Domáce zvieratká

Klietka pre zajaca – Na toto nezabudnite pri jej výbere!

zakrslý králik

Túžia vaše ratolesti po domácom zvieratku, no predstava psa alebo mačky je pre vás príliš veľké sústo? Máme pre vás skvelé riešene a prijateľnú alternatívu. Zakrslý králik bude vašim verným spoločníkom, ktorého si obľúbia aj vaše deti. Na jeho chov vám len stačí tá správna klietka pre zajaca. 

Zakrslý králik je vhodnou alternatívou domáceho miláčika. Hoci aj on potrebuje určitú starostlivosť a dostatok lásky, predstavuje prijateľnejšiu alternatívu prvého domáceho miláčika vašich deti. V tomto prípade sa totižto nemusíte báť, že celé venčenie či kŕmenie padne iba na vás. Dôležité naopak je, aby mal vždy čistú klietku a dostatok potravy.

Vyberáme pre vás TOP krmivá a klietky pre zajacov

Klietky pre zajacov

Ferplast klietka pre malé zvieratá Rabbit 100

Hľadáte kvalitu za rozumnú cenu? V tom prípade vsaďte na klietku pre zajaca od talianskej firmy Ferplast.

klietka pre zajacaTáto talianska firma s 40 ročnou tradíciou ponúka šikovnú klietku pre domáce zajace. Mreže klietky sú v nenápadnej šedej farbe, ktorá je vyrobená čisto na vodnej báze. Tým pádom je táto farba pre vášho domáceho miláčika absolútne neškodná.

Klietka sa dá z prednej strany kompletne otvoriť, čo umožňuje jednoduchý prístup pri čistení a manipulácií so zajacom. Dodáva sa spolu s napájadlom, plastovým senníkom, plastovou miskou a plastovým domčekom.

Ferplast drevená klietka Indoor Home

Chcete dopriať svojmu domácemu zajačikovi špičkový luxus? Kúpte mu priestranný domov v podobe dvojposchodovej klietky od firmy Ferplast. V tejto klietke sa bude cítiť ako vo svojom králičom kráľovstve.

klietka pre zajacaKlietka Indoor Home je vyrobená z  bieleho lazúrovaného borovicového dreva s motívmi králikov a trávy. Tým sa stáva nielen klietkou, ale aj štýlovým doplnkom vášho interiéru.

Prvé poschodie disponuje vysokým okrajom, čo umožňuje králikovi hrabať bez zbytočného znečistenia vonkajšieho priestoru.  Na spodnom poschodí sa nachádzajú mriežkové vysúvacie dvere pre pohodlný prístup a otváracia strecha. Rovnako vášho domáceho miláčika určite poteší aj extra hlboká vanička a domček na spanie.

Krmivá pre zajacov

Versele Laga Crispy Müsli pre králiky

Špeciálne krmivo pre zakrslé králiky s extra nabitou formulou vitamínov? Jedine Versele Laga Crispy Müsli! Crispy Müsli je kvalitné kompletné krmivo, ktoré je vyrobené špeciálne pre zakrslé králiky. Na základe obsahu rastlinných zložiek je najbližšie k prirodzenej potrave vašich domácich miláčikov.

krmivo pre zajacePrečo či vybrať  Versele Laga Crispy Müsli?

 • Uzatvárateľné balenie pre dlhú čerstvosť krmiva
 • Zmes bohatá na zeleninu a vlákninu pre správne fungovanie čriev a zdravý chrup
 • Pelety „Happy & Healthy“, ktoré sú plné vitamínov, aminokyselín a minerálnych látok pre dobrú kondíciu hlodavcov

Vilmie krmivo pre zakrpatené králiky

Krmivo pre zakrslé králiky Vilmie je osvedčená receptúra v novom dizajne. Obsahuje lahodnú zeleninu a zmes ovocia, ktoré sú prospešné pre zdravé zuby králikov. Vilmie krmivo pre králiky je klasické a cenovo dostupné krmivo, ktoré si váš domáci chlpáč určite obľúbi.

krmivo pre zajacePrečo si vybrať Vilmie krmivo pre zakrpatené králiky?

 • Pestrá zmes vybraných semienok, granúl, ovocia a zeleniny bez umelých aromatických látok
 • Obsahuje životne dôležité vitamíny a minerály špeciálne určené pre zakrpatené králiky
 • 13 % vlákniny zaručí vášmu domácemu maznáčikovi prirodzené obrusovanie zubov

Versele-Laga Cuni Adult Complete

Všetky potrebné zložky krmiva v jednom balení! Extrudované kompletné krmivo pre králiky od Versele Laga ponúka dlhé nemleté vlákna s vysokým podielom vlákniny a nízkym obsahom škrobu. Takisto neobsahuje žiadne obilné zrná, čo váš zajačik zaručene ocení.

krmivo pre zajacePrečo siahnuť po Versele-Laga Cuni Adult Complete?

 • Krmivo s Cavia Complete, ktorý sa skladá z 20 % vlákniny
 • Vitamínmi nabitý balíček, ktorý obsahuje vitamín A, D3, E a C
 • Vďaka pridaniu min. 10 % čerstvej zeleniny je krmivo akceptovateľnejšie a stráviteľnejšie
 • Krmivo má nízky energetický obsah, čím je ideálne pre ľahko stráviteľnú a vyváženú výživu a ideálnu hmotnosť králika

Greenwoods krmivo pre králiky

Chcete pre svojho zajačika len to najlepšie? Doprajte mu prémiové krmivo blízke prírode Greenwoods. Toto špeciálne krmivo s kúskami vo forme All-in-One bolo špeciálne prispôsobené nutričným potrebám králika. Vôňa čerstvých byliniek a šťavnatých tráv zaručí vášmu domácemu miláčikovi nezabudnuteľný zážitok a dotyk s prírodou.

krmivo pre zajacePrečo siahnuť po prémiovom krmive Greenwoods?

 • Veľké množstvo rôznych byliniek dodáva krmivu Greenwoods mimoriadnu chuť
 • Vitamíny, minerálne látky a stopové prvky na mieru, ktoré podporujú imunitný systém
 • Krmivo je vyvinuté v spolupráci s veterinármi, čo zaručuje nutričné krmivo pre dlhý a aktívny život králika
 • Krmivo obsahuje omega 3+6 mastné kyseliny a vitamín B z pivných kvasníc, ktoré sú prospešné pre zdravú srsť a kožu

Versele-Laga Nature Cuni

Kompletné krmivo pre vášho zajaca, pri ktorom ste si istý jeho vyváženým zložením? Jedine Versele-Laga Nature Cuni! Ide o bezobilninové kompletné krmivo, ktoré obsahuje rozmanitú zmes travín a zeleniny s extra dávkou vitamínov a minerálnych látok. Takisto je obľúbené pre ľahko stráviteľné granule, ktoré sú prospešné pre zdravie zubov vášho zajačika.

krmivo pre zajacePrečo si vybrať Versele-Laga Nature Cuni?

 • Bezobilninové kompletné krmivo s obsahom traviny a zeleniny
 • Krmivo vyrobené z ľahko stráviteľných granúl pre zdravý chrup
 • Obsahuje extra dávku minerálnych látok a vitamínov pre vitalitu a dobrú kondíciu
 • Doplnené o fermentovateľnú vlákninu, ktorá prispieva k rovnováhe črevnej mikroflóry

Šľachtenie zakrslého králika

Zakrslý králik je druh domáceho králika, ktorý bol vyšľachtený vo Veľkej Británii. Z Veľkej Británie neskôr smeroval do celého sveta. Poznávacím znamením zakrslého králika je jeho hmotnosť a veľkosť. Tento druh králika by nikdy nemal prekročiť váhu 2 kilogramov.

Keďže zakrslé králiky sú šľachtené, tým pádom sú viac náchylnejšie na rôzne ochorenia. Z toho dôvodu sú vhodné primárne na vnútorný chov. Existujú však aj vonkajšie chovy zakrslých králikov, ktoré by mali byť pod lekárskou kontrolou. Králiky v týchto chovoch sú pravidelne očkované proti myxomatóze a králičiemu moru.

Druhy zakrslých králikov

Prvým vyšľachteným zakrslým králikom bolo plemeno Hermelín.

Hermelíny sú králiky bez pigmentu. Ich srsť je v tomto prípade čisto biela bez akýchkoľvek fľakov inej farby.

Oči majú červenej alebo modrej farby. Ideálna hmotnosť čistokrvných hermelínov je 1,0 až 1,25 kg. Čo sa týka výšky, tam sa ideálna miera pohybuje pri 5,5 cm. Postupom času sa z tohto zakrslého druhu vyšľachtili ďalšie obľúbené plemená králikov.

zakrslý králik

Zakrslý králik sa delí na plemená dlhosrsté, krátkosrsté a plemená s normálnou srsťou. Takisto ich  môžete rozlíšiť aj na základe dĺžky uší, a to na krátkouché králiky a králiky s dlhými ušami (barančeky).

Krátkosrsté plemená

 • Zdrobnené rexy

Dlhosrsté plemená

 • Zdrobnené líščie
 • Levie hlavy/Levíky
 • Teddy

Plemená s normálnou srsťou

 • Hermelíny
 • Zdrobnené farebné
 • Zdrobnené barany

Chov a starostlivosť

Zakrslé králiky sú veľmi spoločenské zvieratá, ktoré potrebujú dostatok pohybu a priestoru.

Sú náchylné na choroby, prievan a zmeny teplôt. Z toho dôvodu by ste ich mali chovať výhradne vo vnútri, aj keď vonkajší chov je takisto možný za určitých podmienok.

Chov

Ak sa rozhodnete zaobstarať si zakrslého králika aj k vám domov, klietku umiestnite tak, aby nebola vystavená prievanu či priamemu slnečnému žiareniu. Ideálna je izbová teplota a vzdušné miesto.

Avšak klietka nie je v tomto prípade všetko a zakrslý králik potrebuje aj dostatok voľného priestoru. Preto by ste ho mali každý deň púšťať z klietky, hrať sa s ním a venovať mu dostatočnú pozornosť.

Z pohľadu správania sú to veľmi spoločenské tvory, ktoré potrebujú dostatok pozornosti a aktivít. Ak napríklad veľa pracujete a nemáte toľko času sa králikovi venovať, doprajte mu spoločnosť. Najlepšie je teda zvoliť dve samičky z jedného chovu.

Starostlivosť

V prípade zakrslého králika je jedným z najdôležitejších faktorov starostlivosť o srsť. Či už krátkosrstý alebo dlhosrstý, starostlivosti o srsť sa nevyhnete.

Srsť králika by ste mali udržiavať v čistote a raz za čas ju vyčesať. Zabúdať by ste nemali ani na zastrihávanie pazúrikov či kontrolu zubov. Zuby sú pre králikov veľmi dôležité, vo veľa prípadoch trpia práve ich preťažením.

králik

Aj keď zakrslého králika chováte v byte, pravidelná návšteva veterinára a pravidelné očkovanie by mali byť samozrejmosťou.

Ako dlho žije zakrslý králik

V priemere zakrslé králiky žijú približne 8 až 10 rokov. Vek králika takisto závisí od druhu či dôkladnej starostlivosti. Preto ak chcete so svojím zajačikom stráviť čo najviac času, správna starostlivosť a dostatok lásky by malo byť tým správnym receptom pre dlhší život.

Kŕmenie zakrslého králika

Tak, ako aj pri iných zvieratách, aj pri králikovi je dôležité ho neprekrmovať. Takisto nevyhnutým aspektom pri správnom kŕmení králika je aj neobmedzený prístup k čistej vode.

Seno

Seno predstavuje najdôležitejšiu potravinu v strave domáceho králika. Obsahuje mnoho vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Ideálne je kŕmiť králika senom 3x denne.

Zeleň

Ideálny podiel zeleného krmiva je 100 g denne na 1 kilogram telesnej hmotnosti králika. Zbierajte ho ideálne na nehnojených lúkach, na ktorých rastú najrôznejšie druhy bylín a tráv. Ak chcete svojho králika potešiť čerstvými bylinkami aj v zime, môžete ich pestovať v kvetináči.

zakrslý králik

Ovocie

Králiky milujú ovocie, ale mali by ho dostávať v menšom množstve. Ideálne sú v tomto prípade jablká, ktoré podporujú ich trávenie. Z toho dôvodu by ste mali svojmu králikovi dopriať aspoň 1 kúsok jablka denne.

Králiky majú takisto radi šípky, hrušky, jahody, ríbezle či melón. Pozor si však dávajte na banány. Banány obsahujú veľa cukru a môžu vášmu domácemu miláčikovi privodiť zápchu.

Krmivo pre králiky

Špeciálne krmivo je ideálnym riešením pre všetky druhy králikov. V tomto prípade neváhajte zainvestovať do kvalitného krmiva, ktoré obsahuje všetky potrebné látky a živiny pre zdravé fungovanie vášho zajačika.

Dnešný trh ponúka niekoľko druhov krmiva pre zakrslých králikov, takže vybrať si to správne nebude žiaden problém!

Ako vybrať klietku pre zakrslého králika krok za krokom

Zakrslý králik je veľmi aktívnym spoločníkom, ktorý sa prebúdza hlavne v noci. Preto ak máte slabší spánok, klietku umiestnite na chodbu alebo do obývačky. Budete tak mať istotu, že vás nočným vyvádzaním a hrou určite nezobudí.

Podľa čoho si však túto klietku vybrať? Spoločne sa zameriame na parametre, na ktoré by ste pri výbere klietky nemali zabúdať.

Veľkosť klietky

Väčšina výrobcov vyrába klietku rovnakého štýlu v rôznych veľkostiach pre rôzne domáce zvieratá (napr. škrečky, morčatá a králiky).

Väčšina klietok má štandardnú dĺžku, a to 100 alebo 120 cm. Na trhu nájdete aj klietky s rozmerom 150 cm, nie je to však bežné. Vždy by ste mali podľa možnosti vyberať najväčšiu klietku, aby sa v nej králik necítil stiesnene.

Pri výbere klietky myslite na to, že klietka musí byť zakrslému králikovi dobrá aj keď vyrastie. Tým pádom by ste mali vyberať klietku tak, aby ste ju o 6 až 8 týždňov nemuseli meniť za väčšiu.

Tip: Akokoľvek veľká je klietka, králik bude potrebovať aj ďalší pohyb. Preto je vhodné zadovážiť mu ku klietke ďalšiu plochu, ktorú bude využívať primárne na hranie.

Dno klietky

V slovenských pomeroch väčšinou nájdete klietky s plastovým dnom, ktoré sú najlepšou alternatívou pre domáce hlodavce. Túto klietku je potrebné takisto vystlať mäkkou podstielkou, napríklad senom. Králik sa tak bude cítiť príjemne a bude spávať na mäkkom.

Napríklad v USA sú bežnými klietkami pre zajacov práve drôtené alternatívy. Tieto klietky je nutné celkovo vystlať mäkkou podstielkou, aby sa v nej váš domáci miláčik neporanil.

klietka pre zajaca

Obzvlášť sa neodporúčajú pre plemená rex. Pretože tieto zakrslé králiky majú na nohách len veľmi tenkú vrstvu srsti, ktorá poskytuje málo vypchávky na ochranu kože.

Hĺbka zásobníka

Hĺbka podnosovej časti klietok sa môže značne líšiť. Vo všeobecnosti je lepšie, ak je spodná časť hlbšia, pretože do nej musíte dať seno, stelivo a drvený kartón. Kartón predstavuje v tomto prípade skvelú aktivitu pre králiky. A to z toho dôvodu, že králiky milujú žuvať a papierový kartón je na žuvanie ako stvorený.

Dvierka klietky

Dostatočne veľké dvere sú v prípade chovu zakrslých králikov naozaj žiadané. Majiteľovi uľahčujú robotu nielen pri manipulácií s králikom, ale aj pri celkovej hygiene a čistení klietky.

Ideálne je mať menšie bočné dvere, ktorými budete králika z klietky vyberať a ktorými budete čistiť podstielku a dopĺňať mu vodu a jedlo. Vhodné je mať v tomto prípade aj odnímateľnú strechu, cez ktorú budete môcť klietku jednoducho a rýchlo čistiť.

Ak dvierka slúžia ako rampa, mali by byť buď pevné, alebo ich budete musieť zakryť. A to z toho dôvodu, aby ste zabránili tomu, že sa váš králik zachytí nohou do mreží, čo by mu mohlo ublížiť.

Mreže klietky

Väčšina mreží je buď pozinkovaná, s práškovým nástrekom alebo potiahnutá plastom, čo zabraňuje hrdzaveniu drôtu. V tomto prípade je vhodné zvoliť taký materiál mreží, aby vášmu domácemu miláčikovi ich obhrýzanie neublížilo.

Ideálne je vybrať napríklad klietku, ktorá ma mreže natreté farbou na vodnej báze. Tým pádom je táto farba pre vášho domáceho miláčika absolútne neškodná.

Čo všetko nesmie chýbať v klietke pre zajaca:

 • podstielka (seno alebo slama),
 • misky na jedlo,
 • jasle na seno,
 • napájačka na vodu,
 • kamenná kosť na brúsenie zubov a pazúrov.

Ako správne vyčistiť klietku pre zajaca

Aby bol váš zajačik spokojný a šťastný, je dôležité sa o jeho klietku príkladne starať.

Zajac je pomerne rozumné zviera a dokáže sa naučiť vykonávať potrebu na jedno mieste. To znamená, že pre lepšie čistenie klietky môžete dať do rohu napríklad podstielku určenú pre mačky. Králik bude svoju potrebu vykonávať do tejto podstielky, ktorú stačí každý deň prečistiť lopatkou na výkaly.

Takisto je potrebné celkovú slamenú podstielku v klietke pravidelne vymieňať, aby sa v nej nerozmnožili škodlivé baktérie. Potrebné je vyčistiť aj misky na potravu.

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *