhýbať. Práve naopak. Infračervené svetlo, ktoré využíva infralampa dokáže človeku v mnohom pomôcť. 

Infralampy, nazývané aj solux, sú veľmi efektívnou alternatívou pre domácu terapiu. Majú naozaj široký záber a dokážu sa zaoberať tisíckami problémov. Je jedno či ide o tie zdravotné alebo tie v oblasti krásy a starnutia. Účinky infralampy sú viac ako perfektné a prístroj si so všetkým poradí. 

infralampa na chrbát

A ako vlastne lampa funguje? Veľmi jednoducho. Lampa obsahuje červené žiarovky, ktoré v kombinácií so svetlom v oranžovej a žltej vlnovej dĺžke prenikajú hlboko do pokožky.

Absorbujú sa a následne pomáhajú tam, kde je to potrebné. Na každý problém sa lampa používa trochu inak

Aké má infralampa účinky? 

Infralampy majú široké množstvo účinkov. Dokážu si poradiť s veľkým počtom problémov a vám tak uľaviť od bolesti.

Keďže žiarenie sa dostáva hlboko pod kožu, ovplyvňuje vaše svaly, nervy a dokonca aj kosti.

Takto vie lampa uľaviť od bolesti alebo urýchliť regeneráciu ľuďom, ktorí sú po operácií či nejakom úraze. 

Jej hlavné účinky sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií a to: 

 • Účinky pre zdravie
 • Účinky pre krásu

Kým v rámci zdravia ide najmä o hojenie pokožky a urýchlenie regenerácie, pri kráse ide napríklad o žiarivú pokožku či stratu jaziev

Vďaka infralampám sa naše telo dokáže nielen uzdraviť, ale taktiež vyčistiť. Tuky, patogény a ďalšie nečistoty sa vylučujú z tela už po veľmi krátkom pobyte pod lampou. Niektoré štúdie dokonca ukázali, že infračervené žiarenie dokáže znížiť hladinu škodlivého cholesterolu. Zlepšuje sa totižto krvný obeh a dodávanie kyslíka do buniek. 

Infralampa a jej výhody

Výhod infralampy je naozaj veľké množstvo. Sami sme si už nejaké spomenuli, no to nie je všetko.

Rovnako ako účinky, tak aj výhody si musíme rozdeliť do dvoch skupín a to: 

 • Výhody pre zdravie
 • Výhody pre krásu
 • O oboch typoch si povieme niečo viac. 

bolesť chrbta

Výhody pre zdravie

Infralampa má najdôležitejšie postavenie v rámci zdravia.

Poskytuje totižto široké spektrum použitia. Dá sa využiť ako po úraze, tak aj po operácií či pri zdravotnom probléme.

Medzi najhlavnejšie výhody pre zdravie sa radia: 

 • Blahodárne pôsobí na hojenie rán. Ide najmä o jazvy alebo dokonca vredy. 
 • Uľavuje od bolesti pri športových úrazoch alebo svalovej bolesti. Pokojne lampu využívajte aj pri bolesti kĺbov alebo chrbtice. Príjemné teplo, ktoré z nej vyžaruje, vás taktiež upokojí. Pomáha tak okamžite.
 • Bojuje proti infekciám a to v širokej miere. Zbavuje vás očných, ušných či dokonca zubných infekcií veľmi rýchlo a jednoducho. Lampa totižto vie všetky nevhodné baktérie a látky vyhubiť. K týmto infekciám sa radia aj infekcie močového mechúra či vaginálne infekcie. 
 • Bojuje proti všetkým typom zápalov, vďaka čomu má široké využitie vo všetkých zdravotných smeroch. Využíva sa taktiež vo fyzioterapií na zlepšenie účinkov a urýchlenie hojenia. 
 • Pomáha správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Červené svetlo vie svojimi účinkami zlepšiť stav hypotyreózy, vďaka čomu je pri liečení tohto problému veľmi efektívna. Pre tie najlepšie účinky je však potrebné, aby ste infralampu používali častejšie a pravidelne. 
 • Môžeme taktiež povedať, že lampa má skvelé funkcie v boji proti astme, nachladnutiu alebo pri zápaloch dutín. Ak použiteje infralampu na dutiny, účinky môžete vidieť už po prvých sedeniach.

Výhody pre krásu

Infralampa má obrovské množstvo účinkov pre zdravie a krásu.

Vďaka tomu sa vo veľkom využíva práve v kozmetickom odvetví. Využiť ju môžete aj vy, ak chcete jednu z týchto výhod: 

 • Hydratuje a stará sa o pokožku tak, že je žiarivá a vypnutá. Červené svetlo sa dostáva hlboko do vrstiev pokožky, vďaka čomu sa zvyšuje prietok krvi a tým sa zvyšuje aj regenerácia. 
 • Bojuje proti akné či menším jazvám na pokožke. Ak máte s týmito dvomi vecami problémy, rozhodne si pri infralampe prídete na svoje. 
 • Pomáha pri hojení popálenín. Popálili ste sa pri pečení alebo ste mali nejaký úraz? Vyskúšajte infralampu, ktorá dokáže zmierniť bolesť a taktiež hojiť. 
 • Bojuje proti striám. Strie sú jedným z najväčších nepriateľov krásy, ktoré trápia nielen ženy, ale taktiež mužov. V prípade, že sa ich chcete zbaviť, vám infralampa vie pomôcť. 
 • Spolu s popáleninami môže okrajovo súvisieť pokožka spálená od slnka. Infralampa je dobrá aj pri tomto probléme. Skôr vám však vie pomôcť vtedy, ak červené svetlo použijete pred opaľovaním. Pôsobí totižto ešte niekoľko hodín ako ochrana proti spáleniu. 
 • Zlepšuje hojenie jaziev. Tento fakt sa tak trochu spája so striami. Tie sa často považujú za určitý typ jaziev. 
 • Bojuje proti vypadávaniu vlasov. Ak máte tento problém, červené svetlo vám vie pomôcť. Vyskúšajte ho predtým, ako začnete brať lieky proti padaniu vlasov. Treba však myslieť na to, že infralampa je univerzálny pomocník. To znamená, že keď niekomu pomohla pri vypadávaní vlasov, vám nemusí. Za vyskúšanie to však rozhodne stojí, pretože pomohla v tomto prípade tisíckam ľudí. 

Ako vybrať infralampu? 

Výber infralampy je veľmi dôležitý a nemali by ste ho podceniť.

Existuje niekoľko základných parametrov, na ktoré sa musíte zamerať a následne si podľa nich vybrať.

Medzi ne sa radia: 

 • Výkon
 • Plocha
 • Funkcie 
 • Certifikácia
 • Značka 

Poďme si o všetkých povedať zopár slov.

infračervená žehlička

Výkon 

Tak ako vo väčšine prípadov, aj pri týchto lampách sa výkon udáva vo wattoch. Samozrejme, platí tu priama úmera, čím vyšší výkon infralampa má, tým lepšie výsledky poskytuje.

Často však netreba hľadať príliš drahé kúsky, ktoré majú vysoký výkon. Bežné infralampy dostanete od 250 do 300 W, čo je bežný a ten najlepší výkon. 

Plocha 

Rozmery plochy ovplyvňujú to, aký zásah má lampa na naše telo a akú na akú veľkú plochu dokáže pôsobiť. V prípade, že chcete používať infralampu len na jeden určitý kúsok, postačí vám menšia lampa.

Ak ju plánujete používať na väčšie časti tela, rozhodne stavte na väčšiu lampu. 

Funkcie

Každá lampa poskytuje iné funkcie. Niektoré poskytujú len infračervené svetlo, tie ďalšie napríklad časový spínač, pamäťový záznam alebo prednastavené programy. Za tieto funkcie si však pri mnohých infralampách priplatíte.

Ak nie ste pokročilý užívateľ a chcete lampu len na domáce použitie, rozhodne vám bude stačiť základná bez špeciálnych funkcií. 

Infralampa musí mať certifikáciu 

A posledný parameter je veľmi dôležitý. Každá infralampa, ktorú budete kupovať, musí mať certifikát o tom, že ide o liečebný prostriedok.

Ak by totižto certifikát nemala, môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Infralampy teda nakupujte v certifikovaných obchodoch. Najlepšie na takých, ktoré poznáte.  

Značka

Dôležitým parametrom, na ktorý netreba zabúdať, je značka. V oblasti infralámp existuje niekoľko lídrov, ktorí majú kvalitné výrobky a zákazníci sú s nimi spokojní. Medzi nich sa radí napríklad značka Schott či značka Beurer.

Pred kúpou si jednotlivé kúsky porovnajte. Prečítať si taktiež môžete recenzie infralámp. Rozhodne sa vám bude lepšie a jednoduchšie nakupovať. 

Použitie infralampy

Použitie infralampy je pomerne jednoduché. Môžete ju použiť na ľubovoľnej časti tela. Dôležité je však dodržiavať určité pravidlá, vďaka ktorým vám lampa pomôže najlepšie: 

 1. Od lampy vždy seďte 45 – 60 cm. Nie viac ani menej. Takýto odstup je najlepší pre červené svetlo, ktoré sa potrebuje dostať do pokožky. 
 2. Lampu používajte 10 – 15 minút, v závislosti od vášho problému. Netreba viac. 
 3. Dôležité je pravidelné opakovanie. Pri bolestivých problémoch sa snažte opakovať sedenie 2 – 3-krát denne. Pri skôr kozmetických úpravách postačí jedno sedenie za 2 – 3 dni.
 4. Neočakávajte výsledky hneď na druhý deň. Prvé sa objavia po 2 – 6 týždňoch. Viditeľné a väčšie výsledky po 3 – 4 mesiacoch.

infralampa na tvár

Infralampa a jej nežiaduce účinky 

Infralampy vo väčšine prípadov nemajú nežiaduce účinky. Občas sa však môžu objaviť: 

 • začervenanie pokožky, ktoré je však len dočasné, 
 • bolesti hlavy alebo vyčerpanie, pretože telo sa regeneruje a vytvára veľa energie na hojenie, 
 • pri nadmernom použití môže byť nebezpečná pre pokožku a oči. Preto ju vždy používajte podľa pokynov. 

Dôležité je uvedomiť si, že len správnym používaním infralampy dosiahnete výsledky, po ktorých túžite. Jej príliš časté používanie a nadužívanie vám neprinesie vôbec žiadne. Skôr naopak. Mohli by sa objaviť nežiaduce účinky ako napríklad bolesti hlavy. 

Záver 

Infralampy patria medzi veľkých pomocníkov ako vo svete zdravia, tak aj krásy.

Ich kúpou si do domácnosti kupuje kvalitné prostriedky, ktoré sa postarajú o to, aby ste boli zdraví a dobre vyzerali.

Pri ich použití nezabúdajte dodržiavať správne pokyny, vďaka ktorým sa výsledky dostavia už čoskoro.

Náš výber najlepších infralámp

4/5 - (6 votes)