Ako vybrať koberec do obývačky? Máme pre vás 5 skvelých tipov! 

Kým v minulosti boli koberce niečím, čo nesmelo chýbať v žiadnej obývačke, dnes také obľúbené nie sú. Mnohí preferujú prázdne podlahy. Koberec do obývačky je však trendy kúskom. Ak ho máte radi, pokojne ho do nej zvoľte. Ako si vybrať ten najlepší? 

Koberce poskytujú veľké množstvo výhod. Nie sú len štýlovým, ale taktiež veľmi užitočným doplnkom v každej jednej domácnosti.

Na výber dnes máte naozaj veľké množstvo. Od tých menších až k tým väčším. Aké sú tie najlepšie koberce do obývačky? Máme pre vás 5 skvelých tipov! 

Výhody kobercov

Na začiatok by sme si mohli povedať, aké výhody koberce majú, a prečo by ste ich mali do svojej domácnosti zvoliť aj vy. 

Tou najväčšou výhodou je štýlový dizajn. Vďaka nemu koberec skvelo doplní podlahu. Každý kus ponúka nejaký vzor alebo farbu. Je to kúsok na zemi, ktorý nezostane bez povšimnutia. 

biely koberec v obývačke

V prípade drahšej a štýlovej podlahy, napríklad z dreva, ju nemusíte zakryť kobercom úplne celú. Existuje obrovské množstvo variantov. Z nich si vyberiete kúsok s menšími rozmermi. Ten doplní iba časť v obývačke ako napríklad časť pri konferenčnom stolíku alebo pred televíziou. 

Druhou výhodou je, že koberce poskytujú teplo od nôh. V zime tak budete mať nohy zaručene celý čas v teple. 

Podlaha s kobercami nie je tak strohá a chladná. Vyzerá štýlovo. Mnohé časti v obývačke si až vyžadujú nejaký doplnok na zem.

Väčšinou to býva pri sedačke, kresle alebo pri vstupe z balkóna. Tam umiestnite nejaký štýlový, menší koberček. 

 

Koberec do obývačky dnes vs. v minulosti 

Stále si pri slovnom spojení koberec do obývačky predstavíte veľký koberec u babičky? Radi vám v tomto odseku ukážeme tie najväčšie rozdiely medzi kobercami v minulosti a dnes. 

Prvým veľkým rozdielom medzi kobercami je najmä to, že v minulosti boli celoplošné. Nachádzali sa teda v úplne celej obývačke.

Zakrývali každý kúsok podlahy, od začiatku po koniec. Dnes to tak vôbec nie je. Na výber máte okrem celoplošných tiež menšie koberčeky. Tie zakrývajú len časť podlahy. To, aký veľký koberec bude, je len na vás. 

Druhým rozdielom sú materiály. Tie sú dnes omnoho kvalitnejšie. Koberec vyzerá po rokoch stále dobre. Taktiež je veľmi príjemný. V minulosti bývali koberce menej kvalitné. Často sa rýchlo vychodili alebo boli z nepríjemného materiálu. 

A nakoniec tretí rozdiel. Ten je v tom, ako koberce vyzerajú. Dnes ide o štýlový kúsok do miestnosti. Výrobcovia sa snažia staviť na štýlový vzhľad. Ľudia si do domácností kupujú koberce najmä ako doplnok než funkčnú vec. 

Podmienky pre správny výber koberca

Poďme už na správny výber koberca. Ak chcete ten najlepší, mali by ste staviť na našich päť rád. Tými sú: 

 • Rozmery miestnosti 
 • Štýl miestnosti
 • Materiál koberca
 • Typ vlasu
 • Tvar koberca

1.Rozmery miestnosti

Prvým dôležitým bodom sú samotné rozmery miestnosti. Tie totižto určujú najmä to, aký veľký koberec bude. Logicky, do menších miestností sa bude hodiť menší koberec a do väčších väčší. 

V prípade, že chcete do menšej obývačky zvoliť celoplošný koberec, zastavte sa. Celoplošné koberce, a je úplne jedno v akej farbe a dizajne sú, opticky skresľujú a zmenšujú miestnosť.

Preto je potrebné premyslieť si, či skutočne tak veľký koberec do obývačky chcete. Nie vždy sa hodí. 

sivý koberec v bielej obývačke

Naopak, do malej obývačky sa perfektne hodia menšie koberce. Nemusí ísť len o jeden. Pokojne skombinujte dva alebo tri. Snažte sa, aby boli podobné a ladili spolu. Ak by boli príliš odlišné, mohli by pôsobiť chaoticky. 

Umiestnenie je na vás. Ako sme už spomínali, dobrým miestom je napríklad plocha pred konferenčným stolíkom alebo sedačkou, pri kresle alebo príručnom stolíku. Vaša obývačka môže poskytovať iné miesta.

Preto skúšajte aj iné umiestnenie. Fantázií sa medze nekladú.

Okrem malých obývačiek je dôležité zamerať sa aj na tie veľké. V rámci nich sú celoplošné koberce vhodné. Ak nie ste ich fanúšikom, zvoľte menšie koberce. Pri umiestňovaní sa riaďte rovnako ako pri menších obývačkách. 

2. Štýl miestnosti 

Každý koberec má nejakú inú farbu, prevedenie alebo dokonca vzor. Treba si na to dávať pozor a pred kúpou si dobre premyslieť, či sa do vašej obývačky hodí. Samozrejme, koberec vás môže upútať a páčiť sa vám. To ale často nestačí

Koberec do obývačky musí ladiť so štýlom celej miestnosti. Minimalistická obývačka bude počítať s menším a jednofarebným kobercom. Rustikálna či industriálna si poradí aj so zaujímavým vzorom. 

 

Tento rok je plný farieb, a preto sa netreba báť zaujímavých farebných kombinácií. Vyskúšajte napríklad kontrast, kde skombinujete dve odlišné farby.

Kontrast sa najlepšie vytvára pomocou bielej a čiernej. Vhodné sú však aj pestrejšie farby ako modrá a žltá. Na takéto kombinovanie si dávajte pozor. Niektoré kúsky spolu nesedia. Mohli by vytvoriť v obývačke nepríjemnú atmosféru. 

Neutrálne odtiene sú tie najlepšie. Hodia sa do takmer každého štýlu a pomerne jednoducho sa kombinujú s inými doplnkami. Medzi tie najobľúbenejšie neutrálne farby sa radí biela, hnedá, béžová a čierna. 

3. Materiál koberca 

Tento bod je obzvlášť dôležitý. Vplýva totižto na to, ako dlho vám koberec v obývačke vydrží. Najčastejšie sa stretnete so štyrmi typmi materiálov a to: 

 • Polyamid   
 • Polypropylén  
 • Polyester  
 • Vlna 

Každý z materiálov má nejaké plusy a mínusy. Odlišujú sa nielen kvalitou, ale tiež finančnou náročnosťou. Niektoré sú drahšie, iné lacnejšie. 

biely veľký koberec

Polyamid sa používa najčastejšie. Jeho výhodou je, že je pružný a trvanlivý. Veľmi jednoducho odoláva špine a má skvelé akustické vlastnosti. Keďže ide o kvalitný materiál, hodí sa taktiež do obývačiek, kde sa po ňom bude častejšie chodiť. 

Polypropylén je najlacnejší. Nie je tak kvalitný ako polyamid. Má nízku odolnosť voči špine a nie je vhodný do priestorov, kde sa po ňom bude chodiť častejšie. Ak neplánujete koberec neustále meniť, tomuto materiálu sa vyhýbajte. 

Polyester je, podobne ako polypropylén, vhodný skôr do priestorov s nižšou záťažou. Do obývačiek sa príliš nehodí. Jeho výhodou je najmä fakt, že poskytuje neobmedzené farebné možnosti. Je taktiež vysoko odolný voči škvrnám. Je farebne stály. 

Nakoniec je to najdrahší materiál, ktorým je vlna. Je to aj najkvalitnejší a najpríjemnejší materiál zo všetkých spomenutých. Dokáže skvelo tlmiť zvuk a je farebne stály. Koberec po rokoch vyzerá stále dobre. Jednou menšou nevýhodou je, že nie je tak odolný voči špine. Do obývačky sa perfektne hodí. 

4. Typ vlasu

Rovnako ako od samotného materiálu, tak aj od typu vlasu záleží, ako dlho koberec vydrží a aký kvalitný je. Rozlišujeme štyri hlavné typy vlasov a to: 

 • Strihaný vlas
 • Slučka
 • Kombinácia vlas-slučka

Strihaný vlas je vhodný do bežnej domácnosti a na bežné využitie. Keďže sú koberce s takýmto typom vlasu hustejšie, sú aj drahšie. 

Slučka poskytuje dlhú trvanlivosť a jednoduchšiu údržbu. Je vhodná do miestností s vysokou prevádzkou. 

A nakoniec kombinácia vlas-slučka je menej trvanlivá. Poskytuje však širokú škálu farieb a vzorov. 

sivá sedačka s bielym kobercom

5. Tvar koberca

Tento aspekt je čisto na vás. Odvíja sa od osobných preferencií. Ľudia si najčastejšie vyberajú obdĺžnikový alebo štvorcový tvar.

Tieto dva tvary sú štýlové, vyzerajú dobre a hodia sa do každej miestnosti. Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych tvarov. 

Záver

Koberec do obývačky sa dá vybrať jednoducho a rýchlo. Stačí sa riadiť týmito piatimi radami. Kúpu si nezabudnite ešte predtým, ako pôjdete do obchodu, premyslieť. Nestane sa vám, že kúpite nevhodný kus. 

4/5 - (4 votes)