Ako vybrať

Benzínové kosačky s pojazdom – Toto je – (TOP 5)

muž kosiaci trávu

Teplé letné počasie pomaly prichádza a po dlhej a studenej zime ľudia konečne vychádzajú do svojich záhrad. Sadia rastliny, kvety a starajú sa o svoje okolie. Jednou z bežných letných aktivít je aj kosenie trávy. Tá rastie pomerne rýchlo a je potrebné udržovať jej správny tvar. Na toto všetko vám môžu pomôcť benzínové kosačky s pojazdom. 

Najlepšie benzínové kosačky s pojazdom

 

Ako často kosiť? 

Kosenie je bežná vec, ktorú robí snáď každý s väčším dvorom alebo väčšou trávnatou plochou. Na výber máte niekoľko zariadení, pomocou ktorých sa dá kosiť. Jedným z nich sú aj spomínané benzínové kosačky s pojazdom

Tie dokážu pokosiť celú plochu rýchlo a bez väčších problémov. 

Môže sa však naskytnúť otázka, ako často vlastne trávu kosiť? Kosenie sa odvíja od mnohých faktorov akým sú napríklad typ trávy, zalievanie a či pôda. Spravidla by ste však mali kosiť aspoň raz za dva týždne. 

Na to, aby ste mohli trávu pokosiť však potrebujete výkonnú a kvalitnú kosačku. Ako si ju vybrať? Máme pre vás zopár rád. 

kosačka na tráve

Základné delenie kosačiek

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych typov kosačiek. Niektoré sú viac obľúbené, iné menej. Pred samotným nákupom by ste o tomto delení mali vedieť. Dopredu tak budete pripravení na to, čo vás v obchode čaká. 

Na trhu nájdete najmä tieto typy kosačiek:

 • Benzínové kosačky 
 • Elektrické kosačky
 • Robotické kosačky
 • Akumulátorové kosačky
 • Ručné kosačky

Každá z nich má určité výhody a taktiež nevýhody. Benzínové kosačky sú výkonné a fungujú veľmi jednoducho, na benzín. Nemusí vás tak otravovať žiaden kábel.

Na druhej strane, elektrické kosačky síce nepotrebujú žiadne palivo na pohon, potrebujú však elektrickú energiu. Musia byť teda zapojené do zástrčky a pri kosení vám môže zavadzať kábel. 

Akumulátorové kosačky majú zabudovanú batériu. Jednoducho sa s nimi pracuje a neobťažuje vás ani kábel a ani dopĺňanie benzínu. Je však potrebné nabíjať ich. 

K týmto všetkým typom však môžeme sčasti zaradiť aj krovinorezy, ktoré sú vhodné na hustejšie porasty.

Každý typ je vhodný pre niekoho iného. Medzi tie najlepšie sa však radia benzínové kosačky s pojazdom. Sú najvýkonnejšie, veľmi kvalitné a nerobí im problém kosiť aj niekoľko hodín

V dnešnom článku si spomenieme všetky parametre, ktoré ovplyvňujú výber benzínovej kosačky. Pomocou nich si vyberiete ten najlepší model. 

 

Čo znamená kosačka s pojazdom? 

Pri výbere benzínovej kosačky sa stretnete s dvomi základnými typmi a to: 

 • S pojazdom
 • Bez pojazdu

Výber jednotlivého modelu je na vás. Kosačka s pojazdom je síce o niečo drahšia, no rozhodne sa oplatí. Zjedušuje vám kosenie. 

Tlačenie kosačky je jednoduché a v niektorých prípadoch dokonca nepotrebné. Pohon kolies je tak silný, že kosačku posúva dopredu

Pred výberom myslite na veľkosť pozemku 

Pred výberom samotnej kosačky myslite na veľkosť pozemku. Ten totižto ovplyvňuje to, aký výkon bude mať a taktiež po akom type sa poobzerať. 

Benzínové kosačky s pojazdom sú najlepšie pre väčšie pozemky nad 200 metrov štvorcových. Pri kosení vám nebude zavadzať žiaden kábel, čo uľahčí celú prácu. 

Pri veľkosti pozemku nad 800 metrov štvorcových sa pokojne popozerajte aj po klasickom traktore na kosenie. Pomocou neho pokosíte veľký trávnik najrýchlejšie. 

kosačka na tráve

Benzínové kosačky s pojazdom a ich výkon 

Prvým a snáď najdôležitejším parametrom pri kosačkách je výkon. Benzínové kosačky s pojazdom majú spravidla výkonný motor, no nemusí tomu byť tak vždy. Preto ak ste kosačku ešte nikdy nekupovali, spýtajte sa odborníka. 

Motor by mal spĺňať tri základné parametre a to: 

 • Mal by sa rýchlo a plynule naštartovať. Kosačku by ste nemali štartovať na niekoľkokrát. 
 • Mal by byť čo najtichší. Kosačky sú síce hlučnejší nástroj, no najnovšie motory sú čoraz viac tichšie. 
 • Nemal by sa zasekávať. Tento bod súvisí s prvým. Motor by mal ísť plynule a nemal by ako pri štartovaní, tak ani pri kosení robiť problém. 

To, či motor spĺňa všetky požadované parametre, pri kúpe zistiť nemusíte. Preto, hneď ako kosačku budete mať doma, ju vyskúšajte. Používajte ju častejšie. V prípade problémov ju jednoducho reklamujte. 

Pri motore platí ešte jedno pravidlo. Čím je výkonnejší, tým je hlučnejší. Ako sme však už spomenuli, najnovšie typy motorov sú stále viac a viac tichšie. 

Nová kosačka by tak mala byť príjemne tichá a nemala by rušiť tak, ako staršie modely. 

Šírka záberu

Šírka záberu určuje to, aký široký pás pokosíte na jedenkrát. Znamená to teda, že čím väčší záber bude, tým menej práce s kosením máte. Treba však počítať aj s tým, že širšia kosačka je drahšia od užšej. Investícia sa však oplatí, pretože vám často ušetrí drahocenný čas. 

Benzínové kosačky s pohonom udávajú šírku záberu v centimetroch. Jednoducho sa podľa nich dá riadiť. 

Najlepší záber pre stredne veľké trávniky je od 32 do 45 cm. Výber je však najmä na vás. 

Podvozok 

Benzinové kosačky s pojazdom majú najčastejšie dva typy podvozkov a to: 

 • Kovové
 • Plastové

Poďme si o jednotlivých typoch povedať niečo viac. 

Kovový podvozok 

Kovový podvozok je kvalitný a vydrží veľmi dlho. Kosačky s ním sú síce drahšie, no investícia sa často oplatí. Nemusíte ich dlhý čas meniť a aj o niekoľko rokov slúžia stále ako nové. 

Nevýhodou kovového podvozku je jeho vyššia hmotnosť. Môže ovplyvniť to, ako sa s kosačkou kosí a manipuluje. 

kosenie trávy

Plastový podvozok

Plastový podvodzok je ľahký a nehrdzavie. Je preto skvelým materiálom do kosačiek, pretože pri kosení nezvyšuje hmotnosť. Manipulácia je omnoho jednoduchšia.  

Nevýhodou plastu je nižšia kvalita a tým pádom aj kratšia výdrž. 

Plastové podvozky sa zničia už o pár rokov. Preto je potrebné takéto modely meniť častejšie. 

Výber podvozku je na vás. Ak však nechcete kosačku meniť príliš často, mali by ste zvoliť skôr kovový typ. Je kvalitnejší a vydrží dlhšie. 

Veľkosť zberného koša

Ak nechcete, aby ste po každom kúsku zastavovali a zberný kôš vyprázdňovali, vyberajte si benzínové kosačky s pohonom, ktoré majú väčší kôš. Veľkosť však závisí najmä od plochy, ktorú kosíte. 

Aj tu platí priama úmera. Čím väčší trávnik je, tým väčší kôš sa vám zíde. 

Bežná veľkosť zberného koša je 60 – 70 litrov. Nájsť však môžete aj väčšie typy.

Okrem veľkosti je dôležité sledovať aj materiál. Zberné koše nájdete najčastejšie v dvoch materiáloch a to: 

 • Plastový zberný kôš
 • Textilný zberný kôš

Plastový zberný kôš je praktický a odolný. Jednoducho sa čistí a tráva z neho ide ľahko von. Problém však nastane vtedy, ak náhodou trávu nevyhodíte hneď po kosení. Môže v ňom zhniť. 

Textilný zberný kôš je vzdušný, a preto, ak v ňom trávu necháte nejaký čas, nič sa nestane. Je však horší sa čistenie. 

Kolieska

Stalo sa vám, že pri kosení z kosačky odpadli kolieska alebo sa nejakým iným spôsobom zničili? Pravdepodobne ste mali kosačku, ktorá ich nemala príliš kvalitné

Pri vyberaní sa snažte vyhnúť plastovým a labilným kolieskam. Bohužiaľ, tie sú často súčasťou mnohých modelov kosačiek. Ľahko sa lámu a nevydržia väčšiu záťaž. Na druhej strane, vďaka tomu, že sú ľahké, sa rýchlo rozhýbu.

Nezabúdajte však sledovať ani veľkosť koliesok. Čím väčšie sú, tým jednoduchšie sa s kosačkou po tráve a nerovnom povrchu pohybuje. 

Rukoväť 

Rovnako ako pri podvozku, aj pri rukoväti máte na výber z plastového alebo kovového prevedenia. Oba typy majú určité výhody a nevýhody. 

Plastová rukoväť

Je ľahká a celú kosačku odľahčuje. Jednoducho sa vďaka tomu s ňou manipuluje. Myslite však aj na to, že plastová rukoväť je menej kvalitná ako kovová. 

Kovová rukoväť

Na rozdiel od plastovej je ťažšia a celej kosačke pridáva na váhe. To môže spôsobiť, že sa s ňou bude ťažšie pracovať. Kov je však veľmi kvalitný materiál. Vydrží roky. 

Plus, kov je ťažký, vďaka čomu neprenáša vibrácie do rúk tak, ako plast. 

kosenie trávy žltou kosačkou

Značka

Značka je jednou z vecí, ktorá ovplyvňuje vo veľkej miere cenu. Pri niektorých si totižto okrem výkonu a skvelých výsledkov priplatíte aj za ňu. Medzi veľmi obľúbené sa radia napríklad benzínové kosačky Husqvarna. Značka patrí medzi odborníkov. 

Ďalšími obľúbenými sú aj benzínové kosačky Stihl. 

Menej známe značky však netreba hneď kategorizovať do menej kvalitných. Práve naopak. Mnohé môžu poskytovať skvelé benzínové kosačky s pojazdom. Pri výbere preto sledujte najmä parametre ako výkon či materiál

 

Recenzie benzínových kosačiek s pojazdom

Viete, čo vám vie veľmi dobre pri výbere pomôcť? Recenzie od ľudí, ktorí daný model kúpili a pravidelne ho využívajú. Tí vám vedia povedať, kde pri používaní vidia mínusy a naopak, v čom je daný model skvelý. 

Nie každá kosačka recenziu má, no mnohé ju poskytujú. Preto si ich rozhodne pred kúpou prečítajte

Benzínové kosačky s pojazdom a ich cena

Cena benzínových kosačiek sa líši. Ako sme spomenuli, pri niektorých modeloch dokonca platíte aj za značku. 

Jednotlivé modely treba medzi sebou porovnávať. Veľmi nízka cena môže signalizovať zlú kvalitu. Problémom však je, že ani prehnane vysoká cena nemusí znamenať, že ide o tú najlepšiu kosačku. 

Nezabúdajte sledovať ani akcie benzínových kosačiek s pojazdom. Možno v nich nájdete aj tú svoju a pri nákupe ušetríte

Záver

Výber benzínových kosačiek nemusí byť tak ťažký, ako to na prvý pohľad vyzerá. Pri nakupovaní sa riaďte najmä výkonom a materiálom, z ktorého je model vyrobený.

Ostatné parametre, ako napríklad veľkosť zberného koša, už sledujte podľa osobných preferencií

 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *