Škrabadlo pre mačky – Budú ho milovať (ako vybrať)

Výber najlepšieho škrabadla pre vašu mačku môže byť frustrujúce a drahé. Môže sa stať, že si kúpite niekoľko mačacích stĺpikov, ktoré bude vaša mačka prakticky ignorovať a nebude sa chcieť poškriabať. Namiesto toho napochoduje k svojmu obľúbenému „škrabadlu“ – vášmu gauču. 

Najlepšie škrabadlá pre mačky

Ako premýšľa mačka

Jednou z chýb, ktoré ľudia robia, je, že si vyberajú prostriedky, ktoré oslovia ich, ľudí, namiesto toho, aby premýšľali o tom, čo oslovuje mačku. Trochu vedomostí vám pomôže nájsť to správne škrabadlo pre vašu mačku.

Trik je v tom, poskytnúť vašej mačke možnosť, ktorú bude milovať a jej pazúry ešte viac. Musíte však vyberať s ohľadom na to, čo chce vaša mačka, nie to, čo sa páči vám.

Tu sú hlavné charakteristiky, ktoré vaša mačka hľadá v dobrom škrabadle pre mačky:

  • Výška a robustnosť
  • Dobrý materiál na škrabanie a drvenie
  • Vertikálne a horizontálne povrchy
  • Rôzne materiály a povrchy

Mačky chcú vysoké mačacie škrabadlá

Škrabadlo by malo byť dostatočne vysoké, aby sa vaša mačka mohla počas škrabania úplne vystrieť. To znamená, že vaša mačka môže úplne natiahnuť telo a stiahnuť svaly chrbta a ramien, čo je dôležité pre zdravie a flexibilitu (mačky sú majstrami jogy).

Ak sa mačky musia prikrčiť, aby sa poškrabali, nevyužijú všetky výhody cvičenia a naťahovania týchto svalov a môže to byť pre nich dokonca nepríjemné.Veľké škrabadlo

Mačky sa často hrbia, aby sa poškriabali a úplne nerozšírili svoje telo. Toto je len ďalšia pozícia, ktorá precvičuje rôzne svalové skupiny. Dôležité je zapamätať si, že vaša mačka musí byť schopná škrabkať sa v akejkoľvek preferovanej polohe.

Výber mačacieho škrabadla s výškou aspoň 78 cm je dobrým začiatkom k tomu, aby bola vaša mačka šťastnou a ušetrila váš nábytok.

 

Avšak aj nižšie škrabadlá môžu poslúžiť svojmu účelu. 

Škrabací strom

Mačky potrebujú pevné škrabadlá 

Odolnosť škrabacieho stĺpika má zásadný význam z niekoľkých dôvodov:

Ak sa stĺpik kýve, vaša mačka ho nepoužije. To je jeden z dôvodov, prečo mačky milujú škrabanie pohoviek a stoličiek – sú mimoriadne stabilné. Vo voľnej prírode sú stromy uprednostňované škrabacie povrchy, takže môžete pochopiť, prečo mačky hľadajú nehybný predmet.

Ak je škrabadlo vratké, môže to byť nebezpečné – a vaša mačka to vie. Nestabilné škrabadlo sa môže prevrátiť a spadnúť na vašu mačku. Môžete si byť istí, že ak sa vaša mačka prevrhne cez chatrný stĺpik, v budúcnosti sa tomu bezpečne vyhne.

Čím vyšší je stĺpik, tým musí byť pevnejší. Mačky môžu byť zranené alebo zabité veľkým, nestabilným škrabadlom, ktoré na ne spadne. Hľadajte stĺpiky, ktoré majú extra ťažké základne, najlepšie dvojité hrubé. Tenká, ľahká základňa a vysoký stĺpik sú receptom na katastrofu.

Škrabadlo s veľkou základňou

Aký je najlepší materiál na škrabadlá pre mačky?

Pri pohľade na škrabadlá pre mačky nájdete závratnú škálu materiálov. Mnohé sú navrhnuté tak, aby boli pre ľudí atraktívne. Bohužiaľ, väčšina z nich sedí nevyužitá, pretože nie sú atraktívne pre mačky.

Mačky uprednostňujú pevný materiál, ktorý sa pod pazúrmi trhá. Štúdie ukazujú, že v prírode mačky radi označujú svoje územie dlhými škrabacími značkami. Prvotné túžby vašej mačky stále diktujú túto preferenciu.

Navyše trhanie je zábava. Už vám niekedy mačka roztrhala papiere? Mačky tiež obľubujú sprievodný hlasitý zvuk pri trhaní materiálu – zdá sa, že je to uspokojivejšie.

Snažte sa vyhnúť mačacím škrabadlám pokrytým kobercom. Mnohé škrabadlá pre mačky sú pokryté rôznymi kobercami a tie mačky niekedy nemajú radi. Je však dôležité vybrať stĺpik s poťahom, ktorý sa líši od materiálu vo vašej domácnosti, ktorým chcete mačku presvedčiť, aby neškrabala.

Dôvodom je, že vaša mačka nechápe, prečo je v poriadku poškriabať nejaký koberec v domácnosti, ale nie zvyšok. Navyše, koberec nie vždy poskytuje ten najuspokojivejší povrch na poškriabanie. Nie je dostatočne hrubý a slučky majú tendenciu zachytávať pazúry a ťahať za prsty.

Sisalová látka je skvelý povrch na škrabanie. Sisalový látkový materiál je odolný. Pamätajte, že dôležitou súčasťou toho, aby vašu mačka uspokojili škriabance, je schopnosť roztrhať materiál. 

Šťastné mačky

Kartónové škrabadlo pre mačky

Ďalším skvelým materiálom na škrabanie je ťažká vlnitá lepenka. Rovnako ako sisalová tkanina tiež vytvára príjemný pocit. Navyše pri poškriabaní vydáva skvelý hluk. Kartón sa často nachádza v plochých a šikmých škrabadlách pre mačky. 

Duté verzus pevné škrabadlá pre mačky

Duté kartónové rúrky často tvoria najlepšie škrabadlá z dvoch dôvodov:

Bývajú pevnejšie. Pamätajte si, že kritickým faktorom v radosti vašej mačky zo stĺpika je stabilita, a to ako pre preferenciu vašej mačky, tak aj pre jej bezpečnosť. Vysoké stĺpiky vyrobené z dutých rúrok a potiahnuté sisalovou tkaninou sú vhodnejšie ako ťažké drevené stĺpy, ktoré by sa mohli prevrátiť.

Nezabudnite hľadať dvojitú hrubú základňu, ktorá zabezpečí stabilitu stĺpika.

Pri poškriabaní vydávajú hlasnejší hluk. To mačkám veľmi vyhovuje.

Mačky chcú horizontálne a vertikálne škrabadlá

Pravdepodobne ste si všimli, že mačky sa radi naťahujú a škrabú vertikálne, napríklad na ramenách pohovky a zaseknutých dverách. Avšak rovnako rady sa škrabú aj horizontálne.

Preto pri hľadaní mačacieho škrabadla, ktoré by si vaša mačka vybrala, keby mohla, je dobré zakomponovať obe smerové plochy, čo zvyčajne znamená poskytnúť niekoľko rôznych škrabadiel a podložiek.

Dobrý nápad je mať vertikálne (vysoké) škrabadlo pre mačky a horizontálne (ploché) alebo šikmé škrabadlo pre mačky. Stĺpik by mal byť pokrytý sisalovou tkaninou (látka, nie lano) a plochý alebo šikmý škrabák by mal mať kartónovú vložku pre inú štruktúru a zážitok.

Bidlá pre mačky – ideálne na škrabanie a leňošenie

Poskytnutie viacúčelového škrabacieho povrchu, ktorý funguje aj ako bidielko, z ktorého môže vaša mačička skúmať svoj domov, zvnútra aj zvonka, je skvelý nápad.

Sivá mačka

Dobrý, robustný stĺpik pokrytý sisalom, ktorý má miesto na ležanie vašej mačky, nielen uspokojí vašu mačku, ale pomôže aj chrániť váš nábytok.

Pomyslite si, ako mačky radi vysedávajú na stromoch. Škrabkadlo s bidielkom môže byť ich „stromami“.

Mačky chcú rôzne škrabacie povrchy

Jedna vec, ktorú musíme zabezpečiť so všetkými našimi domácimi miláčikmi, je, že majú veľa, aby ich zabavili a zaujali. Nuda nie je zábavná a nie je to niečo, čo by sme chceli dopriať niektorému z našich domácich miláčikov.

Pri výbere mačacích škrabadiel z pohľadu vašej mačky myslite na to, že má záujem zažiť dobré škrabanie a zabaviť sa. Výberom viacerých rôznych stĺpikov a rôznych materiálov bude vaša mačka zaneprázdnená a šťastná.

Umiestnite stĺpik s podstavcom (miesto na sedenie a spanie) pred okno pre zábavu – a možno aj trochu slnka.

Ak umiestnite škrabadlo pre mačky s vodorovnou plošinou navrch pred oknom, umožní to vašej mačke vertikálne sa škrabať, liezť, škrabať vodorovne, sedieť a sledovať dianie vonku a zdriemnuť si na bidielku.

Perfektný spôsob, ako uspokojiť túžby a potreby vašej mačky. Škrabadlo pre mačky je možné presunúť do blízkosti rôznych okien v domácnosti, aby vaša mačka mohla sledovať niečo nové.

Záver

Keď kupujete šikmé škrabadlo pre mačky, kúpte si niekoľko ďalších kartónových vložiek, ktoré ukryjete na skryté miesta, aby ich mohla objaviť vaša mačka. Mačky MILUJÚ objavovať veci. Je ľahké vybrať mačacie škrabadlá, ktoré bude vaša mačka milovať, keď si obujete jej „topánky“ a zažijete svet jej očami. 

4/5 - (5 votes)