Praktické rady, ktoré oceníte pri upratovaní domácnosti

Sobota patrí k dňom, ktoré venujeme väčšinou práve upratovaniu. Ženy, ktoré pracujú na smeny, však niekedy ani počas soboty nemajú čas venovať sa údržbe domácnosti a upratujú cez týždeň, cez voľné dni.

Upratovanie je činnosť, ktorej sa nedá vyhnúť, aj keď niektoré ženy mnohokrát využívajú možnosť najať si upratovaciu firmu, ktorá im domácnosť pomôže udržiavať v čistote.

Ak ale neplánujete využívať služby upratovacích služieb a upratovať budete len vy, ponúkame vám pár praktických rád, ktoré pri upratovaní domácnosti oceníte. 

Postupnosť pri údržbe podlahy

Prach, omrvinky, vlasy – aj toto sa nám dennodenne hromadí na podlahách. Udržiavať podlahu čistú si vyžaduje zvýšenie intenzity upratovania tejto časti domácnosti. Odporúčame vám podlahy vysávať aspoň dva-trikrát za týždeň. V sobotu vám odporúčame podlahy aj umývať.

Vysávanie si môžete uľahčiť robotickým vysávačom, ale ak vám investícia do robotického vysávača príde zbytočná, vysávať môžete aj „klasickým“ vysávačom.

Dôležité je najprv podlahy povysávať a potom sa pustiť do umývania. Nezabúdajte pri vysávaní striedať nadstavce. Iný nadstavec by ste mali používať na vysávanie poťahovej látky sedacej súpravy, taburetiek, či čalúnených kresiel a iný na podlahy a koberce.

Tieto nadstavce po vysávaní riadne vyčistite od vlasov a chumáčov prachu. Raz za čas ich aj dôkladne vyumývajte.

Ak budete podlahy najprv vysávať a potom umývať, vyhnete sa tak čisteniu handry od vlasov a chumáčov prachu, ktoré sa na handry pri umývaní prichytávajú.

S podlahami zároveň vysávajte aj koberce. Tie menšie môžete vyprášiť.

Koberce sú veľkými nepriateľmi alergikov. Treba si ale uvedomiť, že slúžia ako tepelná izolácia a miestnosť zároveň zútulňujú. Nemôžu však nahradiť kvalitnú tepelnú izoláciu podláh.

Používanie švédskych utierok

Na upratovanie domácnosti potrebujete handry. Môžete používať aj handry zo starého bavlneného oblečenia. Švédske utierky ale tieto handry nenahradia.

Švédske utierky ale potrebujete na viac činností. Odporúčame vám ich kúpiť viac a vyhradiť si ich na utieranie/ umývanie konkrétnych častí domácnosti.

Dve švédske utierky majte v kúpeľni. Jednu menšiu používajte na umývanie batérií. Druhú používajte na utieranie mokrých plôch po osprchovaní, pri umývaní obkladu, umývadla, ale aj vaňových zásten, či dvierok sprchového kúta.

Ďalšie si vyhraďte na utieranie zarosených okien a utieranie parapiet.

Ďalšia sa vám zíde na utieranie prachu. Odporúčame vám vyhýbať sa dráždivým prípravkom na nábytok a prach utierajte skôr jemne navlhčenou švédskou utierkou.

Každú švédsku utierku potom, čo upracete, dôkladne vyperte a nechajte prirodzene vyschnúť, ideálne vonku na čerstvom vzduchu.

Zdroj obrázka:

 

Autor: Chutima Chaochaiya / Shutterstock.com

5/5 - (2 votes)