AKU vŕtačka s príklepom – Vyberáme tú najlepšiu! (NÁVOD) 

V domácnosti sa stále niečo deje a robí. Keďže sa v nej pohybujeme, je úplne bežné, ak sa raz za čas aj niečo pokazí. Namiesto toho, aby ste neustále volali opravára alebo špecialistu, je dobré mať základné príslušenstvo, prostredníctvom ktorého menšie nedokonalosti opravíte. Medzi ne sa radí napríklad aku vŕtačka s príklepom. Ak ju ešte doma nemáte, no premýšľate nad jej kúpou, máme pre vás zopár tipov.  

Ponáhľaš sa? Tu je náš TOP 5 výber aku vŕtačiek s príklepom.

Najlepšie AKU VŔTAČKY podľa Heureka.sk

Typy vŕtačiek

Na začiatok si povedzme základné typy vŕtačiek, s ktorými sa na trhu môžete stretnúť. Budete tak dopredu vedieť, čo si môžete do domácnosti ešte zaobstarať. Medzi základné typy vŕtačiek sa radia: 

 • Elektrické vŕtačky 
 • Skrutkovače
 • Príklepové vŕtačky 

Ku každému si povieme zopár slov. 

vŕtanie do dreva

Elektrické vŕtačky 

Ide o vŕtačky, ktoré sú vhodné na bežné používanie, ak chcete napríklad niečo navŕtať do dreva či do steny. Doma ich má veľké množstvo ľudí, pretože bežné typy majú príjemnú cenu a jednoducho sa používajú. 

Nemôžete ich však použiť na tvrdé múry alebo na prevŕtanie niečoho pevného a hrubého. 

Skrutkovač 

Akumulátorové skrutkovače sú skvelé do každej domácnosti. Pomôžu vám skrutkovať napríklad šróby v nábytku. Nemusíte to robiť manuálne. 

Rozhodne sa však s nimi nedá niečo vŕtať. 

Príklepová vŕtačka 

A posledným, tým najvýkonnejším typom, je aku vŕtačka s príklepom. Ide o typ, na ktorý sa môžete vždy spoľahnúť, keď chcete vŕtať niečo hrubé alebo príliš tvrdé. Sú teda vhodné na tvrdé múry. 

Pomocou funkcie príklepu vám vŕtačka pomáha prevŕtať aj ťažké miesta, ktoré by ste elektrickým typom neprevŕtali. 

Ak potrebujete práve príklepovú vŕtačku, máme pre vás návod, ako si vybrať tú najlepšiu.

Výkon

Základným a najhlavnejším parametrom pri výbere aku vŕtačky s príklepom je výkon. Ten určuje, ako sa vám s ňou bude pracovať a či dokáže prevŕtať aj tie najťažšie a najsilnejšie miesta. 

Kvalitné príklepové vŕtačky majú cez 1500 W. Ide však o profesionálne typy, ktoré stoja stovky eur. Vo vašom prípade, ak potrebujete vŕtať len niečo doma, je potrebné poobzerať sa po niečom jednoduchšom. 

Najlepšie príklepové vŕtačky do domácnosti sú tie, ktorých výkon je od 800 do 1000 W. Majú silný výkon, ktorý vám pomôže prvŕtať napríklad stenu. 

 

Pri výkone však platí jedna priama úmera. Čím vyšší výkon vŕtačka má, tým je nielen drahšia, ale aj ťažšia. Niektoré vysoko výkonné typy sú veľmi ťažké. Už len preto nie sú úplne vhodné na bežné používanie. 

vŕtačka v ruke

Aku vŕtačka s príklepom a jej hmotnosť

Hmotnosť je hneď druhým parametrom, ktorý sa odvíja od výkonu. Ako sme spomenuli, čím vyšší výkon vŕtačka má, tým ťažšia je. Pri výbere preto na tento fakt nezabudnite a rozhodne sledujte aj hmotnosť. 

Pracovanie s príliš ťažkou vŕtačkou je zbytočne náročné a na bežné úkony nie je vhodná. Najlepšie je, ak si kúpite vŕtačku s bežným výkonom, ktorá bude mať aj primeranú hmotnosť.

Najbežnejšia hmotnosť sú 2 – 4 kilogramy. Ide o pomerne veľké rozmedzie váhy, no všetko je to bežná váha, s ktorou sa dá ešte dobre pracovať. Ak má vŕtačka nad 4 kg, mali by ste pouvažovať, či nechcete iný model. 

Ergonomia

Chcete, aby sa vám s vŕtačkou dobre pracovalo? V tom prípade by mala poskytovať ergonomické uchopenie. Vďaka nemu sa vám bude v rukách dobre držať. Nebude sa šmýkať a vypadávať. 

Pri vŕtačkách je tak dôležité nielen to, aby mali nízku hmotnosť, ale aby vám časť, za ktorú ju držíte, padla správne do ruky. 

Väčšina vŕtačiek ergonómiu poskytuje. Je to jej bežná súčasť. Dobré však urobíte, ak si vŕtačku pred kúpou chytíte a vyskúšate

Aký počet príklepov by mala aku vŕtačka s príklepom mať?  

Keďže ide o príklepovú vŕtačku, dôležitý parameter, ktorý musíte sledovať, je počet príklepov. Ako aj pri ostatných spomenutých, tak aj pri príklepoch platí, že čím je ich viac, tým lepšie. Vedia totižto skvelo uľahčiť prácu. 

Mnohé kvalitné príklepové vŕtačky berú väčšie množstvo príklepov ako samozrejmosť. Zákazníci preto často ich počet nesledujú. Dobré je však pri nakupovaní číslo zistiť. Len tak, pre istotu. 

Akú rýchlosť otáčok má aku vŕtačka s príklepom mať?

Vďaka vysokej rýchlosti otáčok je práca spravená omnoho rýchlejšie a tým pádom aj jednoduchšie. Tento parameter sa odvíja nielen od výkonu, ale celkovo od toho, koľko otáčok je schopná aku vŕtačka s príklepom poskytnúť. 

Vo väčšine prípadov majú aku vŕtačky s príklepom možnosť dvoch rýchlostí. Poskytujú tak dve možnosti a to: 

 • 0 – 1000 otáčok za minútu
 • 1000 – 3000 otáčok za minútu

Sami si tak, podľa toho, čo robíte, vyberáte rýchlosť otáčok. Môžete si vŕtačku veľmi jednoduchp prispôsobiť presne podľa seba, čo je veľká výhoda. 

Pri vŕtačkách s jednou rýchlosťou je často problém, že poskytujú len rýchlosť do 1000 otáčok. Niekedy to nemusí byť dostatočné. Preto, ak chcete univerzálnu príklepovú vŕtačku, hľadajte takú, ktorá poskytuje viac možností.

vŕtanie do steny aku vŕtačka s príklepom

Krútiaci moment

Veľmi dôležitý parameter, hneď po rýchlosti otáčok, je samotný krútiaci moment. Čím je jeho hodnota vyššia, tým lepšie sa vám bude s danou vŕtačkou pracovať. 

Bežné aku vŕtačky s príklepom, ktoré sa využívajú v domácnostiach na pravidelnej báze, majú priemerný krútiaci moment od 20 – 50 Nm. Pri kvalitnejších typoch je to vyššie číslo. 

Stretnúť sa môžete aj s 5 – 20 Nm. Ide o číslo vhodné pre bežné skrutkovanie. 

Nm je skratka pre Newstonmetre

Ďalšie funkcie 

Hlavnou funkciou vŕtačky je, samozrejme, vŕtanie a poskytovanie toho najlepšieho výkonu, aby vám vedela zjednodušiť prácu. Niektoré typy však poskytujú aj ďalšie funkcie

Prídavné funkcie sú často bežnou vecou pri kvalitných a drahších typoch vŕtačiek. O aké teda ide? 

Najčastejšími prídavnými funkciami sú: 

 • ľavý a pravý chod, 
 • regulácia otáčok,
 • regulácia krútiaceho momentu.

Samozrejme, pri určitých typoch sa môžete stretnúť aj s inými prídavnými funkciami. Tieto však patria medzi tie základné a najpraktickejšie. 

Aku vŕtačka s príklepom a jej príslušenstvo

Okrem prídavných funkcií sa spolu s vŕtačkami dostáva aj určité príslušenstvo. To sa odlišuje podľa toho, akú značku alebo aký model ste si kúpili. 

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce príslušenstvo patrí: 

 • praktický kufrík na prenášanie vŕtačky, 
 • sady vrtákov, 
 • sady SDS sekáčov,
 • prídavná predná rukoväť.

Značka 

Značka je pri príklepových vŕtačkách pomerne dôležitá. Tie kvalitné a najlepšie typy sú totižto od známych výrobcov. Medzi ne sa radí napríklad aku vŕtačka s príklepom Makita. 

Ide o japonskú spoločnosť, ktorá je známa po celom svete. Má dlhú históriu a jej výrobky patria medzi jedny z najlepších

 

K ďalším sa radí napríklad DeWALT aku vŕtačka s príklepom. Ide o ďalšiu, veľmi známu značku, ktorá má dlhú tradíciu a históriu. 

Netreba však zabudnúť ani na značky Bosch či Metabo

aku vŕtačka s príklepom

Aku vŕtačka s príklepom a jej cena

Cena vŕtačiek závisí od mnohých faktorov. Najčastejšie ide o dva a to: 

 • Značka
 • Výkon

Čím je aku vŕtačka s príklepom výkonnejšia, tým je aj drahšia. Taktiež platí, že za známu značku si často priplatíte. 

Pri nakupovaní myslite na to, že vysoká cena nemusí odrážať ten najlepší výkon a výsledky. Sledujte preto všetky dôležité parametre. Tie vám s kúpou pomôžu. 

Záver

Nakupovanie aku vŕtačky s príklepom sa môže zdať ťažké. Celý proces si však môžete zjednodušiť prostredníctvom parametrov, ktoré sme v dnešnom článku spomenuli.

Najdôležitejší je výkon, počet príklepov a krútiaci moment. Netreba však zabúdať ani na tie ďalšie. Vďaka nim sa vám bude s vŕtačkou pracovať čo najlepšie. 

Najlepšie AKU vŕtačky s príklepom

 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.