Ako na to?

Ako vyčistiť koberec, aby bol tip-top (NÁVOD)

mladá žena sedí na koberci a usmieva sa

Zaujíma vás, ako vyčistiť koberec bez profesionálneho tepovača kobercov? Menšie znečistenie zvládnete odstrániť aj svojpomocne. Nie je nutné volať hneď odborníkov. Teraz sa spolu pozrieme na to, ako sa popasovať s jednotlivými typmi znečistenia. Prajeme vám veľa zdaru pri čistení. 

4 spôsoby, ako vyčistiť koberec

Koberec môžete vyčistiť štyrmi spôsobmi. To, ktorý je za daných okolností najefektívnejší, vám napovie druh materiálu koberca, dĺžka vlasov a miera znečistenia.

Toto sú spomínané 4 spôsoby:

  • mokré čistenie
  • suché čistenie
  • vyklepávanie
  • strojové čistenie

Mokré čistenie kobercov

Táto metóda čistenia je využívaná predovšetkým pri masívnejšom znečistení. Pomocou mokrého čistenia sa zbavíte aj hlboko zažratej špiny. Mokré čistenie je vhodné pri naozaj extrémne znečistenom koberci.

Treba však myslieť na to, že vlhkosť presakuje cez koberec až na dlážku. Asi netreba zdôrazňovať, že na drevených parketách je táto metóda úplne nevhodná. Voda okrem iného ohrozuje pevnosť vláken.

Vyvarujte sa mokrého čistenia pri hodvábnych či vlnených kobercoch.

Predtým, než sa pustíte do upratovania, je nutné koberec dôkladne povysávať. Prípravok na čistenie zmiešajte s vodou a na nanášanie používajte hustú penu. S väčšími škvrnami si ľahšie poradíte s pomocou kefy. Inak používajte mäkkú špongiu. Po skončení čistenia koberec opäť povysávajte.

Prvých pár hodín po čistení po koberci nesmiete chodiť. Je dosť možné, že vlhký zostane až štyri dni. Všetko závisí od vlhkosti vzduchu a slnka. Ideálne je koberec vyniesť na balkón alebo na záhradu.

Suché čistenie kobercov

Obľúbená a cenovo nenáročná metóda, ako vyčistiť koberec, ktorú môžete uplatniť aj na luxusné koberce z prírodných materiálov. Prášky alebo peny na čistenie kúpite v najbližšej drogérii.

Pri čistení sa riaďte návodom uvedeným na danom prípravku. Vo všeobecnosti však platí, že koberec je nutné najprv povysávať, a potom naň aplikovať čistiaci prostriedok. Po skončení čistenia ho dôkladne vysajte.

Na rozdiel od mokrého čistenia, v tomto prípade nezáleží na tom, aký typ podlahy sa nachádza pod kobercom. Nečudo, že je suché čistenie kobercov najobľúbenejšou metódou.

Vyklepávanie kobercov

Väčšina starších bytoviek má k dispozícii takzvaný „prašiak„. Kedysi boli „prašiaky“ hojne využívané. Dnes sa v ich blízkosti stretnete skôr s pofajčievajúcou mládežou než čistotnými gazdinami. Napriek tomu stojí za to ho vyskúšať. Pokiaľ váš koberec nie je znečistený, ale iba zaprášaný, na „prašiaku“ ho vyčistíte efektívnejšie než kdekoľvek inde.

Postup, ako vyčistiť koberec na „prašiaku“, je jednoduchý. Koberec prehodíte cez „prašiak“ a pomocou prakeru alebo palice či metly z neho vymlátite všetku špinu.

Strojové čistenie kobercov

Tento typ čistenia sa od ostatných odlišuje svojou cenou. Nebudú vám totiž stačiť bežné pomôcky. Musíte si zaobstarať vysávač na mokré čistenie. Je drahší, ale zároveň podstatne efektívnejší ako klasické mokré čistenie. Z dlhodobého hľadiska preto ide o výnosnú investíciu.

Vysávač v sebe obsahuje čistiaci prostriedok a vodu, ktoré pod veľkým tlakom vháňa do vlasov koberca. Vďaka tomu dokáže odstrániť aj hlboko usadenú špinu.

Aby ste si nemysleli, že vysávač iba čistí a odstránené nečistity necháva za sebou, treba pripomenúť, že je to stále v prvom rade vysávač. Všetko, čo z koberca odstráni, nasaje do seba. Vrecúško s odpadom následne jednoducho vyberiete a vyprázdnite.

Vysávač na mokré čistenie môžete okrem kobercov použiť aj na sedačky alebo matrace.

Ako vyčistiť koberec s dlhými vlasmi

Prach, vlasy, zvieracia srsť – to všetko sa môže v koberci s dlhými vlasmi ukrývať. Ako vyčistiť koberec s takýmto znečistením? Rozhodne nie rotačnou kefou. Tá by dlhé vlákna nadobro poškodila.

Zaručený spôsob, ako vyčistiť koberec s dlhými vlasmi, je poriadne ho vysať. Postupujte všetkými smermi, aby ste prach neutlačili pod dlhé vlákna. Zo špecializovaných prípravkov používajte len tie, ktoré sú danému typu koberca prispôsobené.

Ako na vlnený koberec

Obľúbené vlnené koberce sú, nanešťastie, skladiskom najrôznejších suchých nečistôt. Aby ste sa ich zbavili, budete ho musieť vysávať aspoň raz týždenne. Vysávajte v smere vláken.

Ani pravidelná prevencia vás však pravdepodobne nezbaví povinnosti vyčistiť ho na mokro úplne. Keď k tomu dôjde, kúpte si čistiaci prostriedok s neutrálnou pH, absenciou farbív, bielidiel a rozjasňovačov, určený na vlnené koberce.

Čistenie po domácky

S väčšinou bežných nečistôt, ako sú škvrny po víne alebo káve, si dokážete poradiť aj s obyčajnými prírodnými prostriedkami, ktoré nájdeme v každej slovenskej kuchyni.

Vráťte kobercu farbu a zbavte ho nepríjemného zápachu vďaka jedlej sóde

Jedlá sóda, známa aj ako sóda bikarbóna, je všestranný pomocník do domácnosti. Vyčistíte s ňou doslova čokoľvek, od vane cez varnú kanvicu až po koberec.

Čistenie sódou bikarbónou zvládnete ľavou zadnou a nebude vás to stáť takmer nič. Pri posype celého koberca sa bez obtiaží vtesnáte do rozpočtu 5 eur.

Pred použitím jedlej sódy je potrebné koberec dôsledne povysávať. Prášok nasypte na vlákna a pomocou kefy ho do nich vpracujte. Nechajte sódu pôsobiť celú noc. Ráno stačí koberec vysať. Nepríjemný zápach – aj ten chemický, typický pre nové koberce – bude preč a farby žiarivejšie ako kedykoľvek predtým.

Na hĺbkové čistenie kobercov použite zmes jedlej sódy a octu.

Sóda si poradí aj s takým protivníkom, akým je červené víno. Hneď po incidente papierom vysajte maximum z mláky, aby sa ďalej nešírila. Potom do škvrny votrite pastu, vytvorenú z jedlej sódy a vody. Keď hmota vyschne, jednoducho ju vysajte. Koberec je zase ako nový.

Okrem sódy bikarbóny sa odporúča na boj proti vínnym fľakom použiť kuchynská soľ.

Soľ nad komerčné prostriedky

Naše staré mamy nedali na kuchynskú soľ pri čistení kobercov dopustiť. A mali pravdu. Soľ je multifunkčná a veľmi efektívna. Hlavne, čo sa týka suchej špiny, ako je blato. Poradí si však aj s vínom, v čom konkuruje jedlej sóde. Je len na vás, ktorý prostriedok je vám sympatickejší.

Ocot nevyjde na ocot

Vďaka octu dokážete prinavrátiť vášmu starému a zašlému kobercu pôvodné žiarivé farby. Stačí zmiešať zhruba 20 ml octu s jedným litrom vody a potrieť ním povrch koberca tak, aby bol vlhký, ale nie mokrý. Koncentráciu octu neradno prekročiť. Lacnejšie koberce by mohla príliš silná koncentrácia vybieliť.

Zelený čaj: zasýti aj uprace

O tomto spôsobe čistenia ste ešte možno nepočuli, no rozhodne stojí za vyskúšanie. Zalejte si váš obľúbený zelený čaj. Dajte si záležať na príprave, budete ho totiž piť. Na čistenie použijete iba vylúhované mokré lístky. Položíte ich na znečistené miesto, počkáte, kým do seba nasajú špinu a vyschnú, a potom ich vysajete.

Čo so zvieracími chlpmi

Skôr, než sa zvieracia srsť stane bežným spôsobom neoddeliteľnou súčasťou koberca, si vyhraďte čas na jej pravidelné ostraňovanie. Postačí vám k tomu bežná špongia. Zvieracia srsť sa na vlhkú špongiu vďačne lepí a mizne z koberca skôr, než sa stihne zatlačiť medzi vlákna. Pravidelným utieraním chlpov si ušetríte čas aj peniaze za hĺbkové čistenie.

Krv na koberci

Určite to nie je štandard, ale aj krv sa môže objaviť na koberci. Stáva sa to hlavne v rodinách s malými deťmi, ktoré sa ľahko zrania. Keď sa to stane, nelámte nad kobercom hneď palicu. Upratovanie počká. V prvom rade ošetrite zranenie. Škvrna vám nikam neujde.

Na jej vyčistenie použite studenú vodu. Teplá by pomohla krvi vsiaknuť sa do vláken. A to predsa nechcete. Navhlčený fľak potierajte roztokom čpavku. Po chvíli sa začne krv rozpúšťať, blednúť a miznúť. Rovnaký postup môžete použiť aj na zaschnuté škvrny.

Záver

Ako vidíte, tepovanie a vysávanie nie sú jediné spôsoby, ako vyčistiť koberec. Vo väčšine prípadov si vystačíte s bežnými kuchynskými pomôckami. Čistenie tak zvládnete za pár eur a s minimom úsilia. Prírodné prípravky si s odstraňovaním špiny poradia samé a urobia to, kým vy spíte.

4/5 - (4 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *