Je kuna nebezpečná? Všetko, čo potrebujete vedieť o tomto zvierati

Kuna je malý, ale veľmi obratný dravec, ktorého môžeme nájsť v rôznych prostrediach. Často sa vyskytuje v lesoch, ale nevyhýba sa ani mestám. Tento článok vám poskytne všetky dôležité informácie o kunách, ich správaní a o tom, ako sa pred nimi chrániť.

Čo sa dnes dozviete?

 • Kuny sú rozšírené po celom svete a prispôsobujú sa rôznym prostrediam vrátane miest.
 • Hoci kuny môžu byť pre ľudí nepríjemné, útoky na ľudí sú veľmi zriedkavé.
 • Kuny môžu prenášať niektoré choroby, preto je dôležité byť opatrný pri kontakte s nimi.
 • Pre ochranu hydiny a domácich zvierat je potrebné prijímať preventívne opatrenia.
 • Existujú rôzne spôsoby, ako sa zbaviť kuny, vrátane použitia pascí a profesionálnej pomoci.

Čo je kuna a kde ju nájdeme

Kuna je malá šelma, ktorú nájdeme v rôznych častiach sveta. Najčastejšie sa vyskytuje v lesoch, kde si stavia svoje hniezda v dutinách stromov alebo v opustených norách. Kuny sú veľmi prispôsobivé a dokážu prežiť aj v náročných podmienkach.

Rozdiely medzi kunami a inými šelmami

Na prvý pohľad môže kuna vyzerať ako iné malé šelmy, napríklad lasica alebo tchor. Avšak, kuna má dlhší chvost a jej srsť je často tmavšia. Kuny sú tiež známe svojou obratnosťou a schopnosťou šplhať po stromoch.

Kuna v mestskom prostredí

Kuny sa čoraz častejšie objavujú aj v mestách. Hľadajú tu potravu a úkryt, najmä v starých budovách a na povalách. Ak máš doma kuny, môže to byť problém, pretože môžu poškodzovať izoláciu a elektrické káble.

Ak si všimneš kuny vo svojom okolí, je dobré vedieť, ako ich odplašiť a chrániť svoj majetok.

Je kuna nebezpečná pre ľudí?

Kuny sú zvyčajne plaché a vyhýbajú sa ľuďom. Útoky na ľudí sú veľmi zriedkavé. Ak sa však kuna cíti ohrozená alebo je zahnaná do kúta, môže sa brániť. Najlepšie je neprovokovať ju a nechať ju na pokoji.

Prenos chorôb

Kuny môžu prenášať rôzne choroby, ako napríklad besnotu. Aj keď je riziko nízke, je dobré byť opatrný. Ak nájdeš zranenú alebo mŕtvu kunu, nedotýkaj sa jej a kontaktuj odborníkov.

Ako sa chrániť pred kunou

Aby si sa vyhol problémom s kunami, môžeš urobiť niekoľko jednoduchých opatrení:

 • Udržuj svoj dom a okolie čisté, aby si nepriťahoval kuny.
 • Zabezpeč odpadky a potraviny, aby sa k nim kuny nedostali.
 • Ak máš podozrenie, že sa kuna usadila v tvojom dome, zavolaj odborníka na odchyt zvierat.

Kuny sú fascinujúce zvieratá, ale je dôležité rešpektovať ich priestor a správať sa k nim opatrne.

Kuna a domáce zvieratá

Kuna je známa tým, že často útočí na hydinu. Ak máš doma sliepky, kačice alebo iné malé vtáky, kuna môže byť veľkým problémom. Tieto šelmy sú veľmi šikovné a dokážu sa dostať aj do dobre zabezpečených kurníkov. Preto je dôležité mať pevné a bezpečné oplotenie.

Kuna a domáce mačky

Aj keď kuny zvyčajne neútočia na mačky, môžu ich vystrašiť alebo zranenú mačku doraziť. Ak máš doma mačku, ktorá sa voľne pohybuje po záhrade, je dobré byť opatrný. Kuny sú nočné tvory, takže mačky by mali byť v noci radšej vnútri.

Ako ochrániť svoje zvieratá

Aby si ochránil svoje domáce zvieratá pred kunami, môžeš urobiť niekoľko vecí:

 • Uisti sa, že kurníky a klietky sú dobre zabezpečené.
 • Použi elektrické oplotenie, ktoré kuny odradí.
 • Udržuj poriadok v záhrade a odstráň všetky možné úkryty pre kuny.
 • Ak máš podozrenie, že sa kuna pohybuje v okolí, môžeš použiť pasce alebo zavolať odborníka na odchyt zvierat.

Kuny sú síce malé, ale veľmi šikovné a odolné tvory. Preto je dôležité byť vždy o krok vpredu a zabezpečiť svoje zvieratá čo najlepšie.

Ako sa zbaviť kuny

Najlepšia obrana proti kunám je prevencia. Udržuj svoj dom a okolie čisté a bez zbytočných odpadkov, ktoré by mohli prilákať kuny. Skontroluj, či máš všetky otvory a praskliny v dome dobre utesnené. Kuny sa často dostanú do podkrovia alebo garáže cez malé otvory.

Použitie pascí

Ak už máš kunu v dome, môžeš použiť pasce. Existujú rôzne typy pascí, ktoré môžeš použiť, ako napríklad živolovné pasce. Umiestni pasce na miesta, kde si videl kunu najčastejšie. Nezabudni, že po chytení kuny ju musíš vypustiť ďaleko od svojho domova, aby sa nevrátila.

Profesionálna pomoc

Ak si nevieš rady, vždy môžeš zavolať profesionálov. Odborníci na deratizáciu majú skúsenosti a nástroje na to, aby sa kuny zbavili efektívne a bezpečne. Niekedy je lepšie nechať to na odborníkov, najmä ak sa kuny opakovane vracajú.

Zaujímavosti o kunách

Kuna ako symbol v kultúre

Kuna má v rôznych kultúrach svoje miesto. V niektorých krajinách je považovaná za symbol šikovnosti a prefíkanosti. V stredoveku sa dokonca verilo, že kuna prináša šťastie a ochranu pred zlými duchmi.

Mýty a fakty o kunách

Existuje mnoho mýtov o kunách, ktoré nie sú pravdivé. Napríklad, niektorí ľudia si myslia, že kuna je nebezpečná pre človeka, čo nie je úplne pravda. Kuna sa väčšinou vyhýba ľuďom a útočí len v sebaobrane. Faktom je, že kuna je veľmi zvedavé a inteligentné zviera.

Kuna v literatúre a filme

Kuny sa objavujú aj v literatúre a filme. V mnohých príbehoch sú vykreslené ako prefíkané a múdre zvieratá. Napríklad, v niektorých detských knihách sú kuny hlavnými hrdinami, ktorí prekonávajú rôzne prekážky a pomáhajú iným zvieratám.

Záver

Ako sme si ukázali, kuna je fascinujúce a zároveň trochu záhadné zviera. Aj keď môže byť pre niektoré domáce zvieratá hrozbou, vo voľnej prírode zohráva dôležitú úlohu. Je dôležité poznať jej správanie a prispôsobiť sa jej prítomnosti, aby sme minimalizovali možné riziká. Ak máte doma hydinu alebo iné malé zvieratá, určite sa oplatí investovať do bezpečnostných opatrení. Na druhej strane, kuna pomáha udržiavať rovnováhu v prírode tým, že loví hlodavce a iné malé živočíchy. Takže, aj keď môže byť občas nepríjemná, jej prítomnosť má aj svoje pozitívne stránky.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.