Pre deti

Monitor dychu – Babysense, Nanny – Recenzie

monitor dychu

Monitor dychu je nenahraditeľnou pomôckou pre každého novopečeného rodiča. Nenápadný prístroj pripomína svojím vzhľadom klasickú elektronickú pestúnku. Hlavným rozdielom je, že jeho primárnou funkciou je monitorovanie dychu.

Hlavnou úlohou monitora dychu je ochrániť malé dieťa pred syndrómom náhleho dojčenského úmrtia. Tento syndróm je označovaný skratkou SIDS. Predísť zbytočným úmrtiam dokáže prístroj pomocou kvalitných a citlivých senzorov, vrátane spoľahlivých a rýchlych možnosti upozornenie na takúto situáciu.

Monitory dychu sa často využívajú nielen v domácnostiach, ale aj v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Často sa označujú ako  Baby monitor. Úlohou tohto článku je podať vám informácie o tom, ako vybrať ten správny monitor dychu pre vaše dieťa a zaistiť mu maximálnu ochranu.

3 Najlepšie monitory dychu – Náš výber


Monitor Nanny BM-02A

od 87,89 €
 Doprava zadarmo

BABYSENSE 2 PRO

od 95,99 €
 Doprava zadarmo

BABYSENSE 1 PRO

od 89,99 €
 Doprava zdarma

Ako vybrať monitor dychu


Najprv sa poďme zoznámiť s detailnejším používaním monitora dychu. Urobíme si predstavu o tom, do koľkých rokov je potrebné ho využívať, pre koho je a pod. Následne sa v článku zameriame na technickejšie parametre týchto prístrojov.

Priblížime si tiež základné dostupné varianty monitorov dychu na trhu.

Chýbať nebudú ani základné informácie o jednotlivých typoch týchto zariadení, akými sú napríklad dodatočné funkcie a dosah signálu.

monitor dychuPoužitie monitorov dychu


Na začiatok je potrebné predstaviť monitory dychu trochu podrobnejšie, aby ste o ich fungovaní a prínose mali lepšiu predstavu.

Pri ich nákupe je potrebné uvedomiť si hlavný rozdiel medzi klasickými vysielačkami a monitormi dychu.

  • Klasické opatrovateľky slúžia hlavne na prenášanie zvuku, prípadne obrazu.
  • Monitory dychu naopak dokážu vďaka svojim veľmi citlivým senzorom monitorovať dych dieťaťa, teda zaznamenávajú jeho životné funkcie.

Monitory dychu sú využívané od narodenia dieťaťa, zhruba po dobu pol roka. Najčastejšie ich volia rodičia, ktorí chcú maximálnu ochranu pre svoje dieťa a zároveň dôverujú moderným technológiám.

Hlavnou príčinou využívania tohto prístroja je syndróm náhleho dojčenského úmrtia, ku ktorému môže dochádzať práve počas prvého polroka dojčaťa.

Tento čas je kritický a každá dostupná pomoc je vítaná.

Monitor dychu je schopný rozoznať pokles frekvencie dychu alebo jeho úplné zastavenie.

Upozorní vás na to nielen vizuálne, ale aj akusticky spustením alarmu.

Ak sa rozhodnete zaobstarať si monitor dychu z druhej ruky, myslite na to, že takýto prístroj je vhodné nechať skontrolovať odborníkom, aby zaručene plnil svoju funkciu.

Všeobecným pravidlom je, že kalibrácia monitorov dychu by mala byť uskutočňovaná každé dva roky. Nezabúdajte na to.

Prevedenie monitora dychu


Najdôležitejšou informáciou tohto článku je základné rozdelenie monitorov dychu podľa ich vzhľadu a prevedenia.

Na trhu si môžete vyberať hneď z niekoľkých tipov zariadení, z ktorých každé prinášajú isté výhody a nevýhody.

Na základe nich sa môžete rozhodnúť, aký monitor dychu bude pre vaše dieťa ten najvhodnejší.

  • Doskový monitor dychu
  • Monitor dychu na plienku
  • Monitor dychu pre dvojčatá
  • Kombinovaný monitor dychu

 

Doskový monitor dychu


Jeden z najpredávanejších druhov monitorov dychu, ktorý sa pravdepodobne používa aj najdlhšiu dobu. Ako už vyzrádza jeho samotný názov, ide o dosku s potrebnými senzormi. Tento prvok je potom napojený na riadiacu jednotku.

Ak senzory na doske vyhodnotia, že došlo k zástave dychu alebo poklesu jeho frekvencie, upozorní na to riadiacu jednotku. Tá následne spustí vizuálny aj zvukový alarm.

Vzhľadom k tomu, že malé deti sú často prenášané z jednej miestnosti do druhej alebo napríklad do kočíka, možno takúto situáciu vyriešiť nasledujúcim spôsobom. Kúpite si niekoľko doskových monitorov dychu a napevno si ich uložíte na dané miesta.

Následne ich pripojíte na spoločnú riadiacu jednotku.

Doskový monitor dychu umožňuje dokúpiť ďalšie dosky, čo je veľkým prínosom zariadenia. Z hľadiska pohodlia ide určite o tú najkomfortnejšiu voľbu pre dieťa.

Aktívnejšie dieťa sa však môže dostať preč z dosahu dosky. V takomto prípade dochádza k falošnému poplachu a vy o tejto skutočnosti budete včas informovaní.

Tento problém mnohí používatelia riešia tak, že si zakúpia dve dosky vedľa seba napojené na jednu riadiacu jednotku.

U doskového monitoru dychu si tiež postrážte, do akej hrúbky matraca je možné tento výrobok použiť. To isté platí aj o vhodnom podklade, pretože niektoré monitory dychu nie sú vhodné pre pružinové matrace.

Monitor dychu na plienku


Kompaktnejšou mobilnou alternatívou doskového monitora dychu je prístroj označovaný ako monitor dychu na plienku. Ten je rozmerovo podstatne menší. Kompaktný prístroj je možné pripnúť na plienku dieťaťa, vďaka čomu získate značnú mobilitu. Používaním tohto typu monitoru dychu sa tiež zbavujete nutnosti presúvania dosky a pripájania riadiacej jednotky.

V tomto prípade dostanete všetko v jednom. Takže nech už dieťa v noci umiestnite k sebe do postele alebo popoludní do kočíka, bude pod neustálym dohľadom monitoru dychu.

Pri používaní v kočíku treba podotknúť, že monitor dychu funguje len v okamihu, keď je dieťa v pokoji.

To znamená nie za pohybu, kedy by bolo meranie nepresné.

Kladom monitora dych na plienku je určite fakt, že sa dá využiť na rôznych miestach. Zároveň môže byť vybavený jemnými vibráciami, ktoré budú príjemne stimulovať dieťa. Nehrozí ani to, že by ste svoju dieťa zdvihli z postieľky a spustili tak alarm.

Aj tieto zariadenia však majú istá negatíva, medzi ktoré patrí napríklad obmedzenie pohybu dieťaťa. Pokiaľ je dieťa aktívnejšie, môže mu pripevnený monitor dychu na plienke čiastočne zavadzať.

Potom sa pripravte ešte na to, že keď dieťa prikryjete nejakým druhom prikrývky, čiastočne tým stlmíte zvuk vychádzajúci z riadiacej jednotky na plienke.

Monitor dychu pre dvojčatá


V ponukách monitorov dychu od rôznych značiek môžete naraziť aj na  monitor dychu pre dvojčatá. Ide prakticky o zdvojený doskový monitor dychu, ktorý z pohľadu ceny vychádza lacnejšie.

Obsahom balenia tohto produktu sú zvyčajne dve až štyri dosky a jedna riadiaca jednotka.

Podobná obdoba je k zakúpeniu aj v podobe plienkového monitoru dychu pre dvojčatá.

Kombinovaný monitor dychu


Zriedkavosťou nie sú ani zariadenia spájajúce funkciu monitora dychu a klasickej elektronickej opatrovateľky. To znamená, že prostredníctvom takéhoto zariadenia budete môcť snímať všetko potrebné. Dych novorodenca, zvuky, ktoré vydáva a vizuálny obraz. Je však pravdou, že tieto modely sú finančne nákladnejšie a mnohokrát sa oplatí tieto zariadenia zakúpiť zvlášť.

Keď si navyše vezmete fakt, že monitor dychu už môžete po pol roku veku dieťaťa prestať používať a opatrovateľku možno používať ešte niekoľko ďalších mesiacov až rokov, je to úplne pochopiteľné.

monitor dychuDosah


S ohľadom k tomu, že monitory dychu majú riadiace jednotky umiestnené pri doskovej podložke alebo sú pripevnené k plienkam dieťaťa, nemusíte sa dosahom vôbec trápiť. Akustické varovanie sa spustí priamo z prístroja. Je preto vhodné mať dieťa s monitorom dychu tam, kde budete prípadný alarm okamžite počuť.

Dosah by vás ale mohol zaujímať pri kombinovanom monitore dychu. A to predovšetkým pri časti predstavujúcej elektronickú opatrovateľku.

Tá totiž obsahuje k riadiacej jednotke ešte ďalšie zariadenia. To je potrebné umiestniť do miestnosti, kde sa nachádzate.

Tento prístroj vás bude informovať o najrôznejších zvukoch dieťaťa. Taktiež budete môcť dieťatko pozorovať prostredníctvom video prenosu.

Dosah je udávaný v metroch. Pozor si však dajte na to, že konkrétny parameter je prezentovaný za ideálnych podmienok. Každá prekážka tak značnou mierou skracuje udávaný dosah. 100 metrový dosah sa vplyvom rôznych prekážok, stien a pod. môže skrátiť aj na iba 30 metrov.

Funkcie a doplnky


Monitory dychu sú jednoduchými prístrojmi, ktoré boli zostrojené na plnenie jedinej úlohy. Nebývajú preto vybavené veľkým množstvom dodatočných funkcií.

Napriek tomu vám priblížime niekoľko základných charakteristík týchto prístrojov.

 Vizuálne upozornenie – Väčšina monitorov dychu disponuje indikátormi, ktoré vás informujú o stave dieťaťa. Dieťa tak môžete kontrolovať aj voľným okom z vlastnej postele.

 Akustické upozornenie – Ide o jednu z najzásadnejších súčastí monitorov dychu. Práve hlasný alarm vás bude informovať o tom, že niečo nie je v poriadku. Hlasitosť týchto produktov sa pohybuje okolo 85 dB na vzdialenosť jedného metra.

 Napájanie – Vzhľadom na použitie monitorov dychu dochádza k napájaniu pomocou tužkových akumulátorov. Veľký význam preto má indikácia stavu nabitia batérie.

 Senzory – Monitory dychu môžu byť vybavené najrôznejšími senzormi a môžu preto snímať aj viac vecí súčasne. Je to napríklad teplota pokožky, pohyb a poloha tela, ale aj prípadný pád dieťaťa.

 Vibrácie – Tie sú spúšťané vždy, keď monitor dychu nezaznamená žiadny pohyb brucha dieťaťa. Najčastejšie sú súčasťou plienkových monitorov dychu.

 Aplikácia – Súčasťou modernejších monitorov dychu sú tiež mobilné aplikácie do telefónu kompatibilné so systémom Android a iOS.

Na záver jedno varovanie. Kupujte len atestované a certifikované monitory dychu. Nikdy nesiahajte po lacných napodobeninách alebo výrobkoch podozrivej kvality.

Odporúčame vám tiež prezrieť si recenzie monitorov dychu na webe.

4.4/5 - (8 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

One thought on “Monitor dychu – Babysense, Nanny – Recenzie

  1. Avatar Kačena píše:

    Mame ten nanny a sme sniv velmi spokojny mozem odporucit

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *