Domáce zvieratká

Labrador – Všetko, čo potrebujete vedieť (Tomuto sa vyhnite!)

labrador

Keď sa povie labrador, musí vás v tej chvíli napadnúť rodinný film Marley a ja. Tento oddychový film zobrazuje úsmevný život americkej rodinky, ktorá sa rozhodla kúpiť si labradora. Rodinka Groganovcom s Marleym zažíva mnohé dobrodružstvá, vtipné situácie a rodinnú pohodu. A presne také je aj toto anglické plemeno – labrador.

Labrador, v origináli labradorský retríver je rodinne a na ľudí orientované plemeno, ktoré k šťastnému životu potrebuje dostatok fyzickej a psychickej aktivity. To pramení z jeho minulosti, kedy pôsobil primárne ako pracovné plemeno.

Výbava pre labradora

Kvalitnou stravou k lepšej kondícií a zdraviu vášho labradora

Správna strava je pre labradora veľmi dôležitá, pretože mu dokáže skvalitniť a predĺžiť život.  V každom veku labradora je krmivo a proces kŕmenia rozličný, pretože šteniatka potrebujú iný prísun krmiva ako dospelé psy či seniori.

Granule Royal Canin pre labradorských retríverov

Granule pre labradora by mali obsahovať dostatok bielkovín a minerálnych látok. To predstavuje vysoké % podielu mäsa v granuliach. Príležitostne sa takisto odporúča pridávať do stravy tuky obsahujúce nenasýtené mastné kyseliny ako napríklad:

 • rastlinné tuky,
 • varené alebo pečené sacharidy,
 • pivné alebo pekárske kvasnice – droždie, surové alebo varené vajcia.

Výrobca Royal Canin vyrobil granule pre každý vek tohto priateľského plemena. Granule Royal Canin priamo určené pre labradorského retrívera zohľadňujú jeho špecifickú srsť a kožu, ideálnu váhu a náchylnosť na problémy s kĺbmi. Toto krmivo obsahuje nižší obsah tuku a L-Carnitin podporujúci látkovú výmenu prispieva k udržaniu ideálnej váhy.

Takisto tieto granule obsahujú Chondroitin sulfát a glukosamin, čo sú látky vyživujúce chrupavky. To pomáha spomaľovať opotrebovanie kĺbov a stimulovať obnovu chrupavkových buniek.

Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA zasa tlmia tvorbu zápalov, mangán a komplex antioxidantov chránia pred poškodením.

Odporúčame:royal canin

 • Labrador Retriever Puppy Royal Canin
 • Labrador Retriever Adult Royal Canin
 • Breed Labrador Retriever Adult 5+ Royal Canin
 • Sterilised Labrador Retriever Adult Royal Canin

Konzervy a mäso od značky Applaws

Takisto ak dokrmujete vášho labradora konzervami a mäsom, malo by aj v tomto prípade ísť o kvalitu produktu.

Značka Applaws predstavuje prémiové krmivo pre psov, ktoré nie je vyrobené zo živočíšnych vedľajších produktov a neobsahuje konzervačné látky. Takisto neobsahuje žiadne farbivá ani dochucovadlá a je 100% bez lepku (gluténu).

Kuracie mäso obsiahnuté v krmive pochádza z chovov, v ktorých sú kurčatá kŕmené prírodným krmivom bez obsahu hormónov.

Odporúčame:applaws

 • Applaws Dog Multi-Pack
 • Applaws konzervy 6 x 156 g z rôznych druhov mäsa a rýb

Kĺbová výživa v prášku LUPO Gelenk

Keďže u labradorov je typická náchylnosť na dyspláziu bedrových kĺbov a v neskoršom veku artritídu, je nutné u nich dbať na kĺbovú výživu. V tomto prípade je vhodný doplnok v podobe prášku LUPO Gelenk.

Prečo si zadovážiť kĺbovú výživu v prášku LUPO Gelenk pre vášho labradora?

 • obsahuje vysoký podiel extraktu z mušlí, chráni a posilňuje väzy, šľachy, chrupavky a spojiva (20%),
 • pridaný extrakt z hrozna a vitamín C chráni kĺby aj bunky chrupaviek,
 • kyselina gamalinolenová a omega-3 mastné kyseliny získané z divokého lososa a pupalky zmierňujú prejavy zápalových kĺbových ochorení.

Zaujímavá história labradorského retrívera

Predkovia tohto rodinného psa majú svoje korene v Newfoundlande. Ide o ostrov, ktorý patrí ku kanadskej provincii Newfoundland a Labrador. Toto plemeno vzniklo z rybárskeho psieho plemena „St. John´s Newfoundland” a obľúbeného druhu psa „Lesser Labrador”.

Takto vyšľachtený druh labradorského retrívera bol skvelým pomocníkom pri love. Niet divu, že bol rodovo predurčený prinášať ulovené ryby alebo nosiť svojim pánom rybárske siete z vody.

Prvé známky o šľachtení tohto plemena sa datujú až do druhej polovice 19. storočia. Konkrétne išlo o šľachtenie v oblasti Anglicka a Škótska, kam si ich anglickí rybári priniesli zo svojich rybárskych výprav.

Vedeli ste, že plemeno „Labrador Retriever“ odkazuje na rovnako menný kanadský Labradórsky poloostrov? Takisto anglické slovo retrieve v preklade znamená aportovať, priniesť, získať. To znamená, že aj vďaka názvu a pomenovaniu sa tomuto psiemu plemenu pripisujú výrazné aportovacie schopnosti.

Jednotka medzi anglickou šľachtou

Toto úsilie zaslúžene patrí anglickému grófovi Malmesburymu, ktorý sa dôsledne zaoberal loveckými schopnosťami psov. Aj vďaka tejto záľube spravil z labradorského retrívera obľúbené psie plemeno medzi vtedajšou šľachtou.

Naproti tomu sa však až 7. júla 1903 stal labradorský retríver oficiálnym uznávaným plemenom. O 13 rokov neskôr bol založený prvý klub labradorov, ktorý vypracoval aj prvý štandard. Po uznaní plemena a po početných úspechoch na výstavách, sa labradorský retríver stal obľúbeným i medzi zahraničnou šľachtou.

Najbežnejšou farbou vtedajšieho labradora bola čierna. Farby ako žltá a hnedá boli dlhú dobu považované za nežiadúce. Postupom času ich však šľachta prijala, a tak sa labradorský retríver mohol pýšiť troma sfarbeniami srsti – čiernou, hnedou a žltou.

Prvý uznaný žltý labrador bol Ben of Hyde, ktorý sa narodil v roku 1899 v chovateľskej stanici majora Charlesa Radclyffa. Čokoládové labradory boli uznané až v roku 1964 vďaka odchovom v chovateľskej stanici Cookridge Tango.

Typická charakteristika psieho rodinného plemena labrador

Labrador predstavuje stredne veľkého, masívneho  a mocného krátkosrstého psa. V prepočte na kilogramy ide o psa s hmotnosťou približne 25 až 30 kilogramov.

V 30. rokoch 19. storočia sa vyvinuli dve línie labradora, a to pracovné a výstavné plemeno. Pracovná línia sa vyznačuje ľahšou stavbou tela, zatiaľ čo psy z výstavnej línie sú mohutnejšie.

Dnešný rodinný labrador predstavuje stredne veľkého, masívneho  a mocného krátkosrstého psa. V prepočte na kilogramy ide o psa s hmotnosťou približne 25 až 30 kilogramov. To značí, že je dobre stavaný a rovnako potrebuje aj veľa pohybu.

Jeho typickou črtou je široká lebka, hlboký hrudník a silná zadná časť tela. Má ostro rezanú, širokú lebku s dobre definovaným stopom a širokým nosom. Hnedé oči labradora pripomínajú tvar listu. Svojou symbolikou vyjadrujú inteligenciu a dobrú náladu, čo musí presvedčiť každého budúceho potencionálneho majiteľa labradora.

Uši labradora sú primerane veľké a primerane ťažké. Sú posadené viac dozadu, zvesené a priliehajúce k hlave. Mohutné telo s pevnými končatinami je pokryté krátkou a hustou srsťou. Jeho netypickou zvláštnou črtouochlpené blany medzi prstami, vďaka čomu je labrador považovaný za výborného plavca.

Všestrannosť plemena labrador

V prípade labradora nejde iba o typického rodinného psa, ale toto plemeno v sebe skrýva neskutočné všestranné využitie a potenciál. Keďže vycvičiť labradora je pomerne jednoduchšie ako iných psov, používa sa napríklad ako:

 • vodiaci pes pre tupozrakých ľudí,
 • policajný pes, ktorý je vycvičený na hľadanie drog a colnú správu,
 • poľovnícky pes, ktorý prináša zastrelenú korisť,
 • lavínový pes, ktorý pomáha horskej službe pri hľadaní ľudí,
 • pes vhodný na canisterapiu (animálna terapia).

V každom z týchto prípadov ide o to, aby bol labrador dostatočne fyzicky a psychicky zamestnaný. Iba v tomto prípade bude labrador šťastný a spokojný pes, ktorý bude vašim verným priateľom a spoločníkom.

Na vzťahoch záleží

Keďže labrador je typický rodinný pes, rád sa obklopuje ľuďmi a rodinnými príslušníkmi. To znamená, že tieto psy neradi ostávajú dlho samé, pretože samota ich vedie k smútku a depresii.

Ide o láskavé a milujúce plemeno, ktoré bude svojho majiteľa zbožňovať a rovnako bude mať rád aj všetky deti v domácnosti. Aj z tohto dôvodu sa často z labradorov stávajú psie pestúnky, a to najmä vtedy, ak dieťa poznajú od bábätka. Vtedy sa v nich prebúdza ochranársky pud.

labrador

Labrador je takisto veľmi aktívny a pracovitý pes, takže bude rovnako skvelým spoločníkom pri rodinných výletoch a turistike. Je charakterizovaný nielen dobrým čuchom a obrovskou výdržou, ale tiež svojou výraznou láskou k vode a k aportovaniu.

Čo sa týka vzťahov a znášanlivosťou s inými zvieratami, labrador je v tomto prípade skvelou voľbou. Niektorí jedinci však môžu byť zaujatí domácou hydinou. Toto správanie sa však dá správnym výcvikom korigovať a zmierniť. Ak sú od malička socializovaní, s ostatnými psami a dokonca aj domácimi mačkami vychádzajú bez problémov.

Aké sú výhody chovania labradora a ktoré veci je potrebné pred ich kúpou zvážiť

To, že je labrador považovaný za druhé najobľúbenejšie psie plemeno, niet pochýb. Avšak aj pri všetkých pozitívach je potrebné myslieť na určité veci, ktoré by ste mali pred zaobstaraním tohto psieho plemena zvážiť. Ide napríklad o padajúcu srsť, náchylnosť k priberaniu a predispozičné ochorenia.

Výhody a nevýhody psieho plemena labradorský retríver

Výhody
 • Ide o priateľské plemeno, ktoré miluje všetkých ľudí bez rozdielu.
 • Považuje sa za jedno z najchytrejších plemien.
 • Vďaka kombinácií kamarátskej povahy, inteligencie a apetítu je ideálnym psom na akýkoľvek výcvik a šport.
 • Ľahko sa cvičí a učí rôzne pokyny a povely, takže jeho výcvik zvládne naozaj každý.
 • Ide o tolerantné plemeno k ostatným zvieratám, rovnako aj k iným psom.
 • Labrador je aktívne plemeno, ktoré miluje pohyb, aktivity a fyzickú záťaž. To z neho robí skvelého parťáka pri bicyklovaní, na bežkách či prechádzkach.
 • Na výber je zlatý, čokoládový a čierny labrador, takže v tomto prípade si vyberie naozaj každý.
 • Miluje vodu, takže bude skvelým spoločníkom pri dovolenkách pri mori alebo kúpaní.
Nevýhody
 • Aj keď ide o krátkosrsté plemeno, labrador patrí medzi psov, ktoré dosť pĺznu.
 • Labrador miluje jedlo, takže je potrebné dostatočne zabezpečiť jedlo na stole, v koši či dostupné vrece granúl.
 • Vďaka svojmu apetítu sú extrémne náchylní k nadváhe, preto je potrebné prísne strážiť ich príjem.
 • Hoci ide o všestranné plemeno, vďaka svojej mierumilovnej povahe nie je vhodný na stráženie.
 • Aj keď ide o pomerne veľkého psa, nie je to typický záhradný pes. Preto musíte rátať s tým, že bude rovnako potrebovať aj prístup dnu.
 • Často trpia na dyspláziu bedrových kĺbov a na ďalšie ochorenia pohybového aparátu.
 • Majú silný chvost uspôsobený k plávaniu, s ktorým od radosti často vrtia, preto je potrebné dávať si pozor na ľahko rozbiteľné veci.

Chov a starostlivosť o labradora

Ak si chcete zadovážiť šteniatko labradora, je lepšie kupovať šteniatka z overených zdrojov. Overenými zdrojmi sa v tomto prípade myslia registrované chovateľské stanice na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom labradora.

labrador

Prečo kúpiť šteniatko s papiermi?

Na šteniatku labradora nie je dobré šetriť. Ak investujete do psa s PP od overeného chovateľa, vyhnete sa tak prípadným zdravotným problémom, ktoré sú typické pre toto plemeno. V chovateľskej stanici by ste mali mať prístup k záznamom o chorobách jeho rodičov, prípadne dlhšej chovnej rodovej línií.

Ďalšou výhodou „papierového psa“ je jeho povaha. V prípade šteniatka z certifikovanej chovateľskej stanice budete mať istotu, že vaše šteniatko labradora nebude trpieť nevyrovnanou povahou. Tá je u jedincov bez preukazu pôvodu pomerne častým javom.

Cena šteniatka s PP sa u labradora pohybuje okolo 600 až 800 eur.

Starostlivosť o labradora a priemerná dĺžka života

Labrador sa pri správnej starostlivosti dožíva v priemere 10 až 14 rokov, najčastejšie je to však 12 rokov.

Čo všetko ovplyvňuje dĺžku života labradora?

 • genetika,
 • strava a výživa,
 • pohyb a fyzická aktivita,
 • psychická a duševná pohoda.

Čo sa týka starostlivosti o labradora, patrí vcelku medzi zdravé plemená psov. Najčastejšie sa u labradora môžete stretnúť s problémami s kĺbmi. Typickým ochorením je v tomto prípade dysplázia bedrových kĺbov a v neskoršom veku artritída.

Ak chcete pri svojom psovi zabrániť rozšíreniu týchto častých ochorení, odporúča sa dopriať mu kvalitné krmivo. V dospelosti je toto kvalitné krmivo doplnené o preventívnu kĺbovú výživu.

Takisto vďaka svojmu apetítu sú náchylní k nadváhe, preto je potrebné počas celej dĺžky života dbať aj na správnu a zdravú formu vášho domáceho miláčika.

3.6/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

5 thoughts on “Labrador – Všetko, čo potrebujete vedieť (Tomuto sa vyhnite!)

 1. Avatar Kubo píše:

  Máme labríka už druhého. Je to proste láska :)))

 2. Avatar milka píše:

  labrador je podla mna najlepsie plemeno do rodiny…je to taky velky mojkac a miluje deti…nedam nanho dopustit

 3. Avatar emma píše:

  Tie royalky dávame aj nášmu Brunovi, chutia mu a nie sú ani moc drahé.

 4. Avatar Anonym píše:

  My sme mali matku a jej dceru,Po odchode 12 ročnej matky ,dcéra začala byť depresívna takže máme ďaľšiu trojmesačnú malú.Pomohli si navzájom, z dcéry je adoptívna matka,depresie sa stratili a malá nesmúti za pôvodnou rodinou. Obe sú šťastné a my s nimi. Iné plemeno by som nechcela.

  1. Avatar Redakcia Nášdomov.sk píše:

   To je super! Sme radi, že nový prírastok pomohol zlepšiť náladu. 🐶

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *