WC doska – Viete ako vybrať tú správnu?

Toaleta. Každý z nás s ňou pri rekonštrukcii či stavbe nejako podvedome počíta. Každý z nás vie, že to bez nej jednoducho nejde. Ale väčšina z nás sa na ňu pozerá s akýmsi dešpektom, a tiež jej pri plánovaní bývania vyhradzuje miesto práve len v tom podvedomí.

Je pochopiteľné, že sa zaoberáme predovšetkým miestnosťami, kde budeme tráviť väčšinu svojho času. Miestnosťami, v ktorých sa budeme stretávať s rodinou a priateľmi. Ide o priestor, kde budeme žiť, odpočívať a pracovať. Je to logické, veď prostredie, v ktorom sa nachádzame nás istým spôsobom formuje.

Musíme ale dodať, že rovnako nás formuje aj prostredie intímneho hygienického zázemia. Platí to bez ohľadu na to, či ide o kúpeľňu alebo toaletu. Nehovoriac o tom, že riešenie, vybavenie a predovšetkým čistota práve tohto priestoru o nás samých vypovie naozaj veľa. Oveľa viac než napríklad pozlátené príbory alebo luxusná sedacia súprava.

Práve z tohto dôvodu vám prinášame tento článok. Pozrieme sa v ňom na toaletu vo všeobecnosti a poradíme vám, ako si ju zariadiť čo najlepšie. Samozrejme, nezabudneme ani na WC dosku, dôležitú časť každej toalety a povieme si niečo o pravidlách jej výberu.

Dôležitá miestnosť v obydlí

Umiestnenie toalety pri dome alebo v dome a jej vybavenie prešlo v minulých desaťročiach značným vývojom.

Výrazným zlomom v tejto histórii bola zámena suchého záchoda za zariadenie vybavené vodným splachovaním.

Toto zariadenie začalo byť označované medzinárodne ako WC (Water Closet), a to podľa patentu z roku 1890.

Tento vynález umožnil výrazne zvýšiť hygienu toalety, a tým tiež projektovať túto miestnosť bližšie k ostatným obytným miestnostiam.

wc doskaTvary a farby

Pre harmonické pôsobenie priestoru toalety ako celku je popri citlivom priestorovom riešení, dôležitá aj vhodná voľba tvarov, materiálov a farieb.

V oblasti voľby tvarov predmetov a doplnkov na toalete odporúčame voliť jednu sériu toho istého výrobcu.

Vo voľbe tvarov je skutočne z čoho vyberať.

Nájdeme tu všetko od klasického štýlu a tvarov pripomínajúcich repliky z polovice minulého storočia cez moderné predmety až k vyložene umeleckým dielam od popredných svetových tvorcov.

Čo sa týka použitých materiálov, väčšinou  zostávame verní najrozšírenejšej sanitárnej keramike, a to aj napriek tomu, že existuje široká ponuka WC predmetov vyrábaných zo:

 • skla
 • plastov
 • nerezu
 • dreva
 • kameňa

Výrobcovia sanitárnej keramiky ponúkajú okrem základnej a najrozšírenejšie bielej farby tiež niekoľko farebných odtieňov.

Ak vás osloví niektorá z týchto farieb, odporúčame zvážiť jej pôsobenie v priestore toalety.

Dizajnéri a architekti dobre vedia, že farba sama o sebe veľa neznamená. Pôsobí až vo vzťahu s okolím.

Práve náročnosť vkusného zladenia farebných predmetov s okolitým prostredím je zrejme popri ich vyššej obstarávacej cene hlavný dôvod, prečo nenašli širšie uplatnenie.

[woodmart_button color="primary" size="large" woodmart_css_id="5da09790b6dce" title="Zobraziť ďalšie WC dosky" link="url:https%3A%2F%2Fwww.nasdomov.sk%2Flink%2Fwc-dosky-svet-kupelne%2F||target:%20_blank|" full_width="no" button_inline="no"]

Osvetlenie je dôležité

Pri zariaďovaní toalety nezabúdajte vziať do úvahy aj vplyv prirodzeného osvetlenia oknami a predovšetkým potom umelého osvetlenia.

Nevidíme žiadny dôvod odbiť toaletu len tradičným stropným svietidlom, keď je možné zvoliť z celého radu pôsobivých svietidiel.

Medzi najpopulárnejšie patria:

 • nástenné
 • nepriame
 • bodové zdroje
 • a ich rôzne kombinácie

Pri hľadaní toho optimálneho osvetlenia majte však na pamäti, že pre sanitárne priestory platia prísnejšie normy ochrany elektrických zariadení a možnosti výberu sa nám tak trochu zúžia.

Farby môžeme veľmi vhodne využiť pre doladenie príjemného dojmu voľbou vhodných farebných doplnkov či kúpeľňového nábytku.

V tomto prípade platí, že menej znamená viac.

Nesnažte sa teda použiť v malom priestore toalety všetko, čo sa vám na prvý pohľad páči. Dbajte skôr na tvarové aj farebné riešenie priestoru ako celku.

Najlepšie s ohľadom na dosiahnutie určitej atmosféry a nálady.

toaletaKonštrukcia WC

Samotné zariadenie WC sa skladá zjednodušene povedané zo:

 • splachovacieho systému
 • WC misy
 • odpadového systému

Odborníci sa zhodujú v tom, že najdôležitejšími požiadavkami na splachovacie systémy sú:

 • úspora vody
 • vysoké nároky na hygienu
 • nízka hlučnosť
 • vysoká spoľahlivosť

V tomto článku sa technickým veciam nebudeme venovať do detailov a prejdeme preto k WC doskám.

WC doska – kľúčová časť každej toalety

Čo vlastne očakávame od sedadla, ktoré môžeme nazvať WC doskou alebo záchodovou doskou? Pokúsme sa najskôr vymenovať naše požiadavky.

Ich prioritu si môže určiť každý sám pre seba a podľa nich potom začať vyberať. Skutočne je z čoho.

Sedadlo musí technicky aj opticky ladiť so samotnou misou.

Názory na dizajn a estetiku sú naskrz individuálnou záležitosťou, ale sú určite jedným z požadovaných atribútov.

WC doska by mala mať primerané rozmery a veľkosť. Je preto dôležité vedieť, ako sa WC doska meria. Rozmery totiž musia zodpovedať veľkosti WC misy a súhlasiť musia tiež upevňovacie body.

Rolu hrá určite aj ergonomický tvar pre pohodlné sedenie a príjemný povrch. Ten by sa nemal šmýkať a nemal by ani chladiť.

Aj keď WC doska nie je pri zariaďovaní toalety najväčším výdavkom, nemali by sme podceniť kvalitu jej spracovania. Pozor si treba dávať najmä na dostatočnú pevnosť, tvarovú a farebnú stálosť. Zabudnúť netreba ani na odolnosť voči čistiacim prostriedkom.

Ľahkosť čistenia povrchu, plynulé prechody tvarov a jednoduchá odnímateľnosť určite ovplyvnia pocit čistoty a hygienu celej toalety.

Ak máte vybrané medzi prioritami a máte ich zoradené podľa svojich predstáv, môžeme pristúpiť k prehľadu WC dosiek, ktoré nám výrobcovia ponúkajú.

Vyberte si správny materiál

Z ponúkaných materiáloch výrazne vedie plast. Avšak nie je plast ako plast.

Najčastejšie sa stretneme s termoplastovým sedadlami, ktoré sú pevnostne menej odolné a vykazujú nižšiu odolnosť proti poškriabaniu. Tento materiál tiež ľahšie pohlcuje nečistoty.

toaleta s wc doskouDrahšie WC dosky sa vyrábajú z duroplastu. Sú odolná voči oteru a sú tiež pevnejšie.

Tento materiál je odolnejší voči nečistotám a zaručuje vyššiu stálosť farebného odtieňa. Duroplast je možné prefarbovať podľa farieb a odtieňov sanitárnej keramiky.

Ďalšími materiálmi môžu byť odliatky z masívneho ekologického materiálu, priehľadné plasty a koženka vyplnená molitanom. Posledný menovaný materiál rozhodne nechladí.

Niekedy sa stretávame tiež s kovovými WC doskami z nerezových materiálov. Obľúbené sú tiež WC dosky s imitáciou dreva vyrobené z MDF dosky.

Je to doska z dreva lisovaného pod vysokým tlakom rovnako ako kuchynské pracovné dosky. Navyše je vybavená laminátovou vrstvou. Tieto dosky sú odolnejšie ako celodrevené a sú dodávané s rôznou povrchovou úpravou.

Okrem imitácie dreva môžu byť WC dosky farebné alebo tiež ručne maľované. Lákavým estetickým a príjemným materiálom je prírodné viacvrstvové drevo.

Je však menej odolné než MDF doska. Navyše je vzhľadom k vlhkému prostrediu a nutnosti častej hygienickej údržby nutná ochrana povrchu kvalitnou lakovanou vrstvou.

Ako bonbónik na záver si nechávame zmienku o WC doske, ktoré pri spustení nikdy nespôsobí hluk dopadom na WC misu. Ide o spomaľovaciu WC dosku, ktorá sa sklápa pomaly, ohľaduplne a veľmi elegantne.

[woodmart_button color="primary" size="large" woodmart_css_id="5da09790b6dce" title="Zobraziť ďalšie WC dosky" link="url:https%3A%2F%2Fwww.nasdomov.sk%2Flink%2Fwc-dosky-svet-kupelne%2F||target:%20_blank|" full_width="no" button_inline="no"]
Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.